Ese Argumentuese Ditari

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: VI Klasa: XII

Tematika: Llojet e teksteve Situata e të nxënit:


Tema mësimore: Nxënësit lexojnë në klasë lloje të
- Eseja argumentuese ndryshme esesh argumentuese.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
1. Të dëgjuarit e teksteve të ndryshme
2. Të folurit për të komunikuar dhe për të mësuar
3. Të lexuarit e teksteve letrare dhe joletrare
4. Të shkruarit për qëllime personale dhe funksionale
5. Përdorimi i drejtë i gjuhës
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës Koncepte kyç:
mësimore Nxënësi/a: - ese argumentuese
- identifikon esenë argumentuese; - karakteristika
- analizon elementet e strukturës së esesë argumentuese; një eseje
- dallon veçoritë gjuhësore të një eseje argumentuese; argumentuese
- analizon paragrafët në një ese argumentuese; - struktura e
- shkruan ese argumentuese duke u nisur nga disa argumente; një eseje
- redakton dhe rishikon esenë argumentuese. argumentuese
- lloje të esesë
argumentuese.
Burimet Lidhja me fushat e
teksti “Gjuha shqipe 12”, libri digjital, lloje të ndryshme esesh paraqitëse tjera ose me temat
krahasim- kontrasti në letërsi, shkumësa me ngjyra, tabela. ndërkurrikulare:
Identiteti kombëtar dhe
njohja e kulturave, Të
drejtat e njeriut,
Vendimmarrja morale,
Mjedisi, Bashkëjetesa
paqësore
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Organizues grafik, Lexim/Kodim i imët i tekstit/ Organizues grafik, Diskutim/ditar
dypjesësh, Pyetje-përgjigje

Organizimi i orës së mësimit


Vlerësimi: Nxënësit vlerësohen për punën e realizuar individualisht dhe në dyshe, argumentimin
e përgjigjeve, strategjitë e të menduarit e të shprehurit në bazë të pjesëmarrjes së tyre gjatë orës së
mësimit dhe aktivizimit të tyre gjatë kryerjes së ushtrimeve.
Detyre: Bej nje ese argumentuese: Rritja e cmimeve ne Shqiperi.
Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme: Përvijimi i të menduarit/organizuesi grafik
Shtrohet para nxënësve pyetja:
- Cili është qëllimi i esesë argumentuese?

Të argumentojë se pikëpamjet Të tregojë pikëpamjen e tij


e tij janë më të sakta e rreth një çështjeje
më të besueshme

Qëllimi i esesë
argumentuese

të bindë lexuesin nëpërmjet informimit

fakteve argumenteve të shumta dhe bindëse


Ndërtimi i njohurive: Lexim/ Kodim i imët i tekstit
Mësuesi/ja udhëzon nxënësit në leximin e vëmendshëm të esesë, duke koduar ato pjesë të tekstit që
kanë të bëjnë me elementet përbërëse të përmbajtjes së esesë argumentuese.
Për t’i bërë sa më pjesëmarrës nxënësit në përftimin e njohurive teorike, mund t’u kërkohet që, me anë të
teknikës “Shkrimi argumentues-bindës”, të vëzhgojnë mënyrën e ndërtimit të esesë model të dhënë në tekst.
Nxënësit mund të ndahen në dy grupe. Leximi me kodim të imët i tekstit, i cili është pjesë e teknikës së
shkrimit argumentues bindës, do t’u shërbejë nxënësve për të vënë në dukje veçoritë e esesë
argumentuese, të cilat nxënësit do t’i hetojnë në modelet e dhëna dhe do t’i ngulitin.

Kriteret për përzgjedhjen e - tema të jetë specifike dhe e ngushtë;


temës:
- të përmbajë një argument të caktuar;
- të gjenden statistika dhe materiale që e mbështesin këtë
argument
-Mbrojtja e pikëpamjes nga ana e - dhënia në fillim e argumenteve pro temës që trajton, për të kaluar më
shkruesit: pas tek trajtimi i argumenteve kundër dhe kundërshtimi i tyre. - eseja
mund të fillojë dhe me trajtimin e argumenteve kundër për të kaluar më
pas tek trajtimi i argumenteve të veçanta pro
- të trajtohen një për një argumentet kundër.) - duke pranuar faktin se
ky argument edhe mund të pranohet, por janë më të shumta
argumentet që e hedhin atë poshtë (p.sh deri diku është e drejtë të
thuhet se…)
- duke e hedhur poshtë në mënyrë kategorike këtë argument (p.sh: siç
-Kundërshtimi i tezës: duket nga argumentet që u sollën në këtë ese, nuk mund të biem
dakord me …)
- duke e konsideruar argumentin të papërshtatshëm me temën që
trajtohet).
- Informacion i shumtë: shembujt, statistika; - Të mos ketë pohime të
përgjithshme.
- Burimet e informacionit të jenë të besueshëm.
Mbështetësit për argumentimin
162
Struktura Për të kuptuar ndryshimet e sotme kulturore, shoqërore dhe politike
Pjesa hyrëse – Teza: përdoren analiza që mbështeten në metodologji të ndryshme, të cilat
Pse duhen studiuar ndryshimet e duhet të kuptojnë, regjistrojnë dhe mbajnë parasysh atë që vjen e re
sotme kulturore, shoqërore dhe në krahasim me tradicionalen. Përndryshe, shumë tensione, konflikte,
politike? marrëdhënie disi të tendosura midis grupeve shoqërore, brezave,
Çfarë shmangin ato? bashkësive socio-profesionale, individëve etj., mund të mbesin pa
përgjigje dhe të pakuptuara.
Çështja Rrjedhojat e moskuptimeve: në familje, mes grupeve shoqërore apo
individëve... e ka burimin te moskuptimi i asaj që bën tjetri...
Duke filluar prej viteve gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar dhe pastaj
Trungu – shtjellimi i argumenteve në vazhdimësi deri në ditët tona, autorë të ndryshëm që kanë shprehur
Argumentet pro majën e mendimit modern perëndimor në fushën e shkencave humane
dhe në logjikë, sikurse edhe teoricienët më të mirë në fushën e
Argumenti 1 komunikimit dhe të medies, kanë zbuluar, argumentuar, vërtetuar se
shoqëria bashkëkohore ka bërë një ndryshim të madh kulturor.
- roli i shkronjës - roli i medieve
Argumenti 2

Informacion mbështetës
Argumentet kundër
Argumenti 1
Argumenti 2
Informacion mbështetës

Përfundimi

Nxënësit lexojnë shembullin e dhënë në libër dhe nxjerrin thelbin e informacionit nga eseja
argumentuese e dhënë.
Punohen ushtrimet 1 dhe 2 të tekstit (shih përgjigjet të dhëna në rubrikën sugjerime mësuesit).
Gjithashtu, nxënësit të ndarë në dy grupe ushtrohen për të shkruar një ese argumentuese
duke u mbështetur në kërkesën e ushtrimit 3 (Ushtrohuni për të shkruar ese argumentuese
duke u nisur nga argumentet e mëposhtme.
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: VI Klasa: XII

Tematika: Llojet e teksteve Situata e të nxënit:


Tema mësimore: Nxënësit lexojnë në klasë lloje të ndryshme
- Eseja argumentuese Ora II esesh argumentuese.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
1. Të dëgjuarit e teksteve të ndryshme
2. Të folurit për të komunikuar dhe për të mësuar
3. Të lexuarit e teksteve letrare dhe joletrare
4. Të shkruarit për qëllime personale dhe funksionale
5. Përdorimi i drejtë i gjuhës
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore Koncepte kyç:
Nxënësi/a: - ese argumentuese
- identifikon esenë argumentuese; - karakteristika
- analizon elementet e strukturës së esesë argumentuese; një eseje
- dallon veçoritë gjuhësore të një eseje argumentuese; argumentuese
- analizon paragrafët në një ese argumentuese; - struktura e
- shkruan ese argumentuese duke u nisur nga disa argumente; një eseje
- redakton dhe rishikon esenë argumentuese. argumentuese
- lloje të esesë
argumentuese.
Burimet Lidhja me fushat e
teksti “Gjuha shqipe 12”, libri digjital, lloje të ndryshme esesh paraqitëse krahasim- tjera ose me temat
kontrasti në letërsi, shkumësa me ngjyra, tabela. ndërkurrikulare:
Identiteti kombëtar
dhe njohja e kulturave,
Të drejtat e njeriut,
Vendimmarrja morale,
Mjedisi, Bashkëjetesa
paqësore
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Organizues grafik, Lexim/Kodim i imët i tekstit/ Organizues grafik, Diskutim/ditar dypjesësh,
Pyetje-përgjigje

You might also like