Professional Documents
Culture Documents
Simple & Compound Interest: (7 Banks & FI's - SO - 2021 (AF) ) (A) 3% (B) 12% (C) 10 % (D) 8%
Simple & Compound Interest: (7 Banks & FI's - SO - 2021 (AF) ) (A) 3% (B) 12% (C) 10 % (D) 8%
Simple & Compound Interest: (7 Banks & FI's - SO - 2021 (AF) ) (A) 3% (B) 12% (C) 10 % (D) 8%
P = Tk.1000, for first 2 yrs, R% = 10% p.a., for next 1 yrs, R% = 20% p.a., for next 2
5.
yrs, R% = 25% p.a., SI after 5 years =?
Kona deposited Tk.505 into her savings account. If the interest rate of the account
is 5% per year, how much interest will she have made after 4 years?
6.
[BB-AD – 2021 (FBS)]
(A) Tk.252.50 (B) Tk.606 (C) Tk.10,100 (D) Tk.101
The interest changed on a loan is ‘P’ per Tk.1000 for the first quarter (3 months)
and ‘Q’ per Tk.1000 for each month after the first quarter. How much interest +
7. will be charged for the first year on Tk.10,000? [BB-Officer – 2022 (BIBM)] = 10P + 10×9Q
= 10(P+9Q)
(A) 10(P+Q) (B) 10(P+9Q) (C) 4P+9Q (D) None of these
Principal = 25
If the ratio of principal and yearly amount be in the ratio 25:28, then the yearly rate
Amount = 28
of interest is – [7 Banks & FI’s –SO – 2021 (AF)] So, interest = (28-25) = 3
8.
Then Rate of interest
(A) 3% (B) 12% (C) 10 % (D) 8% = (3/25)*100 = 12%
6% nvi my‡` bq gv‡m 10,000 UvKvi Dci my` KZ UvKv ? (25 BCS)
(K) 450 UvKv (L) 500 UvKv (M) 600 UvKv (N) 650 UvKv 10000×(6/100)×(9/12) =
9.
How much interest will Tk.10,000 earn in 9 months at an annual rate of 6%? 450
[BB-AD – 2001]
(A) 900 (B) 750 (C) 600 (D) 450
kZKiv 5 UvKv nvi my‡` 20 eQ‡i my‡`-Avm‡j 50,000 UvKv n‡j, g~jab KZ ? (14 BCS)
10.
(K) 20,000 UvKv (L) 25,000 UvKv (M) 30,000 UvKv (N) 35,000 UvKv
1 4.5×4 = 18
evwl©K 4 /2% mij my‡` KZ UvKv wewb‡qvM Ki‡j 4 eQ‡i Zv 826 UvKv n‡e ? (20 BCS) 118% is 826
11.
So, 100% is 100×826/118 =
(K) 458 UvKv (L) 650 UvKv (M) 700 UvKv (N) 725 UvKv 700
RvIqv` mv‡ne 500 UvKv 3 eQ‡ii Rb¨ e¨vs‡K Rgv ivL‡jb| 8(1/3)% nv‡i wZwb KZ UvKv mij
12. gybvdv cv‡eb? [15 Zg †emiKvwi wk¶K wbeÜb - 2018]
(K) 100 UvKv (L) 125 UvKv (M) 525 UvKv (N) 625 UvKv
What amount of money invested would earn interest of Tk.200 over 4 years at 10%
13. simple interest rate? [BB-AD – 2001]
(A) 400 (B) 500 (C) 600 (D) None of these
Tk.75 is charged as a simple interest on a loan which is taken for 3 years at an interest
14. rate of 5% per annum. What was the amount of loan in taka?
(A) 225 (B) 350 (C) 475 (D) 500 (E) 550
How long will it take for an amount Tk.450 to yield Tk.81 as interest at 4.5% per
15. annum of simple interest? [BKB – (Cash) – 2017; BDBL–(SO) – 2017 (AF)]
(A) 4 yrs (B) 4.5 yrs (C) 5 yrs (D) 5.5 yrs
In how many years taka 1800 will become taka 2250 if the simple interest rate is 5%
16. p.a.?
(A) 3 (B) 4 (C) 5 (D) 6 (E) None of these
450 UvKv evwl©K 6% my‡` KZ eQ‡i my‡`-Avm‡j 558 UvKv n‡e ? (40 BCS) 558 – 450 = 108
18. 6% of 450 = 27
(K) 3 eQ‡i (L) 4 eQ‡i (M) 5 eQ‡i (N) 6 eQ‡i 108/27 = 4 (B)
What is the total interest on Tk. 800 at 12.5% per annum for 9 months?
1/8 of 800 = 100
19. [MTB-MTO – 2018] ¾ of 100 = 75
(A) Tk.22 (B) Tk.75 (C) Tk.88 (D) Tk.110
What annual rate of interest was paid if Tk.50000 earned Tk.3000 in interest in 2
20. years? [BB-AD – 2001] [Ans. A]
(A) 3% (B) 6% (C) 9% (D) 12%
What annual rate of interest was paid if Tk.60000 earned Tk.6000 in interest in 5
21. years? [BB-AD – 2008]
(A) 2% (B) 3% (C) 4% (D) 5% (E) 6%
What is the annual interest rate on an account that earns Tk.948 in simple interest
22. over 36 months with an initial deposit of Tk.7900? [BB-AD – 2021 (FBS)]
(A) 5% (B) 4% (C) 3% (D) 3.3%
hw` 1000 UvKvi Dci 6 gv‡m jvf nq 65 UvKv, Z‡e jv†fvi kZKiv nvi KZ?
23. [PKB-EO – 2017]
(K) 8% (L) 12% (M) 13% (N) 15%
A moneylender charged Tk.25 as simple interest on a loan of Tk. 150 for 1/6 years.
24.
What was the rate of interest per annum?
The difference between interest received by A and B is Tk.405 on Tk.4500 for 3 years.
25. What is the difference in rate of interest? (405/3)*(100/4500) = 3%
(A) 1.5% (B) 2% (C) 2.7% (D) 3% (E) None of these
The simple interest on a sum of money will be Tk.600 after 10 years. If the principal is
trebled after 5 years, what will be the total interest at the end of the tenth year?
26.
[BB-AD – 2014; PKB-2014, written]
(A) Tk.600 (B) Tk.900 (C) Tk.1200 (D) Tk.1500
If rate of interest changes from 2% to 2.5%, then 2 years simple interest increases by
28.
Tk.120. Find the principal.
Hasib took a loan of Tk.1400 with simple interest for as many years as the rate of
interest. If he paid Tk.126 as interest at the end of the loan period, what was the rate
29. of interest? [Mercantile Bank – 2015]
(A) 3% (B) 6% (C) 9% (D) 12% (E) None of these
If the ratio of simple interest and principal is 8 ∶ 25/2 and rate of interest is equal P : I = 25/2 : 8 = 25 : 16
to the time invested, then find the time of investment? Now, P × (R/100) × T = I
30. => 25 × (T/100) × T = 16
[Janata & Rupali Bank-Officer – 2019]
=> T² = 64
(A) 8 years (B) 10 years (C) 12 years (D) 16 years So, T = √ = 8 yr [Ans.]
A sum was put at simple interest at a certain rate for 3 years. Had it been put at 2%
higher rate, it would have fetched Tk.360 more. Find the sum. 2%*3 i.e. 6% is Tk.360
31.
So, 100% is Tk.6000
(A) Tk.4000 (B) Tk.5000 (C) Tk.6000 (D) Tk.9000
The interest on a certain deposit at 4.5% p.a. is Tk.202.50 in one year. How much will
4.5% ≡ Tk.202.50
the additional interest in one year be on the same deposit at 5% p.a.?
32. 0.5% ≡ 0.5×202.5/4.5 =
[BB-Officer-Cash – 2016] 22.50
(A) Tk.20.25 (B) Tk.22.50 (C) Tk.25 (D) Tk.42.75
Tk.800 becomes Tk.956 in 3 years at a certain rate of simple interest. If the rate of
interest is increased by 4%, what amount will Tk.800 become in 3 years? 956 + 800×4%×3
33.
[BB-AD – 2016] = 956 + 96 = 1052
(A) 1020.80 (B) 1025 (C) 1052 (D) None
A sum of Tk.600 amounts to Tk.720 in 4 years at simple interest. What will it amount
to if the rate of interest is increased by 2%? (Janata Bank-EO - 2017) 720 + 600×2%×4
34.
= 720+48 = 768
(A) Tk.750 (B) Tk.768 (C) Tk.800 (D) None
my‡`i nvi 5% e…w× cvIqvq 375 UvKvi mij my` 75 UvKv e…w× cvq| Zvn‡j mgq KZ ?
5% of 375 = 18.75
35.
75/18.75 = 4 yr
(K) 2 eQi (L) 4 eQi (M) 6 eQi (N) 8 eQi
38. ‡Kvb Avmj UvKvi 5 eQ‡ii my`, Avm‡ji 5/8 Ask n‡j, evwl©K kZKiv my‡`i nvi KZ?
kZKiv evwl©K KZ nvi my‡` 5 eQ‡ii my`, my`-Avm‡ji 1/5 Ask n‡e ?
39. [gva¨: mn: wk¶K - 2000]
(K) 5% (L) 10% (M) 15% (N) 20%
‡Kvb Avmj 3 eQ‡i gybvdv-Avm‡j 5500 UvKv nq| gybvdv Avm‡ji 3/8 Ask n‡j gybvdvi nvi KZ? Profit for 3 yr = 3
[Combined-SO – 2018; 38 BCS; Class-8 (2.1)] So, profit for 1 yr = 1
40.
Then, Profit % = (1/8) =
(K) 10% (L) 12.5% (M) 15% (N) 12% 12.5%
‡Kvb Avmj 5 eQ‡i my‡`-Avm‡j 550 UvKv Ges my` Avm‡ji 3/8 Ask| Avmj Ges kZKiv evwl©K
41. my‡`i nvi KZ? [Class–8]
(K) 400, 7.5% (L) 400, 7.3% (M) 450, 7.5% (N) 400, 6.5%
‡Kvb g~jab 3 eQ‡i mij my‡`- g~‡j 11000 UvKv nq| my` Avm‡ji wZb-Aógvsk n‡j, Avmj I
42. my‡`i nvi wbY©q Kiæb - [21 BCS, written]
(K) 5000, 7.5% (L) 422, 7.5% (M) 4000, 6.5% (N) 8000, 12.5%
43. evwl©K 5% nvi my‡` KZ eQ‡i my` Avm‡ji 5/16 Ask n‡e?
‡Kv‡bv wbw`©ó mg‡q gybvdv-Avmj 5600 UvKv Ges gybvdv Avm‡ji 2/5 Ask| gybvdv evwl©K kZKiv
8 UvKv n‡j, mgq wbY©q Ki -
44. ‡Kv‡bv wbw`©ó mg‡q gybvdv-Avmj 5600 UvKv Ges gybvdv Avm‡ji 40 kZvsk| gybvdvi evwl©K nvi 2/5 = 40/100
T = 40/8 = 5 yr
8% n‡j, mgq wbY©q Kiæb - [cªwZi¶v gš¿Yvjq - 2018]
(K) 7 eQi (L) 6 eQi (M) 5 eQi (N) 4 eQi
P = 100%
45. kZKiv evwl©K 14 UvKv nvi my‡` KZ eQ‡i my`, Avm‡ji wظb n‡e ? Interest = 200%
Time = 200/14 = 14(2/7) yr
mij my‡`i nvi kZKiv KZ UvKv n‡j †h ‡Kv‡bv g~jab 8 eQ‡i my‡`-Avm‡j wZb¸Y n‡e ? A=3
46. (10 BCS) So, Pr. + Int. = 1+2
(K) 12.5 UvKv (L) 15 UvKv (M) 20 UvKv (N) 25 UvKv R% = (2/8)×100 = 25%
P = 100%
GKB nvi gybvdvq †Kvb Avmj 6 eQ‡i my‡`g~‡j wظY n‡j KZ eQ‡i Zv my‡`g~‡j wZb¸Y n‡e? I₁ = 100%
47.
I₂ = 200%
Time = 200*6/100 = 12 yr
A sum becomes 5 times in 20 years at simple interest, Find R%? A = 5; So, Pr. + Int. = 1+4
48.
mij my‡`i nvi kZKiv KZ UvKv n‡j †h ‡Kv‡bv g~jab 20 eQ‡i my‡`-Avm‡j 5 ¸Y n‡e ? R% = (4/20)×100 = 20%
A sum becomes 4 times in 15 years at SI. At the same rate of interest, how many years
49.
it becomes 20 times?
If a sum of taka invested amounts to BDT 460 in 3 years and amounts to BDT 500
in 5 years, then what is that invested sum in BDT?
50.
[Bangladesh Bridge Authority-AD – 2020 (IBA)]
(A) 300 (B) 350 (C) 400 (D) 450 (E) None
The sum of principal and simple interest of a certain amount of money would be Int. for 1 yr = (500-460)/2 =
Tk.460 after 3 years from now and Tk.500 after 5 years from now. What is the related 20
51. interest rate? [Primary Asstt. Teacher – 2015; BB-AD – 2010] Int. for 3 yr = 20*3 = 60
Principal = (460-60) = 400
(A) 5% (B) 15% (C) 18% (D) 20% (E) 26% R% = (20/400)*100 = 5%
If a sum of money invested amounts to Tk.300 after 3 years and Tk.500 after
52. another 5 years, then what is the money invested?
(A) 120 (B) 180 (C) 200 (D) 300 (E) None
Annie invested a certain sum of money in a bank that paid simple interest. The
amount grew to Tk.240 at the end of 2 years. She waited for another 3 years and got a Int. for 1 yr = (300-240)/3 =
20
final amount of Tk.300. What was the principal amount that she invested at the
53. Int. for 2 yr = 20*2 = 40
beginning? [NCC Bank-PO – 2022; UCBL-PO – 2017] Principal = (240-40) = 200
(A) 150 (B) 175 (C) 200 (D) 210 (E) 250
A sum of money amounts to Tk.9800 after 5 years and Tk.12005 after 8 years at the Int. for 1 yr = (12005-9800)/(8-
5) = 2205/3 = 735
same rate of simple interest. The rate of interest per annum is: Int. for 5 yr = 735*5 = 3675
55. [PKB-SO – 2021; Rupali Bank – 2013] Principal = (9800-3675) =
6125
(A) 5% (B) 8% (C) 12% (D) 15% R% = (735/6125)*100 = 12%
‡mwjg 6% mij my‡` e¨vs‡K 10,000 UvKv wewb‡qvM K‡i| Avi KZ UvKv 8% mij my‡` wewb‡qvM
Ki‡j ‡m ‡gv‡Ui Dci 7% nv‡i my` cv‡e? [NSI-AD – 2019 (IBA)]
57.
(A) 18500 (B) 18750 (C) 19000 (D) 19350 (E) ‡KvbwUB bq
A total of Tk.1200 is deposited in two savings accounts for one year, part at 5% and
the remainder at 7%. If Tk.72 was earned in interest, how much was deposited at
58.
5%? [BB-AD – 2012]
(A) 300 (B) 500 (C) 600 (D) 700
Mr. Zaman had Tk.2000 to invest. He invested part of it at 5% per year, and the
remainder at 4% per year. After one year, his investment grew to Tk.2095. How much
59. of the original investment was at the 5% rate?
(A) Tk.500 (B) Tk.750 (C) Tk.1000 (D) Tk.1250 (E) Tk.1500
A sum of taka 1550 is lent out in two parts; one at 8% and another at 6%. If the total
60.
annual income is taka 106, find the money lent at each rate. [Janata Bank – 2015]
A man invests a part of Tk.10,000 at 5% and the remainder at 6%. The 5% 5% of (10000-x) - 6% of x
= 76.50
investment yields annually Tk.76.50 more than the 6% investment. The amount x = 3850
invested at 6% is –
Alternate:
(A) Tk.3600 (B) Tk.3550 (C) Tk.3850 (D) Tk.4000 Ratio of Rate ⇒ 5 : 6
For getting equal interest,
Let, he invested x taka at 6% and (10000-x) taka at 5% profit. ratio of Investment ⇒ 6 : 5
61. So, 5% of (10000-x) – 6% of x = 76.50 Tk.76.50 more yields from
⇒ – = 76.50 amount invested at 5%
Now, 10000 - 76.5/0.05 =
⇒ 50000 – 5x – 6x = 7650
10000 – 1530 = 8470
⇒ 11x = 50000 – 7650 = 42350 So, amount invested at 6%
⇒x= = 3850 = 8470 × = 8470 ×
So, he invested Tk.3850 at 6%. [Ans.] = Tk.3850
GKRb wewb‡qvMKvix 80,000 UvKvi wKQy c«wZ 6 gvm AšÍi 5% nvi my‡` Ges Aewkó
62. evrmwiK 12% nv‡i GKwU ‡mwfsm e¨vs‡K Rgv Kij| eQi ‡k‡l wZwb 9000 UvKv my`
‡c‡jb| Zvn‡j wZwb 12% nvi my‡` KZ UvKv wewb‡qvM K‡ib? [35 BCS, written]
Someone plans to invest Tk.x in the bond of 'M' Company, which pays 10%
interest and Tk.y in 'N' Company bonds, which pay 9% interest. He will invest
63.
Tk.9000 and require that he receives Tk.850 as interest. How much should he
invest in each company? [Sonali Bank-SO – 2018]
GKRb e¨w³ 20,000 UvKv †_‡K wKQy UvKv evwl©K 10% gybvdvq Ges evwK UvKv evwl©K 12% ⇒ 10x + 240000 – 12x =
3
gybvdvq wewb‡qvM Ki‡jb| GK eQi ci wZwb me©‡gvU wewb‡qv‡Mi 10( /4) gybvdv †c‡jb| 215000
wZwb gybvdvi cªwZ nv‡ii Rb¨ KZ UvKv wewb‡qvM K‡iwQ‡jb? [41 BCS, written] ⇒ 2x = 25000
⇒ x = 12500
64.
Total profit got = of 20000 = × 20000 = Tk.2150 So, he invested Tk.12500 at
10% profit
Let, he invested x taka at 10% and (20000-x) taka at 12% profit.
And (20000-12500) i.e.
So, + = 2150 Tk.7500 at 12% profit
10%gybvdvq 3000 UvKv Ges 8% gybvdvq 2000 UvKv wewb‡qvM Ki‡j †gvU gyja‡bi Dci M‡o 3×10% + 2×8% = 300+160 =
460. Avg. = (460/5000)×100 =
65. kZKiv KZ nv‡i gybvdv cvIqv hv‡e? (37 BCS) 9.2%
(3×10+2×8)/(3+2) = 46/5 =
(K) 9% (L) 9.2% (M) 8% (N) 8.2% 9.2%
400*(R/100)*3 +
A, B-‡K 3 eQ‡ii Rb¨ 400 UvKv Ges C-‡K GKB nv‡i 4 eQ‡ii Rb¨ 500 UvKv avi w`j| hw` ‡m 500*(R/100)*4 = 160
‡gvU 160 UvKv my` cvq, Z‡e my‡`i nvi KZ ? 32R = 160
66. R = 160/32 = 5%
500 UvKvi 4 eQ‡ii my` Ges 600 UvKvi 5 eQ‡ii my` GK‡Î 500 UvKv n‡j my‡`i nvi KZ? 500*(R/100)*4 +
(16 BCS) 600*(R/100)*5 = 500
50R = 500
67.
(K) 5% (L) 6% (M) 10% (N) 12% R = 500/50 = 10%
[500/(500*4 + 600*5] =
500/5000 = 1/10 = 10%
GK e¨w³ Zvi g~ja‡bi Ask, Ask Ges Aewkóvsk h_vµ‡g 7%, 8% Ges 10% evwl©K mij
68. my‡` wewb‡qvM K‡i| hw` Zvui evwl©K Avq 561 UvKv nq, Z‡e Zvi ‡gvU wewb‡qvM KZ? C) 6600
(K) 5400 UvKv (L) 6000 UvKv (M) 6600 UvKv (N) 7200 UvKv
A person invested part of Tk.45000 at 4% and the rest at 6%. If his annual incomes R% => 4 : 6
Since SI is same, so Principal is
from both are equal, then what is the average cost of interest? indirectly proportional to R%
70.
(PKB–Programmer – 2019-AUST) Then, Principal => 6 : 4
So, Avg R% = (4×6 + 6×4)/(6+4)
(A) 4.6% (B) 4.8% (C) 5.0% (D) 5.2% = 48/10 = 4.8%
2600 UvKv Avmj Giƒc `yB fv‡M avi ‡`qv n‡jv hv‡Z kZKiv 10 UvKv nv‡i 5 eQ‡ii 1g fv‡Mi my`
Investment Ratio, 1st : 2nd
n‡e Ab¨ fv‡Mi kZKiv 9 UvKv nv‡i 6 eQ‡ii my‡`i mgvb| kZKiv 10 UvKv nv‡i KZ UvKv avi = (9×6) : (10×5) = 27 : 25
74. ‡`Iqv n‡qwQj? = (27 : 25) × 50
= 1350 : 1250 [Sum =
2600]
(K) 1150 (L) 1250 (M) 1350 (N) 1550
A, B and C invested different amounts of money at different simple rate of interest for
different time periods. A @ 10% for 2 years; B @ 20% for 1½ years and C @ 15% for
75.
1 year. At the end of time periods, interest received by 3 persons is same. Find the
ratio of their investment?
A sum of Tk.1440 is lent out in three parts in such a way that the interests on first
part at 2% for 3 years, second part at 3% for 4 years and third part at 4% for 5 years
76. are equal. Then the difference between the largest and the smallest sum is –
(A) Tk.200 (B) Tk.400 (C) Tk.460 (D) Tk.560
110A = 115B = 120C
Divide Tk.2379 into 3 parts so that their amounts after 2, 3 and 4 years respectively => 22A = 23B = 24C
77. may be equal, the rate of interest being 5% per annum at simple interest. The first A : B : C = (23*24) : (22*24) :
part is: (22*23) = 276 : 264 : 253
So, A = 2379*(276/793) = 828
GK e¨w³ Zvi 14, 12 I 10 eQ‡ii 3 cy·K 25,300 UvKv Ggb fv‡e fvM K‡i w`‡jb ‡h Zvi wZb 120A = 130B = 140C
cy‡Îi c«‡Z¨K ‡K 18 eQi eq‡m mvevjK n‡j 5% mij my‡`i nv‡i GKB UvKv cv‡e| H e¨w³ ga¨g => 12A = 13B = 14C
A : B : C = (13*14) : (12*14) :
78.
cy·K KZ UvKv w`‡q‡Qb? (12*13) = 182 : 168 : 156
So, B = 25300*(168/506) =
(K) 9100 (L) 8400 (M) 7800 (N) 6500 8400 [Ans.]
Luna deposited a certain amount of money for a fixed period of time. On maturity,
she received a total of Tk.45000 when the ratio of interest and investment became 2:5.
80.
If the interest rate was 3.6%, calculate the time period for which the money was
invested?
Rahim borrowed Tk.800 at 6% per annum and Karim borrowed Tk.600 at 10% per
annum. After how much time will they both have equal debts? 60t – 48t = 200
81.
=> t = 200/12 = 50/3 yr
(A) 50/3 yr (B) 83/3 yr (C) 44/3 yr (D) 20/3 yr
A man is in need of money for 120 days. He asked the banker and the banker charged Effective R% for 120 days
Tk.360 at 6%. What was the amount asked for? = 6*120/360 = 2%
82.
Now, 2% ≡ Tk.360
(A) Tk.15000 (B) Tk.16000 (C) Tk.18000 (D) None So, 100% ≡ Tk.18000
1 1
iKxe mv‡ne 3,73,899 UvKv e¨vs‡K Rgv ivL‡jb| 7 /2 eQi ci wZwb Avmj UvKvi 1 /4 Ask my` In 7.5 yr = 5/4
So, in 1 yr = (5/4)/(15/2) =
83. †c‡jb| e¨vs‡Ki my‡`i nvi KZ ? (33 BCS)
1/6
1 2 1 1
(K) 12 /2% (L) 16 /3% (M) 8 /3% (N) 11 /9% And, 1/6 = 16(2/3)%
evwl©K kZKiv 6 UvKv gybvdvq 500 UvKvi 4 eQ‡ii gybvdv hZ nq, evwl©K kZKiv 5UvKv gybvdvq I => 500×4×(6/100) = 120
84. R% => 5×2.5 = 12.5%
KZ UvKvi 2 eQi 6 gv‡mi gybvdv ZZ n‡e ? [Class-8 – 2.1] P => 120×100/12.5 = 960
6500 UvKv ‡h nvi gybvdvq 4 eQ‡i gybvdv-Avm‡j 8840 UvKv nq, H GKB nvi gybvdvq KZ UvKv 4 6500 : 8840 = P : 10200
87. P = 6500×10200/8840 =
eQ‡i gybvdv-Avm‡j 10200 UvKv n‡e? 7500
8% mij gybvdvq 6,000 UvKv wewbh‡qv‡M 5 eQ‡i ‡h gybvdv nq, ‡Kvb mij nv‡i 10,000 UvKv
88. wewbh‡qv‡M 3 eQ‡i H gybvdv n‡e?
6×5×8 = 10×3×R
=> R = 8
(K) 12% (L) 10% (M) 9% (N) 8%
If a principal P becomes Q in 2 years when interest R% is compounded half-yearly Since interest is compounded
and if the same principal P becomes Q in 2 years when interest S% is compounded half yearly at R% p.a. the value
89.
annually, then which of the following is true? [7 Banks & FI’s –SO – 2021 (AF)] of R will be lesser than the
value of S.
(A) R > S (B) R = S (C) R < S (D) None
Principal = Tk.1000, Rate of interest = 20% p.a. compounded yearly, Time = 3 years. 1000×(6/5)×(6/5)×(6/5) =
90.
Amount =? 1728
evwl©K 10% gybvdvq 800 UvKvi 2 eQ‡ii Pµe…w× g~jab KZ ? [41 BCS]
92. 800 × × = 968
(K) 940 UvKv (L) 960 UvKv (M) 968 UvKv (N) 980 UvKv
A man deposits Tk.600 in a Bank at 10% interest rate compounded annually. At the
end of the second year, what will be the total amount including interest?
93.
[BB-Officer (Cash) – 2001]
(A) 626 (B) 660 (C) 670 (D) 720 (E) 726
15% = 10%+5%
What would be the compound interest accrued on an amount of Tk.8000 at the rate of 15% of 8000 = 800+400 = 1200
95. 15% p.a. in 3 years? 15% of 1200 = 120+60 = 180
15% of 180 = 18+9 = 27
(A) Tk.4051 (B) Tk.4167 (C) Tk.4283 (D) Tk.4325 So, CI for 3 yrs = 1200*3 + 180*3
+ 27 = 4167
What will be the compound interest on a sum of Tk.25,000 after 3 years at the rate of
96.
12% p.a.? [Janata Bank: AEO-2015]
Lamia owns a hairdressing salon. She borrows Tk.2500 from a bank to make Alternate Solution:
improvements to her beauty salon. She is charged 4.5% per year compound 4.5% of 2500 = 112.5
interest. She pays the money back after 3 years. Calculate the total amount Lamia 4.5% of 112.5 = 5.06
must pay to the bank. 4.5% of 5.06 = 0.23
97. [Uttara Bank-PO – 2021 (FBS); Dhaka Bank-MTO –2018] Total interest = 112.5×3 +
A = 2500 × ( ) 5.06×3 + 0.23 = 352.91
So, Total amount to be paid
⇒ 2500 × ( ) ⇒ 2500 × ⇒ 2852.91 [Ans.] = 2500+352.91 = 2852.91
How much interest will Tk.1000 earn in one year at an annual rate of 8%, if interest is
98. compounded every 6 months? [BB-Officer – 2001]
How much interest will Tk.1000 earn in one year at the annual interest rate of 20%, if
99. the interest rate is compounded every 6 months? [BB-AD – 2010]
(A) 110 (B) 200 (C) 205 (D) 208 (E) 210
How much interest will Tk.2000 earn at annual rate of 10% in one year, if the interest
is compounded every 6 months? [BB-AD – 2001; DBBL-MTO – 2001]
100. (A) 200 (B) 210 (C) 220 (D) None of these [Ans. D; 205]
(A) 200 (B) 205 (C) 210 (D) 220
If the rate of interest is 10% per annum and is compounded half yearly, the
102.
principle of Tk.4000 in 3/2 years will amount to – [8 Bank – SO – 2021 (AF)]
Find the compound interest on Tk.15,625 for 9 months at 16% per annum
103.
compounded quarterly? [Janata Bank – 2015]
(A) Tk.1,851 (B) Tk.1,941 (C) Tk.1,955 (D) Tk.1,961 (E) None of these
Yearly R% = 20%
20% †hŠwMK gybvdvq g~jab 10,000 UvKv 2 eQ‡ii Rb¨ wewb‡qvM Kiv n‡jv| hw` †hŠwMK gybvdv So, half-yearly R% = 20/2
104. Aa© eQi wn‡m‡e aiv nq, Zvn‡j Pµe„w× g~jab KZ? [43 BCS] = 10%
Now, 10% increase = 11/10
(K) 12⁴ (L) 11⁴ (M) 10⁴ (N) 9⁴ So, 10000×(11/10)×(11/10)
×(11/10)×(11/10) = 114
If compound interest received on a certain amount in the 2nd year at 10% rate of
interest is Tk.1200, what will be the compound interest (in Tk.) for the 4 th year on 1200×(11/10) ×(11/10) =
105. the same amount at the same rate of interest?
1452
If the rate of interest is 20% per annum, compounded yearly and the interest on a
certain sum in the second year is Tk.250, then what will be the interest on the
106. same sum in the fifth year? 250*(6/5)*(6/5)*(6/5) = 432
A bank offers 5% interest compounded half-yearly. A customer deposits Tk.1600 5%/2 = 2.5% =1/40
each on 1st January and 1st July of a year. At the end of the year the amount he 1600*1/40 = 40
107. would have gained by the way of interest is – [Sonali Bank-Officer – 2018] 1640*1/40 = 41
So, total interest = 40+40+41 =
121
(A) Tk.121 (B) Tk.122 (C) Tk.123 (D) Tk.124
The compound interest at 10% per annum on a certain amount of money for two
109. years is Tk.10.50. Then what is the principal amount in Taka?
(A) 40 (B) 50 (C) 75 (D) 100 (E) None
What is the difference between the compound interests on Tk.5000 for 1½ years at 4%
111. per annum compounded yearly and half-yearly? 6.04 - 4 = 2.04
(A) Tk.2.04 (B) Tk.4.80 (C) Tk.3.06 (D) Tk.8.30 (E) None of these
Simple interest on a certain sum at 7% p.a. for 4 years is Tk.3584. what will be the
112.
compound interest on same principal at 5% p.a. in 2 years?
The compound interest on a certain sum for 2 years at 10% per annum is Tk.525. The
simple interest on the same sum for double the time at half the rate of interest per
113. annum is: [PKB-Officer, Cash – 2014]
Find the compound interest at the rate of 10% per annum for four years on the
principal which in four years at the rate of 4% per annum gives Tk.1600 as simple
115. interest. [Sonali Bank-Officer (FF) – 2019] 4641
(A) Tk. 4641 (B) Tk. 4732 (C) Tk. 4321 (D) Tk. 4899
The simple interest received on a sum of money at the end of 10 years is two times the
principle. At the same rate of interest, what would be the ratio of principal and R% = 2/10 = 20%
CI for 2 yrs at 20% =
116. compound interest received at the end of two years? 20+20+20*20/100 = 44%
[Combined Bank-Officer – Sonali, Janata, BKB, BDBL – 2019] So, P : CI = 100 : 44 = 25 :
11
(A) 25 : 11 (B) 20 : 11 (C) 20 : 9 (D) None of these
If the compound interest on a sum for 2 years at 12.5% per annum is Tk.510, the st
1 -yr : 2nd –yr = 8 : 9
simple interest on the same sum at the same rate for the same period of time is: Now, (8+9) i.e. 17 ≡ 510
117.
[BB-AD – 2014] Then, (8+8) i.e. 16 ≡ 480
(A) Tk.400 (B) Tk.450 (C) Tk.460 (D) Tk.480
The difference between the compound interest and simple interest on a certain
amount of money at 5% per annum for 2 years is Tk.15. Find the principal amount.
120. [National Bank-PO – 2015]
(A) Tk.4500 (B) Tk.5000 (C) Tk.6000 (D) Tk.7500
The difference between the compound interest (compounded annually) and the simple
interest on a sum of Tk.5000 at a certain rate of interest for 2 years is Tk.72. The rate
121. of interest per annum is:
P×(4/100)2 = 1
122. 4% nvi gybvdvq ‡Kvb UvKvi 2 eQ‡ii gybvdv I Pµe…w× gybvdvi cv_©K¨ 1 UvKv n‡j, g~jab KZ? P = 625
D₂ = P×R^2/100^2
Find the interest rate where difference between the compound and simple interest
= 20000×R^2/100×100 =
123. on a principal of Tk.20000 for a 2 years period is Tk.392. 392
[BRTC-AD-Technical – 2019 => R^2 = 392/2 = 196
So, R = √196 = 14%
S.I. and C.I. on a certain sum of money for 2 years are Tk.50 and Tk.51 respectively. SI per yr = 50/2 = 25
124. Then find the sum? Diff. of CI & SI = 51-50 = 1
(A) Tk.500 (B) Tk.625 (C) Tk.750 (D) Tk.1000 So, P = 1×25×25 = 625
If the amount is 2.25 times of the sum after 2 years at compound interest (compound T is 2 yrs, so taking square
annually), the rate of interest per annum is: root: P : A = √1 : √2.25
128.
= 1 : 1.5 = 2 : 3
(A) 15% (B) 25% (C) 45% (D) 50% (E) None of these So, R% = ½ = 50%
A sum of money becomes 1.331 times in 3 years compound interest. The rate of T is 3 yrs, so taking cube
interest is: root: P : A = ∛1 : ∛1.331
129.
= 1 : 1.1 = 10 : 11
(A) 7.5% (B) 8% (C) 10% (D) 50% (E) None of these So, R% = 1/10 = 10%
Here, P =
The difference between compound interest and simple interest on a sum for 2 16×100×100/(10×10) = 1600
years at 10% per annum, when the interest is compounded annually is Tk.16. If Now, 5% of 1600 = 80
5% of 80 = 4
130. the interest were compounded half-yearly, the difference in two interests would be 5% of 4 = 0.2
5% of 0.2 = 0.01
(A) Tk.24.81 (B) Tk.26.90 (C) Tk.31.61 (D) Tk.32.40 So, Req. Diff. = 4×6 + 0.2×4 +
0.01×1 = 24.81
A sum of money placed at compound interest doubles itself in 4 years. In how many 1-2-4-8
131.
years will it amount to 8 times itself? [7 Banks & FI’s –SO – 2021 (AF)] 8 = 23
(A) 12 years (B) 8 years (C) 16 years (D) 64 years S, 4×3 = 12 yrs
A sum of money at compound interest amounts to thrice itself in 3 years. In how many
132. years will it be 9 times itself?
(A) 18 (B) 12 (C) 10 (D) 9 (E) 6
8 = 23
133. A sum becomes twice in 5 years at CI. In how many years it will become 8 times?
So, 5×3 = 15 yrs
‡Kv‡bv cwigvb UvKv Pµe…w× my‡` ivL‡j 5 eQ‡i wظb nq| IB GKB cwigvb UvKv GKB Pµe…w×
134. my‡`i nv‡i 4 ¸b n‡e -
(K) 7 eQ‡i (L) 10 eQ‡i (M) 15 eQ‡i (N) 20 eQ‡i
So, =
135. Amount, A = , [where P = principal, R = Rate of interest and t = time]
ATQ, = 2P ∴ t = 15×3 = 45 years
So, =2 [Ans.]
A finance company declares that, at a certain compound interest rate a sum of money
deposited by anyone will become 8 times in 3 years. If the same amount is deposited at
136.
the same compound rate of interest, then in how many years will it become 16 times?
[Combined 8 Banks & FI’s (SO) — written -2019]
At 20%, P:A = 100:120 = 5:6
Now, 8000:13824 = 125:216
If a sum of Tk.8000 is lent for 20% per annum at compound interest, then the amount Since, 125:216 = 53 : 63, so the
time is 3 yrs
will be Tk.13824 in – [Premier Bank – TJO – 2020]
137. Alternate Approach:
8000×(6/5) = 9600, Again,
(A) 1 yr (B) 2 yr (C) 3 yr (D) 4 yr 9600×(6/5) = 11520; Further,
11520×(6/5) = 13824
So, required time = 3 yrs
The ratio of two amounts is 4:5. If they are lent out at compound interest for 2 years 4×(1+R/100)² = 5×(1+R/100)
and 1 year respectively, then the equal amount is received. Find the rate of interest => 1 + R/100 = 5/4
138. per annum. => R = 25%
After 1 yr, 4 becomes 5
(A) 30% (B) 25% (C) 20% (D) 16% So, R% = (5-4)/4 = 1/4 = 25%
GKB nvi gybvdvq ‡Kv‡bv g~ja‡bi GK eQiv‡šÍ Pµe…w× g~jab 6500 UvKv I `yB eQiv‡šÍ Pµe…w× P/6500 = 6500/6760
139. So, P = 6500*6500/6760 =
g~jab 6760 UvKv n‡j, g~jab KZ? 6250 (Ans.)
At compound interest rate a sum becomes Tk.2000 in 2 years and Tk.2500 in 4 years.
140.
Find the Principal and Rate of interest.
If the compound interest of a certain sum of money for two successive years be Tk.225
225 : 238.50 = 450:477 =
and Tk.238.50. What is the rate of interest per annum?
141. 50:53
[PKB-EO-Cash – 2019 (AUST)] So, R% = (3/50)×100 = 6%
(A) 5% (B) 6% (C) 7% (D) 10%
evwl©K kZKiv 10% nv‡i 1000 UvKvi 2 eQi ci mij I Pµe…w× gybvdvi cv_©K¨ KZ?
(39 BCS; Sub-Asstt. Engr.-Dhaka Wasa - 2020) 10% of 10% of 1000
143.
= 1% of 1000 = 10 (Ans.)
(K) 10 UvKv (L) 11 UvKv (M) 11.5 UvKv (N) 12 UvKv
evwl©K kZKiv 10 UvKv gybvdvq 3000 UvKvi 2 eQ‡ii mij gybvdv I Pµe…w× gybvdvi cv_©K¨ KZ
144. n‡e? [RAKUB-Officer – 2015] 1% of 3000 = 30 (Ans.)
evwl©K kZKiv 10 UvKv gybvdvq 5000 UvKvi 3 eQ‡ii mij gybvdv I Pµe…w× gybvdvi cv_©K¨ KZ
148. n‡e? [RAKUB-Officer – 2015; Class-8 (E-2.2)] 3.1% of 5000 = 155
(K) 153 UvKv (L) 155 UvKv (M) 157 UvKv (N) 158 UvKv
5% of 8000 = 400;
5% of 400 = 20;
149. 5% nvi gybvdvq 8000 UvKvi 3 eQ‡ii mij I Pµe…w× gybvdvi cv_©K¨ KZ ? 5% of 20 = 1.
So, Diff. = 3×20+1×1 = 61
R% = yearly 20%
The compound interest on Tk.10,000 in 2 years at 20% per annum, the interest being So, half-yearly = 20/2 = 10%
compounded half-yearly, is: Effective R% in CI for 4 time-
151. cycle at 10% p.a. = 46.41%
So, required CI = 46.41% of 10000
(A) Tk.14641 (B) Tk.14000 (C) Tk.4641 (D) Tk.3861 = 4641
Effective R% in CI for 4 time-
What will be the difference between simple and compound interest at 10% on a sum cycle at 10% p.a. = 46.41%
of Tk.1000 after 4 years? And, Effective R% in SI for 4
152. [BB-AD – 2018 (AF); Agrani –SO-Auditor – 2017; BKB – Cash – 2017] time-cycle at 10% p.a. = 4*10 =
40%
(A) Tk.31.90 (B) Tk.32.10 (C) Tk.44.90 (D) Tk.64.10 So, required difference = 6.41% of
1000 = 64.10
What will be the difference between simple and compound interest at 10% on a 10% of 5000 = 500
10% of 500 = 50
sum of Tk.5000 after 5 years? [PKB-Cash – 2021] 10% of 50 = 5
10% of 5 = 0.5
10% of 0.5 = 0.05
(A) 45 (B) 152 (C) 252 (D) 552 Ratio for 5 times compounding =
153. 5:10:10:5:1
Effective R% in CI for 5 time-cycle at 10% p.a. = 61.051% So, Total CI = 500*5 + 50*10 +
5*10 + 0.5*5 + 0.05*1 = 3052.55
And, Effective R% in SI for 5 time-cycle at 10% p.a. = 5*10 = 50% And, total SI for 5 yrs at 10% p.a.
So, required difference = 11.051% of 5000 = 552.55 = 5000*50% = 2500
So, required difference = (3052.55
– 2500) = 552.55
5% of 200 = 10
A person takes a loan of Tk.200 at 5% simple interest. He returns Tk.100 at the (200 – 100) = 100
5% of 100 = 5
end of 1 year. In order to clear his dues at the end of 2 years, he would pay: So, 100 + 10 + 5 = 115
154.
(A) Tk.105 (B) Tk.110 (C) Tk.115 (D) Tk.115.50 Note: In case of compounded
interest: 5% of 110 = 5.5
So, 100 + 10+5.5 = 115.5
What annual installment will discharge a debt of Tk.1092 due in 3 years at 12%
155.
simple interest?
What equal installment of annual payment will discharge a debt which is due as 100 + 104 + 108 + 112 = 424
156. 424 is 848
Tk.848 at the end of 4 years at 4% per annum simple interest? 100 is 200
What annual payment will discharge a debt of Tk.6450 due in 4 years at 5% simple
157.
interest
What annual installment will discharge a debt of Tk.770 due in 5 years at 5% simple
158. interest?
(A) Tk.120 (B) Tk.150 (C) Tk.140 (D) Tk.145
A person lends out Tk.9000 on the condition that the loan is payable in 10 months by
10 monthly equal installments of Tk.1000 each. Find the rate of simple interest Now, (9000+8000+7000+ ... +
159.
charged. 1000)*(R/100)*(1/12) = 1000
=> 45000*(R/1200) = 1000
Total amount Paid = 10*1000 = 10000 => R = 1000*1200/45000
Loan amount = 9000 = 26(2/3)%
So, Interest paid = 10000-9000 = 1000
If in the case of compound interest, the rate of interest in 1st, 2nd and 3rd year are
161. r₁%, r₂% and r₃% respectively, then find the amount after 3 years for taka P?
[38 BCS – Written, 2018]
Tk.25000 is borrowed at CI at the rate of 3% for the first year, 4% for the second
162. year and 5% for the third year. Find the amount to be paid after 3 years.
(A) Tk.28119 (B) Tk.29118 (C) Tk.28129 (D) Tk.28117 (E) None of these
A sum of money is borrowed and paid back in 2 annual installments of Tk.882 each
164.
allowing 5% compound interest. The sum borrowed was – [Janata Bank-EO – 2017]
A person buys a TV worth BDT 3,90,000 with a down payment of 40,000, including
Tk.5000 as first month’s installment. How many more installments does he have to
=> 2^n – 1 = 35
pay, if his installments had to double after each successive payment? => 2^n = 36
165. Now, 2^5 < 36 < 2^6
10000 + 20000 + 40000 + 80000 + ……… = 390000 - 40000 So, n ≈ 6
=> 10000 (1 + 2 + 4 + 8 + ………) = 350000 Hence, 6 more installments
=> (1 + 2 + 4 + 8 + ………) = 35
A father has divided his property between his two sons A and B. A invests the amount
at a compound interest 8%. B invests the amount of 10% simple interest. At the end
166. of two years the profit received by B is Tk.1336 more than A. Find the amount of both
if total amount of the father is Tk.25000.
A father left a will of Tk.35 lakhs between his two daughters aged 8.5 and 16 such that
they may get equal amounts when each of them reach the age of 21 years. The original
167. amount of Tk.35 lakhs has been instructed to be invested at 10% p.a. simple interest.
How much did the elder daughter get at the time of the will?
(A) Tk.17.5 lakhs (B) Tk.21 lakhs (C) Tk.15 lakhs (D) Tk.20 lakhs
(21/20)*(21/20)*(21/20)*Y =
A father left a will of Tk.16400 for his two sons aged 17 and 18 years. They must get (21/20)*(21/20)*E
=> (21/20)*Y = E
168. equal amounts when they are 20 years at 5% compound interest. Find the present => Y : E = 20 : 21
share of the younger son. Now, (20+21) i.e. 41 ≡ Tk.16400
Then, 20 ≡ 20*16400/41 = 8000
A father wants to invest Tk.35,300 in a bank account of his two sons whose ages are 12
years and 16 years in such a way so that, they will get equal amount at an age of 30
years at the rate of 66( ) % per annum C.I. Find the share of younger son? ATQ, Y ( ) = E( )
(A) 7630 (B) 6530 (C) 4050 (D) 4080 (E) None of these ⇒Y( ) =E
169. ⇒Y:E= : = 81 : 625
12 to 30 ⇒ 18 yrs and 16 to 30 ⇒ 14 yrs Here, (81+625) = 706
66( ) % = and ( ) = So, Y will get ⇒ 35500 ×
= Tk.4050
Now, Y’s amount after 18 yr ⇒ Y ( )
Mr. X bought 400 shares of Tk.25 each at Tk.32.5. If the dividend declared is 4%,
Dividend is calculated on
170. what is his income on the shares? [IBA-MBA – 1996-97] face value
400×25×4% = 400
(A) 1000 (B) 800 (C) 400 (D) 200 (E) None of these
A person lent out a certain sum on simple interest and the same sum on compound
interest at a certain rate of interest per annum. He noticed that the ratio between the
difference of compound interest and simple interest of 3 years and that of 2 years is 25 = 8 + 8 + 8 + 1
171.
25:8. The rate of interest per annum is – So, R% = 1/8 = 12.5%
The difference of compound interest and simple interest for 3 years and for 2 years 23 = 7 + 7 + 7 + 2
172. are in ratio 23:7 respectively. What is rate of interest per annum (in %)? So, R% = (2/7)*100 =
(A) 200/7 (B) 100/7 (C) 300/7 (D) 400/7 (E) None of these 200/7% or 28.57%
The ratio of difference between C.l. and S.l. in 2 years and 3 years is 9:29. Find the Difference in 2 yr => 9
Difference in 3 yr =>
173. rate of interest compounded annually.
9+9+9+2
(A) 22.22% (B) 24% (C) 27.27% (D) 18.18% So, R% = 2/9 = 22.22%
evsjv‡`‡ki RbmsL¨vi ¯^vfvweK e„w×i nvi 2.0% n‡j, †`‡ki RbmsL¨v wظb n‡Z KZ eQi jvM‡e ?
174. Rule of 70 => 70/2 = 35 yrs
(K) 30 eQi (L) 33 eQi (M) 35 eQi (N) 40 eQi