001

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ 5

ШКОЛА: _________________________________________ ДАТУМ: _____________________

............................................................................................
Редни број часа: 1.
Наставна област: Језичка култура
Наставна јединица: Упознавање ученика са Програмом наставе и учења за 5. разред
Тип часа: уводни час
Циљ часа: Упознавање ученика са садржајима читанке, радне свеске и граматике;
оспособљавање ученика за њихово коришћење у настави; упознавање са активностима и
планом рада у петом разреду; доношење правила о понашању у кабинету за српски језик;
упознавање ученика са наставним областима, поступцима и активностима; истицање
прибора који је потребан за рад.
Операционализовани исходи учења: Ученик ће бити у стању да се представи, да говори
јасно користећи књижевнојезичку норму, да учествује у постављању правила о понашању,
да се упознаје са садржајем и са циљевима предмета, да се упознаје са планом рада у 5.
разреду, да се упознаје са потребним наставним средствима, да препознаје потребу за
стицањем радних навика.
Облици рада: фронтални
Наставне методе: дијалошки, монолошки, демонстративни, интерактивни метод
Наставна средства: уџбеници за српски језик и књижевност, презентација, годишњи
програм рада
Међупредметна повезаност: унутарпредметна повезаност
Активности наставника: Информише ученике.
Активности ученика: Слушају, бележе.
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута)
̶ Представити се ученицима и повести мотивациони разговор о њиховим
очекивањима у петом разреду.
̶ Представити годишњи програм рада из језика и књижевности; основне циљеве и
задатке предмета истичући занимљивост садржаја и васпитне циљеве – развијање
љубави према српском језику, неговање естетских осећања.
̶ На слајдовима су сликовито представљене кључне предметне области – ученици
их препознају и именују.
ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА (30 минута)
̶ Најава теме: Планирање наставе и учења предмета српски језик и књижевност.
̶ Сваки ученик треба да се представи именом и презименом. Може да изрази своја
осећања и очекивања, уколико то жели. Не треба инсистирати на томе да се
одговори не би понављали.

БИГЗ школство
Бирам знање!
СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ 5
̶ Упознати ученике са уџбеницима и лектиром. Објаснити начин коришћења
читанке, граматике и радне свеске; технику учења и вођења бележака.
̶ Читанка садржи текстове за рад на часу, али нека обимнија књижевна дела треба
читати код куће. Читање је најбоље учење. Помоћи ће ти да обогатиш свој речник и
да се лакше и прецизније изражаваш.
̶ Граматика ће ти помоћи да савладаш градиво из области језика и језичке културе и
тиме развијеш способности писменог и усменог изражавања и стекнеш неопходна
знања из правописа.
̶ Радна свеска служи за обраду, понављање, утврђивање и систематизацију
градива. Вежбе су погодне за проверавање знања. Она је неопходна за рад и зато
ће остати у учионици да би нам увек била при руци.
̶ На корицама својих уџбеника обавезно напиши име и презиме.
̶ Шта се бележи – битни елементи градива.
̶ Како се бележи – важна је прегледност, распоред грађе, наслови, подвлачења,
функције маргина, рукопис, илустрације.
̶ Дати упутства ученицима о томе шта им је потребно од материјала за рад.
̶ Информације о:
 свескама и њиховом изгледу;
 писању 4 школска и 8 домаћих писмених задатака;
 раду школске библиотеке и начину коришћења књижног фонда;
 значају читања књига и вођењу Дневника прочитаних књига;
 садржају иницијалног теста који се ради на почетку школске године ради
утврђивања нивоа предзнања;
 распореду дела предвиђених за читање у целости.
̶ Поделити фотокопиране примерке са тематским целинама и планом рада за
септембар. Обавестити ученике која ће дела читати и тумачити у септембру.
̶ Оцењивање се врши на основу бројних елемената, првенствено на основу степена
савладаности прописаног програма из граматике и књижевности. Оцена се даје и
на основу активности на часу и ангажовања у слободним активностима за које се
могу пријавити сви ученици према својим интересовањима.
̶ Упознати их са секцијама у које се могу укључити. Представити укратко слободне
активности које могу да их подстакну да се ангажују у раду и досегну одређене
нивое постигнућа. Српски језик садржи исходе и стандарде са знањима и умећима
која су важна за разумевање саме области, али су и од значаја за даље школовање,
за формирање културног идентитета као и за сналажење у различитим животним
ситуацијама.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 минута)

БИГЗ школство
Бирам знање!
СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ 5
̶ Разговор о утисцима везаним за могуће активности. Подстаћи ученике да буду
слободни на часовима и да увек питају у случају неке недоумице. (Једино глупо
питање је оно које не поставиш.)
Домаћи задатак:
̶ Купити одговарајуће свеске за школу и за дневник читања, обележити своје књиге.
Ученици могу да добију задатак да се представе на оригиналан начин – за омот
њиховог портфолија.

Изглед табле:
Српски језик и књижевност
КЊИЖЕВНОСТ
Лирика, епика и драма
Књижевни термини и појмови
Научно-популарни и информативни текстови
Допунски избор лектире
Домаћа лектира
ЈЕЗИК
Граматика (морфологија, синтакса)
Правопис
Ортоепија
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА

ПРИЛОГ 1
Остали облици образовно-васпитног рада
Додатни рад се организује и изводи по један час недељно током целе наставне године.
Динамика се одржава и појачаном индивидуализацијом рада у редовној настави,
давањем посебних задатака, ангажовањем у одговарајућим слободним активностима и
др.
Допунска настава помаже да се боље разуме, утврди и увежба градиво. Она није за лоше
ђаке него за све оне којима неки појмови или наставне јединице нису јасни. Ови часови
помажу да се темељније савлада школско градиво из одређене области.
Зависно од утврђених недостатака у знањима и умењима ученика, као и узрока
заостајања, наставник формира одговарајуће групе са којима организује допунски рад. На
основу претходног испитивања тешкоћа и узрока, за сваку групу се ствара одговарајући
план рада, чијим ће се савладавањем отклонити испољени недостаци у знању ученика.

БИГЗ школство
Бирам знање!
СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ 5
Практикује се индивидуализација наставе, коришћење наставних листића и тестова са
диференцираним задацима. Реализују се предавања са другачијим очигледнијим
примерима.
Допунска настава одвија се током целе наставне године, чим се уоче тешкоће појединих
ученика у усвајању програмских садржаја.
Сви садржаји су прилагођени захтевима програма за одређени разред. Води се
евиденција о похађању часова додатног рада и допунске наставе и о постигнућима
ученика на тим активностима.
Језичка секција бави се обнављањем, утврђивањем, вежбањем и проширивањем градива
из граматике према садржајима програма за такмичење из српског језика и књижевности.
Представља вид припреме за такмичења из језика на којима се стичу посебне дипломе.
Литерарна секција поред бављења књижевношћу и литерараним покушајима ученика,
обухвата развијање културе говора, културе читања и казивања поетских текстова; културе
слушања и гледања, развијања филмске и позоришне културе. Уводи ученике у свет
уметности, али и у свет властитог уметничког изражавања.
Рецитаторска секција може у великој мери да допринесе откривању тајне ове уметности
и да обезбеди креативно испољавање и развијање младих – њихове маште, мисли,
осећања и многих позитивних особина воље и карактера.
Драмска секција омогућава приближаваље свету књижевне уметности, поетским,
прозним и драмским текстовима. Стварају се навике и потребе за самосталним
откривањем нових и интересантних дела у литератури, као и за изражавањем сопственог
доживљаја који је проистекао из уметничког света. Рад у овој секцији проширује
читалачки простор новим ауторима и темама.
Рецитаторска и драмска секција доприносе стицању и развијању вештине изражајног
читања и казивања. Њени чланови иду на такмичења у лепом говору и у рецитовању,
учествују у културним програмима.
Лингвистичка (филолошка) секција окупља ученике који желе да се баве проучавањем
језика и књижевности. Активности у оквиру језичких истраживања доприносе развијању
лексике (фонда речи). Учешћем у организовању књижевних вечери и трибина развија се
иницијативност, радозналост, машта, љубав према језику и према књизи.
Етнолошка секција бави се очувањем традиционалних вредности, драгоценог
аутентичног наслеђа које се преноси са генерације на генерацију. Главни задатак чланова
ове секције јесте да записују и сачувају од заборава трагове народног стваралаштва. Они
се баве сакупљањем, анализом и проучавањем народног блага, прикупљањем речи из
народног говора и објављивањем насталих записа.
Новинарска секција планираним активностима подстиче и развија способност критичког
мишљења, љубав према новинарству и афирмисању културних вредности.
Заинтересовани и креативни ученици усавршавају свој рад кроз репортаже са различитих
друштвених догађаја, извештаје са школских свечаности, такмичења, као и кроз интервјуе
са гостима школе, успешним ученицима и професорима. Захваљујући новинарској секцији
ученици, њихови родитељи и професори биће редовно информисани о различитим

БИГЗ школство
Бирам знање!
СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ 5
догађањима током школске године путем паноа, сајта школе, блога за српски језик и
школског листа.

Евалуација часа:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

БИГЗ школство
Бирам знање!
СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ 5

БИГЗ школство
Бирам знање!

You might also like