Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 10

Конспект уроку

з української літератури
на тему:
«Прислів`я та приказки.
Краса і мудрість цього жанру.»
(5-клас)

Вчитель: Богославець Ю.М.


Тема. Прислів`я та приказки. Краса і мудрість цього жанру.
Мета. Дати уявлення про прислів`я та приказки,їх види. Розвивати навички
виразного осмисленого читання прислів`їв та приказок ,пояснення їхнього
змісту,точність думки. Формувати шанобливе ставлення до кмітливості
та мудрості нашого народу. Виховувати повагу до усної народної
творчості,розуміння її ролі в сучасному житті.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання. Плакати з прислів`ями,предмети для літературного


аукціону,малюнок куща калини,збірник прислів`їв та приказок.

Епіграф: Яке це щастя – в радощах земних

Трудів і днів спивати кубок повний.

(М.Рильський)

Хід уроку.

І.Актуалізація опорних знань.


Якось прийшов до Сократа один чоловік,який був дуже схвильований.

- Гей,Сократе,чи ти чув,що витворив твій друг?Я повинен тобі це


розповісти.

- Зачекай-но,- перебив його мудрець.-Чи те,що хочеш ти мені сказати,ти


пересіяв через три сита?

- Три сита?- запитав той здивовано.

- Так,мій дорогий,три сита.

Давай подивимось,чи те,що ти маєш мені сказати,пройде через три сита.


Перше сито – це правда. Чи ти впевнений,що все,що ти хочеш мені
розповісти,є правдою?

- Ні,я чув,як про це говорили інші.

- Так!Але,напевне,ти перевірив це другим ситом. Це сито-добро. Чи те,що


ти хочеш мені розповісти,є принаймні добром?

- Думаю,що ні,- відповів знайомий.


- То давай візьмемо ще й третє сито,і запитаємо,чи так вже й необхідно
розповісти мені те,що тебе хвилює!

- Аж такої необхідності немає…

- Отже,- усміхнувся мудрець,- коли те,що ти хочеш мені розповісти ,не є ані
правдивим,ані добрим,ані необхідним,то забудь про це не обтяжуй ні себе,ні
мене!

- Любі дітки,все те,що ми робитимемо на уроці,буде


необхідним,добрим,правдивим. І три сита,мені здається,нам не будуть
потрібні. Проте ви повинні пам`ятати сократівську мудрість.

Літературна розминка.
-А зараз проведемо літературну розминку,експрес-опитування.

Що означає слово експрес?Експрес – це швидкий поїзд,що рухається без


зупинок. Отже,відповідати ви повинні швидко,чітко,правильно.

1.Вгадай літературний твір.

За початком:

Аля грюкнула кімнатними дверима і притулила долоні до гарячих щік. Ой,як


соромно!Як негарно все вийшло.(Галина Малик «Незвичайні пригоди Алі в
країні Недоладії »)

Кінцівкою:

«Чимчикуй куди попало


Як од втоми не впадеш -
В цю країну попадеш».
(В.Симоненко. «Цар Плаксій і Лоскотон»)

2.Вгадай письменника – автора літературного твору

«Фарбований Лис»,«Цар Плаксій і Лоскотон»,«Хуха – Моховинка»

3.Відгадай літературного героя:

а) «Голова його,як бочка очі,ніби кавуни»(Цар Плаксій…)


б) «Він приходить кожний вечір,- Хай чи дощ іде,чи сніг - До голодної малечі

І усім приносить сміх (Лоскотон)

4.Вгадай за римами:

«У палаці кожен скаче, та від щастя гірко плаче.» (Цар Плаксій…)

5.Згадай назви літературних творів:

1)що складаються з двох слів:(«Хуха - Моховинка»,«Фарбований Лис».

2)З трьох слів:(«Що за птиця» - акровірш Л.Глібов.

3)з 4 слів: («Цар Плаксій і Лоскотон» В.Симоненка)

II. Повідомлення теми,мети уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.


- Діти,сьогодні ми з вами вирушаємо в далеку і привабливу подорож(на
експрес-поїзді)у дві країни одразу - Прислів`я і Приказка.

Ще держави минулого,сьогодення і майбутнього А мешканці-люди,звичайні


громадяни,як ми з вами;вони і створили ці могутні,вічно живі і мудрі країни.

Найперше ми пролітаємо з вами над давньою державою Прислів` я. Що


означає це слово Прислів`я – один з видів усної народної творчості. З давніх-
давен прислів`ями люди виражали свої знання про різні явища життя
суспільства і природи. Наприклад,вирощуючи зернові й городину,люди
переконалися,що землю слід підживлювати,і цей досвід висловили так: «Хто
землю удобрює,тому й земля повертає». Є багато прислів`їв про те,як
берегти здоров`я,честь,рідну землю,ставитись до людей.

- Давайте розглянемо архітектуру держави Прислів`я. Прислів`я в стислій


формі викладає одну якусь думку . Найчастіше воно становить всього одне
речення.

Народні прислів`я мають такі особливості.(висвітлюю їх на мультимедійній


дошці).

1. Узагальнення народного досвіду.


2. Повчальність.
3. Стислість висловленої думки.
4. Влучність і поетичність.
5. Використання в прямому і переносному значенні.
6. Малий обсяг.
Тому,виходячи із особливостей прислів`їв,можна дати,таке визначення
їх.
Прислів`я – короткий влучний образний народний вислів з повчальним
висновком.(Запис у зошити)
- Давайте перепочинемо декілька хвилин,детальніше ознайомившись із
цією країною - перлиною народної мудрості. Зверніть увагу ось на цей
рекламний плакат.

За рідний край життя віддай.


- Як ви розумієте ці слова?Поясніть.

І ось ще один.
Навіть пташка має рідну землю.
- Поясніть значення цих слів.
- Погляньте сюди. У друкарні,напевне,припустились помилки. Щось тут
не те,якась нісенітниця:

Не лихові смійся чужому.


- Давайте допоможемо мешканцям країни. Інакше ніколи вони не
дізнаються,що тут написано.
І ось ще таке прислів`я,схоже на попереднє.

Не воду і холодну за береться.


- Дуже добре. Я думаю,мешканці прислів`я будуть вдячні за нашу
роботу.

Рухаємось далі.
На горизонті країна Приказка.
Приказка – образний вислів,який стисло і влучно означає якесь явище.
Приказка тільки натякає на висновок.(Запис у зошити)
- Погляньте,яка дивна назва міста:

Із вогню та в полум`я.
І ось ще одна :
Ганятися за двома зайцями.
Так, у країні Приказок багато цікавих міст. Прислів`я та приказки складалися
на різноманітні теми : про природу,хліборобський календар,
науку,розум,працю,досвід,мораль,вади,вдачі й поведінки та ін.. Особливо
багато приказок і прислів`їв існує про особливості людського характеру,
Прославляючипрацелюбність,сміливість,скромність,кмітливість,розсудливіс
ть,розум,прислів`я засуджують ледачих,пихатих,скупих,брехунів,базік.

2.Читання прислів`їв та приказок за підручником.


3. Пояснення змісту прислів`їв та приказок з кожного розділу
підручника(або тих,які найбільше запам`яталися).
4. Робота групами.
Завдання для 1-ої групи.
- Опрацюйте дані речення так,щоб вони стали
стислими,влучними,звучали,як прислів`я.
1)Рідна сторона завжди буде матір`ю,а ось чужа сторона завжди
залишиться мачухою.
2.Ніколи не смійся зі старшої людини,тому що сам колись таким будеш.
3.Хто в школі добре вчиться,той і на полі буде корисним.
2-а група.
Викинути зайве.
Вік живи – вік учись.
Будьте здорові!
Вчитися ніколи не пізно.
Хай вам щастить!
Не кажи-не вмію,а кажи – навчусь.
Щоб тобі добре було!
Косо,криво,аби живо.
3-а група.
Дібрати заголовок до групи прислів`їв і приказок.
(Про рідний край,про науку,працю).
Книга вчить, як на світі жить.
Хто грамоти вміє,той краще сіє.
Без труда нема плода.
Праця чоловіка годує,а лінь – марнує.
Кожному мила своя сторона.
Кожний край має свій звичай.
5. Творча робота.
1 група.
На дошці врізнобій написані слова,їх треба скласти так,щоб
отримати прислів`я.
Людьми людиною межи будь.
Руки чуже пече добро.
Жити зла так не чинити,щоб нікому треба.
2 група.
З`єднайти лініями правильні відповіді.
Згода будує, не доводить.
На дерево дивись, як родить, роком стає,
Сварка до добра так маєш.
Без роботи день а на людину-як робить.
Як дбаєш а незгода руйнує.
3 група.
Підготуватися до усного оповідання(6-7 речень)на тему прислів`я.
«Найбільше щастя в житті – здоров`я»

6.Літературний аукціон.
Учитель показує різноманітні предмети,а члени груп повинні дібрати
до них прислів`я.
Книга.
Книга вчить,як на світі жить.
Книга- мудрий порадник.
Книга – джерело знань.
Хліб.
Хліб – усьому голова. Зима без снігу – літо без хліба.
Хліб та вода – бідного їда.
На чорній землі білий хліб родить.
Перо.
Не пером пишуть,а умом.
Страшне перо не в гусака,а в дурака.
Що написано пиром,не вивезем і волом.
Камінь.
Найшла коса на камінь.
Під лежачий камінь і вода не тече.
Лежачий камінь мохом обростає.
Ложка.
Ложкою моря не вичерпаєш.
Як мед,то ще й ложкою.
Нитка.
То шиє,то поре.
Шиє та поре,та все нитками горе.
З миру по нитці – голому сорочка.
Гроші.
Хоч у голові пусто,аби грошей густо.
Бідна душа без гроша.
Багатому і чорт гроші носить.

IV.Підсумок уроку.
1.Слово вчителя.
Отже,наша подорож підходить до завершення. Я надіюсь,що ці країни -
Прислів`я і Приказка – зачарувала вас. Вони живі,процвітаючі,у них є
майбутнє. Адже прислів`я,приказки виникають постійно,але
поширюються в народі й передаються від покоління до покоління
найзмістовніші й найвлучніші з них.
Народні прислів`я і приказки збагачують нашу мову, допомагають
стисло й образно висловити нашу думку. Ось чому потрібно
запам`ятовувати прислів`я та приказки та вживати їх у власній мові.
Адже й справді,яке щастя,коли ми спиваємо повний кубок мудрості і
досвіду народного,краси і влучності народного творіння,про що й
говорить наш епіграф уроку.

На дошці прикріплений малюнок куща калини без ягід. Кожній групі


даю завдання, відповіді учні записують на «ягодах» калини і
прикріплюють до намальованого куща.
- Щоб наша калина запроменіла червоними ягодами.
1 група.
- Якими іншими словами називається усна народна творчість?
(Фольклор)
- Який жанр народної творчості має такі види про
тварин,побутові,героїко-фантастичні? (Казки)
2 група.
- Як називається невеликий твір,у якому в прихованій формі
описується предмет,котрий слід відгадати (Загадка)
- На яку тему є загадки? (Про природу,про рослин,про тварин,про
людину та її життя)
3 група
- Які жанри фольклору містять в собі красу і мудрість.?
(Прислів`я,приказки)
-На які теми бувають прислів` і приказки?
(Про природу,науку,розум,працю,досвід,мораль…)

2.Інтерактивна вправа «Мікрофон»


Продовжіть речення:

«Мені було цікаво…»

«Найбільше на уроці мені сподобалось…»

«Сьогодні я дізнався(лась)…»

V.Домашнє завдання.
Вивчити 20 прислів`їв і приказок напам`ять(на вибір); написати твір-
мініатюру на тему прислів`я «Стук,грюк – аби з рук».

Додаток до уроку.

Розминка для учнів(після роботи за підручником)

1.Яким прислів`ям оцінюють вашу працю,якщо ви швидко й добре


відремонтуєте стілець,радіоприймач,тощо? (Діло майстра величає)

2.Яке прислів`я ви загадаєте,якщо довго не могли відгадати загадку,а


разом з товаришем зробили це швидко? (Голова добре,а дві краще.)

3.Що скаже вчитель тому,хто перший здав самостійну


роботу,виконану неправильно? (Поспішиш – людей насмішиш.)

4.Якщо з тобою трапиться біда і до тебе на допомогу прийдуть


друзі,яке прислів`я ти згадаєш? (Друзі пізнаються в біді).
5.Яке прислів`я допоможе тобі відшукати дорогу в незнайомому
місті? (Язик до Києва доведе.)

6.Якщо ти постійно усім цікавишся,втручаєшся з питаннями в


розмову старших,що тобі можуть сказати?
(Багато будеш знати – швидко постарієш).

You might also like