Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Edita omerović Suljić OŠ „Novi Grad“

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE

NASTAVNIK: Edita Omerović Suljić


ŠKOLA: JUOŠ „Novi Grad“ Tuzla
RAZRED: VII
NASTAVNI PREDMET: Odjeljenska zajednica
TIP ČASA: Obrada novog nastavnog gradiva
NASTAVNO PODRUČJE: Vještine komunikacije – interpersonalne vještine
NASTAVNA JEDINICA: Kultura dijaloga
NASTAVNE METODE: brainstorming, metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja, metoda
ilustracije, metoda diskusije.
OBLICI RADA: frontalni, individualni, grupni.
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: računar, PP prezentacija, sličice za formiranje grupa, chart
papir, tabla, markeri”.

CILJ ČASA:

- upoznati učenike sa elementima culture dijaloga i ulogom kvalitetnog dijaloga u odnosima sa drugim
ljudima..

ZADACI ČASA:

Obrazovni:

- upoznati učenike sa pojmom kultura dijaloga;


- podsjetiti učenike na značenje pojma verbalna komunikacija;
- upoznati učenike sa elementima dijaloga i ulogom u komunikaciji.

Odgojni:

- navikavanje učenika na timski rad;


- izgrađivanje stava o potrebi stalnog međusobnog uvažavanja i prihvatanja tuđeg mišljenja;
- razvijanje interpersonalnih vještina komunikacije kod učenika;
- pripremanje učenika za sučeljavanje sa problemima i izazovima u realnom svijetu.

Funkcionalni:

- podsticanje razvoja sposobnosti razmišljanja, zaključivanja, uočavanja bitnih elemenata dobrog i


lošeg, razlikovanje emocija i oblika ponašanja;
Edita omerović Suljić OŠ „Novi Grad“

STRUKTURA ČASA:

Uvodni dio (10 minuta)

- Psihološka priprema - predstavljanje teme i dogovor o načinu rada.


- Igra zagrijavanja – “ Imena i pridjevi”
Nastavnica kaže pridjev na slovo A obzirom da njeno ime počinje sa tim slovom (Admira – aktivna). Učenici
slijede primjer i kažu svoje ime i prid jev koji počinje na isto slovo kao i ime (Selma – simpatična, Edin –
efikasan, Marija – marljiva i sl).
- Podjela učenika u pet grupa (grupe se formiraju tako što svaki učenik izvuče po jednu sliku, učenici sa istom
slikom formiraju jednu grupu, smješko u 5 boja.) Naziv će grupe dobiti prema izvučenim sličicama.

- Svaka grupa izabere svog predstavnika te pojasni svoj izbor.


(Najbolji učenik, vrijedan, marljiv, povjerljiv, komunikativan, dobar drug, prijatelj, lijepo piše i slično)

Glavni dio (30 minuta):

- Upoznati učenike sa nastavnom jedinicom.


- Naslov napisati na tabli - Kultura dijaloga
Danas ćemo razgovarati o kulturi dijaloga .....

- Učenici se upoznaju sa ključnim riječima (sagovornik, verbalno, dijalog, kultura i slično).


- Učenici metodom brainstorminga (oluje mozga) daju svoje viđenje kulture dijaloga.
- Nastavnica prezentuje osnovne principe date teme. Učenici sjede u krugu i posmatraju prezentaciju na
računaru, uz objašnjenja koja daje nastavnica .
- Učenici se vrate na svoja mjesta (grupe sa početka časa). Učenici dobiju spisak elemenata kulturnog dijaloga.
Zadatak je da odaberu 3 – 5 elemenata za koje oni misle da su najbitniji u komunikaciji i da ih stave od 1 – 5
po važnosti. Lideri grupe pročitaju njihov izbor i pojasne isti.
- Učenici daju primjere nekulturnog dijaloga, bilo da su oni direktni učesnici istog ili posmatrači.

Završni dio (5 minuta)

- Slijedi pohvala učenicima za rad i zadatak za slijedeći čas (uvod u novu temu).
Zvijezda vodilja za ovu sedmicu:
Dijalog bogati kulturu jedne sredine, čini je stvaralačkom, inovativnom, podsticajnom, slobodnom.
Dijalog je značajan element kritike, istraživanja, saznanja i kreativnog pristupa društvenim odnosima.
Dijalog je samo početak traganja za istinom i sadržajem nekog problema, pitanja ili pojave .

You might also like