Professional Documents
Culture Documents
Two Slolid Slab Design 2023
Two Slolid Slab Design 2023
Two Slolid Slab Design 2023
Design the floor system and determine the load on axis B of reinforced concrete office
building show below. All the solid slab panel carry characteristic permanent action
(excluding self-weight) of floor finishes &partition and variable action of 3kN/m2 .The
overall thickness of slab is 160mm.Nominal cover that satisfies durability, bond and fire
requirement, Cmin =30mm. C 20/25, S-400, main bar =12 mm, edge = 8mm, are
being used (Also use the unit weight of concrete as 25kN/m3)
Solution:
1. Check the slab for one way or two way
Panel Name Span ratio Check for the slab
S1 Ly/Lx 7200/6000 1.2 2 Two way
S2 Ly/Lx 7200/5150 1.4 2 Two way
S3 Ly/Lx 6000/3430 1.7 2 Two way
S4 Ly/Lx 5150/3430 1.6 2 Two way
M xs 0.063 =38.44kN.m/m
Lx Ly M ys 0.047 = 28.68kN.m/m
1.20 2 = 28.68kN.m/m
6.00 *16.95 * 6
Lx M xf 0.047 = 21.98kN.m/m
Ly M yf 0.036
7.20m
Panel S2
M xs 0.074 = 33.27kN.m/m
M ys 0.047 = 21.13kN.m/m
Ly 2 = 24.73kN.m/m
Lx = 5.15 1.4 *16.95 * 5.15
Lx M xf 0.055 = 16.18kN.m/m
Ly=7.2 M yf 0.036
2
Page
Panel S3
Page 2 of 11
M xs 0.087 = 17.35kN.m/m
Ly=6.00
M ys 0.047 = 9.37kN.m/m
Ly 2=12.96 kN.m/m
1.75 M xf 0.065
*16.95 * 3.43 = 7.18kN.m/m
Lx M yf 0.036
Lx=3.43
Panel S4
Ly M xs 0.078 = 15.55kN.m/m
5.15 Ly = 9.37kN.m/m
1.50 M ys 0.047 2 = 11.77 kN.m/m
Lx *16.95 * 3.43
M xf 0.059 = 7.18kN.m/m
M yf 0.036
Lx=3.43
M12 = 2
Page
S1 S3
I/6 I/3.43
DF 0.36 0.64
17.35
Ly
FEM -28.68
4.0788 7.2512 Lx
24.60
The moment of panel S1 is decreased and increased for panel 3 during moment
distribution
Span moment adjustment
No adjustment for panel S3 because the moment of S3 increased from 17.35 to 24.60
For panel S1
M adjusted = Mo +Ci M
M = 28.68-24.60 = 4.08
Mxf = Cx*M
Mxf = 0.338*4.08 = 1.38
Myf = Cy*M
Myf = 0.172*4.08= 0.70
Adjusted moment for panel 1
Mxf = 28.68+1.38= 30.06
Myf = 21.98+ 0.70 = 22.68
Support moment
Panel S2 and S4
Ms = 21.13– 15.55 = 5.58
ΔM s 5. 58
= =0 . 26>0 . 2
M L 21 .13
Page 4 of 11
I/5.15 I/3.43
Relative k =1 1.5
DF 0.4 0.6 Ly
FEM -21.13 15.55
2.232 3.348 Lx
18.9
𝜇𝑠𝑑∗ =𝑀𝑠𝑑/𝑓𝑐𝑑𝑏𝑑2
Page
Page 5 of 11
√ Msd
d = μ sd∗fcdb
√35 .86∗106
= 0. 295∗11.33∗1000 = 103.58mm 110mm
D = d + cc +0.5long= 110 +30+ 0.5 (12) = 146mm D used (160mm) ------------Ok!
Use D= 160mm
6. Design of main reinforcement for flexure
Minimum and maximum reinforcement area
𝐴𝑠𝑚𝑖𝑛 = (0.26𝑓𝑐𝑡𝑚/𝑓𝑦𝑘)*𝑏𝑡*𝑑 but not less than 0.0013btd 𝑤ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑏𝑡= 1000mm
d=dx =124mm Ref section 9.2: ES EN 1992-1-1:2015
𝐴𝑠𝑚𝑖𝑛 = (0.26*2.2/400)*1000*124 = 177.32mm2 /m
As, max = 0.04Ac = 0.04*1000*160= 6400 mm2 /m
Design of support and span Reinforcement
Support moment in short direction
Msd = 24.60kNm/m
μ𝑠𝑑 =𝑀𝑠𝑑/𝑓𝑐𝑑𝑏𝑑2 = 24.60∗106𝑁𝑚𝑚 = 0.141
11.33∗1000∗1242
Assuming 0% moment redistribution
𝜇𝑠𝑑 𝜇𝑠𝑑,lim = 0.295 compression reinforcement is not required
Lever arm, Z = d/2 [1+sqrt (1-2 μ)] = 124/2 [1+sqrt (1-2 *0.141)] = 114.54mm 0.95d
=0.95*124= 117.8mm ok
As =Msd/𝑍𝑓𝑦𝑑 =24.60 *10 𝑁𝑚m/114.54*347.83 = 617.46𝑚𝑚2/m 𝐴𝑠𝑚𝑖𝑛
6
=177.32mm2 /m
Spacing, S = as*b/As = *122/4*1000 = 183.165mm
617.46𝑚𝑚2
Provide 12 c/c 180 mm top (As prov = as*b/s =*62*1000/180 = 628mm2/m)
6
Page
Page 6 of 11
8. Flexural Reinforcement detailing
Bottom reinforcement (field or span) in short direction
For S1 __S2 Md by taking Mmax= Msd =30.06kN.m/m
12 c/c 110 mm
S2 __S4 Msd=25.43kN.m/m
12 c/c 110 mm
S1 __S3 Msd=30.06kN.m/m
12c/c 110 mm
S3 __S4 Msd=12.96kN.m/m
12c/c 160mm
Support reinforcement (top at L/3)
Between S1 & S3 Msd=24.60 kN.m/m
12 c/c 120mm
Page 7 of 11
Plan
8
Page
For edge strip use 8 c/c 400mm (in the strip of lx/8 or ly/8)
Page 8 of 11
8. Check shear
Shear forces in the slab
Vi = vi PdLx
{V x=βv xPd Lx ¿ ¿¿¿
Where Lx = 0.75 L
vi is obtained from Table A-3 (shear force coefficient) for each panel.
S-3
For Ly/Lx =1.7
vx_ continuous = Ly/Lx vx
1.5 0.54
1.7 vx
1.75 0.57
vx - 0.54 = 1.7 -1.5 vx -cont = 1.7 -1.5 ( 0.57-0.54) +0.54 =0.56
0.57-0.54 1.75- 1.5 1.75- 1.5
vx_dis continuous= Ly/Lx vx
1.5 0.35
1.7 vx
1.75 0.38
vx - 0.35 = 1.7 -1.5 vx- disc = 1.7 -1.5 ( 0.38-0.35) +0.35 =0.37
0.38-0.35 1.75- 1.5 1.75- 1.5
S-4
For Ly/Lx=1.6
vx_ continuous= Ly/Lx vx
1.5 0.54
1.6 vx
1.75 0.57
9
vx - 0.54 = 1.6 -1.5 vx -cont = 1.6 -1.5 ( 0.57-0.54) +0.54
Page
=0.55
0.57-0.54 1.75- 1.5 1.75- 1.5
Page 9 of 11
vx_ discontinuous= Ly/Lx vx
1.5 0.35
1.7 vx
1.75 0.38
vx - 0.35 = 1.6 -1.5 vx- disc = 1.6 -1.5 ( 0.38-0.35) +0.35) =0.36
0.38-0.35 1.75- 1.5 1.75- 1.5
The load is transferred from both direction by multiplying shear force computed in the
table above 0.75Vx or Vy
11
Page
Page 11 of 11