Apotekar Priprema Srednja Grupa

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА АКТИВНОСТ ИЗ МЕТОДИКЕ УПОЗНАВАЊА ОКОЛИНЕ I

Вртић:
Група: Средња група
Број деце:
Датум:
Име студента: Марија Ковачевић 1/17
Име васпитача:
Тема: Апотекар
Место васпитно-образовног рада: Соба за дневни боравак

Циљ васпитно-образовног рада: Усвајање појмова ,,апотекар“ и ,,рецепт''. Стицање


знања о занимању апотекара и основним
карактеристикама овог занимања. Проширити
интересовања о важности апотекара за здравље и
живот људи.

Васпитно-образовни задаци:  Развијање свести о значају апотекарског


занимања, развијање навика лепог
понашања у апотеци, подстицање
позитивног односа према овом занимању.
 Оспособљавање деце да препознају,
разликују и именују занимање апотекара.
 Оспособљавање деце за препознавање знака
који обележава апотеку.
 Развијање способности правилног
коришћења лекова, и свести о опасностима
које проузрокују неправилно коришћени
лекови.

1
Облици васп.-oбразовног рада: Фронтални, индивидуални, групни
Методе васпитно-образовног рада: Вербална, показивачка, откривачка и проблемска

Средства васпитно-образовног рада: Гињол лутке (доктор и девојчица), кутије лекова,


сируп, капи за нос, ампуле, шприц, капсуле,
прашак, ампуле, шумеће таблете, мантил и мали
мантили за децу, рецепт, цуцле, флашице,
глодалице, звечке, ханзапласти са сличицама.
Фотографије (Банка, Народна библиотка,
Мекдоналдс, зелени крст и знак у облику змије и
штапа, унутрашњост апотеке и полице са
лековима).
Помоћна средства: Импровизована позорница, прављене кутије, колаж
папир, фломастери, селотејп, маказе, мензуре,
пластичне флашице и кутије, тесто у боји, боја за
колаче, вода, уље, цветови невена и лаванде.

Корелација са другим областима: Методика развоја говора, методика ликовног


васпитања, Методика физичког васпитања,
Методика развијања почетних математичких
појмова
Активности деце:  Игролике активности
 Здравствено- хигијенске активности
 Активности представљања, изражавања и
стварања
 Активности резоновања, увиђања и
изумевања
 Посматрачке и рецептивне активности
Јутарње слободне активности: Једна група деце се игра у кутићу за имитативне
игре и прегледају лутке (на луткама су залепљене
слике кашља, главобоља, зубобоља... а они морају

2
пронаћи кутијице са одговарајуцом налепницом).
Друга група деце гледа сликовницу „Кад сам био
болестан“. Трећа група слаже на полице
лекове ...али на одредено место по обележју ( за
крв из прста ту иду ханзапласти , за температуру ту
иду топлмери и ц витамини...)

Уводни део: Представљам се деци и позивам их да погледају


(5 минута) представу коју сам за њих припремила. Говорим
им да пажљиво слушају јер ћемо касније
разговарати о представи. Почињем са
драматизацијом песме ,,Пера као доктор” Јована
Јовановића Змаја. На сцену ступају лутке доктора и
девојчице. Текст приповедача говори васпитач.
Девојчица:,,Господине докторе, звала сам вас амо,
лутка ми је болесна, гледајте је само.
Пипните јој образе, пипните јој чело, мени се бар
чини, ужасно је врело!"

Васпитач: Доктор седи укочен са озбиљним


миром, пипа чело луткино, па дрма шеширом:

Доктор: ,,Инфлуенца велика, ал' умрети неће,


немојте је љубити да на вас не пређе. Лек ћу јој
прописати, прашак сваког сата, уз то нек' је
протрља ваша баба Ната.
Лимунаду правите у великим чашама, ако јој се не
пије, попићу ја с вама.''

Током изговарања свог текста ,,доктор“ преписује


лек лутки, и даје рецепт девојчици. Затим,

3
девојчица збуњено пита децу:
-Шта сада да радим са рецептом за лек?
-Где могу да добијем лек за своју лутку?
Долазимо до закључка да девојчица треба да
потражи лек у апотеци. Девојчица се захваљује
деци за помоћ, и одлази у апотеку по лек за своју
лутку.
Истицање теме: Васпитач: Ко се спомиње у представи?
(1 минут) Деца: Девојчица, њена болесна лутка и доктор.
Васпитач: Ко је болестан?
Деца: Лутка је болесна.
Васпитач: Шта је лекар дао девојчици?
Деца: Дао јој је рецепт.
Васпитач:Где је она требала да иде са рецептом?
Деца: У апотеку.
Васпитач: Ко ради у апотеци?
Деца: Апотекар.
Васпитач: Шта је посао апотекара?
Долазимо до закључка да је особа која ради у
апотеци апотекар, и да је његов посао да даје
пацијентима (људима који су болесни) лекове које
им је лекар преписао.
Васпитач: Шта мислите о ком занимању ћемо
данас разговарати?
Деца: О апотекару.

Централни део: Започињем разговор са децом о апотекама, и


(14 минута) њиховој основној намени.
Васпитач: Сигурно сте некада били у апотеци.
Деца: Да / Не.
Васпитач: Шта набављамо у апотеци? (Уколико се

4
деца не сете, подсећам их на ,,прашак“ који је
доктор преписао болесној лутки.)
Васпитач: Када идемо у апотеку? Зашто?
Деца: Када смо болесни.
Причам деци да поред прашка и разних врста
лекова (таблете, капсуле), у апотеци, можемо наћи
и сирупе, капи за нос, шприцеве (за давање
инјекција), ампуле, шумеће таблете.
(Показујемо им очигледна средства).
Васпитач: По чему препознајемо апотеку када
шетамо улицом?
Деца: Не знамо.
Васпитач: На којој од ових слика је апотека?
(Показујем деци слику апотеке и других објеката:
Банку, Народну библиотку, Мекдоналдс).
Испред сваке апотеке налази се зелени крст, а
често се на вратима, или излогу апотеке, може наћи
знак у облику змије и штапа. Апотеке су беле,
чисте, пуне полица са лековима.
(Показујем деци фотографију зеленог крста и
знака, у облику змије и штапа, који се налазе на
улазу, вратима или излогу апотеке).
Васпитач: Шта се налази унутра, у апотеци?
Деца: Лекови, креме, фластери.
Васпитач: (Показујем им фотографије апотеке –
унутрашњост и полице са лековима). Оне су пуне
полица на којима се налази све оно сто смо
претходно споменули. У излогу апотеке се, често,
налазе ствари за бебе, као што су: цуцле, флашице,
глодалице, звечке... (показујем очигледна средства)
Држећи кутије са лековима, питам децу:

5
Васпитач: Шта морамо да однесемо у апотеку и
покажемо апотекару да би нам дао лек?
Деца: Рецепт.
Васпитач: Шта се може догодити ако попијемо лек
који нам није преписао лекар?
Деца: Можемо да се разболимо, да нам буде мука
Васпитач: Шта нам апотекар каже када нам прода
неки лек? Каже како се користи, колико се пута
дневно пије.
Васпитач: Шта је важно да запамтимо када
купимо лек? Важно је да га пијемо тачно онако
како је апотекар рекао, тј. како је доктор написао
на рецепту.
Васпитач: Како изгледа апотекар, шта има на
себи?
Деца: Има бели мантил исто као доктор.
Васпитач: Тако је, показујем деци бели мантил.
Шта кажемо када уђемо у апотеку? Предлажем
деци да неко одглуми понашање у апотеци.
Деца драматизују. Васпитач бира троје деце који
глуме апотекара у засебним апотекама (додељује
им три мала бела мантила), васпитач је доктор и
даје дијагнозу и рецепт. Остала деца су пацијенти и
чекају ред код лекара а потом одлазе са рецептом у
апотеку.
Користимо сав материјал који је васпитач
показивао деци (кутије са лековима, шарене
фластере, креме...)
Васпитач: Поред тога што продаје лекове, шта још
ради апотекар? Објашњавам деци да прави лекове,
мућка сирупе, прави креме, по потреби неких

6
пацијената.

Завршни део: Децу групишем по столовима.


(5 минута) I група добија унапред направљену кутију за
лекове, колаж папир, фломастере. Њихов задатак је
да сами направе и украсе своју кутију за лекове.
II група добија мензуре воду и боју за колаче
такође и пластичне бочице различите запремине.
Њихов задатак је да праве сируп.
III група добија тесто у три боје, задатак је да праве
таблете.
IV група прави креме (уље и цвет невена,
лаванде...)
Свака група треба да каже шта то њихов лек лечи
и да осмисле назив тог лека. Своје лекове, креме и
сирупе одлажу на полицу у соби. Сви заједно на
крају бројимо колико смо лекова, сирупа и крема
направили, и разговарамо шта нам се највише
допало и зашто.

ЛИТЕРАТУРА:
 Благдановић, С. и сар. (2016). Свет око нас
за други разред основне школе. Београд:
Бигз.
 Јовановић, Ј. (2008). Ризница омиљених
дечјих песама.
 Стојановић,Б. Трајковић, П. (2008). Живи
свет око нас.

You might also like