Professional Documents
Culture Documents
FM Assignmen Hamze
FM Assignmen Hamze
1. XYZ Ltd
Sales = $2,000,000
Variable Cost = $500,000
Fixed Cost = $200,000
EBIT = Sales - Variable Cost -
Fixed Cost
= $2,000,000 - $500,000 -
$200,000
= $1,300,000
Debt = $3,000,000
Interest = 10% of $3,000,000 =
$300,000
Operating Leverage =
Contribution/EBIT
= ($2,000,000 -
$500,000)/$1,300,000
= 1.54
4. Situation 1:
Contribution = Sales - Variable
Cost
= 2,000 units x $20 per
unit - 2,000 units x $10 per unit
= $40,000
EBIT = Contribution - Fixed Cost
= $40,000 - $4,000
= $36,000
DOL = Contribution/EBIT
= $40,000/$36,000
= 1.11
EBT = EBIT - Interest
= $36,000 - 10% of $15,000
= $36,000 - $1,500
= $34,500
DFL = EBIT/EBT
= $36,000/$34,500
= 1.04
Combined Leverage = DOL x
DFL
= 1.11 x 1.04
= 1.15
Situation 2:
Contribution = 2,000 units x $20
per unit - 2,000 units x $10 per
unit
= $40,000
EBIT = Contribution - Fixed Cost
= $40,000 - $5,000
= $35,000
DOL = Contribution/EBIT
= $40,000/$35,000
= 1.14
EBT = EBIT - Interest
= $35,000 - 10% of $15,000
= $35,000 - $1,500
= $33,500
DFL = EBIT/EBT
= $35,000/$33,500
= 1.04
Combined Leverage = DOL x
DFL
= 1.14 x 1.04
= 1.19
5. Firm A
DOL = Contribution/EBIT
= (Sales - Variable Cost)/EBIT
= (60,000 units x $0.60 per
unit - 60,000 units x $0.22 per
unit)/($0.60 per unit x 60,000
units - $7,000)
= $22,800/$23,000
= 0.99
DFL = EBIT/EBT
= $23,000/($23,000 - $4,000)
= 1.17
DCL = DOL x DFL
= 0.99 x 1.17
= 1.16
Firm B
DOL = (15,000 units x $5 per unit
- 15,000 units x $1.50 per
unit)/($5 per unit x 15,000 units -
$14,000)
= $37,500/$41,000
= 0.91
DFL = $41,000/($41,000 -
$8,000)
= 1.20
DCL = 0.91 x 1.20
= 1.09
Firm C
DOL = (100,000 units x $0.10 per
unit -
100,000 units x $0.02 per
unit)/($0.10 per unit x 100,000
units - $1,500)
= $8,000/$8,500
= 0.94
DFL = 1 (No financial leverage)
7. a) EBIT = $80,000
Interest = 16% of $250,000 =
$40,000
EBT = $80,000 - $40,000 =
$40,000
Taxes @ 40% = $16,000
Net Income = $24,000
EPS = Net Income/Shares =
$24,000/2,000 = $12
EBIT = $120,000
Interest = 16% of $250,000 =
$40,000
EBT = $120,000 - $40,000 =
$80,000
Taxes @ 40% = $32,000
Net Income = $48,000
EPS = $48,000/2,000 = $24
b) Base EBIT = $80,000
EBT = $80,000 - $40,000 =
$40,000
DFL = EBIT/EBT =
$80,000/$40,000 = 2
c) EBIT = $80,000
Interest = 16% of $100,000 =
$16,000
EBT = $80,000 - $16,000 =
$64,000
Taxes @ 40% = $25,600
Net Income = $38,400
EPS = $38,400/3,000 = $12.80
DFL = $80,000/$64,000 = 1.25
8. Sales = $1,000,000
Variable Cost = $700,000
Fixed Cost = $200,000
EBIT = Sales - Variable Cost -
Fixed Cost
= $1,000,000 - $700,000 -
$200,000
= $100,000
Interest = 10% of $500,000 =
$50,000
9.
Debt Kd Ke EPS
0% 10% 13% $1.30
10% 10% 15% $1.43
20% 12% 16% $1.44
30% 13% 17% $1.35
40% 15% 19% $1.14
50% 16% 20% $0.80
60% 18% 22% $0.30
Ke = 11%
Capitalization rate = Kd x (1-t) x
(D/V) + Ke
x (E/V)
= 0.1 x (D/V) + 0.11 x
(E/V) (No taxes)
Where:
D = Market value of debt
E = Market value of equity
V=D+E
Let V = x
E = x - $1,500,000
Ke = 11%
D = $2,000,000
E = V - $2,000,000
Capitalization rate = 0.1x(D/V) +
0.11x(E/V)
= 0.1 + 0.11
= 0.21
NOI/Capitalization rate =
EBIT/0.21
= $1,200,000/0.21
= $5,714,286
Value of firm V = $1,200,000/0.11
+ $2,000,000
= $5,714,286
Value of firm V =
NOI/Capitalization rate
= $200,000/0.2
= $1,000,000
13. NOI = $200,000
Interest = 12% of $750,000 =
$90,000
EBIT = NOI + Interest =
$200,000 + $90,000 = $290,000
D = $750,000
Let V = x
E = x - $750,000
14. A Ltd:
EBIT = $200,000
Interest = 8% of $1,000,000 =
$80,000
EBT = $120,000
Z Ltd:
EBIT = $200,000
EBT = $200,000 (No debt)
Equity capitalization rate (Ke) =
11%
Arbitrage:
A Ltd EBT + Ke(Equity) = Z Ltd
EBT + Ke(Equity)
$120,000 + 0.12(Equity of A) =
$200,000 + 0.11(Equity of Z)
On solving,
Equity of A = $1,000,000
Equity of Z = $909,091
EBIT = $312,500
Earnings to shareholders
= EBIT(1-t) + Interest(1-t)
= $312,500(0.5)
= $156,250
EPS = Earnings to
shareholders/Number of shares
= $156,250/42,500
= $3.67
(ii) Loan of $250,000 @ 8%
Interest = $250,000 x 0.08 =
$20,000
EBIT = $312,500
EBT = $312,500 − $20,000 =
$292,500