Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Informatika i računarstvo VIII razred PRIPREMA ZA ČAS BROJ 15

Predmet: Informatika i računarstvo Škola i razred: Osmi


Nastavnik/nastavnica: Dženita Murić Datum održavanja: 12.12.22.
Nastavna tema/oblast: Digitalna pismenost
Nastavna jedinica: Zaštita ličnih podataka
Tip časa: Obrada novog gradiva i vežbanje
 upoznavanje učenika sa ličnim podacima i njihovom zaštitom
 upoznavanje učenika sa postojanjem digitalnih tragova
 upoznavanje učenika sa mogućim posledicama neprimerenog korišćenja
interneta
Cilј časa:  upoznavanje učenika sa merama tj. opcijama podešavanja sigurnosti i
bezbednosti ličnih podataka
 upoznavanje učenika sa pravima deteta u digitalnom dobu
 upoznavanje učenika sa merama prevencije u ostvarivanju prava i zaštiti
od digitalnog nasilјa
Na kraju časa učenik će biti u stanju da:
 na adekvatan način zaštiti svoje lične podatke podešavanjima u internet
pretraživaču
Očekivani ishodi na
 prepozna rizike davanja ličnih podataka u različitim sferama korišćenja
kraju časa:
svih digitalnih uređaja
 prepozna digitalno nasilјe i adekvatno reaguje u situacijama nasilјa
 zna koja su njegova prava i kojim dokumentom su ona definisana
Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora, praktični rad

Nastavna sredstva: Udžbenik Informatika i računarstvo, digitalni udžbenik, tabla

Oblici rada: Frontalni, individualni rad


Međupredmetne Kompetencija za celoživotno učenje, komunikacija, digitalna kompetencija,
kompetencije: saradnja, rad sa podacima i informacijama, odgovoran odnos prema zdravlјu
Međupredmetno
Informatika i računarstvo iz prethodnih razreda, Građansko vaspitanje
povezivanje:
Klјučni pojmovi: Lični podaci, digitalni trag
Objašnjavanje, podsticanje učenika na diskusiju, postavlјanje pitanja,
Aktivnosti nastavnika demonstriranje, pokazivanje, odgovaranje na pitanja učenika, korigovanje
učeničkih odgovora, davanje smernica za rad
Učestvovanje u razgovoru, kritičko razmišlјanje, povezivanje sadržaja,
Aktivnosti učenika objašnjavanje, prepoznavanje, slušanje, postavlјanje pitanja, odgovaranje na
pitanja

1
TOK ČASA

Planirane aktivnosti Planirane aktivnosti


nastavnice/nastavnika: učenika:
Uvodni dio časa (5-10 minuta)
Najava nastavne jedinice  Slušaju,
Uvođenje učenika u nastavnu jedinicu – zaštita ličnih podataka.  postavlјaju pitanja,
Povesti razgovor uz povezivanje sa sadržajima od prošle godine vezano za zaštitu  razmišlјaju,
ličnih podataka, razlog zbog čega to činimo i pojavu digitalnog nasilјa.  povezuju
sadržaje.
Glavni dio časa (30 minuta)
 Kritički razmišlјaju,
 diskutuju,
 povezuju i donose
zaklјučke,
 odgovaraju na
pitanja,
 slušaju i pitaju,
 prate instrukciju
nastavnika.
Interaktivni prikaz primera u udžbeniku, str. 127. – 2. Zadatak
Zadatak 1 u prilogu

Skretanje pažnje na važnost pravila privatnosti prilikom korišćenja nekog veb-


sajta i pokazivanje podešavanja zaštite i bezbednosti u programu Google Chrome

Interaktivni prikaz primera u udžbeniku, str. 129.


Učenici koji nemaju udžbenik, dobiće listić sa zadatkom. (zadatak 2 u prilogu)

Učenici dopunjavaju
Digitalni udžbenik, str. 128, 129. rečenice...
Zadavanje zadataka individualno – Interaktivni prikaz zadataka u udžbeniku,
str. 130. Učenici koji nemaju udžbenik, dobiće listić sa zadatkom. (zadatak 3 u

2
prilogu)

Digitalni udžbenik, str. 130.


Razmatranje mogućih mjera zaštite podataka i donošenje zaklјučaka tj. pravila
ponašanja na internetu prilikom unošenja ličnih podataka u različitim
kontekstima.
*Šta predstavljaju uvjeti korištenja a šta pravila privatnosti?
________________predstavlјaju jednu vrstu ugovora koji korisnici prihvataju da
bi mogli da koriste određenu uslugu na internetu.
_______________veb-sajta jesu zakonski obavezujući ugovor između veb-sajta i
korisnika koji detalјno informiše korisnika na šta sve pristaje kada je u pitanju
prikuplјanje njegovih ličnih podataka.

Digitalni udžbenik, str 132‒134.

Prava djeteta u digitalnom dobu


PRAVO NA ZAŠTITU LIČNIH PODATAKA I PRIVATNOSTI jedno je od
osnovnih ljudskih prava.
Razgovor sa učenicima podstaknuti pitanjima: da li postoje i koja su lјudska
prava i prava djeteta, da li postoje i prava u digitalnom svijetu i koja bi to prava
mogla da budu, koliko dobro se može kontrolisati sprovođenje odnosno
ostvarivanje prava u digitalnom dobu? Podsjećanje na Konvenciju o pravima
djeteta i njen osnovni sadržaj – prava djece.
Navođenje od strane učenika primjera ugrožavanja prava na internetu i u
digitalnom svijetu u opšte. Nastavnik dopunjava zaklјučke učenika i započinje
razgovor o mogućim rizicima kršenja prava tj. rizičnim oblicima ponašanja djece
u digitalnom svijetu.
Zadavanje zadatka na nivou grupe: Interaktivni prikaz zadataka u udžbeniku,
str. 137. Nakon rada grupa – donošenje zaklјučaka o mogućim ishodima nasilјa
kao i mogućnostima prevencije. (U prilogu zadatak 4)

Digitalni udžbenik, str. 136–138.


Završni dio časa (5 minuta)
Kratko ponavlјanje naučenog na času uz logičko povezivanje sa sadržajima koji  Aktivno učestvuju u
su već učili prethodnih godina iz predmeta informatike i računarstva i građanskog ponavlјanju,
vaspitanja.  slušaju.

Dodatni zadatak (ukoliko ostane vremena, zadatak 5 u prilogu)


Učenici će u svojim sveskama navesti po pet dobrih i loših strana digitalnog doba.

Izgled table:

3
Zaštita ličnih podataka
Lični podaci
Digitalni trag
Privatnost

 Učenici su aktivno učestvovali u diskusiji i donosili zaklјučke


Načini provjere ostvarenosti
ishoda:  Učenici su postavlјali pitanja

OKVIR ZA
PREISPITIVANјE
OSTVARENOG ČASA:
 Da li mi je adekvatan izbor
načina provere ostvarenosti
ishoda?
 Da li sam planirao/-la
adekvatne aktivnosti
učenika?
 Da li je bilo
odstupanja/poteškoća
prilikom ostvarivanja
planiranog?
 Šta bih promenio/-la?

Prilog 1
Zadatak 1

4
Prilog 2

Zadatak 2

Poveži odgovarajuće dijelove rečenica kako bi nastale tačne tvrdnje:

Svako potpisivanje ugovora i prihvatanje korisnici bi trebalo da budu


uslova korišćenja podrazumijeva obaviješteni.

Neznanje ne oslobađa od odgovornosti za učinjene postupke.

O izmjenama pravila privatnosti i uslova prihvatanje odgovornosti za sve što je


korišćenja navedeno u tekstu.

Prilog 3
Zadatak 3

Omer mnogo voli da u slobodno vrijeme igra onlajn igrice. Roditelji mu to dopuštaju jer sve svoje obaveze
izvršava na vrijeme i odličan je učenik. Međutim, posljednjih nekoliko dana na forumu omiljene igre počeo je da
dobija uvredljive i prijeteće poruke od drugih igrača: „Glup si!“, „Zbog tebe smo izgubili ovu partiju!“, „Nemoj više
nikada da igraš ovu igru!“ i slično.

Da li je Omer mogao spriječiti da se ova situacija desi? Šta će uraditi?

Prilog 4
Zadatak 4
Učenici će u svojim sveskama navesti po pet dobrih i loših strana digitalnog doba.

You might also like