Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 1

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС бр.

137 Разред и одељење:

Предмет Српски језик и књижевност


Предметни
наставник
Наставна Књижевност
област
Наставна Јохан Волфганг Гете, Фауст
јединица
Циљ часа Приказ историјата фигуре ђавола у књижевности

Тип часа Обрада

Очекивани Ученик ће бити у стању да:


исходи  наведе основне податке из Гетеове биографије и библиографије;
 разуме и објасни историјат мотива погодбе с ђаволом;
 наведе композицију Фауста.

Наставна Гетеов Фауст; Читанка, табла, фломастери, свеска, рачунар, Дигитално издање
средства уџбеника из Српског језика и књижевности на Мозаик платформи
Облици рада Индивидуални, фронтални
Методе рада Монолошка, дијалошка, рад на тексту
Корелација Унутар предмета
 прати упутства наставника;
 наводи одлике Гетеовог Мефистофелеса у трагедији;
Активности
 разуме и наводи историјат фигуре ђавола у књижевности;
ученика
 самостално анализира књижевно дело.

 објашњава историјат фигуре ђавола у књижевности;


Активности
 подстиче ученике да самостално анализирају књижевно дело;
наставника
 прати и вреднује рад и понашање ученика.
Провера  наводи особине Гетеовог Мефистофелеса;
остварености  разуме и објашњава историјат фигуре ђавола у књижевности.
исхода
1. Јохан Волфганг Гете, Фауст I, превео Бранимир Живојиновић, Београд, Рад,
1982.
2. Џефри Б. Расел, Принц таме, превела Милена Петровић-Радуловић, Понт,
Београд, 1995.
Литература
3. Жан Бодријар, Прозирност зла, превео Миодраг Радовић, Светови, Нови Сад,
за
1994.
наставнике
4. Жорж Батај, Књижевност и зло, превео Иван Чоловић, БИГЗ, Београд, 1977.
5. Мирча Елијаде, Мефистофелес и андрогин, превела Славица Милетић,
Градац, Чачак, 1996.

1. Јохан Волфганг Гете, Фауст I, превео Бранимир Живојиновић, Београд, Рад,


1982.
Литература
2. Др Оливера Радуловић, др Јелена Журић, др Јелена Ангеловски, Читанка за
за ученике
четврти разред гимназија и средњих стручних школа, Едука, Београд, 2021.

ТОК ЧАСА
Уводни део часа

Наставник пита ученике како разумеју Мефистов исказ: Део снаге сам која вазда/жели да твори зло,
а увек добро сазда.
Потом, наставник пита ученике за које представе фигуре ђавола у књижевности знају.

Главни део часа


Ученици излажу резултате својих истраживања.

You might also like