Professional Documents
Culture Documents
BLDG 6851 - Project Cost Estimation - Group 16
BLDG 6851 - Project Cost Estimation - Group 16
Group -16
Instructor:
1|Page
INDEX
2|Page
PROJECT OVERVIEW
Project Introduction:
Ellison Elementary School Daycare is a single storied day-care building project in Windsor, Ontario. The scope
of work includes the Civil, structural and architectural development. The gross floor area of the day-care centre
is 566m2. The building is to be constructed in 2023. We have the drawings provided in the RFT of the building
which is used for all the calculation of Conceptual cost estimate, Elemental estimate and Quantity Take-off.
For elemental cost estimate we need a reference project for that we have considered a school project in Vancouver
by Turner and Townsend.
Contingency summary:
For this estimate we have considered the below contingency’s:
1- Design Contingency – 10%
2- Escalation – 5%
3- Construction - 5%
General Conditions:
Our estimate includes a 12% general conditions allowance, which is in line with current market rates for a project
of this kind.
Our allowance for General Conditions includes:
- Site Set Up
- Hoarding
- Mobilization and Demobilization
- Temporary Power
- Temporary Heating
- Scaffolding
- Regular and Final Cleaning
- Site Signage
- Temporary Office
Assumptions:
The following Assumptions have been made in the preparation of the Estimates:
1. The Ellison Elementary School is to be constructed in Windsor, Ontario to provide the Location factor for
the Conceptual cost estimate
2. The Reference project from Turner & Townsend for Elemental Cost estimate is the closest project we can
find to our project
3. All the measurements are taken from the drawings provided in RFT of the Ellison school. Missing
measurements were assumed for the completion of the Take-off report
.
Exclusions
The following items are specifically excluded from the Estimate:
1. Services Take-off
2. Fixtures, Fittings & Equipment
3. IT & Communication Equipment
4. Landscaping Costs
3|Page
CONCEPTUAL COST ESTIMATE
(Report by Keerthi Gaddam and Katanguri Vishwa Teja Reddy)
The conceptual cost estimate is done at an early stage of the project even before planning. For doing this we need
historical data on similar kinds of projects. Conceptual cost estimating helps establish preliminary costs that can
be used to guide budget planning and decision-making. The historic data need to be adjusted in terms of
1. Time
2. Location
3. Capacity
For Conceptual estimation, we found a similar project to our project in British Columbia done by Turner
&Townsend. The known details of the previous project and the present project
Link : https://wood-works.ca/wp-content/uploads/2021/01/CWC-Cost_Comparison.12.pdf
Table 1 projects details for adjustments
To calculate the cost estimate, we need to adjust the location time and capacity.
1. Time adjustment
Time adjustment is a method used to adjust cost estimates to account for changes in the time frame of a project.
This adjustment is made to account for changes in labour, materials, equipment, and other costs that may occur
over time because of inflation and deflation.
Cost in Year A Cost index for Year A
We know, = Cost index for Year B
Cost in Year B
As we do not have an index in 2023, we will do a step where we find annualized rate (i) from known year indexes
and then find the index for 2023. From Fig.1, the statistics are taken as predictions from 2009 to 2016, from that
we got an index for 2009 of 180.1 and an index for 2016 is 207.3 and the number of years between selected years
is 7.
4|Page
For the Annualized rate (i)
F = P(1+i)n
Where F = future value
P = present value
n = number of years
𝐹 (1/n)
i = [ 𝑃 ] +1
= 0.0202 = 2.02%
Between 2004 and 2023, there are 19 years so n for time adjustment is 19 (n=19)
2. Capacity adjustment
The size of the project in Vancouver, British Columbia = 13,332m2, and the size of the project in Windsor,
Ontario = 566m2
3. Location adjustment
Location adjustment is done to the project for adjusting the cost estimates based on location.
Cost in Vancouver Cost index in Vancouver
We know, Cost in Windsor = Cost index in Windsor
From the location index of Vancouver, British Columbia is 106, and Windsor, Ontario = 102.2
From Tab.1 we know the cost of the known project in Vancouver which is $43,430,000.
Combined Adjustment
After finding all the indices and everything we will know combine everything to get a combined estimate
Proposed Cost = Previous Project Cost X Time Adjustment X Location Adjustment X Size Adjustment
102.2 566
= 43430000 X (1+0.0202)(1/19) X X 13332
106
= $1,779,561.93
So, the total CONCEPTUAL COST ESTIMATE of the project is $1,779,561.93.
5|Page
ELEMENTAL COST ESTIMATE
(Report by Ashwani Sharma)
Elemental cost estimation is done in two phases:
1- Elemental Analysis
2- Elemental Estimate
Elemental Analysis
For elemental analysis, we tried to search for projects that are similar to the selected project. We were able to find
one project done by Turner & Townsend in British Columbia. (Keerthi) found a project which is similar to the
school project that we selected. Once we finalized the project for elemental Analysis we followed the below steps:
Elemental amount
Elemental Cost Summary Quantity Unit Unit Rate Subtotal Total
A Substructure $ 887,796.00
A1010 Foundation 3523 m2 $ $ 616,525.00
175.00
A1030 Slab on Grade 3523 m2 $ $ 271,271.00
77.00
A2010 Basement excavation 0 m3 $ - $ -
Similarly, we calculated the Total cost for every major element as per above table.
Step 5: For each element (Uniformat level 3) calculation of Ratio to GFA, Unit rate, and Rate per GFA
1- Ratio to GFA:
For the calculation of the Ratio to GFA we divide the quantity of the element by the total GFA of the
building to get the ratio for that element as compared to the building for the quantity.
Example: To calculate the Ration to GFA for A Substructure element we consider individual elements
and divide the quantity by the total GFA of the building.
• Foundation
Ration to GFA for Foundation = Quantity of the foundation / Total GFA
Ration to GFA for Foundation = 3523 / 13,332
Ration to GFA for Foundation = 0.26
2- Unit rate:
For Unit rate calculation we take the subtotal of the element and divide it by the total quantity of the
element. This gives us the per-unit rate for each element.
Example:
• Foundation
Unit rate for Foundation = Subtotal of foundation /Quantity of the foundation
Unit rate for Foundation = 616525 / 3523
Unit rate for Foundation = $ 175
Step 6: For each major element (Uniformat Level1) calculate the Rate of GFA/sq.m. & % Rate per total
cost
1- Rate of GFA/sq.m
To calculate the rate of GFA/ sq.m. we take the Total cost of the major element as per Uniformat Level 1
and divide it by the total GFA of the building.
7|Page
Example:
• A Substructure
Rate of GFA for A Substructure = Total Cost A Substructure / Total GFA
Rate of GFA for A Substructure = 887,796 / 13,332
Rate of GFA for A Substructure = $ 66.59
Using the same process, we calculated the Rate of GFA for all the elements as per the below table:
To calculate the % rate we take the Total cost of the major element as per Uniformat Level 1 and divide
it by the total cost of the building i.e $ 43,430,000.00.
Example:
• A Substructure
% Rate for A Substructure = (Total Cost A Substructure / Total Cost of the building) x 100
% Rate for A Substructure = (887,796 / 43,430,000) x 100
% Rate for A Substructure = 2.04%
Using the same process, we calculated the Ratio per GFA for all the elements as per the above table.
After completing all six steps of the Elemental Analysis of the Turner & Townsend project we created the
below table with all the details
8|Page
Elemental Estimate
(Report by Ashwani Sharma)
Step 0: Previous project Elemental Cost Summary
We take the Elemental Cost Summary report prepared for Turner & Townsend project above. We clear the data
from the table only retaining the below-mentioned columns.
1- Ration to GFA
2- Unit
3- Elemental Unit Rate
Example:
Foundation - Quantity of Foundation = Ratio to GFA
of Foundation x new project GFA = 0.26 x 566 =
147.16
Once we have calculated all the quantities for the new
project we check for the elements that require the
whole number like door windows and round it up or
down to the nearest integer.
9|Page
• Total Cost of “A Substructure”
We sum all the sub-element's costs together like Foundation, Slab on
grade, and Basement excavation
Total Cost A Substructure = Subtotal of Foundation + Slab on grade +
Basement excavation = $ 25,753 + $ 11,331.32 + $ 0 = $ 37,084.32
Similarly, we calculate the Sub-Total cost for all the elements at
Uniformat level 1.
Using the same process, we calculated the Ratio per GFA for all the
elements as per the below table:
As per the above calculations, the TOTAL ELEMENTAL COST of the Project is $ 1,166,613.39
10 | P a g e
QUANTITY TAKEOFF - REPORT
12 | P a g e
QUANTITY TAKEOFF (Calculation)
Excavation: (Report by Katanguri Vishwa Teja Reddy)
For Foundations
The Depth of the foundation is 600mm as mentioned in Sheet S 3.1 and excavation is to be done for 600mm
depth.
• Area of the site (With the added cover of 1.0m on each
side for accessibility) (Reference:
https://ohsguide.ihsa.ca/en/topic/excavation.html )
= 26900mm X 27400mm = 737,060,000mm2.
• Total Area of the site = 737.060m2.
• Depth of foundation = 600mm=0.6m.
• Volume for the excavation =737.060 X 0.6 =
442.236m3
Strip Footing
Formwork
• The formwork for strip footing is providing plates for both sides of the footing.
• The Perimeter of formwork from the outer side = 24900+25400+24900+25400+23700+23700 =
148000mm = 148.000m.
• The Perimeter of formwork from the inner side =
23700+23700+24200+24200+23700+23700 =
143200mm = 143.200m.
• Height of the formwork plate = 250mm = 0.25m.
• The area of the formwork = (148+143.2) X 0.25 =
72.8m2.
• The running length of formwork for slab footing=
9300+9300+9300+9300 = 37200mm.
• Height of the formwork plate = 250mm = 0.25m.
• The area of the formwork = 37.2 X 0.25 = 9.3m2.
• Total Area of formwork for footings = 72.8+9.3 =
82.1m2
Steel
• The strip footing is reinforced with the 3 15M bars spaced at a distance of 225mm with a cover length of
75mm (Given in Sheets S 2.1 and S 3.1).
• The length of the steel is also the same as the running length of the footing (Cover length is reduced) =
24750+25250+24750+25250+24750+24750 = 149500mm.
• The total steel length for footing = 149.5m X 3bars = 448.5m.
• The weight of steel can be calculated by knowing the details of the 15M bar.
• The nominal diameter is 16mm with weight/m = 1.57kg/m and a cross sectional area of 200mm2.
• The weight of the steel = 448.5 X 1.57 = 704.145 kg= 0.704 ton.
• The strip footing is reinforced with the 3 15M bars ((Given in Sheets S 2.1)
• The running length of the steel in slab footing = 9300+9300 = 18600mm = 18.6m.
• The total steel length for footing = 18.6m X 3bars = 55.8m.
• The weight of the steel = 55.8 X 1.57 = 87.606 kg= 0.0876 ton
13 | P a g e
• Total weight of steel for footings(15M) = (0.704+0.0876) = 0.7916 ton
Concrete
• As given in the plan the footing used is strip footing with dimensions 250mm X 600mm (From sheet S
2.1)
• The running length of the footing is = 24900+24200+24900+24200+23700+23700 = 145600mm.
• As we know the volume of the concrete is = Area of footing X Running length of footing = 0.25 X 0.6 X
145.600
• The volume of Concrete for footing = 21.84m3.
• There is also a different type of footing mentioned in Sheet S 2.1 i.e., 250mm X 600mm slab thickening.
• The running length of that footing is = 9300+9300 = 18600mm = 18.6m
• Volume of Concrete for footing (slab thickening) = 0.25 X 0.6 X 18.6 = 2.79m3
• Total volume of concrete for footings = (21.84+2.79) = 24.634m3
Concrete finishing and curing
• The length of strip footing = 145.6m and width of strip footing = 0.6m
• The area of strip footing = 145.6 X 0.6 = 87.36m2
• The length of slab thickening footing = 18.6m and width =0.6m
• The area of the slab thickening footing = 18.6 X 0.6 = 11.16m2
• Total area requires for curing and finishing = 87.36 + 11.16 = 98.52m2
15 | P a g e
• The length of the longitudinal bar in 2nd part (including development length and the cover is reduced) =
13685+250+250-50 = 14135 = 14.135m
• No. of longitudinal bars in 2nd part = [(Total length-clear cover)/spacing] +1] = [(4800-50)/300] +
1=15.83+1 ≈ 17 bars
• Total length of steel bars in the longitudinal direction for the 2nd part = 17 X 14.135m = 240.295m.
• The length of the lateral bar in 2nd part (including development length and cover is reduced) =
4800+250+250-50 = 5250mm = 5.25m.
• No. of lateral bars in 2nd part = [(13685-50)/300] + 1 = 45.45+1 ≈ 47 bars
• Total length of steel bars in the lateral direction for 2nd part = 47 X 5.25 = 246.75m.
• 1st and 3rd parts are the same, so the lengths of lateral and longitudinal steel bars are the same.
• Total length of steel bars in the longitudinal direction for 3rd part = 24.95 X 35 = 873.25m.
• Total length of steel bars in the lateral direction for 3rd part = 84 X 10.55 = 886.2m.
• Total length of steel including lateral and longitudinal direction =
873.25+886.2+240.295+246.75+873.25+886.2 = 4005.945m
• The bars are 10M bars with a nominal diameter of 11.3mm, weight/m = 0.785kg/m, and a cross-sectional
area of 100 mm2.
• The weight of steel for slab on grade is 4005.945m X 0.785(10M) = 3144.66kg = 3.14 tons.
Concrete
• As given in the plan the slab on grade with a depth of 125mm (From sheet S 2.1)
• For easy calculations the whole area is divided into 3 parts
• Area of 1st part = 24500mm X 10100mm = 247450000 mm2 = 247.45 mm2
• Area of 2nd Part = 13885mm X 5200mm = 72202000 mm2 = 72.202 mm2
• Area of 3rd part = 24500mm X 10100mm = 247450000 mm2 = 247.45 mm2
• The total area of the slab in grade slab = 237.65+237.65+65.688 = 567.102 mm2
• As we know the volume of the concrete is = Area of slab X depth of slab
= 567.102 X 0.125 = 70.887 m3
• The volume of Concrete for Slab in grade slab is 70.887m3
Concrete finishing and curing
• The area of slab on grade slab is = 567.102m2
• Total area requires for curing and finishing = 567.102m2
Glulam column Footing: (Report by Katanguri Vishwa Teja Reddy)
Formwork
• The formwork for the glulam column pad footing is
providing plates around the perimeter of the footing.
• The Perimeter of the pad footing = 1200+1200+1200+1200
= 4800mm = 4.8m
• Height of the formwork plate for the footing = 300mm =
0.3m
• The area of the formwork = 4.8 X 0.3 = 14.4m2
• No of Glulam columns footings = 2
• Total area of formwork for pad footing = 2 X 14.4m2 = 28.8m2
• The formwork for the pedestal is to be calculated.
• The Perimeter of the pedestal = 250+250+500+500 = 1500mm = 1.5m
• Height of the pedestal= 550mm = 0.55m
16 | P a g e
• The area of the formwork = 1.5 X 0.55 = 0.825m2
• No of Glulam columns pedestals = 2
• Total area of formwork for pedestal = 2 X 0.825 = 1.65m2
• Total area of formwork needed for glulam column footing is 28.8+1.65 = 30.45m2
Steel
• Each glulam column pedestal consists of 6 main bars, 3 starter bars, and 5 tie bars.
• The length of main bars = 6 X (550 -90(cover)) = 2760mm = 2.76m
• The length of starter bars = (2 X 725) + (1 X 525) = 1975mm = 1.975m
• The length of tie bars = 5 X 1300mm = 6500 = 6.5m
• The main and starter bars are 15M bars with a nominal diameter of 16mm, weight/m = 1.57kg/m, and a
cross-sectional area of 200 mm2.
• The weight of main and starter bars = (2.76+1.975) X 1.57 = 7.433kg
• For 2 pedestals, the total weight of 15M steel = 2 X 7.433 = 14.867kg
• Total weight of 15M steel for 2 pedestals = 14.867
• The tie bars are 10M bars with a nominal diameter of 11.3mm, weight/m = 0.785kg/m, and a cross-sectional
area of 100 mm2.
• The weight of tie bars = 6.5 X 0.785 = 5.1025kg
• For 2 pedestals the total weight of 10M steel = 2 X 5.1025 = 10.205kg
• Total weight of 10M steel for 2 pedestals = 10.205kg
• The total weight of steel for the glulam column is 14.867kg or 0.014 tons for 15M and 10.205kg or
0.0102 tons for 10M.
Concrete
• As given in the plan the pad footing with a depth of 300mm (From sheet S 2.1)
• The Area of footing = 1200mm X 1200mm = 1440000mm2 = 1.44m2
• The Volume of concrete for pad footing = 1.44 X 0.3 = 0.432m3
• 2 No of footings are there = 2 X 0.432 = 0.864 m3
• Volume of concrete with wastage for pad footing = 0.864m3
• The area of pedestal = 250mm X 500mm = 125000mm2 = 0.125m2
• Depth of pedestal = 550mm = 0.55m
• Volume of concrete for pedestal = 0.125 X 0.55 = 0.06875m3
• 2 no of pedestals are there = 2 X 0.06875 = 0.1375m3
• Volume of concrete with wastage for pedestal = 0.135m3
• Total volume of concrete needed for glulam column footing = 0.864+0.1375 = 1.001m3
Concrete finishing and curing
• The length of footing wall = 1.2m and width of footing = 1.2m
• The area of footing = 1.2 X 1.2 = 1.44m2
• Total area requires for curing and finishing for glulam column = 1.44m2
Columns
• The Size of Glulam Columns are given in Sheet S2.1 = 175mm X 266mm
• No of columns should be installed = 2
17 | P a g e
Structural Wall Framing: (Report by Shrinivas Haribhau Satpute)
1. Introduction:
While quantifying the elements of structural wall framing, the following four types of wall compositions are to
be considered. Sheet A0.2 Architectural Plan
Fig 1.1 Exterior Walls Composition Fig 1.2 Interior Walls Composition
The Exterior walls EW1 and EW2 have similar structural components, thus they are to be considered as one
EW. The interior walls PW1 and PW2 are to be considered separately.
To calculate the lengths, area, and structural components of the walls, we need information on various openings
and their dimensions. Table 1.1 shows various types of windows and doors along with their dimensions.
(Source: Sheet A8.0 Architectural Plan)
18 | P a g e
• The length of the bottom plate is equal to the gross length of the EW.
• Thus, the length of the bottom plate = 1 x 122.28 m = 122.28 m
C. Studs in EW:
• Studs are spaced at 350mm O.C. throughout the length of the Exterior wall.
• While calculating the number of studs, larger openings are removed from the walls and the net
length of the EW is considered.
• The size of the studs is 38x140x2759 mm, where 2759 mm is the clear height.
• The total number of studs = 94,719 mm / 350 mm = 271 ea.
D. Sheathing Panels and Batt Insulation in EW:
• Sheathing and batt insulation area of the Exterior wall is calculated by removing the area of the
openings from the gross area of the EW.
• Based on the information given in Table 1.1, the Area of the Openings = 71,483,017 mm².
• The gross area of the EW is calculated by multiplying the gross length of the EW by the clear height,
which gives the Gross Area of EW = 337,370,520 mm².
• The net area of R-24 Batt Insulation is = 337,370,520 - 71,483,017 = 265,887,503 mm² or 265.89
m².
• The size of the sheathing panels used is standard 1220 x 2440 mm.
• The total number of sheathing panels for the net area is 90.
• After considering a 10% contingency, the total number of sheathing panels = 100.
E. Jamb Studs in EW:
• Two jamb studs are taken per opening. Size is 38x140x2759 mm.
• Number of openings in the EW is 21.
• Thus, the total number of Jamb Studs = 42 ea.
F. Cripples:
• One top plate and two bottom plates are considered per opening.
• Size of the plate = 38x140 mm.
• Length of the top plate for openings in EW = 46.8 m.
• Length of the bottom plate for openings in EW = 93.6 m.
19 | P a g e
I. Blocking members in EW:
• Two blocking per wall are considered as per the IMG 2.1.
• The length of the blocking members is equal to twice the net length of the EW
• The size of the blocking member in EW is 38x140 mm.
• The length of the blocking members in EW = 2 x 94,719 mm = 189,438 mm or 189.44 m.
J. Beams on the openings:
• Beams are calculated for the openings in all walls including EW, PW1 and PW2.
• There are various sizes of the beams indicated in IMG 2.2 below.
• The number of beams can be calculated directly from the roof framing plan.
• Number of beams B1= 82, B2 = 18, B3 = 5, b4 = 2, B5 = 1.
Interior Wall (PW1): (Report by Shrinivas Haribhau Satpute)
A. Length of the top plate in PW1:
• As per the requirements there are two top plates of size 38x89 mm.
• The length of the top plate is equal to the gross length of the PW1.
• Thus, for two plates the total length of the top plate = 2 x 61.61 m = 123.21 m
B. Length of the bottom plate in PW1:
• The length of the bottom plate is equal to the gross length of the PW1.
• Thus, the length of the bottom plate = 1 x 61.61 m = 61.61 m
C. Studs in PW1:
• Studs are spaced at 350mm O.C. throughout the length of the wall.
• While calculating the number of studs, larger openings are removed from the walls and the net
length of the PW1 is considered.
• The size of the studs is 38x89x2759 mm, where 2759 mm is the clear height.
• The total number of studs = 53,381 mm / 350 mm = 152 ea.
D. Jamb Studs in PW1:
• Two jamb studs are taken per opening. Size is 38x89x2759 mm.
• The number of openings in the PW1 is 12.
• Thus, the total number of Jamb Studs in PW1 = 24 ea.
E. Studs at joints in PW1:
• One top plate and two bottom plates are considered per opening.
• Size of the type 1 plate = 38x89X1000 mm and type 2 plate = 39x89x4126 mm.
• Number of type 1 top plates in PW1 = 12 ea.
• Number of type 2 top plates in PW1 = 1 ea.
G. Blocking members in PW1:
20 | P a g e
• Two blockings per wall are considered as per fig 2.1 shown
• The length of the blocking members is equal to twice the net length of the PW1.
• The size of the blocking member is 28x89 mm.
• The length of the blocking member in PW1 = 2 x 53,381mm = 106,762 mm or 106.76 m.
Interior Wall (PW2): (Report by Shrinivas Haribhau Satpute)
The calculations of the PW2 are the same as the calculations in PW1. The only significant difference is in the
size of the members used. The size of the stud, top plate, bottom plate, jamb studs, and blocking is 38x140 mm.
2. Summarizing all the estimates in a table:
Table 5.1 - Estimation Summary
21 | P a g e
To estimate the total wood quantity, we need to first calculate the total length of wood for each truss.
For calculating the total length of the truss, the following steps
are done.
1. The total span of the truss = 25000mm as in drawing sheet
A6.1-A
𝑠𝑝𝑎𝑛
Run of the truss = 2 = 25000/2 = 12500mm
Figure 1 building sections A6.1-A roof truss type 1
2. 2:12 roof pitch as per drawing A6.1-A
Heel height = 450mm
2
Rise of king post = 12*12500 + 450 = 2583.33mm
3. Hypotenuse of the triangle is the length of the rafter.
𝑜𝑝𝑝 2083.33
tan Ɵ = 𝑎𝑑𝑗 = 12500 = 1/6 => Ɵ = 9.46232221
𝑜𝑝𝑝 2083.33
sin Ɵ = ℎ𝑦𝑝 => = sin 9.46
ℎ𝑦𝑝
2083.33
hyp = = 12672.4mm
0.16
so, the length of the rafter is 12672.4mm, each truss has 2 rafters.
From similar triangles concept divide run into 7 equal parts = 12500/7 = 1785.71mm
22 | P a g e
3. Hypotenuse of the triangle is the length of the
rafter.
𝑜𝑝𝑝 2135
tan Ɵ = = = 0.2117
𝑎𝑑𝑗 10110
Ɵ = 11.92439097
𝑜𝑝𝑝 2083.33
sin Ɵ = ℎ𝑦𝑝 => ℎ𝑦𝑝 = sin 11.9
2135
hyp = 0.2 = 10675mm
so, the length of the rafter is 10675mm.
4. From the concept of a similar triangle divide run into 6 equal parts = 10110/6 = 1685mm
Total of 13 webs w1,w3,w5,w7,w9,w11,w13 are vertical webs
Can be calculated using formulas.
𝑤1 𝑤3+450
• =
𝑠𝑝𝑎𝑛 𝑠𝑝𝑎𝑛−1685
1685 𝑤3+450
= 10110−1685
10110
W3 = 1854.16mm
Similarly, w5=1573.33mm, w7 = 1292.5mm, w9 = 1011.66mm, w11 = 730.833mm, w13 = 450mm
𝑜𝑝𝑝 2135
• tan Ɵ = 𝑎𝑑𝑗 = 1685 = 1.267
𝑜𝑝𝑝 2583.33
sin Ɵ = ℎ𝑦𝑝 => = sin 51.717
ℎ𝑦𝑝
2135
hyp = 0.785 = 2178.75mm
w2 = w4 = 2178.75mm
similarly, w8 = w6 = 2154.16mm, w10 = w12 = 1836.66mm
5. About drawing A4.0-A overhang is 635mm
Total length of truss = span +2* (total webs + rafters + 2*overhang + king post)
= 10110+2*(19251.623+10675+1270+2135) = 76.77324m
The total length of half span truss is 76.773m
As the two different trusses will be installed in two different sections of the building the area is divided into 2
sections. Section S1 will have full-span trusses and section S2 will have half-
span trusses as shown in
Fig.6
Now, we need to know number of trusses for each section of the area.Fig 7 shows the portion of the roof that is
having a cut-out of 800mm as per drawing A3.0-A. So, from section A the truss type is Truss 2 and continues
with Truss 1 until section C and from section C to section D it is Truss 2 again.
From drawing A3.0-A Length from section A to section C is 14700mm & Length from section A to section C is
9800mm. Assuming the spacing between trusses is 609mm referred from
23 | P a g e
https://basc.pnnl.gov/resource-guides/framing-gable-roof-overhangs
𝑙𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ
Now, no. of trusses = 𝑠𝑝𝑎𝑐𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟 𝑡𝑟𝑢𝑠𝑠𝑒𝑠+1
𝑙𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ 14700
Section 1 no. of trusses = 𝑠𝑝𝑎𝑐𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟 𝑡𝑟𝑢𝑠𝑠𝑒𝑠+1 = +1 = 25.138 ≈ 26
609
𝑙𝑒𝑛𝑔𝑡ℎ 9800
Section 2 no. of trusses = 𝑠𝑝𝑎𝑐𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟 𝑡𝑟𝑢𝑠𝑠𝑒𝑠+1 = +1 = 17
609
In total 621.59m2 of are needed to be covered by a bitumen membrane for the roof.
24 | P a g e
R2 ROOF: (Report by Keerthi Gaddam)
The area P3 in Fig.8 is of different materials that are calculated below. The P3 area is called R2 in drawing sheets.
The different materials of the R2 roof are shown in Fig.9.
4. PROTECTION BOARD
The insulation is then closed with a protection board and the area that needs the protection board is calculated
below.
25 | P a g e
Area of the roof = 11.469m2 from 2 PLY BITUMEN MEMBRANE calculation.
Protection board: conform to CGSB CAN2-51.31-M84. 1200 x 2400mm as and per https://cwc.ca/wp-
content/uploads/2019/03/Plywood-Sizes.pdf
area of roof 11468989
No. of boards = = ≈4
area of board 1200∗2400
The total area that needs to be covered by a protection board for the R2 roof is 11.469m2
5. 2 PLY BITUMEN MEMBRANE
The Bitumen membrane is the topmost layer for the type of roof and the material quantity required is calculated.
The total area of the roof will be = length x width = 4753*2413 = 11468989mm2 from figure 9.
The width of the membrane is 977mm according to https://roofingcanada.com/docs/canadian-roofing-reference-manual/chapter-12-waterproofing-and-dampproofing/12-1-waterproofing/12-1-5-waterproofing-materials/
The total area of ceiling that needs Dropped gypsum board is 12.19m2
Wood studs
The wood required for wooden studs is calculated below. From figure 14 the wood studs are placed at 400mm
spacing. The length of ceiling type c2 is 5000mm and the width is 2438mm from reference with drawing A3.0-
length of roof 5000
No. of wood joists in longitudinal = spacing + 1 = 400 +1 ≈ 14
width of roof 5000
No. of wood joists in latitudinal = = =6
spacing 400
The total no. of joists is 331*2 = 662 The total wood quantity in length is 25.2m.
Drywall: (Report by Ashwani Sharma)
For estimating the drywall of the building we followed the below steps to find the overall quantity of drywall:
1. Perimeter of Rooms: To find the overall drywall required per
room by calculating the perimeter of the room. We calculated
the Length and width of the room as mentioned in table below:
Example: As per sheet no. A2.1-A, we calculated the perimeter
of each room and common space where we need to quantify
the drywall. As per the result, the perimeter of the below-
highlighted rooms in blue is mentioned.
2. Height: Once we have got the perimeter of the overall drywall requirement we need to find the height of the
drywall. For determining the height we refer to the sectional plan A6.0. please refer to the below snap.
28 | P a g e
The Total quantity of Drywall required is 1100.51 Sq.m.
As we have got the total area of drywall i.e 1100.51 sq. m. we can calculate the number of drywall sheets
required: Reference: https://www.thespruce.com/how-to-estimate-drywall-step-by-step-tutorial-844379
1. Drywall Sheets: As a standard size of a drywall sheet is 1220 mm x 2440 mm x 15.9 mm. so the total area
of one sheet in meters = 1.22 x 2.44 = 2.98 sq. m.
➔ Total Drywall sheets = total area of drywall / Area of a sheet
➔ Total Drywall sheets = 1100.51 / 2.98 = 369.29 ≈ 370 Sheets
2. Drywall Tape: As the perimeter of a drywall sheet is (1.22+2.44) 3.66 m so, the total length of tape
required can be calculated using the below formula:
➔ Total Tape = Perimeter of a drywall X Total number of sheets
➔ Total Tape = 3.66 X 370 = 1,354.20m
3. Joint Compound: To calculate the total Joint compound we need to multiply the total drywall area by 0.57
pounds as mentioned in the above reference link:
➔ Total Joint compound = 1100.51 x 0.57 = 627.29 pound
4. Drywall Screws: To calculate the total number of screws as for 1220 mm x 2440 mm sheet we need 32
screws so for total 361 sheets.
➔ Total Screws = 370 x 32 = 11,840
We can use the total number to calculate the number of boxes of screws required as for 4.1 cm screw the
approx. the number of screws per pound is 150. So we will need approx. 80 pounds of screws for the project.
29 | P a g e
Length Width Perimeter Height Area
Room Number
(m) (m) (m) (m) (sq.m.)
104 - Accessible W/R 3.00 2.20 10.40 1.219 12.68
105-A - W/R 3.30 2.30 11.20 1.219 13.65
105-B - W/R 3.30 2.30 11.20 1.219 13.65
106-A - W/R 1.80 4.60 12.80 1.219 15.60
107-C - W/R 3.50 2.00 11.00 1.219 13.41
TOTAL 69.00
Paint: (Report by Ashwani Sharma)
There are three type of Paints used in this project according to Sheet A4.1-A.To
calculate the total length of the wall for each paint and multiply it by the total height of
the wall.
Example: For Calculating the total area for Paint PT-4. We calculate the total length of
wall this paint will cover. As per the finish plan PT-4 is used in 105 – Office and 107 - A - Under 36 Month
rooms.
Wall
Wall Length Height Area
Paint
PT-2 21.47 2.759 59.24
PT-3 18.81 2.759 51.90
PT-4 32.89 2.759 90.74
Total 201.88
The total area of paint required is 201.88 Sq. m.
31 | P a g e
Referring to sheet A4.0-A Roof Plan, observed perimeter of roof= 122,608mm= 122.608m
32 | P a g e
Area of EW1b= (Area of wall EF + Area of wall FG + Area of wall GH + Area of wall HI + Area of wall IJ)=
176.412 m2
Area of EW2 = (Area of wall DE+ Area of wall JK)=32.372 m2
Type of exterior wall section Wall sections Area (m2)
33 | P a g e
Windows:(Report by Abhishek Koukuntla)
The two types of material used for windows are vinyl and Aluminum. The number of windows for v5 was
shown in the figure, similarly, we count for other windows.
Signage Quantity
Laundry 1
Boys w/r(Washroom) 1
Girls w/r(Washroom) 1
Custodial 1
Mechanical 2
Accessible w/r 1
Quantity
Mount illuminated sign 1
34 | P a g e
Chain-link Fence: (Report by Revathi Madhurai Sudheer)
Length of fence @ child group A = 8+8+9.89 = 25.89m
Total no’s line posts = length of fence / spacing= 25.89/2.4 =11-4 =7posts (deduct
4no’s outer posts)
• Length of fence @ child group B = 1.5+13.52+10.95 = 25.97m
Total no’s line posts = length of fence / spacing= 25.97/2 =13-3 =10posts
(deducted 3nos corner posts)
• Length of fence @ child group C = 3.12+11.03+3.12+13.52+1.5 = 32.29m
Total no of line posts = length of fence / spacing= 32.29/2.4 =14-4 = 10posts
(deducted 4 corner posts)
35 | P a g e
Total quantity of gate frame = 2(Perimeter + hypotenuse) =
2(1.2+1.5+1.2+1.5+2) = 14.8m (Galvanised steel pipe 64 OD)
36 | P a g e
COST ESTIMATION - Report
37 | P a g e
Adjusted value
QUANTITY TAKE-OFF REPORT QTO after adding Material Cost Labour Cost Equipment Cost
waste factor
Unit Unit Unit
Reference Description Quantity Unit Quantity Unit Total$ Total$ Total$
Rate$ Rate$ Rate$
03 00 00 Concrete 47716.48 9489.78
03 11 00 Concrete Forming 6.15 15053.72 2.33 5703.28
03 11 13 Structural Cast-in-Place Concrete Forming 317.51 m2 2447.76 SF
03 21 00 Reinforcement Bars 982.80 5975.42 622.78 3786.5
03 21 11 Plain Steel Reinforcement Bars(15M) 5.52 tons 6.07 tons
03 21 11 Plain Steel Reinforcement Bars(10M) 0.01 tons 0.01 tons
03 31 00 Structural Concrete 145.96 21739.28
03 31 13 Heavyweight Structural Concrete 111.85 m3 148.94 Cy
03 39 00 Concrete Curing 0.66 4948.06
03 39 13 Water Concrete Curing 696.50 m2 7497.06 SF
06 00 00 Wood, Plastics, and Composites 25661.52 16583.65 735.98
06 11 00 Wood Framing 6588.29 8616.94
061110.40 Studs (38x140x2759mm) 705.00 m 6345.00 LF 0.53 3362.85 0.56 3553.2
061110.40 Studs (38x89x2759mm) 224.00 m 2016.00 LF 0.33 665.28 0.46 927.36
061110.40 Plates (38x140mm) 655.18 m 2150.00 LF 0.62 1333 0.77 1655.5
061110.40 Plates (38x89mm) 291.58 m 958.00 LF 0.36 344.88 0.72 689.76
061110.02 Blocking (38x140mm) 350.05 m 1148.30 LF 0.53 608.6 1.27 1458.34
061110.40 B1 (44x241mm) 82.00 m 129.00 LF 1.11 143.19 1.79 230.91
061110.40 B2 (44x241mm) 18.00 m 29.00 LF 1.11 32.19 1.79 51.91
061110.40 B3 (133x241mm) 5.00 m 8.00 LF 6.50 52 3.48 27.84
061110.40 B4 (178x241mm) 2.00 m 4.00 LF 6.50 26 3.48 13.92
061110.40 B5 (133x406mm) 1.00 m 2.00 LF 10.15 20.3 4.10 8.2
06 16 00 Sheathing 8193.43 6128.71
061633 Wood Board Sheathing 898.95 m2
061633 Sheathing for the Roof 633.06 m2 7495.62 SF 0.78 5846.59 0.60 4497.37
061636.10 Sheathing for External Walls 265.89 m2 2862.00 SF 0.82 2346.84 0.57 1631.34
06 17 00 Shop-Fabricated Structural Wood 10879.8 1838 735.98
06 17 53 Shop-Fabricated Wood Trusses 4074.56 m 3345.37 SF 3.16 10591.44 0.53 1773 0.22 735.98
06 17 33 Wood I-Joists 8.40 m 122.70 SF 2.35 288.36 0.53 65
07 00 00 Thermal and Moisture Protection 21934.37 19205.056
07 11 00 Dampproofing 0.36 455.78 0.41 519.08
071116 Cementitious Dampproofing 117.60 m2 1266.05 SF
07 13 00 Sheet Waterproofing 1.67 123 0.91 67
071313 Bituminous Sheet Waterproofing 621.59 m2 7359.81 SF
07 21 00 Thermal Insulation 5309.81 4027.85
072113 Board Insulation 11.74 m2 139.00 SF 0.31 43.09 0.48 66.72
072113.13 Foam Board Insulation 545.90 m2 6463.62 SF 0.62 4007.44 0.48 3102.53
072116.20 Blanket Insulation for Walls 265.89 m2 2862.00 SF 0.44 1259.28 0.30 858.6
07 22 00 Roof and Deck Insulation 1.30 180.7 0.27 37.53
07 22 16 Roof Board Insulation 11.74 m2 139.00 SF
07 26 00 Vapor Retarders 1.27 82 8.67 560.4
07 26 13 Above-Grade Vapor Retarders 545.90 m2 6463.62 SF
07 27 00 Air Barrier 0.44 4083.02 0.23 2134.31
072716.10 vapour permeable air barrier 783.73 m2 9279.60 SF
07 31 00 Shingles and Shakes 81.92 6420.89 54.99 4310.116
07 31 13 Asphalt Shingles 633.19 m2 7838.00 SF
07 46 00 Siding 1.16 5270.43 1.66 7542.16
074646.10 Fiber-Cement Siding 383.73 m2 4543.47 SF
07 55 00 Protected Membrane Roofing 6.44 8.74 4.87 6.61
Built-Up Bituminous Protected Membrane
07 55 51 11.47 m2 135.80 SF
Roofing
080000 Opening 39366.74 7991.48
38 | P a g e
081000 Doors 22.00 each 22.00 each 19790 2796
081316 Aluminum Doors 6.00 each 6.00 each 535.00 3210 230.00 1380
081400 Wood Doors 14.00 each 14.00 each 945.00 13230 49.00 686
081319 Stainless steel Doors 2.00 each 2.00 each 1675.00 3350 365.00 730
085000 Windows 36.00 each 36.00 each 10020 1542
085313 Vinyl Window 30.00 each 30.00 each 198.00 5940 38.50 1155
085123 Steel Window 6.00 each 6.00 each 680.00 4080 64.50 387
081000 Frames 23.00 each 23.00 each 9354 2927
081219 Stainless steel frame 17.00 each 17.00 each 282.00 4794 34.50 587
081216 Aluminum Frame 6.00 each 6.00 each 760.00 4560 390.00 2340
08 95 00 Vents 0.48 202.74 1.72 726.48
08 95
Soffit Vents 122.61 m 422.37 LF
13.10
090000 FINISHES 72,330 32,024
092000 Plaster & Gypsum Board 1100.51 m2 13030.37 SF 0.24 3127.28 0.38 4951.54
092900 Drywall - Gypsum Board 1100.51 m2
092900 Drywall Tape 1354.20 m
092900 Joint Compound 627.29 Pound
092900 Drywall Screws 11840.00 No.
092200 Supports for Plaster and Gypsum Board 0.24 43.65 0.56 101.85
092216.13 Non-Structural Metal Stud Framing 50.40 m 181.89 LF
093000 Tiling 69.00 m2 4.08 3484.76 2.57 2195.06
093013 Wall Tiles 69.00 m2 854.11 SF
09 56 00 Textured Ceilings 0.59 3898.7 0.55 3634.37
09 56 13 Gypsum-Panel Textured Ceilings 558.09 m2 6607.96 SF
096000 Floor Finishes 481.65 m2 5617.63 SF 10.95 61,513 3.60 20,223.46
096516 RF1 - Resilient Sheet Flooring - Anti Slip 63.33 m2
096516 RF2 - Resilient Sheet Flooring 337.70 m2
096516 RF3 - Resilient Sheet Flooring 56.74 m2
096119 SC1 - Sealed Concrete 23.88 m2
099000 Painting 201.88 m2 2389.59 SF 0.11 262.85 0.38 918
099123 PT-2 - Accent Paint (Orange) 59.24 m2
099123 PT-3 - Accent Paint (Blue) 51.90 m2
099123 PT-4 - Accent Paint (Green) 90.74 m2
100000 Specialities 3124 874
101400 Signage 2308 238
101400 Signage 7.00 each 7.00 each 22.50 158 14.35 100
101433 Mount Illuminated Signage 1.00 each 1.00 each 2150.00 2150 138.00 138
102800 Toilet ,bath, and Laundry Accessories 816 636
102813 Tiolet accessories 24.00 each 24.00 each 34.00 816 26.50 636
310000 Earthwork 2.50 1446.05 1.78 1029.59
31 23 00 Excavation and Fill 442.24 m3
31 23 16 Excavation 442.24 m3 578.42 Cy
323000 Site improvement 5420.705 2112.791 385.176
323100 Fences and Gates 2846.3 1480.67 385.176
323126 Wire fences 152.47 m2 500.22 LF 5.69 2846.3 2.96 1480.67 0.77 385.176
323126.11 Steel posts 54.00 each 54.00 each
061100 Wood products 122.40 m2 401.57 LF 176.69 501.96
061123 engineered wood products 122.40 m2 401.57 LF 0.44 176.69 1.25 501.96
321600 Sidewalks 2397.715 130.161
321613.13 Cast-in-place concrete 11.15 m3 14.58 CY 145.96 2192.31
032100 reinforcement bars 0.19 ton 0.21 ton 982.80 205.405 622.78 130.161
39 | P a g e
COST ESTIMATION - Calculation
Excavation
• From QTO, Volume for the excavation = 442.3m3 = 578.42Cy
• From RS means data, we used a 1' to 4' Deep, 1/2 CY excavator, which can excavate 200bcy (Bank Cubic
Meters) quantity of soil with Labour hours of 16L.H. by B-11M crew, whose bare Labour cost is $2.50/Cy
and bare equipment cost is $1.78/Cy
• The amount of quantity that can be excavated by the B-11M crew per hour = 200/16 = 12.5bcy/hr
• For 578.42Cy, total L.H required are = 578.42/12.5 = 46.27hrs
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for the excavation = 578.42 X $2.50(Unit Cost) = $1446.05
EQUIPMENT COST
• Bare equipment cost required for the excavation = 578.42 X $1.78(Unit Cost) = $1029.59
Total Cost for excavation = $2475.64 and Total Labour hours = 46.27hrs
Formwork
• From QTO, Area of the formwork needed = 227.405m2 = 2447.76SF
• From RS means data, we used Forms in place footing (Continuous wall plywood, 1 use), The crew C1 can
do 375sfca (Square Foot Contact Area) of formwork in 32 L.H, whose bare material cost is $6.15/Sf and
bare Labour cost is $2.33/Sf
• The amount of quantity that can be excavated by the C-1 crew per hour = 375/32 = 11.78sfca/hr
• For 2447.76Sf, total L.H required are = 2447.76/11.78 = 207.78hrs
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for the formwork = 2447.76 X $6.15(Unit Cost) = $15053.72
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for the formwork = 2447.76 X $2.33 (Unit Cost) = $5703.28
Total Cost for formwork = $20,757 and Total Labour hours = 207.78hrs
Reinforcement
• From QTO, the total quantity of steel needed = 5.526 tons.
• The rule of thumb for steel overlap and waste is 10%, the quantity of steel required with included wastage
= 6.078 tons
• Here we considered both 10M and 15M bars as the same because both diameters are considered in the
same range in RS Means. From RS means data, we used Uncoated Reinforced Concrete Steel, Beams, and
girders, #3 to #7, The crew 4rodm can do 1.6ton steel in 32 L.H, whose bare material cost is $982.8/ton and
bare Labour cost is $622.78/ton
• The amount of steel that can be reinforced by the crew 4 rodm per hour = 1.6/32 = 0.05 tons/hr
• For 5.526 tons, total L.H required are = 6.078/0.05 = 121.56hrs
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for the reinforcement =6.078 X $982.8 (Unit Cost) = $5975.42
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for the reinforcement = 6.078 X $622.78 (From Rs means) = $3786.50
Total Cost for reinforcement = $9,761.92 and Total Labour hours = 121.56hrs
Concrete
• From QTO, the total quantity of concrete needed = 106.826m3 = 139.723cy.
• As discussed in class the wastage of concrete is 7% (10% max for concrete placed directly on the ground)
and 3% (concrete placed on formwork). The quantity of concrete required with included wastage =
113.879m3 = 148.94cy
40 | P a g e
• From RS means data, we used 4500psi Heavyweight Structural Concrete, whose bare material cost is
$145.96/Cy
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for the Concrete =148.94 X $ 145.96 (Unit Cost) = $21,739.28
Total cost of concrete required for construction = $21,739.28
Damp proofing
• From QTO, the total quantity required to provide damp proofing = 117.6m2 = 1266.05 SF
• From RS means data, we used Bituminous Asphalt coating (Sprayed on, below grade, 2 coats, 20.5S.F/
Gal) damp-proofing material with crew 1Rofc, who can do 500 SF of work in 8L.H, whose bare material
cost is $0.36/Sf and bare Labour cost is $0.41/Sf
• The amount of damp proofing that can be done by the crew 1Rofc per hour = 500 /8 = 62.5 SF/hr
• For 1266.05SF, total L.H required are = 1266.05/62.5 = 20.25hrs
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for the formwork = 1266.05 X $0.36(Unit Cost) = $455.78
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for the formwork = 1266.05 X $0.41 (Unit Cost) = $519.08
Total Cost for reinforcement = $974.86 and Total Labour hours = 20.25hrs
Concrete Curing
• From QTO, the total quantity required to provide curing = 696.5 m2 = 7497.06SF
• From RS means data, we used ‘maximum curing blankets for water curing with a bare cost of $0.66
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for the Curing = 7497.06 X $0.66 = $4948.06
Total cost for water curing required = $4948.06
WALL FRAMING
Studs for EW and PW2 (38x140x2759mm)
• Quantity: 705 ea = 6345 LF
• Labour Hour and crew type: 82.48 hrs & 2 carpenters
• Bare Labour Cost: 0.56/LF = $ 3553.2
• Bare Material Cost: 0.0.53/LF = $ 3362.85
• Total Cost: $ 6916.05
41 | P a g e
Top and Bottom Plates (38x89mm)
• Quantity: 291.58 m = 958 LF
• Labour Hour and crew type: 16.286 hrs & 2 carpenters
• Bare Labour Cost: 0.72/LF = $ 689.76
• Bare Material Cost: 0.36/LF = $ 344.88
• Total Cost: $ 1035.64
Blocking (38x140mm)
• Quantity: 350.05 m = 1148 LF
• Labour Hour and crew type: 34.45 hrs & 1 carpenter
• Bare Labour Cost: 1.27/LF = $ 1458.34
• Bare Material Cost: 0.53/LF = $ 608.6
• Total Cost: $ 2066.94
43 | P a g e
EQUIPMENT COST
• As the equipment is being rented the operator cost is included in the equipment rent price
• Bare equipment cost required for Shop-Fabricated Wood Trusses and their installation = 3345.37 X $0.22
(From Rs means) = $735.98
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for Shop-Fabricated Wood Trusses and their installation = 3345.37 X $0.53
(From Rs means) = $1773
MATERIAL COST
• Bare material cost required for Shop-Fabricated Wood Trusses and their installation = 3345.37 X $3.166
(From Rs means) = $10591.44
Total Cost for Shop-Fabricated Wood Trusses and their installation = $13100.46 and Total Labour hours =
43.49hrs
Wood I-Joists
From RS means data,
• The crew to work is F5 which includes 1 Carpenter Foreman (outside) and 3 with 32 Labour hours per day.
• Daily output = 2400 ; Labour hours = 0.013
• The total area of the roof for wooden joist from Quantity estimation is 11.4m2; no wastage factor as the
joists is shop fabricated and bought = 122.7086 ft2
• For 122.7086 ft2, total Labour Hours required are = 122.7086*0.013 = 1.6hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for wooden joists and it’s installation = 122.7086 X $0.53 (From Rs means) = $65
MATERIAL COST
• Bare material cost required for wooden joists and it’s installation = 122.7086 X $2.35 (From Rs means) =
$288.36
Total Cost for wooden joists and their installation = $353.4 and Total Labour hours = 1.6hrs
Sheathing for the Roof
From RS means data,
• The crew to work are 2 Carpenters.
• Daily output = 1040 ; Labour hours = 0.015
• The total area of roof and ceiling for plywood sheathing from Quantity estimation is 633.06m2 and by
considering a wastage factor of 10% it is = 696.366m2 = 7495.62 ft2.
• For 7495.62 ft2, total Labour Hours required are = Total Quantity * Labour hours = 7495.62*0.015=
112.45hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for plywood sheathings and their installation = 7495.62 X $0.6 (From Rs means)
= $4497.372
MATERIAL COST
• Bare material cost required for plywood sheathings and their installation = 7495.62 X $0.78 (From Rs
means) = $5846.59
Total Cost for plywood sheathings and their installation = $10344.00 and Total Labour hours = 112.45hrs
Bituminous Sheet Waterproofing
From RS means data,
• The crew to work are 2 Roofers.
• Daily output = 580 ; Labour hours = 0.028
• The total area of the roof for the bituminous sheet from Quantity estimation is 621.59m2 wastage factor of
10% is considered =683.75m2 = 7359.81 ft2, as the unit is Sq. it is for 100 Sf.
• For 73.5981Sq, total Labour Hours required are = 73.5981*0.028 = 2.06hr
44 | P a g e
LABOUR COST
• Bare labour cost required for Bituminous Sheet and it’s installation = 73.5981 X $0.91 (From Rs means) =
$67
MATERIAL COST
• Bare material cost required for Bituminous Sheet and it’s installation = 73.5981 X $1.67 (From Rs means)
= $123
Total Cost for Bituminous Sheet and its installation = $190 and Total Labour hours = 2.06hrs
Board Insulation
From RS means data,
• The crew to work is 1 Carpenter.
• Daily output = 680 ; Labour hours = 0.012
• The total area of the ceiling for board insulation from Quantity estimation is 11.74m2 and the wastage factor
of 10% is considered =12.91m2 = 139 ft2.
• For 139 ft2, total Labour Hours required are = 139*0.012 = 1.66hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for board insulation and it’s installation = 139 X $0.48 (From Rs means) = $66.72
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for board insulation and it’s installation = 139 X $0.31 (From Rs means) =
$43.09
Total Cost for board insulation and its installation = $109.81 and Total Labour hours = 1.66hrs
Foam Board Insulation
From RS means data,
• The crew to work is 1 Carpenter.
• Daily output = 675
• Labour hours = 0.012
• The total area of the ceiling for Foam board insulation from Quantity estimation is 545.9m2 and the wastage
factor of 10% is considered = 600.5m2 = 6463.622 ft2.
• For 6463.622 ft2, total Labour Hours required are =6463.22*0.012 = 7.566hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for Foam board insulation and its installation = 6463.622 X $0.48 (From Rs
means) = $3102.53
MATERIAL COST
• Bare material cost required for Foam board insulation and its installation = 6463.622 X $0.62 (From Rs
means) = $4007.44
Total Cost for Foam board insulation and its installation = $7109.97 and Total Labour hours = 77.566hrs
Above-Grade Vapor Retarders
From RS means data,
• The crew to work is 1 Carpenter.
• Daily output = 37 ; Labour hours = 0.216
• The total area of the ceiling for Vapor Retarders from Quantity estimation is 545.9m2 and the wastage factor
of 10% is considered = 600.49m2 = 6463.622 ft2, as the unit is Sq. it is for 100 Sf.
• For 6463.622 ft2, total Labour Hours required are =6463.622*0.216 = 13.96hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for Vapor Retarders and its installation = 64.636 X $8.67 (From Rs means) =
$560.40
MATERIAL COST
• Bare material cost required for Vapor Retarders and its installation = 64.636 X $1.27 (From Rs means) =
$82
45 | P a g e
Total Cost for Vapor Retarders and their installation = $642.48 and Total Labour hours = 13.96hrs
Roof Board Insulation
From RS means data,
• The crew to work is 1 Roofer.
• Daily output = 1000 ; Labour hours = 0.008
• The total area of the ceiling for roof board insulation from Quantity estimation is 11.74m2 = 126.368 ft2 and
a wastage factor of 10% is considered = 12.914m2 = 139 ft2.
• For 139 ft2, total Labour Hours required are =139*0.008 = 1.112hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for roof board insulation and its installation = 139 X $0.27 (From Rs means) =
$37.53
MATERIAL COST
• Bare material cost required for roof board insulation and its installation = 139 X $1.3 (From Rs means) =
$180.7
Total Cost for roof board insulation and its installation = $218.23 and Total Labour hours = 1.112hrs
Asphalt Shingles
From RS means data,
• The crew to work is 1 roofer.
• Daily output = 5 ; Labour hours = 1.6
• The total area of the roof for Asphalt Shingles from Quantity estimation is 633.19m2 and the wastage factor
of 15% is considered =728.17m2 = 7838 ft2, as the unit is Sq. it is for 100 Sf.
• For 78.38 Sq, total Labour Hours required are = 78.38*1.6 = 125.408hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for Asphalt Shingles and it’s installation = 78.38 X $54.99 (From Rs means) =
$4310.116
MATERIAL COST
• Bare material cost required for Asphalt Shingles and it’s installation = 78.38 X $81.92 (From Rs means) =
$6420.89
Total Cost for Asphalt Shingles and their installation = $10731 and Total Labour hours = 125.408hrs
46 | P a g e
• The crew to work are 2 Carpenters.
• Daily output = 1800 ; Labour hours = 0.009
• The total area of the drywall from Quantity estimation is 1100.51m2 and wastage factor 10% is considered
= 1210.56m2 = 13030.37 ft2
• For 13030.37 ft2, total Labour Hours required are = 13030.37*0.009 = 117.27hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for drywall and it’s installation = 13030.37 X $0.38 (From Rs means) = $4951.54
MATERIAL COST
• Bare material cost required for drywall and it’s installation = 13030.37 X $0.24 (From Rs means) = $3127.28
Total Cost for Asphalt Shingles and their installation = $8078.82 and Total Labour hours = 117.27hrs
Non-Structural Metal Stud Framing
From RS means data,
• The crew to work is 1 carpenter.
• Daily output = 619 ; Labour hours = 0.013
• The total length of Metal Stud Framing from Quantity estimation is 50.4m and a wastage factor of 10% is
considered =55.44m = 181.89ft
• For 181.89ft, total Labour Hours required are = 181.89*0.013= 2.35hr
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for Metal Stud Framing and its installation = 181.89 X $0.56 (From Rs means)
= $101.85
• MATERIAL COST
• Bare material cost required for Metal Stud Framing and its installation = 181.89 X $0.24 (From Rs means)
= $43.65
Total Cost for Metal Stud Framing and their installation = $145.50 and Total Labour hours = 2.35hrs
Tiling
From RS means data,
• The crew to work are D7 which has 1 tile layer and 1 helper.
• Daily output = 225 ; Labour hour = 0.071
• The total area of the tiling from Quantity estimation is 69m2 and wastage factor 15% is considered =79.35m2
= 854.11 ft2
• For 854.11 ft2, total Labour Hours required are = 854.11*0.071 = 61hr
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for tiling and it’s installation = 854.11 X $2.57 (From Rs means) = $2195.06
MATERIAL COST
• Bare material cost required for tiling and it’s installation = 854.11 X $4.08 (From Rs means) = $3484.76
Total Cost for tiling and their installation = $5680 and Total Labour hours = 61hrs
Gypsum-Panel Textured Ceilings
From RS means data,
• The crew to work is 1 carpenter.
• Daily output = 625 ; Labour hours = 0.013
• The total area of the Gypsum-Panel Textured Ceilings from Quantity estimation is 558.09m2 and a wastage
factor of 10% is considered =613.9m2 = 6607.96ft2
• For 6607.96ft2, total Labour Hours required are = 6607.96*0.013 = 813.28hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for Gypsum-Panel and it’s installation = 6607.96 X $0.55 (From Rs means) =
$3634.378
MATERIAL COST
47 | P a g e
• Bare material cost required for Gypsum-Panel and it’s installation = 6607.96 X $0.59 (From Rs means) =
$3898.7
Total Cost for Gypsum-Panel and their installation = $7533 and Total Labour hours = 813.28hrs
Floor Finishes
From RS means data,
• The crew to work are 1 tile layer.
• Daily output = 90 ; Labour hours = 0.089
• The total area of the floor needed for finishes from Quantity estimation is 481.65m2 and a wastage factor of
10% is considered =529.81m2 = 5617.63 ft2
• For 5617.63 ft2, total Labour Hours required are = 5617.63*0.089 = 7.8hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for floor needed for finishes = 5617.63 X $3.6 (From Rs means) = $20223.468
MATERIAL COST
• Bare material cost required for floor needed for finishes = 5617.63 X $10.95 (From Rs means) = $61513
Total Cost for floor needed for finishes = $81736.51 and Total Labour hours = 7.8hrs
Painting
From RS means data,
• The crew to work are 1 painter.
• Daily output = 800 ; Labour hours = 0.01
• The total area of the building needed to be painted from Quantity estimation is 201.88m 2 and a wastage
factor of 10% is considered =222m2 = 2389.59 ft2
• For 2389.59 ft2, total Labour Hours required are = 2389.59*0.01 = 23.9hr
LABOUR COST
• Bare labour cost required for Painting = 2389.59 X $0.38 (From Rs means) = $908
MATERIAL COST
• Bare material cost required for Painting = 2389.59 X $0.11 (From Rs means) = $262.85
Total Cost for Painting = $1170.85 and Total Labour hours = 23.9hrs
Doors:
Aluminum door:
● From QTO the total number of aluminum doors required is 6
● From RS Means data reference the crew includes 2 Carpenters.
● From RS means the labour hours are 5.33 and total labour hours =6*5.33=31.98 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for an Aluminium door =6*535$(From Rs means)=$3210
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Aluminium doors =230$*6(From Rs means)=$1380
Total cost for the Aluminium door = $4590 and Total labour hours=31.98 hrs
Wood door:
● From QTO the total number of Wood doors required is 14.
● From RS Means data reference the crew includes 2 Carpenters.
● From RS means the labour hours are 1.143 and total labour hours =14*1.143=16 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for a Wood door =14*945$(From Rs means)=$13230
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Wood doors =14*$49(From Rs means)=$686
Total cost for the Wood door = $13524 and Total labour hours=16 hrs
48 | P a g e
Stainless steel doors:
● From QTO the total number of stainless-steel doors required is 2.
● From RS Means data reference the crew includes 2 Carpenters.
● From RS means the labour hours are 8.421 and total labour hours =2*8.421=17 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for a Stainless steel door =2*1675$(From Rs means)=$3350
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Stainless steel doors =2*$365(From Rs means)=$730
Total cost for the Stainless steel door = $4080 and Total labour hours=17 hrs
Windows:
Vinyl windows:
● From QTO the total number of vinyl windows required is 30.
● From RS Means data reference the crew includes 2 Carpenters.
● From RS means the labour hours are 0.9 and total labour hours =30*0.9=27 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for a Viny window =30*198$(From Rs means)=$5940
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Vinyl windows =30*$38.5(From Rs means)=$1155
Total cost for the Vinyl windows = $7095 and Total labour hours=27 hrs
Steel windows:
● From QTO the total number of steel windows required is 6.
● From RS Means data reference the crew includes 2 structural steel workers.
● From RS means the labour hours are 1.33 and total labour hours =6*1.33=8 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for a Steel window =6*$680(From Rs means)=$4080
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Steel windows =6*$64.5(From Rs means)=$387
Total cost for the Steel windows = $4467 and Total labour hours=8 hrs
Frames:
Stainless steel Frames:
● From QTO the total number of Stainless-steel frames required is 17.
● From RS Means data reference the crew includes 1 Carpenter.
● From RS means the labour hours are 0.8 and total labour hours =17*0.8=14 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for Stainless steel frames =17*$282(From Rs means)=$4794
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Stainless steel frames =17*$34.5(From Rs means)=$587
Total cost for the Stainless steel frames = $5381 and Total labour hours=14 hrs
Aluminum Frames:
● From QTO the total number of Aluminum frames required is 6.
● From RS Means data reference the crew includes 2 Structural steel workers.
● From RS means the labour hours are 8 and total labour hours =6*8=48 hrs
MATERIAL COST
49 | P a g e
● Bare material cost required for Aluminium frames =6*$760(From Rs means)=$4560
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Aluminium frames =6*$390(From Rs means)=$2340
Total cost for the Aluminium frames = $6900 and Total labour hours=48 hrs
Specialties:
Signage:
● From QTO the total number of signage required is 7.
● From RS Means data reference the crew includes 1 Carpenter.
● From RS means the labour hours are 0.33 and total labour hours =7*0.33=2 hrs
MATERIAL COST
● Bare material cost required for Signage =7*$22.5(From Rs means)=$158
LABOUR COST
● Bare labour cost required for Signage =7*$14.35(From Rs means)=$100
Total cost for the Signage = $258 and Total labour hours=2 hrs
50 | P a g e
EQUIPMENT COST
• Bare equipment cost required for the fencing work = 500.2296 X $0.77(Unit Cost) = $385.176
• Total Cost for Wire fencing = $4712.15 and Total Labour hours = 42.124hrs
Engineered Wood -
• From QTO, the total quantity of wood required = 122.4m2 = 401.574 LF
• From RS means data, we used 2 X 4 wood with crew 1 Carpenter, who can do 250 LF of work in 16L.H,
whose bare material cost is $0.44/lf and bare Labour cost is $1.25/lf
• The amount of work done by the 1 Carpenter per hour = 250 / 16 = 15.625 LF/hr.
• For 401.574 LF, total L.H required are = 401.574 /15.625 = 25.70hrs
MATERIAL COST
• Bare Material cost required for the work = 401.574 5 X $0.44(Unit Cost) = $176.69
LABOUR COST
• Bare Labour cost required for the work = 401.574 X $1.25 (Unit Cost) = $501.96
• Total Cost for Wood Products = $678.65 and Total Labour hours = 25.70hrs
52 | P a g e
APPENDEX-A
DRAWING LOG
Date of
ARCHITECTURAL DRAWING LIST Revision
Issuance
1 A0.0 - TITLE SHEET 2022.09.06 6
2 A0.1-A - BUILDING CODE REVIEW & EXITING - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
3 A0.2 - CONSTRUCTION ASSEMBLIES & FINISH SCHEDULE 2022.09.06 6
4 A1.0 - EE OVERALL SITE PLAN 2022.09.06 6
5 A1.1 - SITE DETAILS 2022.09.06 6
6 A2.0-A - FOUNDATION PLAN - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
7 A2.1-A - OVERALL FLOOR PLAN - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
8 A2.4 - ENLARGED WASHROOMS 2022.09.06 6
9 A3.0-A - REFLECTED CEILING PLAN - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
10 A4.0-A - ROOF PLAN - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
11 A4.1-A - FINISHES PLAN - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
12 A5.0-A - EXTERIOR ELEVATIONS - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
13 A5.1-A - ISOMETRIC VIEWS - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
14 A6.0 - BUILDING SECTIONS 2022.09.06 6
15 A6.1-A - BUILDING SECTIONS - CLUBHOUSE 2022.09.06 6
16 A7.0 - CONSTRUCTION DETAILS 2022.09.06 6
17 A8.0 - DOOR HARDWARE & CURTAIN WALLS 2022.09.06 6
18 A9.0 - INTERIOR ELEVATIONS 2022.09.06 6
19 A9.1 - INTERIOR ELEVATIONS 2022.09.06 6
20 A10.0 - MILLWORK 2022.09.06 6
21 A10.1 - SIGNAGE PACKAGE 2022.09.06 6
STRUCTURAL DRAWING LIST
1 S1.1 - GENERAL NOTES 2022.02.24 1
2 S1.2 - TYPICAL DETAILS 2022.02.24 1
3 S2.1 - FOUNDATION PLAN 2022.02.24 1
4 S2.2 - ROOF FRAMING PLAN 2022.02.24 1
5 S3.1 - FOUNDATION SECTIONS 2022.02.24 1
6 S4.1 - ROOF SECTIONS 2022.02.24 1
CIVIL DRAWING LIST
1 C-01 - SITE PLAN 22.09.01 2
2 C-02 - SITE SERVICING PLAN 22.09.01 2
3 C-03 - SITE GRADING PLAN 22.09.01 2
4 C-04 - STORM WATER MANAGEMENT PLAN 22.09.01 2
5 C-05 - DETAILS 22.09.01 2
53 | P a g e