Professional Documents
Culture Documents
Osobno I Javno Govorenje
Osobno I Javno Govorenje
RAZREDNI ODJEL: 6. __
NASTAVNA TEMA UMJETNOST I UMIJEĆE
NASTAVNO PODRUČJE Hrvatski jezik i komunikacija
NASTAVNA JEDINICA Osobno i javno govorenje
TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba
TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ A.6.1. Učenik govori i razgovara o pročitanim i poslušanim tekstovima.
HJ A.6.2. Učenik sluša tekst, sažima podatke u bilješke i objašnjava značenje teksta.
HJ A.6.3. Učenik čita tekst, uspoređuje podatke prema važnosti i objašnjava značenje teksta.
HJ A.6.4. Učenik piše pripovjedne i opisne tekstove prema planu pisanja.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– razlikuje svrhe govorenja: osobna i javna
– kratko izlaže na zadanu temu
– razlikuje obrasce vođenja razgovora s obzirom na sugovornika, vrstu i svrhu razgovora:
razgovor s vršnjacima ili odraslima, slobodni ili vođeni razgovor
– uočava i ispravlja vlastite i tuđe pogreške
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR A.3.3.
– razvija osobne potencijale
– uspoređuje i prati svoje napredovanje
OSR B.3.2.
– razvija komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima
– povezuje svoje i tuđe stavove, izbore i postupke s posljedicama
OSR B.3.4.
– suradnički uči i radi u timu
– objašnjava važnost suradnje
– primjenjuje vještine prezentacije
ODR A.3.4.
– objašnjava povezanost ekonomskih aktivnosti sa stanjem u okolišu i društvu
GOO A.3.4.
– promiče pravo na obrazovanje i pravo na rad
UKU A.3.3. (3)
– samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema
UKU B.3.4. (4)
– samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju
toga planira buduće učenje
IKT A.3.2.
– samostalno se koristi raznim uređajima i programima
IKT A.3.4.
– analizira utjecaj tehnologije na zdravlje i okoliš
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– govorenje naglas
– pravljenje bilježaka
– odgovaranje na pitanja nakon slušanja/čitanja
– objašnjavanje svojim riječima
– pažljivo slušanje
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– pitanja radi provjere razumijevanja
– praćenje učenikovih aktivnosti tijekom procesa učenja i poučavanja
Vrednovanje naučenoga
– vrednovanje govora koji učenici pripremaju za domaću zadaću
TIJEK AKTIVNOSTI
1. motivacijska aktivnost
Učenici na YouTubeu gledaju kratki crtani film Nenasilna komunikacija.
https://www.youtube.com/watch?v=nZeW4JKev3o
Učenici sažeto prepričavaju radnju filma te s kišobrana na kraju filma prepisuju poruke.
Izabiru i objašnjavaju one poruke koje primjenjuju u uljudnoj komunikaciji s prijateljima.
Telefonski razgovor
Marko nije pročitao djelo za cjelovito čitanje te želi od prijateljice Ana prepisati bilješke koje
je pripremila za sutrašnji sat interpretacije djela. Naziva je mobitelom. Ana zna da nije u redu
da netko prepisuje njezine bilješke te pokušava Marka pristojno odbiti.
Improvizirajte razgovor!