Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 145

Српски језик и књижевност


Предмет: Разред: 1.

Наставна тема/област: Језичка култура


Наставна јединица: Представљање ученичких дневника читања или представљање књиге по избору ученика
Тип часа: Утврђивање
Оспособљавање ученика за успешно излагање на задату тему која показује читалачке компетенције
Циљ часа: ученика, развијеност њиховог читалачког сензибилитета и укуса и оспособљеност за коришћење
књижевнотеоријске терминологије у приказивању књижевног дела.
Ученик ће бити у стању да:
‒ увежбава успешно усмено излагање на задату тему;
‒ представи своје читалачке компетенције,
‒ развија читалачки сензибилитет;
‒ се оспособљава за коришћење књижевнотеоријске терминологије у приказивању
књижевног дела;
‒ представи своја читалачка интересовања и размени искуства и доживљаје;
‒ увежбава главне елементе извођења говора (став, глас, мимика и гестови);
‒ опише свој доживљај књижевноуметничког дела;
‒ прикаже књижевно дело користећи прикладну књижевнотеоријску терминологију и
Очекивани исходи локализујући га у одговарајући књижевноисторијски контекст;
на крају часа: ‒ обликује граматички исправне реченице;
‒ јасно структурира казивање логички повезујући целине;
‒ представи главне ликове и истакне кључне особине;
‒ издвоји и истакне посебно занимљиве и привлачне делове књижевноуметничког
остварења;
‒ поштује елементе ваљаног усменог казивања – говора (дикција у ширем смислу:
артикулација гласова, акценат речи и реченични акценат, јачина гласа, интензитет гласа,
интонација, темпо, паузе)
‒ слуша пажљиво и критички, процењујући убедљивост говорника;
‒ води рачуна о временској ограничености трајања говора;
‒ се самокритички одреди према властитом излагању;
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, аналитичко-синтетичка
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Дневници читања, концепти, табла, креда/фломастер
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, комуникација, сарадња
компетенције:
Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови: усмено излагање, дикција, књижевно дело, уметнички доживљај, тумачење књижевног дела
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Најављује да ће на овом часу ‒ Слушају упутства наставника и
Уводни део часа представљати књигу по избору. припремају се за излагање.
(3 минута) ‒ Подсећа шта све излагање треба да
садржи.
Главни део часа ‒ Одабира ученике који ће излагати, ‒ Излаже на задату тему плански.
(37 минута) ‒ Охрабрује ученике за јавни наступ – ‒ У излагању истичу снагу доживљаја,
говор пред одељењем. размишљања које је оно покренуло.
‒ Мотивише ученике да пажљиво прате ‒ Истичу могућност поистовећивања са
излагања других ученика. ликовима.
‒ Пажљиво слуша излагања ученика. ‒ Истичу узбудљивост радње,
‒ Мотивише ученике да коментаришу маштовитост, хумор и сл.
своје излагање и излагања других ‒ Посебну пажњу посвећују чиниоцима
ученика, осврћући се на садржај, дикције у ширем смислу: артикулацији
вредност, убедљивост и изражајност гласова, акценту речи и реченичном
сáмог казивања и дикцију. акценту, јачини гласа, интензитету
‒ Истиче добре стране излагања и указује гласа, интонацији, темпу, паузама.
на недостатке и могућности њиховог ‒ Самокритички процењује своје
отклањања. излагање и указује на могућности
‒ Прати и вреднује рад и понашање побољшања (садржајно и у изведби).
ученика. ‒ Пажљиво слуша излагања других
‒ Бележи запажања у педагошку свеску. ученика.
‒ Вреднује излагања и непристрасно и
објективно аргументује своје судове
имајући у виду врлине доброг говора
(предмет и начин излагања, убедљивост
говорника).
‒ Прати реакције слушалаца.
‒ Даје општи осврт на успешност изведене ‒ Слушају излагање наставника.
говорне вежбе. ‒ Консултују се са наставником како да
‒ Наглашава важност усмене поправе своја будућа излагања.
комуникације и правилног, лепог и
Завршни део часа убедљивог говора у различитим
(5 минута) ситуацијама и пред већим
аудиторијумом.
‒ Информише ученике да ће се на
следећем часу бавити анализом теста из
језика и закључивањем оцена.
‒ непосредна комуникација између ученика и наставника
Начини провере ‒ квалитет излагања, садржај, аргументовање ставова, уважавање гледишта других ученика
остварености исхода: и другачијих виђења
‒ посматрање и бележење ученичких активности током наставе у педагошку свеску
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

You might also like