Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 2

Scenariusz lekcji 19

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem


burzy mózgów i mapy myśli

Czas w historii
Cele lekcji: 2. Nauczyciel pozostawia na tablicy wyraz CZAS, a następ-
nie dzieli klasę na trzy grupy. Każda z nich otrzymuje
Uczeń:
do opracowania jedno pytanie: „W jaki sposób mierzymy
− poprawnie posługuje się terminami: zegar, kalendarz,
czas?”, „Jakie korzyści daje ludziom mierzenie czasu?”,
chronologia, oś czasu, wiek, tysiąclecie, epoka,
„Skąd wiemy, że istnieje czas?”. Zadaniem każdej dru-
− wymienia jednostki pomiaru czasu zegarowego
żyny będzie przygotowanie odpowiedzi, którymi zosta-
i kalendarzowego,
nie uzupełniona mapa myśli (przykładowa mapa myśli
− tłumaczy potrzebę mierzenia czasu,
znajduje się w Materiałach dla nauczyciela).
− posługuje się cyframi rzymskimi,
3. Uczniowie zapisują na tablicy wyniki swoich prac. W ten
− wyjaśnia znaczenie skrótów: p.n.e. i n.e.,
sposób powstanie mapa myśli dotycząca pojęcia czasu.
− wskazuje narodziny Chrystusa jako wydarzenie
Podczas omawiania odpowiedzi na zadane pytania na-
wyznaczające podział czasu na czasy p.n.e. i n.e.,
uczyciel podkreśla wagę umiejętności mierzenia czasu.
− wymienia epoki historyczne,
4. Nauczyciel prosi uczniów, by wyobrazili sobie, że żyją
− określa sposoby mierzenia czasu dawniej
w czasach, gdy nie znano zegarów i kalendarzy. Pyta,
i współcześnie.
w jaki sposób określiliby czas ważnego wydarzenia. Na-
uczyciel wyjaśnia konieczność uporządkowania czasu
Metody pracy: w historii i wprowadza pojęcie „chronologia”. Następnie
− metoda aktywizująca – mapa myśli, tłumaczy, dlaczego mierzenie czasu jest ważne w pra-
− metoda aktywizująca – burza mózgów, cy historyka. Uczniowie wykonują zadanie 1 w karcie
− praca z podręcznikiem, pracy.
− praca z ilustracją, 5. Nauczyciel wyjaśnia, czym jest „oś czasu”. Odsyła
− praca z infografiką, uczniów do osi czasu zamieszczonej w podręczniku na
− rozmowa nauczająca (pogadanka). s. 24–25. Pyta ich, na jakie części została podzielona
oś czasu, co oznaczają skróty p.n.e. i n.e. oraz co to jest
„era”. Uczniowie szukają w podręczniku na s. 24 defini-
Formy pracy: cji pojęcia „era”. Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi.
− indywidualna, Cała klasa wykonuje zadanie 2. w karcie pracy.
− grupowa, 6. Nauczyciel wyjaśnia konieczność podziału czasu na
− zbiorowa. mniejsze odcinki i wprowadza pojęcia „tysiąclecie”
i „wiek”. Podkreśla przy tym zasadę zapisywania wie-
Środki dydaktyczne: ków cyframi rzymskimi. Dodatkowo wyjaśnia, dlaczego
w dzisiejszych czasach stosuje się cyfry arabskie.
− podręcznik „Wczoraj i dziś 4” (s. 24–28), 7. Nauczyciel wprowadza termin „epoka historyczna”.
− karta pracy „Czas w historii”. Uczniowie zapoznają się z infografiką zamieszczoną
w podręczniku na s. 26–27. Wyznaczone osoby wyja-
Przebieg lekcji śniają, dlaczego poszczególne epoki zostały zilustrowa-
ne piramidą, zamkiem, karawelą i rakietą kosmiczną.
Faza wprowadzająca 8. Nauczyciel opowiada, za pomocą jakich urządzeń mie-
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, poda- rzono czas w dawnych czasach. Tłumaczy przy tym spo-
nie tematu lekcji. sób działania zegara słonecznego i klepsydry.
2. Nauczyciel prezentuje cel ogólny lekcji: przedstawienie
Faza podsumowująca
głównych jednostek mierzenia czasu w historii i zadań
stojących przed chronologią. Uczniowie zapoznają się z zagadnieniami zawartymi
3. Wybrani uczniowie przypominają, czym zajmują się hi- w „Na co będę zwracać uwagę” ze s. 24 podręcznika. Na-
storycy. stępnie wskazane osoby wypowiadają się na temat tych
zagadnień.
Faza realizacyjna
Zadanie domowe
1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy „Czas w histo-
rii”, które będą stopniowo uzupełniane podczas lekcji. Wykonanie zadania 3. w karcie pracy.
Następnie wyjaśnia zasady pracy metodą burzy mó- Zadanie domowe dla chętnych
zgów, po czym zapisuje na tablicy wyraz CZAS i prosi
Wykorzystując encyklopedie lub inne dostępne źródła wie-
uczniów o podanie skojarzeń dotyczących tego pojęcia.
dzy, przygotuj informacje na temat starożytnego kalenda-
Prowadzący zajęcia weryfikuje poprawność wymienio-
rza egipskiego i jego konstrukcji.
nych pomysłów i zapisuje najtrafniejsze z nich.
20 Scenariusz lekcji

Materiały dla nauczyciela


Krótki opis metody aktywizującej – burza mózgów
Burza mózgów to metoda zespołowej analizy zagadnienia. sposób dzieci same znajdują odpowiedź na trudne pytanie.
Na początku jej realizacji nauczyciel stawia pytanie, po Ważną zaletą tej metody jest aktywizacja uczniów, którzy
czym uczniowie zgłaszają spontanicznie własne propozy- podczas dyskusji mogą prezentować swoje pomysły i swo-
cje odpowiedzi. Po zweryfikowaniu przez prowadzącego bodnie wyrażać opinie.
poszczególne pomysły zostają zapisane na tablicy. W ten

Krótki opis metody aktywizującej – mapa myśli


Mapa myśli (mapa mentalna) to metoda polegająca na jego poszczególnymi elementami. Podczas tworzenia mapy
graficznym przedstawieniu omawianego zagadnienia. każdy uczeń ma możliwość zaprezentowania swoich pomy-
W jej ramach uczniowie łączą ze sobą pojęcia i symbole na słów i skojarzeń. Uzyskany schemat może posłużyć później
zasadzie wolnych skojarzeń. Powstaje w ten sposób schemat jako notatka z lekcji, bardzo przydatna przy powtarzaniu
prezentujący omawiany temat i związki zachodzące między wiadomości, na przykład przed sprawdzianem.

Przykładowa mapa myśli dotycząca zagadnienia „Czas”

można zaplanować określa, kiedy zaszło


organizuje życie
działania dane wydarzenie

Jakie korzyści daje ludziom


mierzenie czasu?

CZAS

Skąd wiemy, W jaki sposób


że czas istnieje? mierzymy czas?

zmiana starzenie się zmiana


zegary kalendarze
dnia i nocy ludzi pór roku

You might also like