Professional Documents
Culture Documents
Integrated Design1 Building
Integrated Design1 Building
INSTITUTE OF TECHNOLOGY
DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING
(Structural Part)
Prepared By: - Section 2, Group 4 Members
Name ID Number
1. Fetene Nigussie……………………………………………………………………198/06
2. Abraham Temesgen……………………………………………………………….1179/06
3. Yirga Belayneh……………………………………………………………………335/06
4. Meriem Hassen…………………………………………………………………….641/05
5. Abeba Worku………………………………………………………………………177/06
6. SmachewAwani……………………………………………………………………822/06
7. Addisu Esayas………………………………………………………………………257/06
8. EyoelA gizew………………………………………………………………………365/09
9. SelamMamuye……………………………………………………………………..988/06
10. Kidist Demtse………………………………………………………………………633/06
11. Biruk Endalkachew………………………………………………………………..188/06
12. Serkalem Regassa…………………………………………………………………..821/06
13. Temesgen Asrat…………………………………………………………………….743/06
14. Hiwot Gebru………………………………………………………………………..965/06
15. Hanna Sintayehu…………………………………………………………………...543/06
16. Birhane Ayele………………………………………………………………………102/05
G+4 Residential Building Design and Analysis
Table of Contents
ACKNOWLEDGMENT......................................................................................................................................................... 4
Introduction ............................................................................................................................................................................. 5
1.2. Design Dead load and Live Load for each panel .................................................................................................. 10
2.1. Moment Calculation for two way slab using coefficient method ......................................................................... 13
7.1.1 Reinforcement design for span moment for first floor beams....................................................................... 34
7.1.2 Reinforcement Design for support moment for first floor beams ................................................................. 36
ACKNOWLEDGMENT
We would like to thank Almighty God for helping us to do this project with full confidence. Second, we would like to
express our deepest gratitude to all who were helpful for us by giving important information regarding the project.
Especially, we are very much thanks to our instructor Muluken Teshome who guided us to have a deep concept in
highway and also he helped us to change our theoretical knowledge to that of a practical one, in this semester project we
try to know the main ideas (concepts) in both Geometric and drainage design also the project helps us to improve our
creativity.
All the structural members are designed as per the specification of Ethiopian Building code of Standards, EBCS and
We used Limit state design method. But in some parts we used ACI code in places where it is better to use this code.
G+4 Residential Building Design and Analysis
Specification
𝑓𝑐𝑡𝑘
𝑓𝑐𝑡𝑑 = 𝛾𝑐
=1.032MPa
𝑓𝑦𝑘 = 300MPa
𝑓𝑦𝑑 = 260.87MPa
Design loads,𝑓𝑑 = 𝛾𝑓 ∗ 𝐹𝑘 ,
Where,
Fk = characteristics loads
The following figure shows the typical floor plan layout from first to fourth floor of the project. Fortunately, the floor plan
layout is symmetrical, and hence we will have panels which are exactly the same in function and dimension. These panels
are designated the same as shown in the figure below.
Material used
C-30
S-300
Depth for deflection, d is
fyk Le
d ≥ (0.4 + 0.6 )
400 βa
300 Le
d ≥ (0.4 + 0.6 )
400 βa
Le
d ≥ (0.85)
βa
For Ly>Lx, effective span length Le=Lx, therefore,
LX
d ≥ (0.85)
βa
𝛽𝑎 Values are obtained by interpolation using span ratios and boundary condition.
The overall depth D is:
D=d + cover +φ/2
Assuming cover = 15mm and φ12 diameter steel reinforcement
D = d+15mm+12/2,
D = d+21
Computing the values in tabular form,
1.2. Design Dead load and Live Load for each panel
Since an individual panel might have different purpose (function) and finishing material, we might encounter different
live load and dead load in a single panel. In such cases we used the maximum value as a governing dead load or live load
for that panel.
𝑃𝑑 = 1.3𝐷𝐿 + 1.6𝐿𝐿
G+4 Residential Building Design and Analysis
Material Data
Dead load of partition wall = Dead load of plastering +Dead load of HCB
=Hp*tp*Lp*gp+Hw*THCB*LHCB*gHCB
=3.05*0.02*23*L +3.05*0.15*11*L
=1.403L +5.0325L
=6.4355KN/m *L
2.1. Moment Calculation for two way slab using coefficient method
Mi=aipdLx2
𝑀𝑥𝑠 = 𝑎𝑥𝑠𝑃𝑑𝐿𝑥2 ,
Support Pd Ly/lx Lx2 axs axf ays ayf Mxs Mxf Mys Myf
condition
Panel (KN/m)
S1 13.304 1.19 17.64 0.0486 0.03646 0.0365 0.0295 11.41 8.56 8.56 6.92
S2 11.89 1.19 17.64 0.055 0.0414 0.039 0.03 11.60 9.10 8.17 6.29
S3 12.314 1.064 22.09 0.0422 0.0315 0.039 0.029 11.47 8.57 10.60 7.88
S4 18.544 1.064 22.09 0.0422 0.0315 0.039 0.029 17.27 12.90 15.98 11.88
S5 19.52 1.567 9 0.0546 0.0411 0.032 0.024 9.59 7.22 5.62 4.22
Load from external wall= (𝐻𝑝1 ∗ 𝐿𝑝1 ∗ 𝑡𝑝1 ∗ 𝑔𝑝1) + (𝐻𝐻𝐶𝐵 ∗ 𝐿𝐻𝐶𝐵 ∗ 𝑡𝐻𝐶𝐵 ∗ 𝑔𝐻𝐶𝐵), moreover the front view of the
HCB wall on the cantilever is shown below.
=(2.925*1-0.2*2.125)*0.2*14
=2.5m2*0.2m*14kN/m3
=7KN/m
2.125
1.2m
0.2 1 14.421kN/m
1m
= (2.925*1.025-0.2*2.125) +0.02*23
=1.15kN
=DLp1+DLHCB
=1.15+7
=8.15KN
Pd=14.421*1 = 14.421kN/mMxs=8.15*1.1+14.421*1.12/2=17.69kN/m
2.3. Moment adjustment between panels
Where,
1
𝐾𝐿 =
𝑳𝒙 𝑜𝑓 𝑙𝑎𝑟𝑔𝑒𝑟 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑖𝑠 𝑝𝑙𝑎𝑐𝑒𝑑
1
𝐾𝑠 =
𝑳𝒙 𝑜𝑓 𝑠𝑚𝑎𝑙𝑙𝑒𝑟 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑖𝑠 𝑝𝑙𝑎𝑐𝑒𝑑
∆𝑀 = 𝑀𝐿 − 𝑀𝑠
NOTE: if the adjustment is between two way and cantilever, then MD=Mmax
Since panel S6 is cantilever and panel S1 is two way take maximum moment thus
MD=17.69KNm/m
S6
17.69
11.41
S1
S1
9.86
8.56
S2
𝑀𝐿 − 𝑀𝑆 9.86 − 8.56
∗ 100 = ∗ 100 = 13.18% < 20%
𝑀𝐿 9.86
8.56 + 9.86
𝑀𝑑 = = 𝟗. 𝟐𝟏𝒌𝑵/𝒎
2
Between panel S1 and S3
S1
𝑀𝐿 − 𝑀𝑆 12.785 − 11.41
11.41 ∗ 100 = ∗ 100 = 10.755% < 20%
12.785 𝑀𝐿 12.785
11.41+12.785
S3 Therefore, 𝑀𝑑 = = 𝟏𝟐. 𝟎𝟗𝟕𝟓𝐤𝐍/𝐦
2
𝑀𝐿 − 𝑀𝑆 15.976 − 11.6
15.976
𝐾𝐿
𝑀𝑑 = 𝑀𝐿− ∆𝑀
𝐾𝑆+ 𝐾𝐿
15.976-0.5*4.376=13.788kNm
0.213
𝑀𝑑 = 17.266 − ∗ 4.2 = 𝟏𝟓. 𝟐𝟖𝟐𝒌𝑵𝒎
0.238 + 0.213
𝑀𝐿−𝑀𝑆 15.98−10.365
𝑀𝐿
*100= 15.98 ∗ 100=35% >20%
15.976
10.365
S4 S5
ΔM=15.98-10.365 =6.39KNm
1
KL= =0.213
4.7
1
KS= =0.333
3
𝐾𝐿
𝑀𝑑 = 𝑀𝐿 − ∗ 𝛥𝑀
𝐾𝐿 + 𝐾𝑆
0.213
= 15.98 − ∗ 5.611 = 𝟏𝟑. 𝟕𝟖𝟕𝑲𝑵𝒎
0.213 + 0.333
During the adjustment of the support moment, if the field moment increases, an adjustment should be applied to
it.
𝑀𝑥𝑑𝑓 = 𝑀𝑥𝑓 + 𝐶𝑥∆𝑀
𝑀𝑦𝑑𝑓 = 𝑀𝑦𝑓 + 𝐶𝑦∆𝑀
9.86kNm
For panel S1 the span moment increase after determining the final
9.21kNm
8.56kNm support moment
s1 s2 Here, the adjustment to be done.
ΔM'= 8.56-8.365=0.195KNm
𝐿𝑦 5
= = 1.19
𝐿𝑥 4.2
𝐿𝑦 𝐶𝑥 Cy
𝐿𝑥
1.1 0.356 0.220
1.19 0.3398 0.1768
1.2 0.338 0.172
12.785kNm
12.0975kNm The filed moment for panel S1 is reduced and hence, no
11.41kNm
adjustment is required but the field moment of panel S3
S1 S2
isincreased it needed anadjustment.
Decreased
𝐿𝑦
Increased
𝐿𝑥
=5/4.7=1.064 and ΔM=12.785-12.0975=0.6875KN/m
𝐿𝑦 𝐶𝑥 Cy
𝐿𝑥
1.0 0.28 0.38
1.1 0.314 0.374
1.064 0.30176 0.374
∆𝑀𝑥𝑓 = 𝐶𝑥∆𝑀 =0.30176*0.6875=0.020746KNm/m
𝐿𝑦 5
= = 1.064
𝐿𝑥 4.7
∆𝑀𝑦𝑠=15.976-13.788=2.188kNm
∆𝑀𝑥𝑓 = 𝐶𝑥∆𝑀 =0.36464*2.188=0.798KNm
∆𝑀𝑦𝑓 = 𝐶𝑦∆𝑀 =0.2416*2.188=0.529KNm
Moment diagram along panel 2and 4
17.266kNm
13.066kNm From the moment diagram 4 and 5 need adjustment
15.282kNm
S2 S4 ∆𝑀𝑦𝑆=17.266-15.282=1.984kNm
𝐿𝑦 5
= = 1.064
𝐿𝑥 4.7
𝐿𝑦 𝐶𝑥
𝐿𝑥 Cy
1.0 0.28 0.38
1.064 0.30176 0.37616
1.1 0.314 0.374
𝐿𝑦 𝐶𝑥 Cy
𝐿𝑥
1.0 0.38 0.28
1.1 0.356 0.220
1.064 0.36464 0.2416
𝐿𝑦 𝐶𝑥 Cy
𝐿𝑥
1.0 0.38 0.28
1.1 0.356 0.22
1.064 0.36464 0.2416
3 9.6+0.20746=9.807 8.76+0.258=9.018
4 12.9+0.798+0.598=14.296 11.80+0.7463+0.5288+0.529=13.64
5 7.22 4.22
𝑀𝑑
𝑑=√
0.8 ∗ 𝑏 ∗ 𝑓𝑐𝑑 ∗ 𝜌𝑚𝑎𝑥 ∗ 𝑚(1 − 0.4𝜌𝑚𝑎𝑥 ∗ 𝑚)
17.69 ∗ 106
𝑑=√ = 61.5mm
0.8 ∗ 1000 ∗ 13.6 ∗ 0.023 ∗ 23.98(1 − 0.4 ∗ 0.023 ∗ 23.98)
G+4 Residential Building Design and Analysis
D=d+d'=61.5+21=82.5mm
D=90mm<150mm…………………..safe
4. Reinforcement design
For the given material data C-30 and S-300
Effective depth for shorter direction =D-21=150-21=129mm
Effective depth for longer direction =D-21-12=150-21-12=117mm
Width b =1000mm
The depth for each panel in calculating the required area of reinforcement is taken to be the average of the
129+117
effective depth of the longer and shorter direction. Hence; 𝑑 = = 123𝑚𝑚
2
𝑀𝑑
√
𝑏 𝑀𝑑
Km= and As=Ks*
𝑑 𝑑
1000∗𝑎𝑠
S=1000 *as/As where𝑆 =
𝐴𝑆
S=spacing
Compute the above result with minimum provision given by our EBCS 1995 code
𝐴𝑠𝑚𝑖𝑛= 𝝆min*b*d=0.5/𝑓𝑦𝑘*b*d=181.67mm2
20
𝑆𝑚𝑎𝑥 ≤{350Take𝑆𝑚𝑎𝑥 =300mm
300
No of As
𝑴(𝒌𝑵) d(mm) 𝝆𝒎𝒂𝒙 As=𝝆𝒃𝒅 S=b*as/As S ≤ 𝑺𝒎𝒂𝒙
bar provided
17.69 123 0.00470545 578.7698 6 678.5838 195.4098 190
12.097 123 0.00316883 389.7663 4 452.3892 290.167 290
8.56 123 0.00222134 273.225 3 339.2919 413.9346 300
6.92 123 0.00178815 219.9421 2 226.1946 514.2141 300
9.21 123 0.00239408 294.472 3 339.2919 384.068 300
9.974 123 0.00259789 319.5404 3 339.2919 353.9374 300
7.665 123 0.00198447 244.0896 3 339.2919 463.3433 300
15.282 123 0.00403778 496.6469 5 565.4865 227.7217 300
9.807 123 0.00255327 314.052 3 339.2919 360.1228 300
9.018 123 0.00234299 288.1883 3 339.2919 392.4424 250
13.788 123 0.00362817 446.2651 4 452.3892 253.4308 200
14.296 123 0.00376706 463.3482 5 565.4865 244.087 200
13.64 123 0.00358778 441.2973 4 452.3892 256.2837 200
13.783 123 0.00362681 446.0972 4 452.3892 253.5262 250
4.22 123 0.00166667 205 2 226.1946 551.6941 220
7.22 123 0.00186711 229.6545 3 339.2919 492.4671 300
Span 𝛣𝑣𝑥𝑐
𝑉𝑥𝑐, 𝐿𝐿 = 0.417 ∗ 2𝐾𝑁/𝑚2 ∗ 4.2𝑚 = 3.503𝐾𝑁/𝑀
ratio
𝑉𝑥𝑐, 𝐷𝐿 = 0.417 ∗ 7.771 ∗ 4.2 = 13.61𝐾𝑁/𝑀 1.1 0.39
1.19 0.417
𝑉𝑦𝑐, 𝐿𝐿 = 0.36 ∗ 2 ∗ 4.2 = 3.024𝐾𝑁/𝑀 1.2 0.42
DL=6.687KN/m2
LL=2N/m2
LIVE LOAD
DL=7.012KN/m2
𝐿𝑦/𝐿𝑥 𝛽𝑣𝑥𝑐 𝛽𝑣𝑥𝑑 𝛽𝑣𝑦𝑐 𝛽𝑣𝑦𝑑
LL=2KN/m 2 1.0 0.36
1.064 0.38 0.36 0.24
DEAD LOAD 1.1 0.39
LIVE LOAD
= 14.69𝐾𝑁/𝑚
𝑉𝑥𝑑, 𝐷𝐿 = 𝛽𝑣𝑥𝑑 ∗ 𝐷𝐿 ∗ 𝐿𝑥
= 9.876𝐾𝑁/𝑚
𝑉𝑦𝑐, 𝐷𝐿 = 𝛽𝑣𝑦𝑐 ∗ 𝐷𝐿 ∗ 𝐿𝑥
= 13.717𝐾𝑁/𝑚
LIVE LOAD
LIVE LOAD
𝑉𝑥𝑐, 𝐿𝐿 = 𝛽𝑣𝑥𝑐 ∗ 𝐿𝐿 ∗ 𝐿𝑥 = 0.0.478 ∗ 5 ∗ 3 = 7.771 𝐾𝑁/𝑚
6. Beam Design
Beams should be design in such a way that they can carry their own weight in addition to
transferring the load from slabs or roofs (in top tie beams) to the column without excessive
deflection due to moment or cracks from shear force.
The dimensions of the beam are fixed to be 480*200mm from the architectural design of the building.
To determine the load capacity or the size of the beam section, it must satisfy the allowable stress in
both flexure (bending) and shear stress. Flexure is usually the governing stress for long beams.
0.6𝑓𝑦𝑘 𝐿𝑒
𝑑 ≥ (0.4 + )×
400 𝛽𝑎
- Checking with maximum, 𝐿𝑒 =5000 mm
- 𝛽𝑎 =24, for end span
- 𝛽𝑎 =26, for interior span
- Checking using min 𝛽𝑎 =24
Design constants
30
0.85𝑓𝑐𝑘 ( )𝑀𝑝𝑎
𝑓𝑐𝑑 = 𝛾𝑐
= 0.85 × 1.25
1.5
= 13.6 𝑀𝑝𝑎
𝑓𝑦𝑘 300𝑀𝑝𝑎
𝑓𝑦𝑑 = 𝛾𝑠
= 1.15
= 260.87 𝑀𝑝𝑎
𝑓 260.87𝑀𝑝𝑎
𝑦𝑑
𝑚 = 0.8𝑓 = 0.8×11.33𝑀𝑝𝑎 = 23.98
𝑐𝑑
2.5 2.5
𝐶1 = 𝑚
= 28.78 = 0.104
7.1.1 Reinforcement design for span moment for first floor beams
Beams on axis A-A
𝒅𝒇𝒍𝒆𝒙𝒖𝒓𝒆 𝒅𝒇𝒍𝒆𝒙𝒖𝒓𝒆 < d Number
Beam 𝑴𝒎𝒂𝒙 𝝆𝒄𝒂𝒍 𝝆𝒖𝒔𝒆𝒅 y y<150 𝑨𝒔 = 𝝆𝒃𝒅 Remark
of bar
1--2 63.86 0.00803 0.00803 261.29 Ok! Singly Re 62.66 Not T-beam 653.2604 2.08045 3dia20
2--3 28.05 0.00336 0.00336 173.17 Ok! Singly Re 26.25 Not T-beam 273.6426 0.87147 2dia20
3--4 47.22 0.0058 0.0058 224.68 Ok! Singly Re 45.28 Not T-beam 472.0926 1.50348 2dia20
4--5 28.05 0.00336 0.00336 173.17 Ok! Singly Re 26.25 Not T-beam 273.6426 0.87147 2dia20
5--6 63.86 0.00803 0.00803 261.29 Ok! Singly Re 62.66 Not T-beam 653.2604 2.08045 3dia20
7.1.2 Reinforcement Design for support moment for first floor beams
Beams on Axis A-A
𝒅𝒇𝒍𝒆𝒙𝒖𝒓𝒆 𝒅𝒇𝒍𝒆𝒙𝒖𝒓𝒆 <d Number
Beam 𝑴𝒎𝒂𝒙 𝝆𝒄𝒂𝒍 𝝆𝒖𝒔𝒆𝒅 y y<150 𝑨𝒔 = 𝝆𝒃𝒅 Remark
of bar
1 126.39 0.01765 0.01765 367.59 Ok! Singly Re 137.8 Not T-beam 1437.107 4.57677 5dia20
2 127.27 0.01781 0.01781 368.87 Ok! Singly Re 139.1 Not T-beam 1449.756 4.61706 5dia20
3 77.404 0.00992 0.00992 287.66 Ok! Singly Re 77.48 Not T-beam 807.783 2.57256 3dia20
4 77.404 0.00336 0.00336 173.17 Ok! Singly Re 26.25 Not T-beam 273.6426 0.87147 2dia20
5 127.27 0.01781 0.01781 368.87 Ok! Singly Re 139.1 Not T-beam 1449.756 4.61706 5dia20
6 126.39 0.01765 0.01765 367.59 Ok! Singly Re 137.8 Not T-beam 1437.107 4.57677 5dia20
According to EBCS-2 1995, in order to prevent diagonal compression failure of concrete, the shear
resistance of the section (𝑉𝑅𝑑 ) should be at least equal to the design shear force developed due to
factored load ( 𝑉𝑠𝑑 ). That is 𝑉𝑅𝑑 ≥ 𝑉𝑠𝑑
𝑉𝑅𝑑 = 0.25𝑓𝑐𝑑 𝑏𝑑
= 0.25 × 267.87 × 200 × 407
= 𝟐𝟕𝟔. 𝟕𝟔𝒌𝑵
𝑉𝑠𝑑 is obtained from the shear diagram at d distance from the
face of the column.
1) When 𝑉𝑠𝑑 < 𝑉𝑐 , the section is adequate, we need to provide only a nominal web
reinforcement, where,
𝑉𝑐 = 0.25𝑓𝑐𝑡𝑑 𝑘1 𝑘2 𝑏𝑑,
2
𝑆𝑚𝑎𝑥 = 0.5𝑑 = 0.5 × 407 = 𝟐𝟎𝟑. 𝟓 ≤ 300𝑚𝑚 (𝑖𝑓 𝑉𝑠𝑑 ≤ 3 𝑉𝑅𝑑)
2
𝑆𝑚𝑎𝑥 = 0.3𝑑 = 0.3 × 407 = 𝟏𝟐𝟐. 𝟏 ≤ 200𝑚𝑚 (𝑖𝑓 𝑉𝑠𝑑 > 𝑉𝑅𝑑)
3
c) The transverse spacing of legs of stirrup shall not exceed 800mm or d, hence
407mm<800mm.
2) When 𝑉𝑐 < 𝑉𝑠𝑑 < 𝑉𝑅𝑑, we need shear reinforcement. The shear force in the stirrup is;
𝑉𝑠 = 𝑉𝑠𝑑 − 𝑉𝑐
𝐴𝑣 𝑑𝑓𝑦𝑑
𝑆𝑉 = , 𝑤ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑆𝑉 𝑖𝑠 𝑠𝑝𝑎𝑐𝑖𝑛𝑔 𝑜𝑓 𝑣𝑒𝑟𝑡𝑖𝑐𝑎𝑙 𝑠𝑡𝑖𝑟𝑟𝑢𝑝
𝑉𝑆
π×82
𝐴𝑣 ×𝑓𝑦𝑑 2× ×267.87
4
𝑆𝑚𝑎𝑥 = 0.34𝑏
= 0.34×200
= 𝟑𝟖𝟑. 𝟔𝒎𝒎 (Using ø8mm diameter stirrup)
7𝐾𝑇
𝐶𝑒(𝑧) = 𝑐𝑟 2 (𝑧) ∗ 𝑐𝑡 2 (𝑧) [1 + ]
𝐶𝑟(𝑧)∗𝐶𝑇(𝑍)
Where
𝐾𝑡 = 𝑡𝑒𝑟𝑟𝑎𝑖𝑛 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟
𝐶𝑟(𝑧) = 𝑟𝑜𝑢𝑔ℎ𝑛𝑒𝑠𝑠 𝑐𝑜𝑒𝑓𝑓𝑖𝑐𝑖𝑒𝑛𝑡
𝐶𝑡(𝑧) = 𝑇𝑜𝑝𝑜𝑔𝑟𝑎𝑝ℎ𝑦 𝑐𝑜𝑒𝑓𝑓𝑖𝑐𝑖𝑒𝑛𝑡
𝑧
𝐶𝑟(𝑧) = {𝐾𝑇𝑙𝑛( } 𝑓𝑜𝑟 𝑧𝑚𝑖𝑛 < 𝑧 < 200
𝑧𝑜
𝑧𝑚𝑖𝑛
𝐾𝑇𝑙𝑛 𝑧𝑚𝑖𝑛 > 𝑧
𝑧𝑜
Terrain category III (sub urban and industrial areas and permanent forests)
KT=0.22
Z0=0.3m
Z=8m
Z=18.36m>Zmin=8m
Therefore
𝑧 18.36
𝐶𝑟(𝑧) = 𝑘𝑇𝑙𝑛 ( ) = 0.22 ∗ 𝑙𝑛( ) = 0.91
𝑧0 0.3
𝐹𝑜𝑟 Ѳ = 00
AF=A1+A2=3.078+8.022=11.11m2 AK = A1+A2=17.1𝑚2
AG = 28.5m2 AI = A1+A2=40.38𝑚2
AM = 15.34𝑚2
2
AH = A1+A2=78.5m
AJ = 8.95𝑚2
AL = A1+A2=9.71+1.54=11.25m2
FOR =900