Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Наставна тема: Нетали, оксиди неметала, киселине Датум:

Наставна јединица: Неметали – комбиновани задаци Облици рада: фронтални рад,


индивидуални, рад на тексту
Редни број часа: 22. Методе рада: монолошка, дијалошка,
илустрациона, демонстрциона
Тип часа: утврђивање Наставна средства: материјал за рад

Циљ часа: Стицање знања о својствима сумпора на Кључни појмови: Халогени елементи,
којима је заснована његова примена. својства, реактивност.
Извођење демонстрационих огледа: добијање Налажење у природи, у природи, физичка
сумпор(IV)-оксида, насталог оксида са водом и својства сумпора, хемијска својства
испитивање својстава настале киселине помоћу сумпора, сумпор(IV)-оксид, сумпор(VI)-
лакмус хартије. оксид, сумпораста киселина, сумпорна
Демонстрација правилног начина разблаживања киселина, примена сумпора и његових
концентроване сумпорне киселине. једињења.
Подстицати активност и знатижељу; развијати Налажење у природи, у природи, физичка
међусобну сарадњу и комуникацију. својства азота, хемијска својства азота,
Оспособљавање ученика за комуницирање азот(III)-оксид, азот(V)-оксид, азотна
коришћењем хемијских термина, хемијских симбола, киселина, амонијак, примена азота и
формула и једначина. његових једињења.
Развијање способности за извођење једноставних Налажење у природи, у природи, физичка
хемијских истраживања. својства угљеника, хемијска својства
угљеника, алотропске модификације
Развијање способности за посматрање, објашњавање, угљеника, својства и примена: графит,
закључивање о својствима метала и за извођење дијамант и фулерен, оксиди угљеника,
једноставнијих огледа. калцијум-карбонат и угљена киселина.
Стицање знања о општим особинама неметала,
налажењу у природи и физичким својствима метала.
Развијање смисла за трагање и истраживање.

Општи исход: - објасни положај Међупредметна повезаност:


На крају часа ученик ће бити у стању да: неметала сумпора,
 Наведе заступљеност метала и азота, фосфора и Користи табеларни и графички
неметала органских и неорганских угљеника у ПСЕ приказ података и уме да овако
једињења у живој и неживој - Наведе њихова приказане податке чита, тумачи и
природи. физичка својства примењује.
 Испита и опише физичка својства - на примерима Активно слуша и поставља
метала и повеже их са њиховом објасни хемијска релевантна питања поштујући
практичном применом. Испита и својства саговорнике и сараднике, а
опише хемијска својства метала и - наведе који дискусију заснива на
објасни их на основу структуре елементи припадају аргументима. Испитујући
атома и положаја елемената у овим групама проблемску ситуацију, ученик
ПСЕ. Напише и тумачи једначине - објасни њихова идентификује ограничења и
хемијских реакција метала и физичка својства и релевантне карактеристике
неметала. положај у ПСЕ проблемске ситуације и разуме
- на примерима како су оне међусобно повезане.
објашњава хемијска Ученик упоређује различита
својства, пише могућа решења проблемске
хемијске реакције, ситуације преко релевантних
изједначава исте критеријума, уме да објасни шта
- наводи примену су предности и слабе стране
различитих решења и да се
определи за боље решење.
Конструктивно доприноси
решавању разлика у мишљењу и
ставовима и при томе поштује
друге као равноправне чланове
групе.
Са знањима стеченим на
часовима Света око нас,
Техничког образовања, Биологије
и Физике.

Литература за Литература за
наставника: ученика:

1.Данијела 1.Данијела
Малинар, Малинар,
Даница Даница
Павловић Павловић
Хемија Хемија
Уџбеник за Уџбеник за
осми разред осми разред
основне школе, основне школе,
Едука, Београд Едука, Београд
2021. 2021.
2. 1.Данијела 2. 1.Данијела
Малинар, Малинар,
Даница Даница
Павловић Павловић
Хемија Хемија
Лабораторијске Лабораторијске
вежбе за осми вежбе за осми
разред основне разред основне
школе, Едука, школе, Едука,
Београд 2021. Београд 2021.

Уводни део часа


Активности наставника Активности ученика
Мотивациона активност: одговара, записује, излаже, решава
задатке, активно слуша, бележи,
поставља питања, вреднује ученичке одговоре; подстицање одговарање на питања.
ученика на мисаону активност; пружање нових информација.
У уводном делу часа ученици понављају појмове који се
односе на налажење, халогених елемената, сумпора, азота,
фосфора и угљеника у природи, добијање, његове физичке и
хемијске особине и примену.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

Писање хемијских једначина оксидације неметала и израда - ученици слушају, записују,


стехиометријских задатака у вези са оксидацијом неметала. учествују у дискусији
Напиши једначине следећих реакција оксидације: -на основу искуства из свакодневног
а) фосфора до фосфор(III)-оксида б) хлора до живота, доносе закључке о
хлор(VII)-оксида неметалима
Напиши једначине реакција добијања азотне киселине - одговарају на усмено постављена
полaзећи од азота. питања
Колико грама азотне киселине настаје растварањем 10,4 - раде задатке у свескама
грама одговарајућег - излажу усмено или испред табле
анхидрида у води? урађене задатке
Напиши једначине следећих реакција оксидације: - раде у пару
а) азота до азот(V)-оксида б) угљеника - израђују тест из дигиталног
Напиши једначине реакција добијања сумпорасте киселине уџбеника
полaзећи од сумпора.
Колико грама сумпорне киселине настаје растварањем 8
грама одговарајућег
анхидрида у води?

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика

Систематизација стеченог знања о сумпору, фосфору, - одговарају на постављена питања,


азоту, угљенику. раде петоминутну проверу

Провера остварености исхода  усмени одговори на питања;


 рад и анализа задатака у радној
- усмено испитивање, петоминутна провера, израда задатака, свесци;
из збирке задатака и припремљеног материјала  рад и анализа задатака у
 наставник посматра ученике док самостално раде задатке, уџбенику и дигиталном уџбенику
уз вођење бележака.

Запажања наставника о реализацији часа


Белешке наставника: корекције (иновације).
Самоевалуација наставног рада (проблеми, лични став о
успешности реализације)
Изглед табле

Неметали – комбиновани задаци

Ученици исписују задатке и хемијске реакције.

You might also like