Fauzan RPH

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

MINGGU 24 MOHD FAUZAN BIN CHE MOHD NOOR RBT

PELAN PENGAJARAN
MATA PELAJARAN: BIDANG : APLIKASI REKA KELAS : 5 NILAM TARIKH : 20.9.2023
REKA BENTUK TEKNOLOGI BENTUK TEKNOLOGI MASA: 11.55-12.55 HARI: RABU
KEJURUTERAAN
TOPIK : TENAGA BOLEH
BAHARU
KOD STANDARD NILAI MORAL: KURIKULUM MERENTASI SEMPADAN:
PEMBELAJARAN: Yakin, mematuhi peraturan, berani KEUSAHAWAN, SAINS
5.1,5.1.5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
5.1.2 Menerangkan peralatan dan bahan yang 1. Menyenaraikan alatan dan bahan untuk projek kipas
akan digunakan untuk menghasilkan produk yang solar
menggunakan tenaga boleh baharu. 2. Menyatakan fungsi alatan dan bahan projek kipas
Murid diuji dengan TP 4 solar
3. Mengelaskan perbezaan antara alatan dan bahan
projek kipas solar
KONSEP UTAMA / PERBENDAHARAAN SUMBER:
KATA UTAMA: mata jahitan, jahitan kia, Jahitan, artikel, mata jahitan asas
jahitan sembat
IMPAK/
RANGKA PENGAJARAN
REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA  Pengurusan murid ke bengkel reka bentuk teknologi.
Bagaimanakah cara anda akan
menarik minat murid dengan topik  Guru menunjukkan video “DIY mesin air” kepada murid
anda?
 Guru mengaitkan video tersebut dengan topik
Apakah rutin anda?
pembelajaran pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA 1. Guru menerangkan tentang kepentingan alatan dan
Bagaimanakah anda akan
menerangkan tentang pembelajaran bahan sebelum membina sesuatu produk atau projek. Kehadiran : 33/37
dengan jelas kepada murid anda?
2. Guru bersoal jawab dengan murid “ Pernahkah kamu
SC :
Adakah anda akan memberikan menggunakan alatan tangan sebelum ini?” 1 2 3
contoh strategi ?
3. Murid memberikan jawapan secara bergilir-gilir. 33 33 33
Adakah anda mempunyai aktiviti
berkumpulan? Popcorn
TP :
Bagaimanakah anda akan 4. Murid diminta untuk merujuk buku teks untuk melihat
menguruskan kumpulan anda?
1 2 3 4 5 6
contoh senarai alatan dan bahan projek kipas solar 2 1
PENTAKSIRAN: 0 3
5. Guru mengedarkan alatan dan bahan kepada murid
Apakah peluang yang ada untuk untuk merasai bahan maujud.
pentaksiran? Pdp tidak dapat
6. Guru membuat soalan kuiz. Murid diminta untuk dijalankan
Siapakah yang anda akan taksirkan?
menjawab soalan di hadapan dengan menggunakan kerana………………
Apakah yang anda akan taksirkan? ………………………
smartboad. ………………………
Apakah hasil kerja murid/bukti yang ……………………..
anda perlu kumpulkan? 7. Guru memberikan star reward kepada murid yang
berjaya menjawab soalan dengan betul.
MINGGU 24 MOHD FAUZAN BIN CHE MOHD NOOR RBT

Pembelajaran Terbeza ( Differentation )


8. Guru mengedarkan kad arahan kepada setiap murid.
9. Setiap kumpulan akan mendapat kad arahan yang
berbeza.
10. Aras rendah – Murid diminta untuk menyenaraikan
senarai alatan dan bahan mengikut peta i-think atau
Graphic Organizer (GO)
Aras sederhana- Murid akan mengelaskan alatan dan
bahan mengikut gambar yang diedarkan.
Aras Tinggi- Murid akan menulis fungsi setiap alatan
dan bahan pada kertas yang diberikan.
11. Guru akan memanggil beberapa wakil kumpulan untuk
membentangkan hasil kerja kumpulan yang
dilaksanakan.
12. Guru memberikan star reward kepada kumpulan
yang terbaik.

KERJA INDIVIDU ( Self Assesment )


13. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
14. Murid membuat self essesment dengan bantuan
guru.
15. Guru meminta murid untuk membuat peer essesment
untuk menyemak jawapan rakan.

AKTIVITI PLENARI  Guru membuat rumusan pembelajaran


Apakah maklumat yang anda perlu
ketahui pada penghujung sesi ini?  Guru bersoal jawab tentang kefahaman murid
Apakah yang murid perlu ketahui?
menggunakan tenik Share You View

HEADSTART PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGKAYAAN

Membina projek kipas solar


MINGGU 24 MOHD FAUZAN BIN CHE MOHD NOOR RBT

PELAN PENGAJARAN
MATA PELAJARAN: BIDANG : APLIKASI REKA KELAS : 5 BAIDURI TARIKH : 22.9.2023
REKA BENTUK TEKNOLOGI BENTUK TEKNOLOGI MASA: 9.35-10.35 HARI: JUMAAT
KEJURUTERAAN
TOPIK : TENAGA BOLEH
BAHARU
KOD STANDARD NILAI MORAL: KURIKULUM MERENTASI SEMPADAN:
PEMBELAJARAN: Yakin, mematuhi peraturan, berani KEUSAHAWAN, SAINS
5.1,5.1.5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
5.1.5 Menerangkan peralatan dan bahan yang 1. Menyenaraikan alatan dan bahan untuk projek kipas
akan digunakan untuk menghasilkan produk yang solar
menggunakan tenaga boleh baharu. 2. Menyatakan fungsi alatan dan bahan projek kipas
Murid diuji dengan TP 4 solar
3. Mengelaskan perbezaan antara alatan dan bahan
projek kipas solar
KONSEP UTAMA / PERBENDAHARAAN SUMBER:
KATA UTAMA: mata jahitan, jahitan kia, Jahitan, artikel, mata jahitan asas
jahitan sembat
IMPAK/
RANGKA PENGAJARAN
REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA  Pengurusan murid ke bengkel reka bentuk teknologi.
Bagaimanakah cara anda akan
menarik minat murid dengan topik  Guru menunjukkan video “DIY mesin air” kepada murid
anda?
 Guru mengaitkan video tersebut dengan topik
Apakah rutin anda?
pembelajaran pada hari ini.
AKTIVITI UTAMA 1. Guru menerangkan tentang kepentingan alatan dan
Bagaimanakah anda akan
menerangkan tentang pembelajaran bahan sebelum membina sesuatu produk atau projek. Kehadiran : ___/37
dengan jelas kepada murid anda?
2. Guru bersoal jawab dengan murid “ Pernahkah kamu
SC :
Adakah anda akan memberikan menggunakan alatan tangan sebelum ini?” 1 2 3
contoh strategi ?
3. Murid memberikan jawapan secara bergilir-gilir.
Adakah anda mempunyai aktiviti
berkumpulan? Popcorn
TP :
Bagaimanakah anda akan 4. Murid diminta untuk merujuk buku teks untuk melihat
menguruskan kumpulan anda?
1 2 3 4 5 6
contoh senarai alatan dan bahan projek kipas solar
PENTAKSIRAN:
5. Guru mengedarkan alatan dan bahan kepada murid
Apakah peluang yang ada untuk untuk merasai bahan maujud. Pdp tidak dapat
pentaksiran? dijalankan
6. Guru membuat soalan kuiz. Murid diminta untuk kerana………………
Siapakah yang anda akan taksirkan?
menjawab soalan di hadapan dengan menggunakan ………………………
Apakah yang anda akan taksirkan? ………………………
smartboad. ……………………..
Apakah hasil kerja murid/bukti yang
anda perlu kumpulkan? 7. Guru memberikan star reward kepada murid yang
berjaya menjawab soalan dengan betul.
MINGGU 24 MOHD FAUZAN BIN CHE MOHD NOOR RBT

Pembelajaran Terbeza ( Differentation )


8. Guru mengedarkan kad arahan kepada setiap murid.
9. Setiap kumpulan akan mendapat kad arahan yang
berbeza.
10. Aras rendah – Murid diminta untuk menyenaraikan
senarai alatan dan bahan mengikut peta i-think atau
Graphic Organizer (GO)
Aras sederhana- Murid akan mengelaskan alatan dan
bahan mengikut gambar yang diedarkan.
Aras Tinggi- Murid akan menulis fungsi setiap alatan
dan bahan pada kertas yang diberikan.
11. Guru akan memanggil beberapa wakil kumpulan untuk
membentangkan hasil kerja kumpulan yang
dilaksanakan.
12. Guru memberikan star reward kepada kumpulan
yang terbaik.

KERJA INDIVIDU ( Self Assesment )


13. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
14. Murid membuat self essesment dengan bantuan
guru.
15. Guru meminta murid untuk membuat peer essesment
untuk menyemak jawapan rakan.

AKTIVITI PLENARI  Guru mengedarkan kertas untuk murid menulis


Apakah maklumat yang anda perlu
ketahui pada penghujung sesi ini? sesi rumusan.
Apakah yang murid perlu ketahui?
 Guru membuat rumusan pembelajaran
 Guru bersoal jawab tentang kefahaman murid
menggunakan tenik Share You View

HEADSTART PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGKAYAAN

Membina projek kipas solar

You might also like