Professional Documents
Culture Documents
Orhaneli Aatt
Orhaneli Aatt
2055
Terfi merkezinin tasarlanmasında en önemli parametre hidrolik bekleme süresidir ve Hidrolik
bekleme süresi 20 dakika olarak alınır;
Qmax = 2163 m3/gün = 1,5 m3/dk
Merkez hacmi;
V= Q* θ = 1,5 * 20 = 30 m3
Maksimum su yüksekliği 5 kabul edilirse terfi merkezinin yüzey alanı;
A = V/h = 30 m3/5m = 6 m2
L = 6 m alırsak genişlik;
A/L = 6m2/6m = 1 m olarak bulunur.
Qmin ile terfi merkezindeki minimum su yüksekliği buluruz;
Qmin = 67 m3/sa = 1,12 m3/dk
Vmin = 1,12 m3/dk * 20 = 22,4m3
Hmin = V/A = 30 m3/ 6 m2 = 5 m olarak bulunur.
Qort= 340.7 m3/sa
Yaklaşım kanalları, ızgaraların bulunduğu ve suların ızgaradan geçişine olanak veren yapılardır.
Yaklaşım kanallarında kanal yüksekliği, taşmaları engellemek amacıyla maksimum su yüksekliğinden
50 cm daha yüksek olarak inşa edilmelidir. Ayrıca yaklaşım kanalının boyutlandırılmasında
maksimum debi değeri esas alınmaktadır. Yaklaşım kanalları aşağıda verilen Manning formülü
kullanılarak boyutlandırılır
Q=(1/n) *R2/3*J1/2*A
J=Kanal eğimi
A=Akış yönüne dik, ıslak kesit alanını (hmax*B , m2 )
n= manning Katsayısı = 0.013
R=Hidrolik yarıçap,
m=D/4 R=(B.h)/2.h+B
R=Hidrolik yarıçap (m)
B=Kanal genişliğini (m)
h=kanaldaki su yüksekliğini
Yaklaşım kanallarının boyutlandırılmasında, belirli bir kanal genişlik değeri kabul edildikten
sonra minimum ve maksimum su veya atıksu debisine bağlı olarak minimum ve maksimum
su yükseklikleri hesaplanarak kanaldaki su hızı belirlenir. Yaklaşım kanalı için maksimum ve
minimum su yükseklikleri hesaplanırken, Manning formülü çok karmaşık bir hale
geldiğinden tatonman (yaklaşık değer) yöntemi ile sonuca varılır.
B = 1m
Beton boru için→ n = 0,013 B = 1m J = 0,01 kabulü ile;
Q = (1/n) *R2/3 *J1/2 *A
R = (B * hmax ) / (2hmax + B)
A = B*hmax
Izgaraların giriş-çıkış su seviyeleri arasındaki fark belirli bir değere (15- 25 cm) ulaştığı
zaman temizlenmelidir. Ancak seviye farkı bu değere ulaşıncaya kadar uzun bir süre geçerse,
ızgara üzerindeki atıklar kuruyarak otomatik temizleme düzeneğinde soruna yol açabilir. Bu
yüzden, ızgaraların temizleyicileri hem seviye farkına hem de zaman aralığına göre devreye
girmelidir. Izgaradan geçen her 1000 m3 evsel atıksu için genelde 0.015 m3 civarında atık
oluşmaktadır.
B 1m
D 15mm
w 60mm
Kabuller doğrultusunda,
B = (n + 1) * w + n * d bağıntısından n çubuk sayısı,
n = 13 adet
B’ = (n + 1) * w
B’ = 0.84 m
2025 2055
Qmin 0,01 m3/sn 0,02 m3/sn
Qmax 0,02 m3/sn 0,03m3/sn
Hmin 0,05m 0,042m
hmax 0,01m 0,050m
2025 Yılı
Izgara yaklaşım kanalındaki max su yüksekliği 0.01 m olduğu için toplam ızgara kanalı
yüksekliği (50 cm hava payı) ;
H = 0.5 + 0.01m
H = 0.51 m = 51 cm
𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎= 𝑄 / 𝐵∗ℎ𝑠𝑢 (hızlar max ve min debiye göre hesaplanır)
Bulduğumuz hız değerleri; 0.4 𝑚 ⁄𝑠𝑛 < 𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎 < 1.2 𝑚⁄𝑠𝑛 aralığını sağlamamaktadır.
Izgara çubuklarının yaklaşım kanalı ile α = 70. Açı yaptığı kabul edilirse çubuk boyu;
L = H / sina
L = 48 cm = 0,48 m
2055 Yılı
Izgara yaklaşım kanalındaki max su yüksekliği 0.048mm olduğu için toplam ızgara kanalı
yüksekliği (50 cm hava payı) ;
H = 0.5 + 0.050 m
H = 0,55 m = 55 cm
𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎= 𝑄 / 𝐵∗ℎ𝑠𝑢 (hızlar max ve min debiye göre hesaplanır)
V𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎𝑚𝑎𝑥 = 𝑄𝑚𝑎𝑥 / 𝐵′∗ℎ𝑚𝑎x
Vızgaramax = 0,71 m / sn
𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎𝑚𝑖𝑛 = 𝑄𝑚𝑖𝑛 / 𝐵′∗ℎ𝑚𝑖n
Vızgaramin = 0,57 m / sn
Bulduğumuz hız değerleri; 0.4 𝑚⁄𝑠𝑛 < 𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎 < 1.2 𝑚⁄𝑠𝑛 aralığını sağlamaktadır
B 1m
D 15mm
w 15mm
Kabuller doğrultusunda,
2025 Yılı
B = (n + 1)* w + n * d bağıntısından n çubuk
sayısı , n = 50 adet
B’ = (n + 1 ) * w
B’ = 0.77 m
H = 0.53m
𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎𝑚𝑎𝑥 = 𝑄𝑚𝑎𝑥/ 𝐵∗ℎ𝑚𝑎𝑥
Vızgaramax = 0,35 m / sn
𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎𝑚𝑖𝑛 = 𝑄𝑚𝑖𝑛 / 𝐵∗ℎ𝑚𝑖n
Vızgaramin = 0,09 m/s
Bulduğumuz hız değerleri;
0.4 𝑚⁄𝑠𝑛 < 𝑉𝚤𝑧𝑔𝑎𝑟𝑎 < 1.2 𝑚⁄𝑠𝑛 aralığını sağlamamaktadır.
L = H / sina ( a = 70)
L = 0,8 m
2055 yılı
H = 55 cm
Vızgaramax = 0,1/0,050*0,77 = 2,7 m / sn
Vızgaramin = 0,04/0,77*0,035=2,36 m /sn
L = H / sina ( a = 70 ) = 58,3cm =0,58m
Tablo 16. Havalandırmalı kum tutucu genel tasarım kriterleri (Metcalf&Eddy, 2004)
PARAMETRELER DEĞERLER
Pik debide hidrolik bekletme süresi , 2-5 dk
(dk)
Derinlik (m) 2-5 m
Uzunluk (m) 7-20 m
Genişlik (m) 2-7m
Genişlik-derinlik oranı 1:1 5:1
Uzunluk-genişlik oranı 3:1 5:1
Hava ihtiyacı L/sn.m 3-7
Kum miktarı, m3 kum/103.m3 atıksu 3,74.10-3- 0,2
Havalandırıcı difüzörler dipten 0,45 – 0,6m yükseklikte monte edilir. Dipten 0,5 m
yükseklikte monte edildiği kabul edilirse, su derinliği 1.5 m ye düşer. 1 metre de emniyet
payı koyulursa 2.5 m seviyesine gelir. Blower basıncı, havalandırılacak derinlik dikkate
alınarak belirlenir. Genellikle her 1m yükseklik için 100 mbar basınç seçilir. 250 mbar
basınçta 250 m3/saat hava verebilen bir blower seçilirse, istenen karışım sağlanmış olur.
Havalandırmalı kum tutucularda yatay hız, 0,3 m/sn den küçük tutulur.
Elde edilen değerlere göre yatay hız;
= (0.44/2)/(2,5*3)= = 0.029
Katı Madde Miktarı (KMM)= × 0.1/1000 x 1588.64 m3/gün= 0.15m3/gün
KMM (0.004-0.2) (Metcalf&Eddy, 2004, s. 389)
Havalandırmalı kum tutucularda 1 2650 kg KM „e kabul edilirse, kg olarak toplam katı
madde miktarı; TKMM = 0.15 × 2650 =397.5 kg / gün
2055 YILI
Qmax=0.03 m3/sn =1,8 m3/dk
Bekletme süresi= t=3dk
Kum tutucu hacmi: 1,8 *3dk= 5,4
V = B × L×h
Kabuller;
B = 1.5 h
L = 5 B = 7.5 h B :4.2 L : 21
V = 1.5 h × 7.5 h × h
:h= 2.72→ 2.8m Kum tutucu uzunluğu
B × L × h =4.2×21 ×2.8 =246.96 = 250 m3
Θ = 250/ 1,8 m3/dk
Θ = 61.95 dk
Hava ihtiyacı: 0.3 m3/m/dk kabul (Metcalf&Eddy, 2004, s. 389) = 0.3 kabul edilir.
B× L : 0.3×21 =6.3
Emniyet için =6.3 ×1.5= 9.45
Gerekli blower kapasitesi; = 9.45 ×60 =567 (Standart şartlardaki kapasite 200 olan 3 asil
+1 yedek Blower seçilir.)
Havalandırıcı difüzörler dipten 0,45 – 0,6m yükseklikte monte edilir. Dipten 0,5 m
yükseklikte monte edildiği kabul edilirse, su derinliği 2.3 m ye düşer. 1 m‟de emniyet payı
koyarsak 3.3 m seviyesine gelir. Blower basıncı, havalandırılacak derinlik dikkate alınarak
belirlenir. Genellikle her 1m yükseklik için 100 mbar basınç seçilir. 330 mbar basınçta 250
m3/saat hava verebilen bir blower seçilirse, istenen karışım sağlanmış olur.
Havalandırmalı kum tutucularda yatay hız, 0,3 m/sn‟den küçük tutulur.
5) DENGELEME TANKI
Qmax = 2163 m³ /gün→ 90,13 m³/sa
ϴ= 2 saat kabul edilir.
V denge = Qmax * ϴ
V denge = 90,13 m³ / sa* 2 sa= 180,2 m³
H=4 m kabul edilirse;
Alan= V denge / h su
Alan = 90,13 m³ / 4 m = 22,5m²
B=1,5L kabul edilirse;
1,5*L²=22,5
L=3,85 B=5,8
Sağlama yapılırsa;
Agerçek= 37,5
Vgerçek=37,5*2= 75
126,8*(1+0,25) =158,5
158,5*2= 317
288,25/75= 4 m
6) DEZENFEKSİYON ÜNİTESİ
2025
Qort = 1070 m3/sa = 17,83 m3/dk Vtemas = 17,83 x 20 = 356,6 m3
Hsu = 3m kabul edilirse h = 3,5 m
A = 356,6 /3 = 118,8 m > 118,8/2 = 59,4 m > 59,4/3 = 19,8 m
(2 gözlü inşa edilecek) (3 perdeli olacaktır)
2 gözlü klorlama tankı yapılıp her göz için perdelerle 3 bölmeye ayrılmıştır 3 bölmenin
toplam uzunluğu 59,4 dir. Perdelerle ayrılmış bölmenin genişliğinin 3 m ve su yüksekliği 3
m’dir.
VT = (59,4 x 3 x 3,5 ) x 2 = 1,247 m3 > 59,4 m3
L = 118,8/3x3.5 = 11.3 m
2055
Qort = 340.7m3/sa = 5,68 m3/dk Vtemas = 5,68 x 20 = 113,6 m3
Hsu = 3m kabul edilirse h = 3,5 m
A = 113,6/3 = 37,8m > 37,8/2 = 18,9 m > 18,9/3 = 6,3 m
(2 gözlü inşa edilecek) (3 perdeli olacaktır)
2 gözlü klorlama tankı yapılıp her göz için perdelerle 3 bölmeye ayrılmıştır 3 bölmenin
toplam uzunluğu 18,9’dir. Perdelerle ayrılmış bölmenin genişliğinin 3 m ve su yüksekliği 3
m’dir
VT = (18,9 x 3 x 3,5) x 2 = 396,9>18,9 m3
L = 37,8/3x3,5 = 3,6 m
7) SON ÇÖKELTİM TANKI
Qort = 2060,1 m3 / gün
A = Q / Yüzeysel Hidrolik Yükleme
Yüzeysel hidrolik yükleme = 36m/gün
A = 2060,1/ 36= 57,22m2
D = 10,37m = 11m
1. BİYOLOJİK ARITIM
Yıl Nüfus KOİ BOİ AKM TKN TP
2040 22,180 670 305 400 67 10,7
2055 25,75 650 300 390 65 10,4
T Sıcaklık oC
h1 Temiz su bölgesi m
SNO3, D = 65-2-0-6-13
SNO3, D = 44 mg/L
SNO3,D/CBOD,IAT
VD/VAT Önde denitrifikasyonu yapan Eşzamanlı ve kesikli denitrifikasyon yapan
sistemler ve benzer prosesler sistemler
0.2 0.11 0.06
0.3 0.13 0.09
0.4 0.14 0.12
0.5 0.15 0.15
Tablo 18. VD/VAT (anoksik hacim/toplam hacim) oranı
Tabloda 10 -12 oC kuru hava sıcaklığı için denitrifikasyon hacim oranının belirlenmesinde
kullanılacak değerler (giriş kg BOİ5 başına denitrifiye edilecek kg nitrat azotu) verilmiştir.
12 oC’den yüksek sıcaklıklar için denitrifikasyon kapasitesi 1 oC başına %1 şeklinde
artırılabilir.
VD/VAT = 0.2’den küçük ve VD/VAT = 0.5’ten büyük denitrifikasyon hacimleri boyutlandırma
için tavsiye edilmez.
Hesaplanan SNO3, D/CBOD, IAT değerine göre VD/VAT oranı 0,4 seçilir.
CP,EST = Çıkış suyunda beklenen fosfor konsantrasyonu (0,6 – 0,7 arasında) = 0,6 mg/L
XİNORGSS.IAT = B * XSS.IAT
B = 0,2 (Birincil Çöktürme Tankı Var)
XSS.IAT = Partiküler KOİ = KOİ’nin %10’u olarak kabul edilmiştir.
SVİ = Çamur Hacim İndeksi (Tablo 7’ye göre 100 olarak selmiştir).
tTH = Yoğunlaştırma Süresi (Tablo 8’e göre 2 saat olarak seçilmiştir).
SVİ (L/kg)
Arıtma Hedefi
Uygun Uygun
Tablo 20. Atıksu arıtma derecesine bağlı olarak tavsiye edilen yoğunlaştırma süresi
IR = RC-RS
IR = İçsel Geri Devir Oranı
SSAT = RS * SSRS / 1 + RS
Tank Boyutlandırmaları:
a) Anaerobik Tank:
V=Q*Θ
H 5m
L 6,5m
B 6,5m
Θ 1,5 saat
b) Anoksik Tank:
V=Q*Θ
H 5m
L 8,5m
B 8,5m
Θ 2,5 saat
c) Aerobik Tank:
V=Q*Θ
H 5m
L 14m
B 14m
Θ 6,5 saat
XCOD,SP: Karbon giderimi sonucu oluşan çamurun KOİ eşdeğeri = 223,5 mg/L
SNO3,IAT = 0 ; SNO3,EST = 6
Fn = 2,5 ; fc = 1,2
AST = Qwwh / qA
AST = Son çöktürme havuzu alanı (m2)
Qwwh: Saatlik yağışlı hava debisi (m3/sa) = Qort * 3,5 = 493,5 m3/sa (AAT Tasarım Rehberi)
Tasarım Değerler
Parametreleri 2040 2055
SNO3,D (mg/L) 44 44
SNO3, D / CBOD, IAT
0,135 0,135
(mg/L)
VD/VAT 0,3 0,3
RS %85 %85
RC 9,833 10,17
IR 8,98 9,32
H = 5m
B = 6,5m
Anaerobik Tank L = 6,5m
V = 211,5 m3
Θ = 1,5 saat
H = 5m
B = 8,5m
Anoksik Tank L = 8,5m
V = 352,5 m3
Θ = 2,5 saat
H = 5m
B = 15m
Aerobik Tank L = 14m
V = 916,5 m3
Θ = 6,53 saat
5.5 Arıtma Tesi̇ si̇ n Hi̇ droli̇ k Profi̇ li̇ ni̇ n Hesaplanması
Atıksu arıtma tesislerinde hidrolik profil genel yerleşim, kazı-dolgu maliyetleri, akış kontrol
elemanlarının seçimi, pompa kapasite ve sayılarının seçilmesi, tesis işletme/bakım maliyetleri
açısından büyük önem taşımaktadır. Hidrolik profilin hesaplanabilmesi için gerekli bilgiler
aşağıda özetlenmiştir:
•Tesisin kurulacağı alanın topografyası (plan-kote)
•Yağışlı hava debisi, kuru hava maksimum, ortalama ve minimum debileri
•Atıksu giriş borusu akar kotu
•Deşarj noktasında hidrolik koşullar ve maksimum su seviyesi (ör. Talveg kotu)
•Taşkın ile ilgili bilgiler ve tarihsel debi istatistikleri
•Kanalizasyon sisteminin durumu, yağmur suyu yönetim planı
•Giriş atıksuyundaki kum-silt miktarları ile ilgili bilgiler
•Gün içinde saatlik debi değişim profili
•Tasarımı yapılmış tesis için tüm üniteleri kapsayan debi kütle dengesi
•Çamur işleme prosesleri için bilgiler ve kapasiteler
•Tesisin borulama ve PID Diyagramları
Yukarıda bahsedilen bilgiler kullanılarak hidrolik profil hazırlanırken aşağıdaki hususlara
dikkat edilmelidir.
•Atıksu arıtma tesisinin tüm ünitelerinin ve bağlantılarının gösterilmesi gereklidir.
•Yüksek yük kayıpları fazla enerji kaybına neden olmaktadır.
•Tasarımda tüm debilerin dikkate alınması gerekmektedir.
•Tüm sürekli ve yersel yük kayıpları hesaplamalarda dikkate alınmalıdır.
•Toplam yük kaybı kum tutucu ünitesinden sonra 4-5 m’yi geçmemelidir.
•Kanal eğimlerinin %3-5 alınması yeterlidir.
•Hidrolik yük kayıpları kazı, dolgu ve inşaat maliyetlerini etkilemektedir.
•Tesisler işletilirken düşük debilerde kanallarda katı madde birikimi engellenmelidir.
•Pik debilerde borularda akış hızı 0,6-1,0 m/sn, minimum debilerde 0,3 m/sn alınmalıdır.
•Frekans konvertörü kullanılan pompalarda yük kaybı hesabına dikkat edilmelidir
•Giriş terfi pompaları, geri devir terfi pompaları, fazla çamur pompaları, blower v.b.
ekipmanlar seçilirken, atıksu arıtma tesisinin sürekli işletilebilirliği açısından yedekli
seçilmelidir.
•Kanalla su/atıksu iletiminde, boru ile taşınmaya göre daha azdır.
•Geri devir çamur hatlarında hız 1,0-1.5 m/sn arasında seçilmelidir.
•Çamur geri devir hatlarının çapı en az 200 mm olmalıdır.
•Çamur hatlarının uzunluğu tıkanma riski için minimumda tutulmalıdır.
•Çamur hatlarında numune alma vanası bulunmalıdır.
•Borulama ve debi dağıtımı açısından yerleşim simetrisi önemlidir.
Tesis Borulama Planında Özellikle Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
•Tesis borulamasında İnşaatın kolaylıkla yapılıyor olması gerekmektedir.
•İşletmede ise iletim hatlarına ulaşımın kolay sağlanıyor olması, tamir/bakım sürecinde tesis
işletmesini, araç giriş ve çıkışlarını engellemiyecek şekilde planlanması gerekmektedir.
•Gelecekte kapasite arttırımı durumunda ünitelerin bağlantılarının kolay yapılabiliyor olması
gerekmektedir.
•Özellikle hatların kısa seçilmesi yerleşim alanının efektif kullanılmasını ve yük kayıplarını
büyük oranda azaltmaktadır
Yersel Yük Kayıpları:
hç, hg: Sırasıyla atıksuyun borulardan çıkışlarında ve borulara girişlerinde meydana gelen
yük kayıpları (m)
kç, kg: Sırasıyla, boru çıkış ve girişlerindeki yük kaybı katsayıları
V : Boru içinden geçen atıksuyun hızı (m/sn)
hd: Dirsekte meydana gelen yük kaybı (m)
kd: Dirsekteki yük kaybı katsayısı (genellikle 0.3 alınır)
V : Dirsek içinden geçen atıksuyun hızı (m/sn)
Sürekli Yük Kayıpları:
Q= 0,278*C*D2,63*S0,54
Q: Debi (m3/s)
C : Pürüzlülük katsayısı (PVC =120)
D: Boru Çapı (m)
S : Hidrolik eğim (m/m)
Kabuller:
Boru uzunluğu ( 𝐿 𝑏𝑜𝑟𝑢): 42 m
Boru çapı (𝐷 𝑏𝑜𝑟𝑢): 1 m
Deşarj noktası kotu 45 m’dir. Deşarj borusunun başlangıcında gereken kot
Oort= 141m3/sa = 0,04 m3/s
Q= V*A ise V= 0,51 m/s
1.Deşarj Noktası İle Tesis Arasındaki Sürekli Enerji Kaybı
Q= 0,278*C*D2,63*S0,54
C=120
Qort (2040) = 0,04 m3/s
=0,278*120*12,63*S0,54
S=0,000004= 4*10-6
Hk= S*L
Hk=(4*10-6)*42= 0,0002 m
HT = 45+0,0002=45,0002 m
2.Yersel Yük Kaybı
45 derecelik dirsek --> k = 0,2
HL = k*V2/2g
Boru Hızı (V) = 0,51 m/s
HL = 0,2*(0,51)2/(2*9,81) = 0,003 m
HT = 45,0002+ 0,003 =45,0032 m
8.Dezenfeksiyon Ünitesi İle Son Çöktürme Tankı Arası Sürekli Yük Kaybı
Q= 0,278*C*D263*S0,54
(0,04/2)= 0,278*120*(1)263*S0,54
S= 1,1* 10-6 m/m
L=12 m
L=32 m
L=32 m
Hk=S*L
Hk1=( 1,1* 10-6 )*12= 0,0000132 m
Hk2=( 1,1* 10-6)*32 = 0,0000352 m
Hk3=( 1,1* 10-6 )*32 = 0,0000352 m
HT= 45,043 + 0,0000132 + 0,0000352 + 0,0000352 =45,043 m
9.Yersel Yük Kaybı
45 derecelik dirsek k=0,2
HL1= 0,2*(0,51)2/(2*9,81) = 0,003 m
90 derecelik dirsek k=0,3
HL2= 0,3* (0,51)2/(2*9,81) = 0,004 m
90 derecelik dirsek k=0,3
HL3= 0,3* (0,51)2/(2*9,81) = 0,004 m
HT= 45,043 + 0,003 + 0,004 + 0,004 =45,054 m
37.Dengeleme Tankı ile Havalandırmalı Kum Tutucu Arası Sürekli Yük Kaybı
S= 1,1* 10-6 m/m
L= 20 m
HK= 20* 1,1* 10-6 = 0.000022 m
HT= 45,37 + 0,000022 = 45,37 m
38.Dengeleme Tankı Öncesi Sürekli Yük Kaybı
Hk =S*L
S = 1,1* 10-6 m/m
L =35 m
Hk = (1,1* 10-6 )*35 =0,00004 m
HT = 45,370022 + 0,00004 = 45, 370062 m
39.Yersel Yük Kaybı
HL= k*V2/2g
2 tane 90 derecelik dirsek k=0,3
HL = (0,3+0,3)*(0,51) ^2/(2*9,81) = 0,008 m
HT = 45, 370062 + 0,008 = 45,38 m
40.Dengeleme Tankı Çıkışı Yersel Yük Kaybı
HL= k*V2/2g
k = 0,5
HL = 0,5*(0,51)2/(2*9,81)=0,0066 m
HT = 45,38 + 0,0066 =45,39 m
41.Dengeleme Tankı Girişi Yersel Yük Kaybı
HL = k*V2/2g
k= 1
HL= 1*(0,51)2/ (2*9,81) = 0,0133 m
HT = 45,39 + 0,0133 =45,4033 m