Professional Documents
Culture Documents
Number Series
Number Series
Number Series
net
For further information please contact: contactus@padhlebeta.net
Reasoning - Series
-------------------------------------
Questions and Answers :
1) 10 3) 12
2) 9 4) 8
Solution :
_This is an alternating number subtraction series.
First, 2 is subtracted, then 4, then 2, and so on.
26 - 24 = 2 , 24 - 20 = 4
20 - 18 = 2 , 18 - 14 = 4
hence, 14 - 12 = 2 .
12 is Answer.
1) 16 3) 12
2) 10 4) 15
Solution :
In this simplealternating subtraction and addition series;
1 is subtracted, then 2 is added,and so on.
12 - 1 = 11 ; 11 + 2 = 13 ;
13 - 1 = 12 ; 12 + 2 = 14 ;
14 - 1 = 13 ; 13 + 2 = 15 ;
hence 15 is answer .
1) 4 3) 10
2) 5 4) 8
Solution :
In thisseries, each number is repeated,
then 13 is subtracted to arrive at the nextnumber.
43 - 30 = 13 ; 30 - 17 = 13 ;
17 - 4 = 13 ;
4 is answer .
1) 4 3) 8
2) 12 4) 6
Solution :
This is asimple subtraction series.
Each number is 6 less than the previous number.
38 - 6 = 32 ; 32 - 6 = 26 ;
26 - 6 = 20 ; 20 - 6 = 14 ;
14 - 6 = 8 ;
8 is answer .
5) 5, 22, 5, 28, 5, __
1) 30 3) 5
2) 10 4) 34
Solution :
This is a addition series with a random number, 5, interpolated as every othernumber.
In the series, 6 is added to each number except 5, to arrive at thenext number.
22 + 6 = 28 ; 28 + 6 = 34 ;
34 is answer .
1) 4.9 3) 4.7
2) 5.3 4) 5.2
Solution :
_In thiseasy addition series, each number increases by 0.8.
1.5 + 0.8 = 2.3 ;2.3 + 0.8 = 3.1 ;
3.1 + 0.8 = 3.9 ;3.9 + 0.8 = 4.7 ;
4.7 is answer .
1) 50 3) 56
2) 52 4) 58
Solution :
This isan alternating multiplication and subtracting series:
First, multiply by 2 andthen subtract 8.
14 x 2 = 28 ; 28 - 8 =20 ;
20 x 2 = 40 ; 40 - 8 =32 ;
32 x 2 = 64 ; 64 - 8 =56 ;
56 is answer .
2) 52 4) 48
Solution :
_This isan alternating multiplication and subtracting series:
First, multiply by 2 andthen subtract 8.
14 x 2 = 28 ; 28 - 8 =20 ;
20 x 2 = 40 ; 40 - 8 =32 ;
32 x 2 = 64 ; 64 - 8 =56 ;
56 is answer .
9) 301,302,304,307,__
1) 321 3) 311
2) 301 4) 328
Solution :
_In this addition series ,
_301 + 1 = 302 ; 302 + 2 =304 ;
_304 + 3 = 307 ; 307 + 4 = 311 ;
_311 is answer .
_
1) 30 3) 20
2) 15 4) 10
Solution :
This is analternating addition and subtraction series.
In the first pattern, 10 issubtracted from each number to arrive at the next.
In the second, 5 is added toeach number to arrive at the next.
80 - 70 = 10 ; 10 + 5 = 15 ;
70 - 10 = 60 ; 15 + 5 = 20 ;
20 is answer ;
1) 522 3) 400
2) 429 4) 478
Solution :
8x1-2=6
_6 x 2 - 3 = 9
_9 x 3 - 4 = 23
_23 x 4 - 5 = 87
_87 x 5 - 6 = 429 .
12)
1)28 25 5 21 185 14 __
1) 11 3) 9
2) 10 4) 8
Solution :
5 is repeated numberas every third number;
28 - 3 = 25 ; 25 - 4 = 21 ;
21 - 3 = 18 ; 18 - 4 = 14 ;
14 - 3 = 11 ;
11 is answer;
13) 9 16 23 30 37 44 51 __
1) 52 3) 58
2) 60 4) 54
Solution :
9 + 7 = 16 ; 16 + 7 = 23 ;
23 + 7 = 30 ; 30 + 7 = 37 ;
37 + 7 = 44 ; 44 + 7 = 51 ;
51 + 7 = 58 ;
58 is answer;
14) 9 11 33 13 15 33 17 __
1) 21 3) 19
2) 20 4) 18
Solution :
_33, is interpolated every third number .
9 + 2 = 11 ; 11 + 2 = 13 ;
13 + 2 = 15 ; 15 + 2 = 17;
17 + 2 = 19;
19 is answer.
15) 1118 25 32 39 46 53 __
1) 60 3) 55
2) 50 4) 45
Solution :
11 + 7= 18 ;
18 + 7 = 25 ;
:
:
46 + 7 = 53 ;
53 + 7 = 60 ;
60 is answer .
16) 17 17 34 20 20 31 23 __
1) 25 3) 23
2) 24 4) 22
Solution :
_This is an alternating subtraction series withrepetition.
There are two different patterns here. In the first, a numberrepeats itself; then 3 is
added to that number to arrive at the next number,which also repeats.
This gives the series 17, 17, 20, 20, 23, and so on.
First pattern:
17 + 3 = 20 ;
20 + 3 = 23 ;
Second pattern:
34 - 3 = 31 ;
31 - 3 = 28 ;
In firstpattern 17 and 20repeatedpattern so
like wise 23 is answer ;
17) 20,24,17,28,32,17,__
1) 34 3) 38
2) 32 4) 36
Solution :
17 is repeated as every thirdnumber.
In the series, 4 isadded to each number except 17, to arrive at
the next number
20 + 4 = 24 ;
24 + 4 = 28 ;
:
32 + 4 = 36 ;
36 is answer;
18) 8,11,10,13,12,15,14
1) 13 3) 16
2) 15 4) 17
Solution :
_This is a simple alternating addition andsubtraction series.
First, 3 is added, then 1 is subtracted and so on
8+3=11; 11-1=10;
10+3=13; 13-1=12;
12+3=15; 15-1=14;
14+3=17;
17 is answer;
1) 40,25 3) 40,28
2) 42,23 4) 37,24
Solution :
_Here, every other number follows a differentpattern.
First series :6 is added to each number to arrive at thenext.
7 + 6 =13 ;
13 +6 =19;
19 + 6 = 25 ;
20) 15 25 55 35 45 67 55 __ __
1) 62,80 3) 66,78
2) 65,79 4) 64,78
Solution :
Every third numberfollows a different pattern from the main
series.
15 255535 456755
In the mainseries,
starts with 15, 10 isadded to each number to arrive at the next.
15+10=25; 25+10=35;
35+10=45;45+10=55 ;
55 + 10 =65 ;
In the alternatingseries,
starts with 55, 12 isadded to each number to arrive at the next
55+12 =67;
67+12 = 79;
answer is 65,79;
1) A8 3) A64
2) E6 4) E4
Solution :
Theletters decrease by 1;
the numbers aremultiplied by 2.
F Decrease by 1 =>E
2x2=4;
answer is E4 .
1) XI 3) XVI
2) XVII 4) VII
Solution :
This isa simple addition series;
each number is 3 morethan the previous number
V => 5
VIII => 8
XI =>11
XIV => 14
XVII => 17
XX => 20
XVII is answer.
1) 94 3) 71
2) 76 4) 86
Solution :
In this series, 5 is added to the previous number;
the number 94 is inserted as every third number.
answer is 94 ;
1) IV 3) III
2) V 4) VI
Solution :
This isan alternating addition and subtraction series.
.
In the Roman numeralpattern, each number decreases by 1.
In the Arabic numeralpattern, each number increases by 1.
VI - V= IV
(6) (5) (4)
10 + 1 = 11 ;
11 + 1 = 12;
IV is answer .
1) 6 3) 9
2) 3 4) 27
Solution :
This is a multiplicationseries;
each number is 3 timesthe previous number.
1/9 * 3 = 1/3
1/3 * 3 = 1
1*3=3
3*3=9
3 is answer
1) 0.12 3) 0.6
2) 0.9 4) 6
Solution :
This is a simplemultiplication series.
Each number is 2 timesgreater than the previous number.
0.15 x 2 = 0.3 ;
0.3x 2= 0.6;
0.6x 2= 1.2;
1.2x 2= 2.4;
0.6 is answer ;
1) M19 3) N19
2) M18 4) N18
Solution :
In thisseries, the letters increase by 2,
and the numbers increaseby 2.
J increase by 2=> L
L increase by 2 => N
14 + 2 = 16 ;
16 + 2 = 18 ;
N18 is answer ;
1) XVI 3) XVIII
2) XVII 4) XXI
Solution :
This is a simple subtraction series;
each number is 4 less than the previous number.
XXIV =>24
XX =>20
20 - 4 = 16 =>XVI
XVIis answer ;
1) 53 3) 93
2) 43 4) 33
Solution :
33, is interpolated as every third number.
In the subtraction series, 10 is subtracted from each number
83 - 10 = 73 ;
73 - 10 = 63 ;
63 - 10 = 53 ;
53 is answer.
1) W28 3) X26
2) W26 4) V24
Solution :
Theletters increase by 1; the numbers decrease by 3.
32 - 3 = 29 ;
29 - 3 = 26 ;
U increase by 1=> V ;
V increase by 1=> W ;
answer is W26 .
1) 11 3) 15
2) 14 4) 16
Solution :
This is a simplealternating addition and subtraction series.
The first series beginswith 8 and adds 3;
8 + 3 = 11 ;
11 + 3 = 14 ;
14 + 3 = 17 ;
the second series beginswith 43 and subtracts 2.
43 - 2 = 41 ;
14 is answer.
32) B 5 R 1 @ E K 4 F 7 © D A M 2 P 3 % 9 H 1 W 8 * 6 U J $ V Q #
Which of the following is the sixth to the left of the seventeenth from the
left end of the above arrangement?
1) B 3) ©
2) $ 4) E
Solution :
6th to the left of 17th from the left end means 11th from left = ©v
© is answer .
33) B 5 R 1 @ E K 4 F 7 © D A M 2 P 3 % 9 H 1 W 8 * 6 U J $ V Q #
1) 3 3) 9
2) 2 4) %
Solution :
7 -> 9
9 is answer
1) 7D4 3) 4F7
2) 7A4 4) W89
Solution :
P -> (-2) M ->(+3) 3
K -> (+2) F ->(-3) E
6 -> (+2) J ->(-3) *
7 -> (+2) D ->(-4) 4
7D4 is answer .
35)
B5R1@EK4F7©DAM2P3%9H1W8*6UJ$VQ#
How many such consonants are there in the above arrangement each of
which is immediately followed
1) 3 3) 2
2) K 4) None
Solution :
36) F 4 © J 2 E % M P 5 W 9 @ I Q R 6 U H 3 Z 7 * A T B 8 V # G $ Y D
Four of the following five are alike in a certain way based on their
positions in the above arrangementand so form a group. Which is the
one that does not belong to that group?
1) R I 6 3) P W M
2) V G 8 4) R U Q
Solution :
© -> (+2) 2 -> (-3) 4 P -> (+2) W -> (-3) M R -> (-2) I -> (+3) 6 R -> (+2)
U -> (-3) Q V -> (+2) G -> (-3) 8answer is R I 6
37) F 4 © J 2 E % M P 5 W 9 @ I Q R 6 U H 3 Z 7 * A T B 8 V # G $ Y D
How many such consonants are there in the above arrangement, each
of which is immediately preceded by a number but not immediately
followed by a number?
1) ONE 3) THREE
2) TWO 4) FOUR
Solution :
answer is ONE : 8V#
38)
F4©J2E%MP5W9@IQR6UH3Z7*ATB8V#G$YD
How many such consonants are there in the above arrangement, each
of which is immediately preceded by a number but not immediately
followed by a number?
1) one 3) three
2) two 4) four
Solution :
answer is
ONE : 8V#
1) VIJ 3) PQL
2) STP 4) TUV
Solution :
There are two alphabetical series here.
The first series is with the first letters only: STUVW.
The second series involves the remaining letters: CD, EF, GH, IJ, KL
1) KXJ 3) FXG
2) JXK 4) IXJ
Solution :
The middle letters are static, so concentrate on the first and third letters.
The series involves an alphabetical order with a reversal of the letters.
The first letters are in alphabetical order: F, G, H, I , J.
The second and fourth segments are reversals of the first and third
segments.
The missing segment begins with a new letter.
PadhleBeta.net - Reasoning - Series
41) 6 12 20 30 42 __
1) 56 3) 48
2) 64 4) 49
Solution :
3x2=6;
1 is added to both 3 and 2 so it becomes 4 and 3
multiply both
4 x 3 = 12 ;
5 x 4 = 20 ;
6 x 5 =30 ;
7 x 6 =42 ;
8 x 7 =56 ;
56 is answer.
42) 6 9 15 27 __
1) 61 3) 48
2) 51 4) 54
Solution :
6 x 2 = 12 - 3 = 9
9 x 2 = 18 - 3 = 15
15 x 2 = 30 - 3 = 27
27 x 2 = 54 - 3 = 51
51 is answer.
PadhleBeta.net - Reasoning - Series
1) 3900 3) 3879
2) 3968 4) 3899
Solution :
Eachterm in the series is one less than the square of the
receding term.
here,
2² - 1 = 3, 3² -1, 3² - 1 = 8 8 -1= 63.
hence ,
63² - 1 = 3969 - 1 =3968.
1) 45 3) 65
2) 55 4) 60
Solution :
Thepattern is
+4, +8, +12, +16 .
hence,
45 + 20 = 65.
1) 150 3) 60
2) 120 4) 85
Solution :
pattern is
* 2, * 3, * 4,
number = 24 * 5 = 120.
1) 145 3) 130
2) 140 4) 135
Solution :
Thepattern is
+4, +8, +16, +32,...
i.e. +2²,+2³,+2, +2,
hence ,
81 + 2 = 81 + 64 = 145
PadhleBeta.net - Reasoning - Series
1) 570 3) 567
2) 430 4) 578
Solution :
Eachterm is obtained by adding lii to the preceding term.
hence ,
= 467 + 111
= 578.
1) 40 3) 30.25
2) 40.5 4) 40.2
Solution :
Each term of the seriesis obtained by multiplying the preceding
term by 3.
hence,
13.5 * 3 = 40.5 .
49) 8, 10, 14, 18, .... , 34, 50, 66. [M.B.A. 1998]
1) 22 3) 26
2) 24 4) 28
Solution :
Thepattern is
+2,+4,+4,...+16+16
hence, 18 + 8 = 26.
1) 147 3) 89
2) 146 4) 94
Solution :
Thenumbers are
3 x 1², 3 x 2², 3 x 3² 3x 4² 3 x 5² 3 x 6²,
hence ,
3 x 7² = 3 x 49 =147.
1) 31 3) 35
2) 37 4) 39
Solution :
Thegiven series consists of consecutive prime numbers starting
from 17.
The prime number after29 is 31.
1) 455 3) 320
2) 456 4) 355
Solution :
The sequence is acombination of two series
19, 38, 114, ( ) andsecond. 2, 3, 4
The pattern followed infirst is * 2, * 3, ...
Missing number = 114 * 4= 456