Pengekalan Warisan Budaya Malaysia

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TERAS SIVIK TINGKATAN:

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Pengekalan Warisan Budaya
TERAS SIVIK HORMAT-MENGHORMATI TAJUK
Malaysia
PENGETAHUAN Menyatakan kepelbagaian warisan budaya antara kaum

SOSIOEMOSI Melahirkan perasaan bangga akan keunikan dan kekayaan warisan budaya Malaysia

TINDAKAN Menunjukkan sikap hormat-menghormati dalam sebarang tindakan hidup bermasyara


Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1. Menerapkan nilai teras sivik HORMAT-MENGHORMATI dalam kehidupan
seharian dengan sempurna
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1. Mengaplikasi 1 - nilai teras sivik HORMAT-MENGHORMATI dan mengambil iktibar
KEJAYAAN berdasarkan tajuk Pengekalan Warisan Budaya Malaysia yang telah dipelajari
2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk Pengekalan Warisan
Budaya Malaysia yang bakal dipelajari iaitu membuat perkaitan
dengan isu semasa

1.Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan deng
Sub-topik
2.Setiap murid Menyatakan kepelbagaian warisan budaya antara kaum
3.Langkah berikutnya, murid melakukan aktiviti Windows pane; Guru melukis s
gambar tentang sesuatu konsep atau perkara pada papan tulis atau slide (jika pd
AKTIVITI Ahli dalam pasukan bergilir-gilir menyambung lukisan untuk menerangkan
konsep/perkara tersebut.,
4.Seterusnya, penghayatan terhadap Melahirkan perasaan bangga akan keunikan
kekayaan warisan budaya Malaysia
5.Kemudian, guru menyarankan agar murid Menunjukkan sikap hormat-menghorm
dalam sebarang tindakan hidup bermasyarakat
6.Akhir sekali, murid membuat latihan kemudian guru atau murid membuat kesimpu
berkaitan pembelajaran hari ini disamping penghayatan terhadap nilai moral;

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Konstruktivisme

KECERDASAN intrapersonal Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
MERENTASI
Laptop
Bahasa
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Alat tulis
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi

KEMAHIRAN KBAT: Menilai Buku kerja


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Pemerhatian
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latiha
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TERAS SIVIK TINGKATAN:
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Pengekalan Warisan Budaya
TERAS SIVIK HORMAT-MENGHORMATI TAJUK
Malaysia
Menghuraikan kepentingan sikap saling hormat-menghormati kepelbagaian warisan
PENGETAHUAN
budaya antara kaum
Berbangga menjadi ahli masyarakat yang saling hormat-menghormati dalam masyara
SOSIOEMOSI
warisan budaya antara kaum
TINDAKAN Menunjukkan sikap hormat-menghormati dalam sebarang tindakan hidup bermasyara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
2. Menerapkan nilai teras sivik HORMAT-MENGHORMATI dalam kehidupan
seharian dengan sempurna
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1. Mengaplikasi 1 - nilai teras sivik HORMAT-MENGHORMATI dan mengambil iktibar
KEJAYAAN berdasarkan tajuk Pengekalan Warisan Budaya Malaysia yang telah dipelajari
2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk Pengekalan Warisan
Budaya Malaysia yang bakal dipelajari iaitu dengan mengaitkan
dengan kehidupan seharian murid

1.Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan deng
Sub-topik
2.Setiap murid Menghuraikan kepentingan sikap saling hormat-menghorm
kepelbagaian warisan budaya antara kaum
3.Langkah berikutnya, murid melakukan aktiviti showdown; Setiap ahli pasu
AKTIVITI
menulis satu jawapan/penyelesaian kepada soalan. Pada masa yang ditetapk
semua murid menunjukkan secara serentak. Setiap ahli membetulkan
mengukuhkan jawapan rakan.,
4.Seterusnya, penghayatan terhadap Berbangga menjadi ahli masyarakat yang sa
hormat-menghormati dalam masyarakat warisan budaya antara kaum
5.Kemudian, guru menyarankan agar murid Menunjukkan sikap hormat-menghorm
dalam sebarang tindakan hidup bermasyarakat
6.Akhir sekali, murid membuat latihan kemudian guru atau murid membuat kesimpu
berkaitan pembelajaran hari ini disamping penghayatan terhadap nilai moral;

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Konstruktivisme

KECERDASAN intrapersonal Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
MERENTASI
Laptop
Bahasa
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Alat tulis
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi

KEMAHIRAN KBAT: Menilai Buku kerja


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Pemerhatian
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latiha
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TERAS SIVIK TINGKATAN:
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Pengekalan Warisan Budaya
TERAS SIVIK HORMAT-MENGHORMATI TAJUK
Malaysia
PENGETAHUAN Menjelaskan kesan kurang sikap hormat-menghormati warisan budaya antara kaum
Berbangga menjadi ahli masyarakat yang saling hormat-menghormati dalam masyara
SOSIOEMOSI
warisan budaya antara kaum
TINDAKAN Menunjukkan sikap hormat-menghormati dalam sebarang tindakan hidup bermasyara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
3. Menerapkan nilai teras sivik HORMAT-MENGHORMATI dalam kehidupan
seharian dengan sempurna
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1. Mengaplikasi 1 - nilai teras sivik HORMAT-MENGHORMATI dan mengambil iktibar
KEJAYAAN berdasarkan tajuk Pengekalan Warisan Budaya Malaysia yang telah dipelajari
2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk Pengekalan Warisan
Budaya Malaysia yang bakal dipelajari iaitu dengan menunjukkan
gambar

1.Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan deng
Sub-topik
2.Setiap murid Menjelaskan kesan kurang sikap hormat-menghormati warisan bud
antara kaum
AKTIVITI
3.Langkah berikutnya, murid melakukan aktiviti lyrical lessons iaitu pasukan men
lirik atau menyanyikan lagu mengikut rentak tradisional yang disukai kanak-kanak.,
4.Seterusnya, penghayatan terhadap Berbangga menjadi ahli masyarakat yang sa
hormat-menghormati dalam masyarakat warisan budaya antara kaum
5.Kemudian, guru menyarankan agar murid Menunjukkan sikap hormat-menghorm
dalam sebarang tindakan hidup bermasyarakat
6.Akhir sekali, murid membuat latihan kemudian guru atau murid membuat kesimpu
berkaitan pembelajaran hari ini disamping penghayatan terhadap nilai moral;

7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)


BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Konstruktivisme

KECERDASAN intrapersonal Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
MERENTASI
Laptop
Bahasa
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Alat tulis
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi

KEMAHIRAN KBAT: Menilai Buku kerja


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Pemerhatian
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latiha
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

You might also like