Professional Documents
Culture Documents
18bge14a U4
18bge14a U4
18bge14a U4
Measures of Dispersion
It helps us to study the extent of the variation of the individual observations
from the central value and among themselves
For example, consider the three series
Definition:
Range is defined as the difference between the highest and lowest value of x.
Range R = largest value – smallest value = L – S
Co-efficient of Range = (L - S) /(L+S)
Example:
Find the range and its co-efficient: 234, 22, 425, 325, 78, 236, 120, 422
Solution: Largest value L= 425; Smallest value S = 22;
Range = 425 – 22 = 403
Co-efficient of Range = (L - S) /(L+S)
= (425-22)/(425 +22)
= 403/ 447 = 0.90
Example: Find range and its co-efficient
X f
10 -20 4
20-30 12
30-40 25
40-50 16
50-60 6
Solution:
Largest value of X , L = 60
Smallest value of X , S = 10
Range = L – S = 60 -10 =50
Co-efficient of range = (L - S) /(L+S) = (60 -10) /(60+10) = 50/70 =0.71
Definition:
Q.D. is the difference between upper and lower quartile divided by 2.
i.e., Q.D. = (Q3 - Q1) /2
Co-efficient of Q.D. = (Q3 -Q1) /(Q3 + Q1)
x f c.f.
20 5 5
22 8 13
24 12 25
26 6 31
28 3 34
30 2 36
N=36
N/4 = 36/4 = 9
3N/4 = 3 x 9 =27
Solution:
C.I f c.f.
20-25 3 3
25-30 8 11
30-35 16 27
35-40 23 50
40-45 15 65
25-50 5 70
N=70
N/4 = 70/4 =17.5; 3N/4 = 3 x 17.5 = 52.5
Q1 class is 30-35, Q3 class = 40- 45
Q1 = L1 + {(N/4 – c.f1) x c1/f1}
Q1 classis 30-35, L1 =30, c1 =35-30=5, f1=16, c.f1=11
Q1= 30 + {17.5 – 11) x 5 /16}
= 30 + {6.5 x5 /16} =30 + 2.03 = 32.03
Example: Daily earnings in Rs. (x) coolies are given. Calculate all three mean
deviations and its coefficient for x: 32,51,23,46,20,78,57,56,57,30.
Solution:
x 𝑥 − 45 𝑥 − 48.5 𝑥 − 57
32 13 16.5 25
51 6 2.5 6
23 22 25.5 34
46 1 2.5 11
20 25 28.5 37
78 33 29.5 21
57 12 8.5 0
56 11 7.5 1
57 12 8.5 0
30 15 18.5 27
150 148 162
𝛴⃓𝑥 450
A.M. = = = 45
𝑛 10
Median: Arranging in ascending order: 20,23,30,32,46,51,56,57,57,78
Median = Md = (n+1)/2 th item
= [(10+1)/2 =5.5th item] = (46 + 51) /2 = 48.5
Mode, Z = value which repeats more often = 57
𝛴⃓ 𝑥−𝐴⃓.𝑀𝐼 𝛴⃓ 𝑥−45
M.D. about mean= = = 150/10 =15
𝑛 10
𝑀.𝐷. 𝑎𝑏𝑜𝑢𝑡 𝑚𝑒𝑎𝑛
Co-efficient of M.D. = = 15/45 = 0.33
𝑚𝑒𝑎𝑛
𝛴⃓ 𝑥−𝑚𝑑⃓ 𝛴⃓ 𝑥−48.5
M.D. about median= = =148/10 =14.8
𝑛 10
𝑀.𝐷. 𝑎𝑏𝑜𝑢𝑡 𝑚𝑑⃓
Co-efficient of M.D. = = 14.8/48.5 = 0.31
𝑚𝑑⃓
𝛴⃓ 𝑥−𝑍⃓ 𝛴⃓ 𝑥−57
M.D. about mode= = =162/10 =16.2
𝑛 10
𝑀.𝐷. 𝑎𝑏𝑜𝑢𝑡 𝑚𝑜𝑑⃓𝑒
Co-efficient of M.D. = = 16.2 /57 = 0.28
𝑚𝑜𝑑⃓𝑒
Discrete Data
𝛴⃓[𝑓⃓ 𝑥−𝐴⃓ ]
M.D. about A =
𝛴⃓𝑓⃓
𝑀.𝐷. 𝑎𝑏𝑜𝑢𝑡 𝐴⃓
Co-efficient of mean deviation =
𝐴⃓
where A is mean or median or mode
xf xf x – a.m. = x - 6 f x-6
21 2 4 4
44 16 2 8
66 36 0 0
84 32 2 8
10
1 10 4 4
16 96 24
𝛴⃓𝑓⃓𝑥 96 𝛴⃓[𝑓⃓ 𝑥−𝐴⃓ ]
Mean = = = 6 ; M.D. about A = = 24/16 = 1.5
𝛴⃓𝑓⃓ 16 𝛴⃓𝑓⃓
𝑀.𝐷. 𝑎𝑏𝑜𝑢𝑡 𝐴⃓
Co-efficient of mean deviation = = 1.5 /6 = 0.25
𝐴⃓
Continuous Data
𝛴⃓[𝑓⃓ 𝑚−𝐴⃓ ]
M.D. about A =
𝛴⃓𝑓⃓
𝑀.𝐷. 𝑎𝑏𝑜𝑢𝑡 𝐴⃓
Co-efficient of mean deviation =
𝐴⃓
where A is mean or median or mode
Example: Calculate mean deviation about mean
C.I. 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50-60 60 -70
f 6 5 8 15 7 6 3
𝛴⃓(𝑓⃓𝑚)
Mean = = 1670/50 =33.4
𝛴⃓𝑓⃓
Raw data
Example: Calculate SD for the data: x: 32, 51, 23, 46, 20, 78, 57, 56, 57, 30
𝛴⃓𝑥 450
Solution: A.M. = = = 45;
𝑛 10
𝛴⃓(𝑥−𝑎.𝑚.)2
SD = σ = √ =√ (3038/10) = √303.8 = 17.43.
𝑛
Continuous data
Solution:
𝛴⃓(𝑓⃓𝑚)
Mean = = 1670/50 =33.4
𝛴⃓𝑓⃓
Meaning of Skewness:
• Skewness means lack of symmetry .
• We study skewness to have an idea about the shape of the curve which we
can draw with the help of the given data.
• If, in a distribution, Mean = Median = Mode, then that distribution is
known as Symmetrical Distribution.
• If, in a distribution , Mean ≠ Median ≠ Mode, then it is not a symmetrical
distribution and it is called a Skewed Distribution and such a distribution
could either be positively skewed or negatively skewed.
a) Symmetrical distribution:
3(Mean − Median)
Coefficient of skewness =
S.D.
Example:
Calculate Karl – Pearson’ s coefficient of skewness for the following data.
25, 15, 23, 40, 27, 25, 23, 25, 20
Solution:
Size Deviation from A=25 d2
D
25 0 0
15 -10 100
23 -2 4
40 15 225
27 2 4
25 0 0
23 -2 4
25 0 0
20 -5 25
N=9 d = – 2 d = 362
2
Karl-Pearson’ s coefficient of skewness is given by
Example:
Find the coefficient of skewness from the data given below
Size : 3 4 5 6 7 8 9 10
Frequency : 7 10 14 35 102 136 43 8
Solution :
Frequency Deviation
Size (f) from A = 6 d2 fd fd2
(d)
3 7 -3 9 -21 63
4 10 -2 4 -20 40
5 14 -1 1 -14 14
6 35 0 0 0 0
7 102 1 1 102 102
8 136 2 4 272 544
9 43 3 9 129 387
10 8 4 16 32 128
N = 355 fd = 480 fd2 = 1278
Example:
Find Bowley’ s coefficient of skewness of the following series.
Size : 4 4.5 5 5.5 6 6.5 7 7.5 8
F : 10 18 22 25 40 15 10 8 7