Бонтон, Јасминка Петровић

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 8.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 91


Наставна тема: Цео свет је позорница
Наставна јединица: Књижевност: Бонтон, Јасминка Петровић
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Књижевнотеоријска анализа прочитаног одломка
Образовни задаци:  Повезивање прочитаног дела са спознајним светом ученика
 Усвајање књижевнотеоријских и функционалних појмова
 Читање, разумевање и тумачење прочитаног текста
 Допуњавање излагања ауторке о правилима понашања у
позоришту
 Систематизовање знања о позоришту и позоришним и драмским
терминима
Функционални  Усвајање основних правила понашања у позоришту
задаци:  Изграђивање личности знањем и учењем, али и говором,
облачењем и односом према себи и другима
 Уочавање разлике између позоришне и филмске уметности
 Сагледавање примера (не)културног понашања у животу
Васпитни задаци:  Неговање и развијање позоришне културе ученика
 Усвајање правила лепог понашања уопште, а посебно у позоришту
 Подстицање ученика на читање дела која ће им сигурно бити
забавна и корисна
 Неговање културног понашања ученика у свим приликама
Кључни појмови: Бонтон; позориште; позоришна култура
Образовни стандарди:  CJ.1.1.1. разуме текст (ћирилични и латинични) који чита наглас и
у себи
 CJ.1.1.5. проналази и издваја основне информације из текста према
датим критеријумима
 CJ.1.1.6. рaзликује у тексту битно од небитног, главно од споредног
 CJ.1.4.3. разликује основне књижевне родове: лирику, епику и
драму
 CJ.3.4.6. тумачи различите елементе књижевноуметничког дела
позивајући се на само дело
 CJ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га
образлаже
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, истраживачка, текстуална, демонстративна,
стваралачка
Наставна средства: Вербална, Читанка (страна 169), одабране интернет стране,
презентација (Позоришни и драмски појмови)
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Информатика
Литература и додатни  З. Мркаљ, Планирање у настави, Издавачка кућа Klett, Београд,
материјал за 2010.
наставнике:  М. Дудварски, Ј. Брадић, Б. Кнежевић, Знам за матуру, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011.
 Ј. Петровић, Бонтон, Креативни ценар, Београд, 2008.
 Интернет-страна: Бонтон – да ли је тешко бити фин?
 Интернет-страна: Ј. Петровић, Бонтон
 Интернет-страна: Ј. Петровић, Секс за почетнике
Литература и додатни З. Несторовић, З. Грушановић, Речи мудрости, Читанка за осми
материјал за ученике: разред основне школе, Издвачка кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене: /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа:  Најављујем наставну јединицу тако што разговарамо о значењу речи
(12 минута) БОНТОН. Потом ученицима приказујем помоћу видео-бима и
одговарајуће интернет-стране основна правила бонтона и уопштени
садржај књиге Јасминке Петровић о којој ћемо говорити на овом
часу.
Главни део часа:  Записујемо у школским свескама и на табли:
(26 минута) Бонтон
Јасминка Петровић (1960)
 Читам ученицима одломак из Читанке (страна 169), а истовремено
наводим ученике подстицајним питањима на разговор о одломку.
 После разговора о утисцима и размишљањима ученика поводом
прочитаног одломка, делим ученике у две групе са задатком да
одглуме културне и некултурне посетиоце позоришта.
 Помоћу презентације организујем утврђивање градива о
позоришним и драмским појмовима. Ова активност нема
такмичарски карактер.
Завршни део часа:  Подстичем ученике на разговор о значају хумора у књижевном делу.
(7 минута) Мотивишем их да кажу колико их је заинтересовао почетак одломка у
Читанци.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
 Подсећам ученике да је за следећи час планирана контролна вежба,
а о могућим задацима смо већ разговарали.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)
Бонтон
Јасминка Петровић (1960)
( * белешке ученика)

ПРИЛОЗИ
 Презентација (Позоришни и драмски појмови)

You might also like