Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 119

Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: V


Професорка/
Датум одржавања:
професор:
Наставна
Језичка култура (писмено изражавање)
тема/област:
Наставна јединица: Трећи школски писмени задатак
Тип часа: Провера знања
Образовни циљеви: Усавршавање писмености; конципирање
и писање састава. Критичко читање задатка након завршеног
рада и исправљање уочених грешака. Показати знања из
језичке културе (одговор на задату тему, познавање језика и
правописа, техника израде писменог задатка, стил писања,
мисаоност и креативност ученика).
Васпитни циљеви: Јачање чулног, литерарног и језичког
сензибилитета; неговање самосталног литерарног
Циљ часа:
стваралаштва ученика. Поштовање и примена
књижевнојезичке норме српског језика. Развијање љубави
према лепом писању и култури писменог изражавања.
Функционални циљеви: Примењивање стечених знања из
језика, књижевности, правописа и опште културе и њихова
провера. Оспособљавање ученика за јасно, правилно и
уверљиво писмено изражавање. Оспособљавање ученика за
правило.
Ученик самостално саставља свој текст служећи се свим
приповедним техникама (користи различите облике казивања:
дескрипцију (портрет и пејзаж), приповедање у 1. и 3. лицу,
Очекивани исходи
дијалог). Ученик поштује композицијску условљеност (издваја
на крају часа:
делове текста, одваја наслов и пасусе) и организује их у
смисаоне целине (уводни, средишњи и завршни део текста).
Ученици пимењују правописну и граматичку норму.
Наставне методе: Метода самосталних ученичких радова, текст метода

Наставна средства: Вежбанке за писмене задатке

Облици рада: Индивидуални


Међупредметне Комуникативна, естетска, дигитална, компетенција за решавање
компетенције: проблема
Међупредметно
Књижевност
повезивање:
Кључни појмови: Састав, увод, разрада, закључак, правопис

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


професорке/професора: активности
ученика:
Уводни део часа (3 минута)
Један ученик дели вежбанке док наставник пише теме на табли, Ученици слушају
1
образлаже их и даје неопходне инструкције за израду писменог инструкције, питају
задатка. ако им нешто није
jасно.
Главни део часа (40 минута)
Наставник прати рад ученика. Ученици самостално пишу писмени задатак.
Завршни део часа (2 минута)
Наставник скупља вежбанке и подсећа ученике да размисле о Предају вежбанке.
писању побољшане верзије писменог задатка.

Изглед табле

Трећи школски писмени задатак, рађен:


1. Мионини животни ставови и особине
2. Особа у коју имам поверења
3. Портрет драге особе

 праћење индивидуалног учешћа ученика у свакој


Начини провере
деоници часа;
остварености исхода:
 процењивање ученичких задатака.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

Прилог 1.
Истраживачки задаци
Обратити пажњу на наставникове сугестије и коментаре у писменом задатку.

You might also like