Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 11

PROIECT DIDACTIC

Prof. ANGHELESCU MARIA-ROBERTA


ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,BUICĂ IONESCU’’,
COMUNA GLODENI, JUDEȚUL DÂMBOVIȚA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ “BUICĂ IONESCU’’GLODENI


PROFESOR: ANGHELESCU MARIA-ROBERTA
CLASA: CP-a IVa –CLASĂ DE SIMULTAN
DATA: 14.05.2021
DISCIPLINA: EDUCAŢIE FIZICĂ ȘI SPORT
EFECTIV: 14 ELEVI
LOC DE DESFĂŞURARE: TERENUL DE SPORT
DURATA LECŢIEI: 40 MIN

TEMELE LECȚIEI:

1. Îndemânare – coordonarea acțiunilor segmentelor corpului și ale corpului în întregime,în spațiu și


timp.
2.Handbal-.consolidare prindere –pasare-aruncare .

TIPUL LECŢIEI: MIXT (consolidare /educare)

SCOPUL LECTIEI:

1.- Exersarea elementelor învățate cu accent pe execuția corectă a acestora


2.- Educarea acțiunilor corpului în spațiu și timp cu rapiditate și creativitate
COMPETENȚE SPECIFICE :

1.1. Operarea cu indicatorii fiziologici de baza ai stării de sănătate specifici vârstei și genului
2.1. Utilizarea termenilor specifici dezvoltării fizice armonioase
2.3. Efectuarea exercițiilor simple pentru dezvoltarea calităților motrice de bază
3.1. Îndeplinirea de sarcini de organizare în efectuarea unor elemente de mobilitate

COMPETENȚE DERIVATE:
✓ Psiho - motorii :
1. Execuția corectă a elementelor statice și dinamice însușite
2.Înlănțuirea acțiunilor corpului în condiții diverse urmărind execuția rapidă.
✓ Cognitive:
1. Aplicarea elementelor învățate într-un complex de exerciții.
2. Reținerea exercițiilor de îndemânare și folosirea lor în activitatea independentă.
✓ Afective :
1. Manifestarea interesului față de activitatea practică.
2. Integrarea și acționarea într-un grup constituit.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee metodice : - explicaţia, demonstrația, conversația, observare sistemică,
apreciere verbală, evaluare formativă, algoritmizare, exersarea complexului de dezvoltare fizică
armonioasă, exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice.
2. Mijloace didactice : - exerciții de front și formatii, exerciții pentru captarea atenției, exerciții din
școala alergării și săriturii, exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă, sisteme de acţionare specifice
dezvoltării îndemânării.
3. Forme de organizare: face to face.

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa Școlară pentru educație fizică și sport, clasele a I-a – a IV-a, București,2017;
2. Scarlat E. Scarlat M. - Educație fizică și sport - Editura Didactică și Pedagogică București 2003
3. *Suportul de curs „Non formal for inclusion – using non formal education methods to foster
inclusion”, Grecia, 01-07.09.2019, desfășurat în cadrul proiectului Erasmus+ , KA101 - Proiecte de
mobilitate în domeniul educației școlare, Educație incluzivă – educație pentru viitor, nr. referință:
2019-1-RO01-KA101-061952, al cărui beneficiar este Școala Gimnazială „Buică Ionescu” Glodeni.
CONŢINUT CONŢINUT CONŢINUT DOZA FORMAȚII DE
VERIGI
CONŢINUT RE/ LUCRU, INDICAȚII
(ETAPELE Clasa I A Clasa a II a A Clasa a IV a A PE METODICE, Obs.
LECŢIEI) Clasa CP CLAS MODALITĂȚI DE
ŞI DURATA
E EVALUARE
- Conştientizarea elevilor
-salutul; -salutul; -salutul; -salutul; pentru o ţinută adecvată
1. -prezența; -prezența. -prezența. -prezența. şi curată, captarea atenției
Organizarea -controlul -controlul -controlul -controlul privind sarcinile de
colectivului de echipamentului şi echipamentului şi echipamentului şi echipamentului şi 2 îndeplinit.
elevi verificarea stării de verificarea stării de verificarea stării de verificarea stării de minute - Ridicarea stării
(2 minute) sănătate; sănătate; sănătate; sănătate; emoționale.
-anunţarea temelor şi -anunţarea temelor şi -anunţarea temelor şi -anunţarea temelor şi -Explicaţia, demonstraţia
a obiectivelor; a obiectivelor; a obiectivelor; a obiectivelor; -Joc de captare a
-întoarceri de pe loc. -întoarceri de pe loc -întoarceri de pe loc -întoarceri de pe loc atenției,,Păsărelele în
cuib”
- alergare ușoară; - alergare ușoară; - alergare ușoară; - alergare ușoară;
1' -Stimularea marilor
2. - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; Se lucrează
10" funcțiuni, educarea
Pregătirea - alergare cu joc de - alergare cu joc de - alergare cu joc de - alergare cu joc de
30" percepțiilor temporale și pe fond
organismului glezne; glezne; glezne; glezne;
10" spațiale, creșterea
pentru efort - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; muzical!
30" interesului, a
(4minute) - alergare cu - alergare cu - alergare cu - alergare cu
10" excitabilității optime a O lungime
genunchii la piept; genunchii la piept; genunchii la piept; genunchii la piept;
30" sistemului nervos central.
- mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; de teren
10"
- alergare cu - alergare cu - alergare cu - alergare cu
15" -Observare sistematică pentru clasa
pendularea pendularea pendularea pendularea
10"
gambelor, înapoi; gambelor, înapoi; gambelor, înapoi; gambelor, înapoi; CP și clasa I
15" -Apreciere verbală
- mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație;
10" și 2 pentru
- pas săltat; - pas săltat; - pas săltat; - pas săltat;
-Explicaţia, demonstrația
- mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație; - mers cu respirație;
- alergare cu pas - alergare cu pas - alergare cu pas - alergare cu pas celelalte
adăugat; adăugat; adăugat; adăugat;
clase.
- mers cu respirație. - mers cu respirație. - mers cu respirație. - mers cu respirație.
Pauză
activă:mers,
dribling
simplu
Dacă este
cazul!

Exercitiul nr 1. - Educarea atitudinii


Exercitiul nr 1. Exercitiul nr 1. Exercitiul nr 1. 2x 8 T corporale, corectarea
3.Dezvoltare P.I Stând depărtat cu deficiențelor atitudinale și
bastonul ținut P.I Stând depărtat cu P.I Stând depărtat P.I Stând depărtat
fizică cele segmentare,
sprijinit pe sol. bastonul ținut cu bastonul ținut cu bastonul ținut
armonioasă tonicitate și troficitate și Se lucrează
sprijinit pe sol. sprijinit pe sol. sprijinit pe sol.
(15 minute)
-T1-2 Indoirea suplețe musculară,
pe fond
capului inainte cu -T1-2 Indoirea -T1-2 Indoirea -T1-2 Indoirea mobilitate articulară,
arcuire capului inainte cu capului inainte cu capului inainte cu educarea respirației. muzical!
arcuire arcuire arcuire -Observare sistematică
Complex
-T3-4 Extensia -Apreciere verbală
-T3-4 Extensia -T3-4 Extensia T3-4 Extensia de exerciții
capului cu arcuire - Prevenirea accidentelor
fizice cu
capului cu arcuire capului cu arcuire capului cu arcuire şi pregătirea organismului
obiecte
-T5-8 IDEM T1-4 pentru desfășurarea
-T5-8 IDEM T1-4 -T5-8 IDEM T1-4 -T5-8 IDEM T1-4 (bastonul)
diferitelor acțiuni și
Exercitiul nr 2 Lecția este
Exercitiul nr 2 Exercitiul nr 2 Exercitiul nr 2 2x 8 T activități motrice
P.I Stând depărtat, complexe. condusă de
cu mâinile pe șold: P.I Stând depărtat, P.I Stând depărtat, P.I Stând depărtat,
cu mâinile pe șold: cu mâinile pe șold: cu mâinile pe șold: -Exersarea complexului
un elev
T1-4 Rotirea capului de dezvoltare fizică
spre stânga prin față T1-4 Rotirea capului T1-4 Rotirea capului T1-4 Rotirea capului armonioasă indifferent
spre stânga prin față spre stânga prin față spre stânga prin față de clasă.
T5-8 Rotirea capului T5-8 Rotirea capului T5-8 Rotirea capului T5-8 Rotirea capului -Întărirea sănătăţii și
spre dreapta prin față spre dreapta prin față spre dreapta prin față spre dreapta prin față influenţarea aspectului
fizic.
Exercitiul nr 3 Exercitiul nr 3 Exercitiul nr 3 Exercitiul nr 3 2x 8 T
P.I. Stând departat P.I. Stând departat P.I. Stând departat P.I. Stând departat
cu brațele pe lângă cu brațele pe lângă cu brațele pe lângă cu brațele pe lângă
corp: corp: corp: corp:
T1-8 Ridicarea T1-8 Ridicarea T1-8 Ridicarea T1-8 Ridicarea
bastonului la nivelul bastonului la nivelul bastonului la nivelul bastonului la nivelul
pieptului și coborâre pieptului și coborâre pieptului și coborâre pieptului și coborâre
2x 8 T
Exercitiul nr 4 Exercitiul nr 4 Exercitiul nr 4 Exercitiul nr 4
P.I. Stând depărtat: P.I. Stând depărtat P.I. Stând depărtat: P.I. Stând depărtat:
T1-8 ridicarea :T1-8 ridicarea T1-8 ridicarea T1-8 ridicarea
bastonului de la bastonului de la bastonului de la bastonului de la
piept cu brațele piept cu brațele piept cu brațele piept cu brațele
întinse,deasupra întinse,deasupra întinse,deasupra întinse,deasupra 2x 8 T
capului capului capului capului
Exercitiul nr 5 Exercitiul nr 5 Exercitiul nr 5 Exercitiul nr 5
P.I. Stând depărtat:: Stând depărtat: P.I Stând depărtat: P.I Stând depărtat:
T1-8 ținerea T1-8 ținerea T1-8 ținerea T1-8 ținerea
bastonului cu două bastonului cu două bastonului cu două bastonului cu două
mâini și trecerea lui mâini și trecerea lui mâini și trecerea lui mâini și trecerea lui
din față în spate pe din față în spate pe din față în spate pe din față în spate pe 2x 8 T
deasupra capului deasupra capului deasupra capului deasupra capului
Exercitiul nr 6 Exercitiul nr 6 Exercitiul nr 6 Exercitiul nr 6
P.I Stând departat: P.I Stând departat: P.I Stând departat: P.I Stând departat:
T1-8 ținerea T1-8 ținerea T1-8 ținerea T1-8 ținerea
bastonului de capete bastonului de capete bastonului de capete bastonului de capete
și balansarea unuia și balansarea unuia și balansarea unuia și balansarea unuia 2x 8 T
dintre capete de jos dintre capete de jos dintre capete de jos dintre capete de jos
în sus. în sus. în sus. în sus.
Exercitiul nr 7 Exercitiul nr 7 Exercitiul nr 7 Exercitiul nr 7
P.I Stând depărtat: P.I Stând depărtat: P.I Stând depărtat: P.I Stând depărtat:
T1-4 ținerea T1-4 ținerea T1-4 ținerea T1-4 ținerea
bastonului de capete bastonului de capete bastonului de capete bastonului de capete
și trecerea lui la și trecerea lui la și trecerea lui la și trecerea lui la
2x 8 T
spate și înainte -prin spate și înainte -prin spate și înainte -prin spate și înainte -prin
partea stângă partea stângă partea stângă partea stângă
T5-8 idem prin T5-8 idem prin T5-8 idem prin T5-8 idem prin
dreapta dreapta dreapta dreapta
Exercitiul nr.8 Exercitiul nr.8 Exercitiul nr.8 Exercitiul nr.8
P.I Stând depărtat:: P.I Stând depărtat: P.I Stând depărtat:: P.I Stând depărtat:
T1-2 Răsucirea T1-2 Răsucirea T1-2 Răsucirea T1-2 Răsucirea
trunchiului spre trunchiului spre trunchiului spre trunchiului spre
dreapta cu arcuire,cu dreapta cu arcuire,cu dreapta cu arcuire,cu dreapta cu arcuire,cu
ținera bastonului pe ținera bastonului pe ținera bastonului pe ținera bastonului pe
umeri; umeri; u Răsucirea umeri;
trunchiului spre
T3-4 Răsucirea T3-4 Răsucirea stanga cu arcuire cu T3-4 Răsucirea
trunchiului spre trunchiului spre ținera bastonului pe trunchiului spre 2x 8 T
stanga cu arcuire cu stanga cu arcuire cu umeri; stanga cu arcuire cu
ținera bastonului pe ținera bastonului pe T5-8 se repeta ținera bastonului pe
umeri; umeri; umeri;
T5-8 se repeta T5-8 se repeta Exercitiul nr.9 T5-8 se repeta
Exercitiul nr.9 Exercitiul nr.9 P.I Stând depărtat: Exercitiul nr.9
P.I Stând depărtat: P.I Stând depărtat: T1-2 îndoire P.I Stând depărtat:
trunchiului spre
dreapta cu
T1-2 îndoire T1-2 îndoire arcuire,bastonul pe T1-2 îndoire
trunchiului spre trunchiului spre umeri. trunchiului spre
dreapta cu dreapta cu dreapta cu
arcuire,bastonul pe arcuire,bastonul pe T3-4 îndoire arcuire,bastonul pe
umeri. umeri. trunchiului spre umeri. 2x 8 T
stânga cu
T3-4 îndoire T3-4 îndoire arcuire,bastonul pe T3-4 îndoire
trunchiului spre trunchiului spre umeri. trunchiului spre
stânga cu stânga cu stânga cu
arcuire,bastonul pe arcuire,bastonul pe Exercitiul nr.10 arcuire,bastonul pe
umeri. umeri. umeri.
P.I Stand cu
Exercitiul nr.10 Exercitiul nr.10 piciorele apropiete: Exercitiul nr.10
P.I Stand cu P.I Stand cu T1-2aplecare P.I Stand cu
piciorele apropiete: piciorele apropiete: trunchiului cu piciorele apropiete:
arcuire,cu atingerea
T1-2aplecare T1-2aplecare solului,bastonul se T1-2aplecare
trunchiului cu trunchiului cu trunchiului cu 2x 8 T
ține de capete
arcuire,cu atingerea arcuire,cu atingerea arcuire,cu atingerea
solului,bastonul se solului,bastonul se T3-4 extensia solului,bastonul se
ține de capete ține de capete trunchiului cu ține de capete
arcuire, ținerea
T3-4 extensia T3-4 extensia bastonului deasupra T3-4 extensia
trunchiului cu trunchiului cu capului; trunchiului cu
arcuire, ținerea arcuire, ținerea T5-8 se repeta arcuire, ținerea
bastonului deasupra bastonului deasupra bastonului deasupra
capului; capului; Exercitiul nr 11 capului;
T5-8 se repeta T5-8 se repeta T5-8 se repeta
P.I Stand cu
Exercitiul nr 11 Exercitiul nr 11 piciorele apropiete: Exercitiul nr 11
T1-2 fandare inainte
P.I Stand cu P.I Stand cu cu piciorul drept, P.I Stand cu
piciorele apropiete: piciorele apropiete: piciorele apropiete:
T1-2 fandare inainte T1-2 fandare inainte arcuire,bastonul T1-2 fandare inainte
cu piciorul drept, cu piciorul drept, deasupra capului cu piciorul drept,
arcuire,bastonul arcuire,bastonul arcuire,bastonul
deasupra capului deasupra capului T3-4 fandare inainte deasupra capului
cu piciorul stang
T3-4 fandare inainte T3-4 fandare inainte ,arcuire, bastonul T3-4 fandare inainte
cu piciorul stang cu piciorul stang deasupra capului cu piciorul stang
,arcuire, bastonul ,arcuire, bastonul T5-8 se repeta ,arcuire, bastonul
deasupra capului deasupra capului deasupra capului
T5-8 se repeta T5-8 se repeta T1-2 fandare laterala T5-8 se repeta
stanga, cu
T1-2 fandare laterala T1-2 fandare laterala arcuire,bastonul la T1-2 fandare laterala
stanga, cu stanga, cu arcuire, nivelul pieptului stanga, cu
arcuire,bastonul la bastonul la nivelul arcuire,bastonul la
T3-4 fandare laterala 2x 8 T
nivelul pieptului pieptului nivelul pieptului
dreapta, cu arcuire,
T3-4 fandare laterala T3-4 fandare laterala bastonul la nivelul T3-4 fandare laterala
dreapta, cu arcuire, dreapta, cu arcuire, pieptului dreapta, cu arcuire,
bastonul la nivelul bastonul la nivelul bastonul la nivelul
pieptului pieptului T5-8 se repeta. pieptului
T5-8 se repeta. T5-8 se repeta. Exercitiul nr 12 T5-8 se repeta.

Exercitiul nr 12 Exercitiul nr 12 P.I.Stand cu mainile Exercitiul nr 12


pe baston:
P.I.Stand cu mainile P.I.Stand cu mainile T1- saritură cu P.I.Stand cu mainile
pe baston: pe baston: depărtarea pe baston:
T1- saritură cu T1- saritură cu picioarelor, ridicarea T1- saritură cu
depărtarea depărtarea bastonului deasupra depărtarea
2x 8 T
picioarelor, ridicarea picioarelor, ridicarea capului picioarelor, ridicarea
bastonului deasupra bastonului deasupra bastonului deasupra
capului capului T2- saritură cu capului
apropiera
T2- saritură cu T2- saritură cu picioarelor, T2- saritură cu
apropiera apropiera apropiera
picioarelor, picioarelor, coborârea bastonului picioarelor,
coborârea bastonului coborârea bastonului . coborârea bastonului
. . .
Exercitiul nr 13
Exercitiul nr 13 Exercitiul nr 13 P.I Stand cu bratele Exercitiul nr 13
P.I Stand cu bratele P.I Stand cu bratele intinse pe lângă P.I Stand cu bratele
intinse pe lângă intinse pe lângă corp: intinse pe lângă
corp: corp: corp:
T1-2 ridicarea
T1-2 ridicarea T1-2 ridicarea braţelor prin lateral T1-2 ridicarea
braţelor prin lateral braţelor prin lateral inspiraţie forţată; braţelor prin lateral
inspiraţie forţată; inspiraţie forţată; inspiraţie forţată;
T3-4 coborarea
T3-4 coborarea T3-4 coborarea bratelor prin lateral T3-4 coborarea
bratelor prin lateral bratelor prin lateral şi îndoirea bratelor prin lateral
şi îndoirea şi îndoirea trunchiului cu şi îndoirea
trunchiului cu trunchiului cu expiraţie maximă; trunchiului cu
expiraţie maximă; expiraţie maximă; expiraţie maximă;
T5-8 se repetă.
T5-8 se repetă. T5-8 se repetă. T5-8 se repetă.
- exerciții de
- exerciții de - exerciții de respirație - exerciții de
respirație respirație respirație

TRASEU TRASEU TRASEU TRASEU Tehnologii de coordonare


APLICATIV APLICATIV APLICATIV APLICATIV
-elevii a unor părți ale
4. Dezvoltarea / sunt organismului și întregului
educarea aşezaţi corp.
calității motrice pe 1
Îndemânarea şir în -Explicaţia, demonstrația.
(10 min) fața a
obstac -Observare sistematică.
olelor -Apreciere verbală.
- parcurgerea unui - parcurgerea unui - parcurgerea unui - parcurgerea unui -Evaluare formativă.
traseu de 12 m cu traseu de 12 m cu traseu de 12 m cu traseu de 12 m cu
alergare cu mingea alergare cu mingea dribling printre dribling printre
în mână printre în mână/dribling jaloane, 3 sărituri pe jaloane, 4 sărituri pe
obstacole, 2 sărituri simplu printre trambulină,săritură trambulină,săritură
pe obstacole, 2 sărituri peste obstacole, peste obstacole,
trambulină,săritură pe așezarea copetelor în așezarea copetelor în
peste obstacole, trambulină,săritură cadrul jocului ,,X și cadrul jocului ,,X și
așezarea copetelor în peste obstacole, 0”, săritură în 0”, săritură în
cadrul jocului ,,X și așezarea copetelor în lungime de pe loc lungime de pe loc
0”, săritură în cadrul jocului ,,X și peste o linie trasată peste o linie trasată
lungime de pe loc 0”, săritură în pe sol, alergare de pe sol, alergare de
peste o linie trasată lungime de pe loc viteză și predarea viteză și predarea
pe sol, alergare de peste o linie trasată ștafetei următorului ștafetei următorului
viteză și predarea pe sol, alergare de coleg . coleg .
ștafetei următorului viteză și predarea
coleg . ștafetei următorului
coleg

Prindere –pasare – Structură tehnico- Structură tehnico-


aruncare. tactică. tactică.
Prindere –pasare – În coloană câte unul.
aruncare Joc,, Rațele și Pasare la post fix, Pasare la post fix,
5.Handbal
vânătorii”. reprimire, dribling reprimire, dribling Formație specifică
(5 min)
Joc,, Rațele și simplu și aruncare multiplu și aruncare jocului.
vânătorii” la poartă de pe loc la poartă din săritură.
sau alt procedeu
ales. 4x

6.Revenirea 1-2 În coloană câte unul


organismului -mers cu mişcări de -mers cu mişcări de -mers cu mişcări de -mers cu mişcări de ture
după efort relaxare a relaxare a relaxare a relaxare a -reguli referitoare la rolul
membrelor inferioare membrelor inferioare membrelor inferioare membrelor inferioare condiţiilor igienice,
(2 minute) şi superioare; şi superioare; şi superioare; şi superioare;
-alergare uşoară; -alergare uşoară; -alergare uşoară; -alergare uşoară; - informarea elevilor
asupra importanței
-mers cu exerciţii de -mers cu exerciţii de -mers cu exerciţii de -mers cu exerciţii de 1-2 păstrării distanței în
respiraţie; respiraţie; respiraţie; respiraţie; ture timpul efectuării
exercițiilor;
1-2
ture - observare sistemică;
- apreciere verbală.
90” În linie pe un rând
☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
30” - informarea elevilor
aprecieri asupra aprecieri asupra aprecieri asupra aprecieri asupra asupra importanței
7.Aprecieri şi desfăşurării orei; desfăşurării orei; desfăşurării orei; desfăşurării orei; păstrării distanței în
recomandări -alinierea, salutul şi -alinierea, salutul şi -alinierea, salutul şi -alinierea, salutul şi timpul orei
(2 minute) părăsirea terenului părăsirea terenului părăsirea terenului părăsirea terenului
de sport în mod de sport în mod de sport în mod de sport în mod - conversația,- aprecieri
disciplinat. disciplinat. disciplinat. disciplinat. verbale,
- autoaprecieri,- evaluare
formativă,
- evaluare sumativă

You might also like