Professional Documents
Culture Documents
IMO Level 2 Set 1 To 5
IMO Level 2 Set 1 To 5
IMO Level 2 Set 1 To 5
SET
1
Level - 2
Copyright © 2018 MTG Learning Media (P) Ltd. No part of this publication may be reproduced, transmitted, in any form or by any means,
electronic, mechanical, photocopying, recording or otherwise, without the prior permission of the Publisher. Ownership of an ebook does not give
the possessor the ebook copyright. All disputes subject to Delhi jurisdiction only.
MATHEMATICS
1. Which of the following correctly shows 296478350 10. Find the area of the shaded region in the given figure.
according to International place value chart?
A. 2,964,783,50
B. 29,647,835,0 4 cm 8 cm
C. 296,478,350 6 cm
D. 29,64,78,350
18 cm
2. Ms Kavita sold 9728 candies on Monday, she sold A. 144 cm2 B. 82 cm2
530 more candies on Tuesday than Monday and 230 C. 120 cm2 D. 74 cm2
less candies on Wednesday than Tuesday. How many
candies did she sell altogether in three days? 11. Find the number of cubes in the given figure.
A. 32052 B. 10528
C. 30078 D. 30014
5000
23. Train A leaves the station at 9:25 p.m. and reaches
4000 destination at 5:10 a.m. and train B leaves the station
at 10:20 p.m. and reaches the destination at 6:15 a.m.
3000
Which train has longer duration of journey and by
2000 how much?
A. Train A, 10 mins
1000
B. Train B, 10 mins
0 C. Train B, 15 mins
2001 2002 2003 2004 2005 2006 D. Train A, 15 mins
Years
What was the increase in the number of students 24. If a number A is a factor of a number B, then
from 2001 to 2002?
A. B is also a factor of A.
A. 500 B. 1500 B. B is equal to A.
C. 1000 D. 2000 C. B is a multiple of A.
17. If line AB is the line of symmetry, then which two D. A is a multiple of B.
squares must be shaded to make the given figure 25. How many degrees does the minute hand of a clock
symmetrical? turn through when it moves from 5 to 11?
A
A. 180° B. 100°
C. 120° D. 160°
W
P Q V 26. The sum of 7 tenths, 21 hundredths and 45 tenths
U
is
R S
A. 5410
B
B. 541
A. P and R B. Q and S C. 54.1
C. Q and P D. P and S D. 5.41
18. 8400 seconds equals ______ hours _____ minutes. 27. Perimeter of any regular polygon is
A. 2, 20 B. 8, 40 A. Sum of all sides
C. 3, 40 D. 2, 40 B. Product of all sides
C. Both A and B
19. At breakfast time, the outside temperature was 32°C.
D. None of these
At lunch time, it had increased by 2°C and then at
dinner time, it had decreased by 5°C. What was the 28. A tailor had a piece of cloth 10 m long. He cut 4
difference between the temperature at breakfast and
3
dinner time? small pieces of cloth from it each m long. How
2
A. 3°C B. 9°C
C. 5°C D. 4°C many metres of cloth was left?
3500 11 12 5 12 11 5
3000 1 5 5 1 5 5
C. , , D. , ,
2500 5 11 12 5 12 11
2000
38. The given rectangle has an area of 180 sq. m. What
1500
is the perimeter of the rectangle?
1000
500
0 20 m
Sonam Ravi Sunil Kanika
By how much more is the salary of Sonam and Sunil A. 58 m B. 45 m
than that of Ravi and Kanika? C. 68 m D. 36 m
A. ` 2500 B. ` 3000 39. The cost of a cap is ` 11 more than the cost of a ball.
C. ` 1500 D. ` 2000 The total cost of 2 caps and 3 balls is ` 197. What is
31. A painter uses
4
L of paint to paint one wall of a the cost (in `) of a ball?
5 A. 35
house. How much paint will he need to paint 15 such
B. 46
walls? C. 21
A. 10 L B. 12 L D. 33
C. 17 L D. 18 L
40. The table given below shows the temperature of some
32. 4277 cities in India taken at 12 noon on a day in April.
+ (493 − 37) × 2 comes just after _____.
13
City Temperature
A. 1239 B. 1242
Chennai 37°C
C. 1241 D. 1240
Bangalore 35°C
33. The value of 169 × 6 + 7625 ÷ 5 + 2 = ______. New Delhi 39°C
A. 2641 B. 2103.28 Mumbai 32°C
C. 2308.18 D. 2541 Shimla 27°C
Manali 1°C
34. What fraction is equal to 5.5 × 2 + (2.7 – 3.1)?
106 106 Which is the hottest city and in which city will you
A. B. require heavy woolen clothes respectively?
100 10
125 55 A. Kolkata, New Delhi
C. D.
100 100 B. Mumbai, Shimla
35. Find the area of a square whose perimeter is 90 cm. C. Manali, New Delhi
D. New Delhi, Manali
A. 225.45 cm2 B. 408.65 cm2
C. 745.25 cm2 D. 506.25 cm2 41. Which of the following statements is CORRECT?
36. How many lines of symmetry does the given figure A. A rectangle has only 3 right angles.
have? B. A square has only 2 equal sides.
C. A rectangle has 4 equal sides.
D. A square has 4 right angles.
42. Select the CORRECT option.
A. 997 - CMXCV
B. 645 - DCCXLV
A. 1 B. 2 C. 1235 - MCCXXXV
C. 3 D. None of these D. 290 - CCCX
4 Class-5 | Level-2
43. Which of the following figures has the minimum area? 44. What should be added to the 5th multiple of 14 to get
the 6th multiple of 13?
A. 1 unit
A. 4th multiple of 9
1 unit B. 2nd multiple of 8
C. 3rd multiple of 2
B. 1 unit D. 2nd multiple of 4
1 unit
45. The common point of the two rays in an angle is
C. 1 unit called the ______.
1 unit
A. Face
B. Vertex
D. C. Edge
1 unit
1 unit D. None of these
ACHIEVERS SECTION
P × Q + R × S +1 48. If + = 34.03,
46. Find the value of .
T + + + = 39.590 and
1 1 T 1 2 D + + = 46.1,
2 4 3 2 7 4 8 9 3 4 then + D + D + + = ______.
– 2 4 3 A. 60.95 B. 75.56
3 1 8 C. 99.55 D. 74.55
– 2 P 3
49. What number am I ?
7 5 9
– 7 Q 9 • I am a two-digit even number.
R 0 3 • I am a common multiple of 4 and 9.
– 2 4 3 • I have a total of 9 factors.
6 0 4 A. 72 B. 42
– 4 8 6 C. 36 D. 84
1 1 S
50. There are _______ pairs of parallel lines in the given
A. 11 B. 12
figure.
C. 7 D. 5 W A
Y Z
47. A grocer bought 22 packs of sweets. Each pack contained X
48.125 kg of sweets. He then repacked all the sweets E H
D
into bags (of equal weight) of 8.47 kg of sweets. How
many such bags did he use? G
F
A. 98 B. 150 A. 2 B. 5
C. 60 D. 125 C. 3 D. 4
SPACE FOR ROUGH WORK
Class-5 | Level-2 5
5
SET
2
Level - 2
Copyright © 2018 MTG Learning Media (P) Ltd. No part of this publication may be reproduced, transmitted, in any form or by any means,
electronic, mechanical, photocopying, recording or otherwise, without the prior permission of the Publisher. Ownership of an ebook does not give
the possessor the ebook copyright. All disputes subject to Delhi jurisdiction only.
MATHEMATICS
LOGICAL REASONING
1. In the figure given below, find the fraction of the 8. Which of the following is INCORRECT?
shaded region. 1
A. 1 hours = 70 mins
6
B. 3 mins 10 secs = 190 secs
1
C. 1 days = 36 hours
2
1
D. 2 years = 28 months
4
10 6
A. B.
16 16 9. Find the perimeter of the given 2 cm
1 cm
5 8 figure. 2
C. D. 1 cm
16 16
1 cm
A. 13 cm
3 cm
5 3 2 1
2. If of x is 60, then the value of x + x + x is B. 15 cm
6 4 3 12 1 cm
A. 45 B. 96 C. 12 cm
C. 54 D. 108 1 cm
D. 11 cm 2
3. At 12:15, the larger angle formed by the two hands
of a clock is a/an ________ angle. 10. During plantation in a school, each student made 2
rows of 3 plants. How many plants were planted by
A. Right B. Reflex
12 students?
C. Acute D. Obtuse
A. 92 B. 16
4. Which of the following is NOT correct? C. 72 D. 81
A. 2 is the least prime number.
11. What is the sum of the first 11 prime numbers?
B. 48 is a composite number.
C. 10005 is divisible by both 5 and 10. A. 160 B. 132
D. 7 is a common factor of 14 and 35. C. 98 D. 181
5. Find the difference between the least common multiple 12. Find the missing number.
of 9, 15 and 21 and the highest common factor of ? ×7 +412 23 24
40 A D
5 cm B 10 cm C 5 cm
30
20
A. 50 cm B. 55 cm
C. 60 cm D. 70 cm
10
3 4
0 24. How many tenths make 1 less than 4 ?
Mon Tue Wed Thu Fri 5 5
Days
If a profit of ` 12 was made for every pen sold, A. 32 B. 24
then how much more profit was made on Tuesday C. 37 D. 18
and Friday than Monday and Wednesday altogether?
1 4
A. ` 180 B. ` 150 25. Sohan spent hour to play video game, hour to do
4 5
C. ` 200 D. ` 100 2
home work and 1 hours to watch. T.V. How much
17. Ravi paid ` 260.52 for 6 litres of diesel for his truck 3
and ` 246 for 4 litres of petrol for his car. How much more time did he spend to watch T.V. than playing
more petrol cost than diesel per litre? video game and doing home work together?
A. ` 18.08 B. ` 15.05 A. 15 mins B. 12 mins
C. ` 24.50 D. ` 12.48 C. 37 mins D. 18 mins
18. A shopkeeper mixed 2.7 litres of water with 4.5 litres 26. Find the predecessor of CCLV + DLXI.
of milk. He packed the mixture equally into 12 bottles. A. DCCCX B. DCCCXV
How much quantity of mixture each bottle contained? C. DCCCXVI D. None of these
A. 421.20 mL B. 700 mL 27. A printer prints 5 pages in 1 minute and cost of printing
C. 600 mL D. 420 mL 1 page is ` 0.50. How many pages will it print in half
19. By how much the smallest 8-digit odd number is an hour and what will be the cost of printing these
greater than the largest 7-digit even number? pages?
A. 3 B. 5 A. 50, ` 25 B. 70, ` 35
C. 2 D. 1 C. 60, ` 35 D. 150, ` 75
39. Study the given bar graph on the daily sales record of
a magazine store and answer the following questions.
2 1
A. B. 2500
5 2
2000
C. 1 D. 0
Sales (in ` ) →
5 1500
1000
33. Rashmi drove from town A to town B as per the time
500
shown in the given clocks. How long did she drive?
0
Mon Tue Wed Thurs Fri Sat
11 12 1 11 12 1
10 2 10 2 Days
9 3 9 3 (P) On which day was the highest sale recorded?
8 4 8 4 (Q) On which day was the total sale of ` 1500?
7 7
(P) (Q)
6 5 6 5
A. Multiple B. Factor A B E F
Find its area.
C. Remainder D. None of these 5 cm 4 cm
A. 468 sq. cm
35. What is the least number of squares that must be added,
14 cm
B. 313 sq. cm
so that the line AB becomes a line of symmetry?
B C. 326 sq. cm
D. 398 sq. cm H G
3
41. Ruchika is m shorter than her brother Aryan and
4
5 1
m longer than her sister Kirti. If Kirti is 1 m
8 4
tall, then what is the height of Aryan?
1 1
A. 2 m B. 2 m
A 8 6
A. 1 B. 2 1 5
C. 3 D. 4 C. 2 m D. 2 m
4 8
4 Class-5 | Level-2
42. Select the INCORRECT option. A. 204 B. 48
Figure Shaded fraction C. 104 D. 96
2
B. —
8 cm
5 A B
1 16 cm
C. — 3
A. 118 cm2 B. 116 cm2
C. 120 cm2 D. 144 cm2
1
D. —
2 45. The difference between the sum of fifth multiple of
18 and the seventh multiple of 12 and the sum of
43. Suman made 4 boxes of cup cakes more than Ela. factors of 24 is________.
There were 8 cup cakes in a box. Both of them made A. 114 B. 125
30 boxes of cup cakes altogether. How many cup C. 176 D. 135
cakes did Ela make?
ACHIEVERS SECTION
A. 1
3 cm
2 cm
7 cm
B. 2 P Q
F 2 cm W
C. 3 E X
1 cm
D. 4 U V
A B
47. The given bar graph shows the number of fruits sold 12 cm
by a shopkeeper. Study the bar graph carefully and
answer the following questions. A. 20 cm2
B. 65 cm2
90
80
C. 40 cm2
Number of fruits sold→
70 D. 70 cm2
60
50 49. Sahil is thinking of a four-digit number.
40
l The tens digit is the smallest natural number.
30
l The difference between tens digit and thousands
20
10
digit is 4.
0 l When ones digit is divided by hundreds digit, the
quotient is 4.
Mango Apple Orange Banana Kiwi
Fruits
l Ones digit is 4th multiple of 2.
Class-5 | Level-2 5
Find the number that Sahil is thinking of. B. The difference between the place value of 9
A. 1428 B. 5218 and place value of 4 in the number 7932462 is
C. 7328 D. 6329 899600.
C. The place value of digit 5 in the number 547264
50. Which of the following statements is CORRECT? is 5000 times the number 10.
A. In the number 25726012, the place value of the D. The place value of digit 3 in the number 237296
digit 7 is 70 × 1000. is 7196 less than 37296.
6 Class-5 | Level-2
5
SET 3
MATHEMATICS
1. The difference of two numbers is 1,74,325. If the 8. Neha purchases 6 erasers at a cost of ` 1.75 each. If she
greater number is 87,65,432 then the smaller number is has 1 five rupee coin, 5 one rupee coins and 2 fifty paise
A. 85,90,107 coins, how much money is left with her?
B. 85,91,107 A. 50 paise
C. 85,92,107 B. 1 rupee
D. 85,10,107 C. 1 rupee 50 paise
D. 2 rupees
2. A motor pumps out 950 litres of water in a minute.
1
How much time will it take to pump out 13,96,500 9. How will Fig (X) look after clock wise rotation?
litres of water? 4
A. 24 hrs
B. 25 hrs
C. 30 hrs
D. 24 hrs 30 mins
5 B.
5. Gungun reads of a book. She finds that there are
6
still 80 pages left to be read. Total number of pages
in the book are
A. 120
B. 240
C. 360
D. 480 C.
6. A bat costs ` 15 more than a ball. The total cost of
3 balls and 6 such bats was ` 180. What was the cost D. None of these
of a bat? 10. Find the missing number.
A. ` 15 90900 ÷ 909 = 159 – ?
B. ` 25 A. 159
C. ` 30 B. 100
D. ` 50 C. 59
D. 95
th
6
7. The length of a rectangle is of its breadth. 11. Meenal and two of her friends had lunch at a restaurant.
5
Each of them ordered the following items.
If its perimeter is 132 m, its area will be _____.
Items Cost
A. 1,080 m2
B. 6,40 m2 Sandwich ` 32.60
C. 1,620 m2 Patty ` 6.10
D. 2,160 m2 Pastry ` 12.30
2 Class-5 | Level-2
If Meenal paid the amount of bill and she had 16. The product of fractions of shaded parts of figures (i)
` 200, then how much money is left with her after and (ii) is ________.
paying for lunch?
A. ` 40
B. ` 45
C. ` 47
D. ` 50
24. A shopkeeper X sells 10 kg rice for ` 330. Another 32. The line graph shows the distance travelled by a car
shopkeeper Y is selling 12 kg rice of the same quality from 7 a.m. to 12 noon.
for ` 384. From whom it is better to buy rice?
A. X
B. Y
C. Both X and Y
D. Cannot be determined
1
25. There are 800 students in a school. If of the
10
students were absent on a day, the fraction of the
students of the school who were present on that day
was (a) Find the time taken by the car to travel the first
72 150 km.
A. (b) Find the distance travelled from 10 a.m. to
10
9 12 noon.
B. (a) (b)
10
720 A. 3 hours 240 km
C. B. 2 hours 230 km
80
72 C. 2 hours 200 km
D. D. 3 hours 230 km
800
4 Class-5 | Level-2
33. Which of the squares must be unshaded so that the 40. 81345 = _________ thousands + 630.4 hundreds +
dotted line AB becomes the line of symmetry? 30 tens + 5 ones
A. 18
B. 35
C. 60
D. 81
1
41. A lamp post is 3 m tall. It is 0.4 times as tall as
5
a 2-storey building. Find the height of the 2-storey
building.
A. I B. II
C. III D. IV A. 280 cm B. 360 cm
C. 800 cm D. 1280 cm
34. There are 18 toy cars and some toy bicycles in a
box. If there are a total of 128 wheels, how many P+Q−S × R
42. Find the value of .
toy bicycles are in the box? 2T
A. 32 B. 22 6P3Q
562 3503508
C. 30 D. 28 – 337 R
35. The number of matchsticks that can be used to write 1315
– 1124
39 in roman system are 1910
A. 8 B. 9 – 1 S86
C. 3 D. 6 2248
– 2 T48
36. The distance between Delhi and Chandigarh is U
5 A. –3/2 B. 3/2
247 km. Smriti covered of the distance by train
13 C. –4/3 D. 4/5
and the remaining by bus. How much distance did
43. The cost of 5 durians and 3 mangoes is ` 46. Each
she cover by bus? durian costs 4 times as much as a mango. How much
A. 150 km B. 152 km does a mango cost?
C. 155 km D. 160 km A. `1 B. `3
C. `2 D. `8
37. Manisha has thrice as many stamps as Lalit. Kiran
has 42 fewer stamps than Manisha. They have 343 44. Trees are planted along a road. A tree is planted at
stamps altogether. How many stamps does Lalit have? both ends of the road and the distance between 2 trees
that are side by side is 10 m. If there are a total of
A. 55 B. 65
45 trees along the road, how long is the road?
C. 50 D. 75
A. 220 m B. 225 m
38. Teena is thinking of a 5-digit number. The number is C. 440 m D. 450 m
a multiple of 5. The 4th digit is the highest common
45. Which of the following statements is INCORRECT?
factor of 16 and 24. The 3rd digit is the smallest odd
number. The 1st digit is 2 more than the smallest even A. A pipe is 248 m 65 cm long. The total length of
number. The 2nd digit is the third multiple of the sum 76 such pipes is 18897.40 m.
of the 1st and 3rd digit. There are only 2 even digits B. 415 equal parts are cut from a cloth 8561 m
45 cm long. The length of each part is 20.63
in the number. What number is Teena thinking of?
metres.
A. 23180 B. 23185 C. A bag of wheat, a bag of rice and a bag of salt
C. 29180 D. 29185 together weighs 36 kg 357 g. If the bag of wheat
weighs 18 kg 387 g and the bag of rice weighs
39. A box containing 8 oranges has a weight of 850 g.
14 kg 270 g, then weight of the bag of salt is 3.8 kg.
The same box containing 3 oranges has a weight of
D. 13 L 267 ml of orange juice and 15 L 850 ml of
525 g. What is the weight of the empty box? pineapple juice were mixed together. 18 L 926 ml
A. 325 g B. 330 g of the mixture was used. The quantity of mixture
C. 550 g D. 1375 g left is 10 L 191 ml.
Class-5 | Level-2 5
ACHIEVERS SECTION
46. The figure below is made up of 4 identical triangles. 49. The figure shows the weight of different groups of
The perimeter of each triangle is 15 cm. The perimeter objects.
of the figure is 38 cm. What is the length of AB.
B 0.5 cm
A
A. 4.5 cm B. 3.5 cm
C. 4 cm D. 3.25 cm
6 Class-5 | Level-2
5
SET 4
MATHEMATICs
2 4 2
1. Tom ate of a cake and Anu ate of the same bananas and Gaurav has 1 dozen bananas. How
3 13 3
cake. How much of the cake was eaten? many dozens of bananas do they have altogether?
1 38 3 11
A. B. A. 13 B. 12
39 39 4 12
35 14 5 1
C. D. C. 14 D. 13
39 39 12 4
2. Rajan purchased certain cloth with ` 786.25, shirt 10. A car can cover 40.6 km in one hour. How much
pieces for ` 688.75 and school uniform for ` 489.90. distance will it cover in 1 day?
If he paid ` 1500, how much more he has to pay the A. 920.5 km B. 930.8 km
shopkeeper?
C. 910.2 km D. 974.4 km
A. ` 649.90 B. ` 452.50
C. ` 464.90 D. ` 365.90 11. Arvind sold ten dozen eggs for ` 230. If he earns a
profit of ` 40, at what price did he purchase the five
3. The breadth of a rectangle is 12 cm. Its length is dozen eggs?
four times its breadth. Find the perimeter of the
rectangle. A. ` 95 B. ` 75
C. ` 85 D. ` 70
A. 120 cm B. 150 cm
C. 130 cm D. 110 cm 1
12. How will Fig. (X) look after clockwise rotation?
4. Out of 100 students who participated in a cultural 4
program, 15 received prizes. What fraction of students
did not receive any prize?
1 3
A. B.
7 25
17 3
C. D. A. B.
20 4
2 Class-5 | Level-2
16. Vinita is 3 kg heavier than Anjali. Anjali is 2 kg 25. Parul has 567 stamps. Nitish has 23 fewer stamps
lighter than Anusha. How much heavier is Vinita than than Parul but 267 more stamps than Tarun. How
Anusha? many stamps do they have altogether?
A. 1 kg B. 2 kg A. 1277 B. 1388
C. 3 kg D. 4 kg C. 1578 D. 1390
17. Mrs. Sharma bought 4 kg of flour. She gave half of 26. Figure ABCDEFGH is made up of a square and two
3 rectangles. Find the length of GH.
them to her friends and kg from the remainder to
4
her neighbour. How much flour was left with Mrs.
Sharma?
1 3
A. 1 kg B. 2 kg
4 4
1 3 A. 12 cm B. 8 cm
C. 2 kg D. 3 kg
4 4 C. cm
16 D. 15 cm
18. Which of the following options is correct? 27. The number of chairs in a school hall can be piled in
A. CDXCVIII — 498 stacks of 3 or stacks of 4. If the number of chairs is
B. MCXXII — 1132 less than 250, what is the greatest possible number
C. DCLXI — 649 of chairs in the school hall?
D. DCCXXI — 723 A. 234 B. 244
C.
240 D. 248
19. Find the value of x, if
x = 240 ÷ (7 + 5) × 81 ÷ 9 28. Find the difference between greatest 8 digit even
A. 153 B. 180 number and smallest 7 digit number.
C. 34 D. 125 A. 98,999,998 B. 111,111,118
C. 99,999,990 D. 98,999,999
20. Caroline bought 11 rolls of different colour ribbons
to decorate Christmas tree. The length of each roll 29. An auto company manufactured 13456789 two
is 12 m 35 cm. Find the total length of all the rolls wheelers in 5 years and of these 7600000 exported
together. to other countries. The remaining vehicles are sold
A. 140 m 20 cm B. 135 m 85 cm in the local market. Find the number of two wheelers
C. 324 m 92 cm D. 147 m 75 cm sold in the local market.
A. 5865897 B. 5856759
1 5 7 1
21. Find the value of 3 +2 × − ÷ 2. C. 5765897 D. 5856789
2 7 19 2
A. 17/4 B. 13/4 30. 48 red beads, 64 green beads and 72 yellow beads
were distributed equally among a group of girls to
C. 15/4 D. 14/4
make bracelets. Each girl got the same number of
22. In an office 20 clerks get total salary of `50000 and beads of each colour. What is the largest number of
10 officers get total salary `40000. How much more girls that could have been in the group?
is the salary of an officer than a clerk? A. 24 B. 12
A. `2800 B. `1500 C. 8 D. 15
C. `1240 D. `2000
31. Sarthak drinks 350 ml of juice every morning. How
23. Find the sum of place value of hundreds digit of many litres of juice is drunk by him in a week?
greatest four digit number and place value of tens A. 2 L 140 ml B. 1 L 950 ml
digit of the smallest four digit number formed by C. 2 L 450 ml D. 3 L 300 ml
using the digits 7, 2, 0 and 5.
A. 500 B. 550 1
32. Sheela finished reading a story book in 4 hours
C. 450 D. 750 2
1
24. Subract 10 from the sum of the sixth multiple of 8 and Uma finished the same story book in 5 hours.
15
and the third multiple of 9. What is the answer? Who finished earlier and how much earlier?
A. 75 B. 55 A. Sheela, 34 mins B. Uma, 45 mins
C. 65 D. 60 C. Sheela, 20 mins D. Uma, 25 mins
Class-5 | Level-2 3
33. Find the difference between the place value of digit 40. A combination lock requires 3 numbers to unlock. The
8 in 428795 and place value of digit 7 in 924720. 2
second number is of the first number. The third
A. 6490 B. 7300 5
3
C.
9400 D. 6620 number is of the second number. The difference
4
between the first number and the third number is 42.
34. Find the perimeter of the given figure if perimeter of
What is the second number?
the square ACEG is 36 cm.
A. 60 B. 24
C. 14 D. 34
38. A flight from singapore to Shanghai takes 5 hours 44. Tickets for the latest movie were issued three weeks
before the show opened on 21st April. On which date
and 45 minutes. If the plane departs from Singapore
were the tickets first issued?
at 10:10, at what time will it arrive at Shanghai?
(Assume that there is not time difference.) A. 17th March B. 1st March
C. 31st March D. 2nd April
A. 04 : 25 B. 16 : 05
C. 15 : 55 D. 17 : 15 45. The area of a square is 64 sq cm. What is the perimeter
of the square?
39. A manicurist can paint 10 nails in 15 minutes. How
many nails can she paint in an hour? A. 22 cm B. 40 cm
C. cm
42 D. 32 cm
A. 30 B. 45
C. 40 D. 60
4 Class-5 | Level-2
Achievers section
46. Ali, Jessica and Kumar share a box of sweets. Ali's september and october?
1 (a) (b)
share is of what Jessica and Kumar get. Jessica's
4 A. `35000 `5500
3
share is of the total number of sweets in the box. B. `5000 `35000
5
Jessica receives 48 more sweets than Kumar. C. `35000 `5000
(a) What fraction of the total number of sweets D. `5000 `34500
is Ali's share?
( P + Q) × S
(b) How many sweets are there in the box? 48. Find the value of .
R
(a) (b)
3
A. 140
5
1
B. 120
5
3
C. 120
5
1
D. 140
5
Class-5 | Level-2 5
5
SET
5
Level - 2
Copyright © 2018 MTG Learning Media (P) Ltd. No part of this publication may be reproduced, transmitted, in any form or by any means,
electronic, mechanical, photocopying, recording or otherwise, without the prior permission of the Publisher. Ownership of an ebook does not give
the possessor the ebook copyright. All disputes subject to Delhi jurisdiction only.
MATHEMATICS
1. Difference between the greatest 8-digit number and 7. The daily consumption of milk by a family is
the smallest 7-digit number is 1
3 litres. The quantity of milk consumed by the family
A. 19999999 4
B. 199999999 during the month of September is
C. 98999999 A. 90 litres
D. 10000999
1
2. Find the value of 77 – 42 ÷ 7 × 4 – 11 × 6 ÷ 3 + 2. B. 100 litres
2
A. 20
1
B. 33 C. 97 litres
C. 49 2
D. 284 D. None of these
30 cm
24 cm PHOTO 20 cm
2
46. Mr Mittal had some videotapes. He sold of them
3 then find the value of .
1
and discovered that of the remaining videotapes
5
were spoilt. The remaining 16 videotapes were good. A. 0 B. 200
(a) How many videotapes were there at first? C. 975 D. 1000
(b) Find the fraction of the number of remaining 48. Find the value of .
videotapes that were good out of the total number
of videotapes.
(a) (b)
4
A. 60
15
A. 17/4 B. 19/4
3
B. 40 C. 15/2 D. None of these
15
2 49. The charges for hiring a boat are shown below.
C. 30
5 For the first hour ` 15
3
D. 60 For every additional hour or part thereof ` 10
15
Mr Gupta hired a boat from 9:00 a.m. to 2:30 p.m.
How much did he pay?
47. If + + = 2325, A. ` 30 B. ` 65
C. ` 45 D. ` 115
6 Class-5 | Level-2
CLASS 5
SET-1
HINTS AND SOLUTIONS
1. (C) : According to International place value chart, 12
12. (C) : × 3000 = 12 × 30 = 360
296478350 is written as 296,478,350. 100
So, the required number is 3000.
2. (D) : Candies sold on Monday = 9728
13. (B) : 10 =5 + 50 g
Candies sold on Tuesday = 9728 + 530 = 10258
⇒ 10 –5 = 50 g
Candies sold on Wednesday = 10258 – 230 = 10028
⇒ 5 = 50 g
\ Candies sold in three days = 9728 + 10258 + 10028
\ 2×5 = 2 × 50 g
= 30014
⇒ 10 = 100 g
3. (B) : 5th multiple of 42 = 42 × 5 = 210
14. (C) : Total number of equal parts = 4
9th multiple of 27 = 27 × 9 = 243
Number of shaded parts = 2
210 + 243 = 453
2 1
We have, 453 is 20 less than ♣. \ Fraction of shaded portion = =
4 2
\ ♣ = 453 + 20 = 473
1
and fraction of unshaded portion = 1 –=
1
2 2
4. (A) : The smallest 4-digit number is 1000 but the smallest
\ Difference between shaded and unshaded fraction
4-digit number which is divisible by both 2 and 3 is 1002.
1 1
5. (D) : DCCXLVI = 746 = − = 0
2 2
CDXLIV = 444 15. (D) : 68 tenths – 480 hundredths
\ DCCXLVI – CDXLIV = 746 – 444 = 302 1 1
= 68 × − 480 ×
and 302 = CCCII 10 100
6. (C) : The L.C.M. of two distinct prime numbers is their = 6.8 – 4.8 = 2
product. \ 41.64 ÷ 2 = 20.82
945
7. (B) : 945 ÷ 21 × 17 = × 17 = 45 × 17 = 765 16. (B) : Number of students in 2001 = 1500
21
Number of students in 2002 = 3000
8. (D) : M E A S U R E \ Increase in number of students = 3000 – 1500
\ There are five letters having atleast 1 line of symmetry. = 1500
A
9. (B) : Total number of squares = 225 17. (D) :
Number of black squares = 60 W
Number of white squares = 225 – 60 = 165 P Q V
Class-5 | Level-2 1
20. (B) : Amount of money saved in buying 13 kg of groundnuts Monthly salary of Kanika = ` 1500
= ` 221 Salary of Sonam and Sunil = ` (4000 + 3000)
\ Amount of money saved in buying 1 kg of groundnuts = ` 7000
221 Salary of Ravi and Kanika = ` (2500 + 1500)
= ` = ` 17
13
21. (D) : Total money Parul had = ` 280 = ` 4000
Money spent by her = ` (64.08 + 10.85) = ` 74.93 \ Difference = ` (7000 – 4000) = ` 3000
4
\ Money left with her = ` (280 – 74.93) = ` 205.07 31. (B) : Paint needed to paint 1 wall = L
5
22. (B) : If 1 st October is Saturday, then 2 nd October is Paint needed to paint 15 such walls =
4
× 15 = 12 L
Sunday. 5
Since, a week has 7 days. So, Sundays in the month of 4277
32. (D) : + (493 − 37) × 2
October will be on 2nd, 9th, 16th, 23rd and 30th of October. 13
Therefore, number of Sundays is 5. = 329 + 456 × 2
23. (B) : Time taken by train A to complete journey = 329 + 912 = 1241
So, train B has longer duration of journey by 10 minutes. = 1014 + 1525 + 2 = 2541
24. (C) : If a number A is a factor of a number B, then B is a 34. (B) : 5.5 × 2 + (2.7 – 3.1)
multiple of A. = 5.5 × 2 + (–0.4)
25. (A) : The minute hand turns = 5.5 × 2 – 0.4
through 180° when it moves 106
= 11 – 0.4 = 10.6 =
from 5 to 11. 10
2 Class-5 | Level-2
38. (A) : Length of rectangle = 20 m 46. (A) : 1 1 3 1 2
Q Area of rectangle = length × breadth 2 4 3 2 7 4 8 9 3 4
⇒ 180 = 20 × breadth – 2 4 3
180 3 1 8
⇒ = breadth – 2 4 3
20
⇒ Breadth = 9 m 7 5 9
\ Perimeter of rectangle = 2(length + breadth) – 7 2 9
3 0 3
= 2(20 + 9) m = 58 m
– 2 4 3
39. (A) : Cost of a cap = Cost of a ball + ` 11 …(i) 6 0 4
Cost of 2 caps + Cost of 3 balls = ` 197 – 4 8 6
⇒ 2[Cost of 1 ball + ` 11] + Cost of 3 balls = ` 197 1 1 8
[From (i)] We get, P = 4, Q = 2, R = 3, S = 8, T=3
⇒ Cost of (2 balls + 3 balls) + ` 22 = ` 197 P × Q + R × S +1 4 × 2 + 3 × 8 +1
\ =
⇒ Cost of 5 balls = ` (197 – 22) T 3
⇒ Cost of 5 balls = ` 175 8 + 24 + 1 33
= = = 11
175 3 3
⇒ Cost of 1 ball = ` = ` 35 47. (D) : Quantity of sweets in 1 pack = 48.125 kg
5
\ Cost of a ball is ` 35. Quantity of sweets in 22 packs = 48.125 × 22 kg
40. (D) : The maximum temperature is in New Delhi i.e., 39°C. = 1058.75 kg
The minimum temperature is in Manali i.e., 1°C. Since, a bag contained 8.47 kg of sweets.
So, the hottest city is New Delhi and we will require heavy 1058.75
woolen clothes in Manali. \ Number of bags = = 125
8.47
41. (D) : A rectangle has 4 right angles and 2 pairs of equal 48. (A) : + = 34.03 …(i)
sides and a square has 4 equal sides and 4 right angles.
+ + + = 39.590
42. (C) : A. 997 - CMXCVII
⇒ + + 2 = 39.590
B. 645 - DCXLV
C. 1235 - MCCXXXV ⇒ 34.03 + 2 = 39.590 [From (i)]
D. 290 - CCXC ⇒ 2 = 39.590 – 34.03
43. (D) : Each small square has area of 1 sq. unit.
⇒ 2 = 5.56
A. Number of small squares = 18 5.56
\ Area = 18 × 1 = 18 sq. units ⇒ = = 2.78 …(ii)
2
B. Number of small squares = 16 Also, D + + = 46.1
\ Area = 16 × 1 = 16 sq. units
⇒ D + 34.03 = 46.1 [From (i)]
C. Number of small squares = 12
⇒ D = 46.1 – 34.03
\ Area = 12 × 1 = 12 sq. units
D. Number of small squares = 9 ⇒ D = 12.07 …(iii)
\ Area = 9 × 1 = 9 sq. units \ +D+D++
44. (D) : 5th
multiple of 14 = 70
= + + 2D +
6th multiple of 13 = 78
\ Required number = 78 – 70 = 8 = 2nd multiple of 4 = 34.03 + 2 × 12.07 + 2.78 [From (i), (ii) and (iii)]
45. (B) : The common point of the two rays in an angle is = 60.95
called the vertex. 49. (C) : 36 is a two-digit even number which is a common
multiple of 4 and 9 and the factors of 36 are 1, 2, 3, 4, 6,
9, 12, 18 and 36.
(Common 50. (C) : There are 3 pairs of parallel lines i.e., AD and GH,
point)
YZ and DE, WX and EF.
Class-5 | Level-2 3
CLASS 5
SET-2
HINTS AND SOLUTIONS
2 cm J
1. (B) : Total number of equal parts = 16 9. (C) : From the figure, we have
A
1 cm
H
Number of shaded parts = 6 1 3 I
2
6 HI = AJ − BC = 2 − = cm 1 cm 1 cm
\ Required shaded fraction = 2 2 G
F
1 cm
16 Perimeter of the figure
3 cm
D
2. (D) : According to question,
2
E
5 = AB + BC + CD + DE + EF 1 cm
× x = 60 + FG
6
C
+ GH + HI + IJ + JA B
1 cm
60
⇒ x= × 6 ⇒ x = 72 2
5 1 1 3 1
= 3 + + 1 + 1 + + 1 + 1 + + + 2 cm
3 2 1 3 2 1 2 2 2 2
Now, x + x + x = × 72 + × 72 + × 72 = 12 cm
4 3 12 4 3 12
10. (C) : Number of plants planted by one student = 2 × 3 = 6
= 54 + 48 + 6 = 108 \ Number of plants planted by 12 students = 6 × 12 = 72
11. (A) : First 11 prime numbers are 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17,
11 12 1
10 2 19, 23, 29, 31
\ Sum of the first 11 prime numbers
3. (B) : 9 3
8 4
= 2 + 3 + 5 + 7 + 11 + 13 + 17 + 19 + 23 + 29 + 31
7 6 5 = 160
12. (C) : 20 ×7 +412 23 24
4. (C) : 10005 is divisible by 5 but not divisible by 10. 1
13. (A) : Time taken by Vineet to reach the market = hour
5. (C) : 9 = 3 × 3, 15 = 5 × 3 and 21 = 7 × 3 1 2
So, least common multiple of 9, 15 and 21 = × 60 minutes = 30 minutes.
2
= 3 × 3 × 5 × 7 = 315 Times spent by him in video game parlor = 45 minutes
Now, 162 = 2 × 3 × 3 × 3 × 3 Time spent by him in ice cream parlor = 20 minutes
and 42 = 2 × 3 × 7 Total time = (30 + 45 + 20) minutes
So, highest common factor of 162 and 42 = 2 × 3 = 6 = 95 minutes = (60 + 35) minutes
\ Required difference = 315 – 6 = 309 = 1 hour 35 minutes
Now, 1 hour 35 minutes after 4 p.m. is 5:35 p.m.
6. (B) : 1 0 8 0 6
14. (D) : Place value of 8 in 839.720 = 800
− 9 9 6 1 8
Place value of 8 in 1.082 =
8 4 5 100
8
∴ Required product = 800 × = 64
Hence, P = 6, Q = 6, R = 1, S = 8 100
15. (B) : Number of days stayed in Dehradun = 8
7. (D) : Amount of money Raj has = ` 48.50 Number of days stayed in Mussoorie = 11
Cost of a toy car = ` 21.50 Number of days stayed in Haridwar = 4
Cost of a toy bike = ` 17 Total number of days stayed in these three places
\ Amount of money left with Raj = 8 + 11 + 4 = 23 days
= 48.50 – (21.50 + 17) 16. (A) : Number of pens sold on Tuesday = 40
= 48.50 – 38.50 = ` 10 Number of pens sold on Friday = 55
1 7 7 Total number of pens sold on Tuesday and Friday altogether
8. (D) : A. 1 hours = hours = × 60 mins = 70 mins = 40 + 55 = 95
6 6 6
Number of pens sold on Monday = 50
B. 3 mins 10 secs = (3 × 60 + 10) secs = 190 secs
Number of pens sold on Wednesday = 30
1 3 3
C. 1 days = days = × 24 hours = 36 hours Total number of pens sold on Monday and Wednesday
2 2 2 altogether = 50 + 30 = 80
1 9 9 So, there are 95 – 80 = 15 more pens sold on Tuesday
D. 2 years = years = × 12 months = 27 months
4 4 4 and Friday than Monday and Wednesday altogether.
\ Required profit = ` (15 × 12) = ` 180
Class-5 | Level-2 1
17. (A) : Cost of 6 litres of diesel = ` 260.52 16 16 10 1
Now, = × = × 32
260.52 5 5 10 10
\ Cost of 1 litre of diesel = ` = ` 43.42
6 16
Cost of 4 litres of petrol = ` 246 Thus, 32 tenths make .
5
1
246 25. (C) : Time spent to play video game = hour
\ Cost of 1 litre of petrol = ` = ` 61.50 4
4 4
Time spent to do home work = hour
\ Petrol costs more than diesel per litre by 5
`(61.50 – 43.42) = ` 18.08 Total time spent to play video game and doing home
1 4 1 × 5 + 4 × 4
18. (C) : Quantity of water = 2.7 litres work together = + hours = hours
4 5 20
Quantity of milk = 4.5 litres 21
= hours
Total quantity of mixture = 2.7 + 4.5 = 7.2 litres 20
2 5
Now, number of bottles = 12 Time spent to watch T.V. = 1 hours = hours
3 3
7.2
\ Quantity of mixture in each bottle = = 0.6 litres 5 21
12 ∴ Required time = − hour
3 20
= 0.6 × 1000 mL = 600 mL
5 × 20 − 21 × 3
19. (A) : Smallest 8-digit number = 10000000 = hour
60
Smallest 8-digit odd number = 10000000 + 1
= 10000001 100 − 63 37
= hour = hour
Largest 7-digit number = 9999999 60 60
Largest 7-digit even number 9999999 – 1 = 9999998 37
= × 60 minutes = 37 minutes
\ Required difference = 10000001 – 9999998 = 3 60
20. (B) : Weight of the packet of flowers = 23.25 grams 26. (B) : CCLV + DLXI = 255 + 561 = 816
\ Weight of the packet of chocolates \ Predecessor of 816 = 816 – 1 = 815 = DCCCXV
= (23.25 + 12.50) grams = 35.75 grams 27. (D) : Number of pages printer prints in one minute = 5
Therefore, P = 35.75 1
\ Number of pages printer prints in hour (30 minutes)
1 3 1 3 2
Now, P + P = × 35.75 + × 35.75 = 5 × 30 = 150
5 11 5 11 Cost of printing 1 page = ` 0.50
= 7.15 + 3 × 3.25 \ Cost of printing 150 pages = `(150 × 0.50) = ` 75
= 7.15 + 9.75 = 16.9
28. (A) : Total number of eggs = 90
21. (C) : The number is divisible by 25. So, it is a multiple 2
of 25. H.C.F. of the number and 221 is 13. So the Number of eggs broke = × 90 = 20
number is also a multiple of 13. 9
Thus, the smallest such number is the L.C.M. of 13 2
and 25, i.e., 325. Number of eggs sold = × 90 = 60
3
22. (A) : Let the quantity of water in tank B = x litres Number of eggs left = 90 – (20 + 60) = 10
Then the quantity of water in tank A = 5x litres
Total quantity of water = (45 + 45) litres = 90 litres 29. (C) : Let the number be x.
\ x + 5x = 90 According to question,
⇒ 6x = 90 ⇒ x = 15 3
× x = 24 ⇒ x = 32
Now, quantity of water Rizwan must transfer from tank 4
A to tank B = (45 – x) litres = (45 – 15) litres = 30 litres Now, 9th multiple of 32 = 32 × 9 = 288
23. (C) : From the figure, we have And, 288 + 12 = 300
IG = BC = 10 cm
30. (D) : Weight of potatoes = 2 kg 250 g
IH + HG = 10 cm ⇒ 2IH = 10 cm ⇒ IH = 5 cm
\ JI = IH = HG = GF = 5 cm. Weight of onions = 1 kg 025 g
Now, perimeter of the figure = AB + BC + CD + DE + EF Weight of carrots = 1 kg 075 g
+ FG + GH + HI + IJ + JK + KA
= (5 + 10 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5) cm Weight of tomatoes = + 1 kg 100 g
= 60 cm \ Total weight she carried = 5 kg 450 g = 5.450 kg
3 4 4 3 2 4
24. (A) : 1 less than 4 = 4 − 1 31. (C) : − – =
5 5 5 5 3 9
24 8 16 2 4
= − = ⇒ −2 =
5 5 5 3 9
2 Class-5 | Level-2
2 4 Place value of tens digit of 12347 = 40
⇒ − =2
3 9 \ Required difference = 300 – 40 = 260
6−4 2 39. (D) : (P) Highest sale was recorded on Saturday.
⇒ 2 = =
9 9 (Q) On Wednesday the total sale was of ` 1500.
1
⇒ = 40. (B) : From the figure, HG = AB + CD + EF
9
⇒ HG = (5 + 11 + 4) cm = 20 cm
7
and + + = Area of the given figure = area of rectangle HGFA
9 + area of rectangle BEDC
1 7 = HG × FG + CD × BC
⇒ +2 =
9 9 = (20 × 14 + 11 × 3) sq. cm
7 1 6 2 = (280 + 33) sq. cm = 313 sq. cm
⇒ 2 = − = =
9 9 9 3
1
1 41. (D) : Height of Kirti = 1m
⇒ = 4
3 1 5 5 5
1 1 1+ 3 4 Height of Ruchika = 1 + = +
Now, + + = = = 4 8 4 8
9 3 9 9
10 + 5
32. (C) : Total number of equal parts = 10 =
8
Number of shaded parts = 4
4 2 15
Fraction of shaded parts = = = m
10 5 8
2 3 15 3
Fraction of unshaded parts = 1 − = Now, height of Aryan = +
5 5 8 4
3 2 1
\ Required difference = − = 15 + 6 21
5 5 5 = =
33. (A) : Rashmi left the town A at 9:05 and arrived the 8 8
town B at 5:30. 5
So, time duration from 9:05 to 5:30 is 8 hours 25 mins. =2 m
8
34. (B) : If a number A is a multiple of another number B,
then B is a factor of A. 1
42. (D) : A. Shaded fraction in =
B 4
35. (D) :
2
B. Shaded fraction in =
5
2 1
C. Shaded fraction in = =
6 3
3
D. Shaded fraction in =
A 8
Hence, 4 squares must be added so that the line AB
becomes a line of symmetry. Thus, option D is matched incorrectly.
36. (D) : Total number of chocolates = 2500 43. (C) : Total number of boxes of cup cakes = 30
Number of chocolates sold = 650 Let number of boxes made by Ela be x then number of
Number of chocolates left = 2500 – 650 = 1850 boxes made by Suman is x + 4
Now, 1850 chocolates distributed equally among 25 According to question,
children. ⇒ x + x + 4 = 30
1850 ⇒ 2x + 4 = 30
So, each child got = = 74 chocolates.
25 ⇒ 2x = 26 ⇒ x = 13
37. (C) : Since, 50.090 = 50.09 Number of boxes of cup cakes Ela made = 13
So, the number will not change if we remove the zero Number of cup cakes in one box = 8
at thousandths place. \ Number of cup cakes, Ela made = 13 × 8 = 104
38. (C) : Greatest number formed by the digits 4, 2, 1, 7 44. (D) : Perimeter of rectangle A = 2(length + breadth)
and 3 = 74321. = 2(16 + 8) = 2 × 24 = 48 cm
Place value of hundreds digit of 74321 = 300
\ Perimeter of square B = 48 cm
Smallest number formed by the digits 4, 2, 1, 7 and 3
= 12347 ⇒ 4 × Side = 48 cm
Class-5 | Level-2 3
⇒ Side = 12 cm Number of kiwis sold = 40
Area of square B = side × side \ Total number of fruits sold = 50 + 80 + 20 + 50 +
= 12 × 12 = 144 cm2 40 = 240
45. (A) : Fifth multiple of 18 = 5 × 18 = 90 (c) Number of oranges sold = 20
Seventh multiple of 12 = 7 × 12 = 84 Twice the number of orange is 20 × 2 = 40
Their sum = 90 + 84 = 174 And, number of kiwis sold = 40
Factors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24. Thus, kiwis were sold twice than oranges.
Sum of factors of 24 = 1 + 2 + 3 + 4 + 6 + 8 + 12 + 24 = 60 48. (B) : Area of rectangle ABCD = 12 × 7 = 84 cm2
\ Required difference = 174 – 60 = 114 Area of square EFGH = 3 × 3 = 9 cm2
5 3 6 4 Area of rectangle PQRS = 4 × 2 = 8 cm2
Area of rectangle UVWX = 2 × 1 = 2 cm2
46. (B) : 3 6 7 1 9 6
8 5 8 8
Area of the shaded part = 84 – (9 + 8 + 2)
– 1 8 3
5 = 84 – 19 = 65 cm2
1 3
3 5
49. (B) : Ones digit of the number is 4th multiple of 2, i.e.,
– 1 1
0 1
2×4=8
2
3 4 8
And 8 ÷ 2 = 4
– 2
2 0 2
\ Hundreds digit = 2.
1 4 6 8 Tens digit is the smallest natural number.
– 1 4 6 8 \ Tens digit = 1
0 Now, difference between tens and thousands digit is 4.
\ P = 3, Q = 4, R = 5, S = 2 ⇒ Thousands digit = 1 + 4 = 5
Now, P+Q× S − R 3+4×2−5 \ Required number is 5218.
Now, =
3 3 50. (B) : A. Place value of digit 7 in the number 25726012
3+8−5 6 is 700000, i.e., 70 × 10000.
= = =2
3 3 B. Place value of digit 9 in the number 7932462 is
900000.
47. (B) : (a) Number of apples sold = 80
Number of bananas sold = 50 Place value of digit 4 in the number 7932462 is 400
So, there are 80 – 50 = 30 \ Required difference = 900000 – 400 = 899600
i.e., 30 more apples were sold than bananas. C. Place value of digit 5 in the number 547264 is 500000
(b) Number of mangoes sold = 50 = 5000 × 100, i.e., 5000 times the number 100.
Number of apples sold = 80 D. Place value of digit 3 in the number 237296 is
Number of oranges sold = 20 30000.
Number of bananas sold = 50 But 37296 – 7196 = 30100 ≠ 30000
JJJ
4 Class-5 | Level-2
CLASS 5
SET-3
HINTS AND SOLUTIONS
1.(B) : Let the smaller number be x. 10. (C) : 90900 ÷ 909 = 159 – ?
According to question, ⇒ 100 = 159 – ? ⇒ ? = 159 – 100 = 59
87,65,432 – x = 1,74,325 \ The missing number is 59.
\ x = 87,65,432 – 1,74,325 = 85,91,107 11. (C) : Price of 3 sandwiches + price of 3 patties + price of
2. (D) : Time taken by motor to pump out 950 litres of water 3 pastries
= 1 min = ` [3 × 32.60 + 3 × 6.10 + 3 × 12.30]
\ Time taken by motor to pump out 13,96,500 litres of = ` [97.80 + 18.30 + 36.90] = ` 153
13, 96, 500 \ Amount of money left with Meenal after paying for
water = = 1470 mins = 24 hrs 30 mins lunch = ` 200 – ` 153 = ` 47
950
3. (A) 12. (C) : Length of a painting = 35 cm
4. (A) : Every number is a factor and a multiple of itself. Width of a painting = 28 cm
\ Perimeter of the painting = 2(35 + 28) = 126 cm
5. (D) : Let the total number of pages in the book be x.
\ Length of the ribbon required to fix around the painting
5 3 times = 3 × 126 cm = 378 cm
Number of pages read by Gungun = x
6 Since, Anju has 150 cm long ribbon.
Number of pages left to be read = 80 Required extra ribbon = 378 cm – 150 cm = 228 cm
5 5x
∴ x + 80 = x ⇒ x − = 80 13. (C) : Number of students present on Wednesday = 45
6 6 Number of students present on Friday = 30
x \ 45 – 30 = 15 more students were present on Wednesday
⇒ = 80 ⇒ x = 6 × 80 = 480
6 than on Friday.
14. (D) : Games won by the player = 4
6.(B) : Given, cost of 1 bat = cost of 1 ball + ` 15 ...(i)
Games lost by the player = 6
Also, cost of 3 balls + cost of 6 bats = ` 180 Total games played by the player = 4 + 6 = 10
⇒ Cost of 3 balls + 6[cost of 1 ball + ` 15] = ` 180 4
[Using (i)] \ Fraction of the games won by the player =
10
⇒ Cost of 3 balls + cost of 6 balls + ` 90 = ` 180 15. (B) : Total quantity of water hold by the tank
⇒ Cost of 9 balls = ` 180 – ` 90 = ` 90 3 215
\ Cost of 1 ball = ` 10 = 53 L = L
4 4
\ Cost of 1 bat = ` 10 + ` 15 = ` 25
\ Quantity of water hold by the tank when it is
6 4 4 215
7. (A) : Given, l = b ..(i) full = × L = 43 L
5 5 5 4
Also, perimeter of the rectangle = 2 (l + b) = 132 m 1
16. (D) : Fraction of shaded part in figure (i) =
132 4
⇒ l+b= = 66 5
2 Fraction of shaded part in figure (ii) =
6 9
⇒ b + b = 66
5 [Using (i)] 1 5 5
\ Required product = × =
11b 66 × 5 4 9 36
⇒ = 66 ⇒ b = = 6 × 5 = 30 m
5 11 17. (D) : Distance crawled by the caterpillar in one day
6 =3m–2m=1m
∴ l = × 30 m = 6 × 6 m = 36 m \ Distance crawled by a caterpillar in 8 days = 8 m
5
Hence, area of rectangle = l × b = 36 × 30 = 1080 m2 Now, on 9th day, when caterpillar crawls 3 m up it climbs
(8 m + 3 m) = 11 m, which is a required distance to reach
8.
(A) : Cost of 1 eraser = ` 1.75 to the leaves.
Cost of 6 erasers = ` 1.75 × 6 = ` 10.50
18. (C) : Greatest three-digit number is 999.
Amount of money, Neha has
= ` 5 × 1 + ` 1 × 5 + ` 0.50 × 2 \ Roman numeral of 999 = CMXCIX
= ` (5 + 5 + 1) = ` 11 19. (D) : Side of square tile = 10 cm = 0.1 m
\ Amount of money left with her = ` 11 – ` 10.50 \ Area of 1 square tile = (0.1m)2 = 0.01 m2
= ` 0.50 = 50 paise Area of the wall = 2.5 m × 2 m = 5 m2
5
9. (C) \ Required number of tiles = = 500
0.01
Class-5 | Level-2 1
20. (C) : Total tea in the pot = 11.265 L 9 3 6 3
One person gets 220 mL of tea, therefore quantity of tea =
− = =3= ×4
distributed among 40 people = 40 × 220 mL 2 2 2 4
= 8800 mL = 8.800 L \ 4 three-fourths need to be added.
Tea fell on the floor = 1.345 L 1 1
27. (D) : 2.25 ÷ 0.5 + 1 − (6.3 × 0.3) = ? ×
\ Tea left in the pot = (11.265 – 8.800 – 1.345) L 2 4
= 1.120 L = 1120 mL 3 1
⇒ 2.25 ÷ 0.5 + − 1.89 = ? ×
21. (D) : Each represents 5 masks 2 4
3 1
Number of masks sold in week 1 = 3 × 5 = 15 ⇒ 4.5 + − 1.89 = ? ×
Number of masks sold in week 4 = 5 × 5 = 25 2 4
\ Difference between the number of masks = 25 –15 = 10 9 + 3 − 3.78 1 8.22
⇒ =?× ⇒ ×4=?
\ Thrice of difference = 3 × 10 = 30. 2 4 2
⇒ 8.22 × 2 = ? ⇒ ? = 16.44
22. (B) : Given that, 2 + = 44.02 kg = 44020 g Hence, the missing number is 16.44
⇒ = 44020 g – 2 ...(i) 28. (C) : The sum of 5 numbers increases to 525 from 375
when 2 numbers are added.
Also, +3 = 48000 g \ Sum of 2 numbers = 525 – 375
= 150
\ + 3 [44020 g – 2 ] = 48000 g [Using (i)] ⇒ Larger number + smaller number = 150 ...(i)
Also, larger number – smaller number = 4
⇒ –6 + 132060 g = 48000 g
⇒ Larger number = 4 + smaller number ...(ii)
⇒ 5 = 84060 g From (i) and (ii),
4 + 2 (smaller number) = 150
⇒ = 16812 g ⇒ 2 (smaller number) = 150 – 4 = 146
\ From (i), 146
⇒ Smaller number = = 73
2
= 44020 g – 2(16812) g = 10396 g 29. (B) : Current number of passengers in the train = 56
Since 5 got out and 14 got in,
Hence, 3 +2
\ Initial number of passengers = 56 – 14 + 5
= 3 × 16812 + 2 × 10396 = 71228 g = 47
23. (B) : Total amount of flour Disha bought = 80 kg 30. (B) : Total number of pears = 240
3 Number of rotten pears = 36
Amount of flour Disha gave to Anna = × 80 kg \ Number of remaining pears = 240 – 36 = 204
4
= 60 kg Selling price of 3 pears = ` 5
Amount of flour Disha gave to Anshi = 12 kg 5
\ Selling price of 204 pears = ` × 204 = ` 340
\ Amount of flour left with Disha = 80 – 60 – 12 3
= 8 kg 5 7
31. (C) : × 144 − × 54
24. (B) : Price of 10 kg of rice sold by shopkeeper X = ` 330 4 6
330 = 5 × 36 – 7 × 9
\ Price of 1 kg of rice sold by shopkeeper X = ` = 180 – 63 = 117
10
5 7
= ` 33 Therefore, of 144 is 117 more than of 54.
Price of 12 kg of rice sold by shopkeeper Y = ` 384 4 6
384 32. (A) : As 480 g = 80 g + 400 g = 80 g + 8 × 50 g
Price of 1 kg of rice sold by shopkeeper Y = `
12 \ Postage rate to send a local mail of weight
= ` 32 480 g = ` (50 + 8 × 10) = ` (50 + 80) = ` 130
\ It is better to buy rice from shopkeeper Y as he is
selling the same quality of rice at lower price. 33. (D) :
1
25. (B) : Fraction of students absent on a day =
10
\ Fraction of students present on that day
1 9
= 1 − 10 = 10
1 1
26. (D) : Number to be added to 1 to make 4
2 2 Square IV must be unshaded to make AB the line of
1
= 4 −1
1 symmetry.
2 2
2 Class-5 | Level-2
34. (D) : Number of wheels in 18 toy cars = 18 × 4 = 72 42. (A) : Hence, P = 2
\ Number of wheels of toy bicycles in the box Q=4
= 128 – 72 = 56 R = 2
56 S=6
\ Number of toy bicycles in the box = = 28 T=2
2
35. (B) : 39 in roman system is written as XXXIX. U=0
\ 9 matchsticks are required. P +Q +S ×R 2+4+6×2
∴ =
36. (B) : Distance between Delhi and Chandigarh = 247 km. 2T 2×2
6 + 12 18 9
Distance covered by train =
5
× 247 km = 95 km = = =
13 4 4 2
\ Distance covered by bus = 247 km – 95 km 43. (C) : Cost of 5 durians + cost of 3 mangoes = ` 46 ...(i)
= 152 km Also, cost of 1 durian = cost of 4 mangoes
37. (A) : Let Lalit has x stamps. \ From (i), 5 [cost of 4 mangoes] + cost of 3 mangoes
Then Manisha has 3x stamps, and Kiran has (3x – 42) stamps. = ` 46
According to question, ⇒ Cost of 23 mangoes = ` 46
46
x + 3x + 3x – 42 = 343 ⇒ Cost of 1 mango = ` =`2
⇒ 7x = 343 + 42 = 385 23
44. (C) : Distance between 2nd and 1st tree = 10 m
385
⇒ x= = 55 Distance between 3rd and 1st tree = 2 × 10 m
7
= 20 m
\ Lalit has 55 stamps. Similarly, distance between 45th and 1st tree
38. (D) : Since, the number is a multiple of 5, therefore 5th = 44 × 10 m = 440 m.
digit should be either 0 or 5. Hence, the length of the road is 440 m.
4th digit is the highest common factor of 16 and 24, i.e., 8. 45. (C) : Area of rectangle AGHB = 72 m2
3rd digit is the smallest odd number, i.e., 1. ⇒ AB × BH = 72 m2
1st digit is 2 more than the smallest even number, i.e., ⇒ 12 × BH = 72
0+2=2 72
2nd digit is 3rd multiple of sum of 1st and 3rd digit. ⇒ BH = =6m
12
i.e,. 3 × (2 + 1) = 3 × 3 = 9
Similarly, GH × HE = 36 m2
So, the number could be either 29180 or 29185.
Now, since the number has only 2 even digits. ⇒ 12 × HE = 36 [ AB = GH = 12 m]
\ Required number is 29185. ⇒ HE =
36
=3m
39. (B) : Weight of box + Weight of 8 oranges = 850 g 12
⇒ Weight of box = 850 g – Weight of 8 oranges ...(i) Now, BE = BH + HE = 6 m + 3 m = 9 m
Also, Weight of box + Weight of 3 oranges = 525 g Also, BC × BE = 45 m2
⇒ 850 g – Weight of 8 oranges 45 45
∴ BC = = = 5m
+ Weight of 3 oranges = 525 g (using (i)) BE 9
⇒ Weight of 5 oranges = 325 g
46. (D) : Perimeter of the given figure = 38 cm
⇒ Weight of 1 orange = 65 g
⇒ 4 × AO + 4 × OD = 38 cm
From (i), Weight of box = [850 – 8 × 65] g = 330 g ⇒ 4 × AO + 4 × 0.5 cm = 38 cm
40. (A) : 81345 = x + 630.4 × 100 + 30 × 10 + 5 × 1 ⇒ 4 × AO + 2 cm = 38 cm
⇒ 81345 = x + 63040 + 300 + 5 ⇒ 4 × AO = 36 cm
⇒ 81345 = x + 63345 36
⇒ AO = cm = 9 cm
⇒ x = 81345 – 63345 = 18000 = 18 × 1000 4
⇒ x = 18 thousands Now, perimeter of triangle AOB
is 15 cm.
1 16
41. (C) : Height of lamp post = 3 m = m \ AO + OB + AB = 15 cm
5 5
⇒ 9 + DB – DO + AB = 15 cm
As height of lamp post = 0.4 × height of 2-storey building
⇒ 9 – 0.5 + 2 AB = 15 cm ( DB = AB)
16
\ Height of 2-storey building = = 8m ⇒ 2AB = 6.5 ⇒ AB =
6.5
= 3.25 cm
5 × 0.4
2
= 800 cm
Class-5 | Level-2 3
47. (D) : Let the number of blue marbles and red marbles be Weight of 1 gift box = 25 kg – 15 kg = 10 kg
represented as B and R respectively. After taking out 4 blue From (ii), Weight of 1 toy car + 10 kg = 15 kg
marbles and putting 10 red marbles into the tin, we have Weight of 1 toy car = (15 – 10) kg = 5 kg
B – 4 = R + 10 From (i), (2 × 5) kg + Weight of 1 ball = 15 kg
⇒ B – R = 14 ...(i) Weight of 1 ball = (15 – 10) kg = 5 kg
Initially, B = 3R \ Total weight of a ball, a toy car and a gift box
\ From (i), 3R – R = 14 = 5 kg + 5 kg + 10 kg = 20 kg
⇒ 2R = 14 ⇒ R = 7
50. (C) : A. Length of a pipe = 248 m 65 cm
\ B = 3 × 7 = 21
= 248.65 m
\ Total number of red and blue marbles in the tin at
\ Length of 76 pipes = 248.65 × 76 m
first = 21 + 7 = 28
= 18897.4 m
B. Length of 415 equal parts of a cloth = 8561 m 45 cm
48. (C) : (a) Time taken by the car to travel the first 150 km
= 8561.45 m
i.e.,7 a.m. to 9 a.m. = 2 hours
8561.45
(b) Distance travelled from 10 a.m. to 12 noon Length of each part of the cloth = m = 20.63 m
= 400 km – 200 km = 200 km. C. Weight of the bag of salt 415
4 Class-5 | Level-2
CLASS 5
SET-4
HINTS AND SOLUTIONS
2 8. (B) : Shweta made groups of 4, 5 and 3 shells.
1.
(B) : Part of the cake eaten by Tom = Since, one shell was left each time.
4 3
Part of the cake eaten by Anu = Therefore, minimum number of shells Shweta had
13 = L.C.M. (4, 5, 3) + 1
2 4
⇒ Part of cake which was eaten = + = 60 + 1
3 13
26 + 12 38 = 61
= = 3 35
39 39 9. (A) : Gauri has 8 = dozen bananas.
4 4
2.(C) : Money spent on purchasing certain cloth = ` 786.25 2 20
Parul has 3 = dozen bananas.
Money spent on purchasing shirt pieces = ` 688.75 6 6
Money spent on purchasing school uniform = ` 489.90 2 5
Gaurav has 1 = dozen bananas.
Total amount spent by Rajan = ` (786.25 + 688.75 + 489.90) 3 3
= ` 1964.90 \ Total number of bananas they have altogether
\ Remaining amount he has to pay the shopkeeper 35 20 5
= + + dozens
= Total amount spent – Amount paid by him 4 6 3
= ` (1964.90 – 1500) 105 + 40 + 20
= ` 464.90 = dozens
12
3.
(A) : Breadth of the rectangle = 12 cm 165 55
Length of the rectangle = 4 × breadth = dozens = dozens
12 4
= 4 × 12 = 48 cm
3
⇒ Perimeter of a rectangle = 2(length + breadth) = 13 dozens
= 2(48 + 12) = 2 × 60 4
= 120 cm 10. (D) : Distance covered by the car in 1 hour = 40.6 km
Distance covered by the car in 1 day (i.e., 24 hours)
4. (C) : Total number of students participated in a cultural
= 40.6 × 24 km
programme = 100
Number of students who received prizes = 15 = 974.4 km
⇒ Number of students who did not receive any prize 11. (A) : S.P. of ten dozen eggs = ` 230
= 100 – 15 = 85 Profit earned by Arvind = ` 40
85 17 ⇒ C.P. of ten dozen eggs = S.P – Profit
\ Required fraction = =
100 20 = ` (230 – 40)
5. (D) : Total length of the cloth = 9690 m 24 cm = ` 190
= 9690.24 m 190
\ C.P. of five dozen eggs = ` × 5
⇒ Total length of 412 equal parts = 9690.24 m 10
9690.24 = ` 95
\ Length of each part = m
412 12. (A)
= 23.52 m
13. (A) : Total number of people took part in marathon
6. (A) : Time duration from 9:35 a.m. to 5:05 p.m. is = 4838
7 hours 30 mins Number of people who gave up after the first hour = 425
\ Actual duration of seminar = 7 hours 5 mins \ Remaining number of people = 4838 – 425
7.
(A) : Total length of rope = 680395 m = 4413
Since, each bundle has 125 m of rope. Number of people who gave up after the second hour
680395 1
\ Number of bundles = = (4413) = 1471
125 3
20 \ Number of people who have completed the marathon
= 5443
125 = 4838 – (425 + 1471)
Hence, number of bundles made is 5443 = 4838 – 1896
and length of rope which will remain unpacked is 20 m. = 2942
Class-5 | Level-2 1
14. (B) : Total number of children at the party = 42 \ The salary of an officer is ` (4000 – 2500) = ` 1500
Number of boys = 12 more than a clerk.
Number of girls = 42 – 12 = 30 23. (B) : Greatest four-digit number using the digits 7, 2, 0 and
Number of girls 30 5 = 7520
\ Required fraction = =
Number of boys 12 \ Place value of the hundreds digit in 7520 = 500
30 ÷ 6 5 Smallest four-digit number using the digits 7, 2, 0 and
\ Required simplest form = = 5 = 2057
12 ÷ 6 2
\ Place value of tens digit in 2057 = 50
15. (A) : L.C.M. of (24, 16, 20) = 240 Required sum = 500 + 50 = 550
\ Required least number = 240 + 7 24. (C) : Sixth multiple of 8 = 6 × 8 = 48
= 247 and third multiple of 9 = 9 × 3 = 27
16. (A) : Let the weight of Anjali be x kg. Sum = 48 + 27 = 75
According to question, Required number = 75 – 10 = 65
Weight of Vinita = Weight of Anjali + 3 kg 25. (B) : Number of stamps Parul had = 567
= (x + 3) kg Number of stamps Nitish had = 567 – 23 = 544
and weight of Anjali = Weight of Anusha – 2 kg Number of stamps Tarun had = 544 – 267 = 277
⇒ Weight of Anusha = Weight of Anjali + 2 kg \ Total number of stamps they have altogether
= (x + 2) kg = 567 + 544 + 277
Weight of Vinita = (x + 3) kg = 1388
= [(x + 2) + 1] kg
26. (C) : A. Place value of the digit 1 in the number
= Weight of Anusha + 1 kg
1876523 = 1000000
17. (A) : Quantity of flour Mrs Sharma bought = 4 kg
= 50000 × 20
4
Quantity of flour she gave to her friends = kg = 2 kg B. Place value of digit 7 in the number 9273254 = 70000
2
3 and 24372 more than 45628 = 45628 + 24372
Quantity of flour she gave to her neighbour = kg
4 = 70000
3 C. Place value of digit 3 in the number 2753298 = 3000
\ Quantity of flour left with her = 2 − kg
4 Place value of digit 7 in the number 2753298
5 1 = 700000
= kg = 1 kg
4 4 \ Required difference = 700000 – 3000 = 697000
18. (A) : A. CDXCVIII = 498 D. Place value of digit 5 in 7252683 = 50000
B. MCXXII = 1122 = 250 × 200
C. DCLXI = 661 = 250 times the number 200.
D. DCCXXI = 721 27. (C) : Since, number of chairs in a school hall can be piled
19. (B) : x = 240 ÷ (7 + 5) × 81 ÷ 9 in a stacks of 3 or stacks of 4.
= 240 ÷ 12 × 81 ÷ 9 So, number of chairs will be a multiple of L.C.M. (4, 3)
= 20 × 81 ÷ 9 = 20 × 9 = 180 i.e., 12.
20. (B) : Length of one roll = 12 m 35 cm Greatest multiple of 12 which is less than 250 is 240.
Length of 11 rolls = (12.35 × 11) m Thus, the greatest possible number of chairs in the school
= 135.85 m hall is 240.
= 135 m 85 cm 28. (A) : Greatest 8-digit even number = 99,999,998
1 5 7 1 and smallest 7-digit number = 1,000,000
21. (A) : 3 + 2 × − ÷ 2
2 7 19 2 \ Required difference = 99,999,998 – 1,000,000
7 19 7 1 1 = 98,999,998
= + × − ×
2 7 19 2 2 29. (D) : Number of two-wheelers manufactured by the auto
7 1 14 + 4 − 1 17 company = 13456789
= +1− = =
2 4 4 4 Number of two-wheelers exported to other countries
= 7600000
22. (B) : Total salary of 20 clerks = ` 50000 \ Number of two-wheelers sold in the local market
50000 = 13456789 – 7600000
Salary of 1 clerk = ` = ` 2500 = 5856789
20
Total salary of 10 officers = ` 40000 30. (C) : Number of red beads = 48
Number of green beads = 64
40000
Salary of 1 officer = ` = ` 4000 Number of yellow beads = 72
10
2 Class-5 | Level-2
... Each group of girl got same number of beads of each 38. (C) : The plane departs from Singapore at 10:10.
colour. and time taken by flight = 5 hours 45 minutes
Therefore, the largest number of girls in the group is H.C.F. So, 5 hours 45 minutes after 10:10 is 15:55
of 48, 64, and 72. \ Flight will arrive at Shanghai at 15:55
48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3
39. (C) : Number of nails painted by Manicurist in 15 minutes
64 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2
= 10
72 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3
H.C.F. = 2 × 2 × 2 = 8 10
Number of nails painted by her in 1 hour = × 60 = 40
31. (C) : Amount of juice drunk by Sarthak in one day 15
40. (B) : Let the first number be x.
= 350 mL
2
Amount of juice drunk by Sarthak in 1 week i.e., 7 days The second number = x
= (350 × 7) mL 5
= 2450 mL 32 3
The third number = x = 10 x
= 2L 450 mL 4 5
32. (A) : Time taken by Sheela to finish the story book Also,
1 3 7x
= 4 hours x − x = 42 ⇒ = 42
2 10 10
9 42 × 10
= × 60 mins ⇒ x= ⇒ x = 60
2 7
= 270 mins 2
\ Second number = × 60 = 2 × 12 = 24
1 5
Time taken by Uma to finish the story book = 5 hours
15 41. (A) : Side of the park = 72 m
76
= × 60 mins = 304 mins Perimeter of the park = (4 × 72) m = 288 m
15
Thus, Sheela finished the story book in (304 – 270) mins \ Distance covered in 1 round of the park = 288 m
Distance covered in 6 rounds of the park = (6 × 288) m
= 34 mins earlier. = 1728 m
33. (B) : Place value of digit 8 in 428795 = 8000
5
Place value of digit 7 in 924720 = 700 42. (B) : Length of the rectangle = m
\ Required difference = 8000 – 700 4
= 7300 1 37
Perimeter of the rectangle = 18 m = m
34. (A) : Perimeter of a square ACEG = 36 cm 2 2
⇒ 4 × side = 36 cm 37
⇒ 2(Length + Breadth) =
⇒ side = 9 cm 2
\ Perimeter of the given figure 5 37 5 37
⇒ 2 + Breadth = ⇒ + Breadth =
= AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HA 4 2 4 4
= 72 cm 37 5 32
⇒ Breadth = − ⇒ Breadth = =8
35. (D) : 4 4 4
\ Missing number is 667. \ Breadth of the rectangle = 8 m
36. (D) : 200 thousands + 300 hundreds + 210 tens 43. (C) : Number of chocolates in the box A = 27356
= 200000 + 30000 + 2100 = 232100 Number of chocolates in the box B = 32058
37. (C) : Weight of bag + Weight of 20 packs of noodles = 2 kg Number of chocolates in the box C = 29707
⇒ Weight of bag = 2 kg – Weight of 20 packs of noodles Total number of chocolates = 27356 + 32058 +29707
...(i) = 89121
Weight of bag + Weight of 12 packs of noodles = 1.32 kg 29707 1
...(ii) \ Required fraction = =
89121 3
2 kg – Weight of 20 packs of noodles + Weight of 12
packs of noodles 44. (C) : Movie show opened on 21st April
= 1.32 kg [Using (i)] Movie tickets were issued 3 weeks before 21st April.
⇒ (2 – 1.32) kg = Weight of 8 packs of noodles 3 weeks = 21 days
⇒ Weight of 8 packs of noodles = 0.68 kg \ Tickets issued on 21 days before 21st April i.e., 31st
⇒ Weight of 1 pack of noodles = 0.085 kg March
\ Weight of bag = 2 kg – Weight of 20 packs of noodles 45. (D) : Area of the square = 64 sq. cm
= [2 – (20 × 0.085)] kg ⇒ Side × Side = 64
= [2 – 1.7] kg ⇒ Side × Side = 8 × 8
= 0.3 kg ⇒ Side = 8 cm
Class-5 | Level-2 3
\ Perimeter of the square = 4 × Side \ Required difference = ` (155000 – 150000)
=4×8 = ` 5000
= 32 cm 48. (A) :
46. (B) : Let total number of sweets be x.
3
Number of sweets Jessica gets = x
5
3
Number of sweets Kumar gets = x − 48
5
3 3
Number of sweets Ali gets = x − x + x − 48
5 5
6
= x − x + 48
5
x
= 48 −
5
According to question,
1 3 3 x ⇒ P = 0, Q = 5 , R = 1, S = 6
⇒ x + x − 48 = 48 −
4 5 5 5 ( P + Q ) × S (0 + 5) × 6
\ = = 30
6 4x R 1
⇒ x − 48 = 192 −
5 5 49. (B) : (i) The tens digit is the greatest digit = 9
6 4 10 (ii) The hundreds digit is 4 less than the tens digit
⇒ x + x = 192 + 48 ⇒ x = 240 ⇒ x = 120
5 5 5 \ Hundreds digit = 9 – 4 = 5
120
Number of sweets Ali gets = 48 − = 48 – 24 = 24 (iii) When hundreds digit is divided by thousands digit,
5
24 1 the remainder is 1 i.e., thousands digit = 2
(a) Required fraction = =
120 5 (iv) Ones digit is the sum of hundreds and thousands digits.
(b) Total number of sweets in the box = 120 ⇒ ones digit = 5 + 2 = 7
47. (C) : (a) Money saved by Rohit in September = ` (80 × 1000) \ Required four digit number = 2597
= ` 80000 50. (C) : From the figure, we have,
Money saved by Rohit in July = ` (45 × 1000) AH = GF = FE = ED = x (say)
= ` 45000 and BC = DC = 24
Rohit saved ` (80000 – 45000) = ` 35000 more in September Now, AH + GF + ED = BC
than July.
⇒ x + x + x = 24
(b) Total money saved in June, July and August
⇒ 3x = 24
= ` (50 + 45 + 60) × 1000
= ` (155 × 1000) ⇒ x = 8 cm
= ` 155000 Also, HG + FE + DC = AB
Total money saved in September and October ⇒ HG + x + 24 = 48
= ` (80 + 70) × 1000 ⇒ HG + 8 + 24 = 48
= ` 150 × 1000 ⇒ HG = 48 – 32
= ` 150000 ⇒ HG = 16 cm
4 Class-5 | Level-2
CLASS 5
SET-5
HINTS AND SOLUTIONS
1. (C) : Greatest 8-digit number = 99999999 and smallest 8. (B) : Number name for 83,07,80,120 is
7-digit number = 1000000 Eighty three crore seven lakh eighty thousand one hundred
⇒ Difference = 99999999 – 1000000 = 98999999 twenty.
2. (B) : 77 – 42 ÷ 7 × 4 – 11 × 6 ÷ 3 + 2 9. (A) : Cost of 5 pairs of earrings + cost of 4 bracelets
= 77 – 6 × 4 – 11 × 2 + 2 = 77 – 24 – 22 + 2 = 33 = ` 172
3 15
3. (C) : Amount of pocket money spent by Mohan = = Cost of 4 bracelets = ` 172 – Cost of 5 pairs of earrings ...(i)
4 20
4 16 Cost of one bracelet = Cost of one pair of earrings + ` 16
Amount of pocket money spent by Sohan = =
5 20
Therefore, Sohan spent the greater part of his pocket money ⇒ Cost of 4 bracelets = 4(cost of one pair of earrings + ` 16)
16 15 16 − 15 1 ⇒ ` 172 – cost of 5 pairs of earrings
by − = =
20 20 20 20 = cost of 4 pairs of earrings + ` 64 (Using (i))
4. (C) : Let the number be x. ⇒ 172 – 64 = Cost of 9 pairs of earrings
2 2
⇒ 4 × x = x + 110 ⇒ 4 x − x = 110 ⇒ 108 = Cost of 9 pairs of earrings
3 3
12 x − 2 x 10 108
= 110 ⇒ x = 110 ⇒ Cost of 1 pair of earrings = ` = ` 12
⇒
3 3 9
110 × 3 35
⇒ x= = 33 10. (A) : Quantity of bananas Manu had = dozen
10 4
3 6 16
5. (C) : A. 6 + + = 6 + 0.003 + 0.06 = 6.063 Quantity of bananas Somya had = dozen
1000 100 3
6 3 ⇒ Total quantity of bananas they have altogether
B. 0.6 = =
10 5 35 16 105 + 64 169 1
6 = + = = dozen = 14 dozen
C. = 0.6 4 3 12 12 12
10 11. (C) : Weight of hazelnuts = 3.6 kg
3
D. 0.003 = Weight of raisins = 0.75 kg
1000
Total weight of both hazelnuts and raisins = (3.6 + 0.75) kg
6. (D) : 3 1 − 1 3 + 2 1 − 1 1 − 1
12 4 2 2 3 = 4.35 kg
Total number of boxes = 5
37 7 5 9 − 2 4.35
= − + − \ Weight of mixture in one box = = 0.87 kg
12 4 2 6 5
37 7 5 7 37 7 8 1 1 1 1
= − + − = − + 12. (D) : Fractions are , , and .
12 4 2 6 12 4 6 7 4 5 6
All fractions have same numerator. So, fraction that have
37 21 + 16 37 37 greater denominator will be smaller.
= − = − =0 1 1 1 1
12 12 12 12 Thus, descending order is , , , .
4 5 6 7
7. (C) : Consumption of milk by the family in one day 13. (D) : Greatest two-digit number divisible by 8 is
1 13
= 3 litres = litres. 96 i.e., XCVI
4 4
14. (D) : Weight of watermelon = 10(weight of two apples)
Number of days in the month of September = 30
Weight of 1 apple = 214 g
Quantity of milk consumed by the family during the month
13 Weight of 2 apples = 428 g
of September = 30 ×
4 Weight of watermelon = 10 × 428 = 4280 g
15 × 13 195 1
= = = 97 litres \ Weight of 3 watermelons = 3 × 4280 g = 12840 g
2 2 2
1
Class-5 | Level-2
15. (B) : Age of Ishika = 15 years 22. (B) : The total cost at which Raghu sold 36 chairs
According to question, = ` (36 × 84) = ` 3024
Age of Ritika = 15 + 5 = 20 years 23. (D) : Product of (1234, 78) = 1234 × 78 = 96252
\ Their total age = 15 + 20 = 35 years Product of (5678, 89) = 5678 × 89 = 505342
16. (A) : Total population of city = 5,12,10,913 \ Required sum = 96252 + 505342 = 601594
Number of males in the city = 23,05,218
24. (A) : Let the number be x
Number of females in the city = 18,47,525
Number of children in the city According to question,
= 5,12,10,913 – 23,05,218 – 18,47,525 = 4,70,58,170 2x ÷ 17 = 6
17. (D) : Cost of a printer = ` 200 2x 6 × 17
⇒ =6⇒ x= = 51
∵ Cost of a computer = Cost of a printer + ` 1600 17 2
= ` 1800 Therefore, required number is 51
Total cost of 3 computers and 2 printers
= (3 × 1800) + (2 × 200) 25. (D) : Total number of students in the class = 44
= 5400 + 400 = ` 5800
Let number of girls be x
18. (B) : Number of guests in Hotel A = 6500 \ Number of boys be (44 – x)
3
Number of guests checked out = (6500) = 4875 According to question,
4 1 3
\ Number of guests left in Hotel A = 6500 – 4875 ( x) = (44 − x)
4 10
= 1625
Also, Number of guests in Hotel B = 6500 x 132 3 x x 3 x 132
⇒ = − ⇒ + =
3 4 10 10 4 10 10
Number of guests checked out = (6500) = 3900
5 5+6 132 11x 132
⇒ x= ⇒ =
\ Number of guests left in Hotel B = 6500 – 3900 20 10 20 10
= 2600
132 × 20
\ Total number of guests left in Hotel A and Hotel B ⇒ x= = 24
altogether = 1625 + 2600 = 4225 11 × 10
Number of girls = 24
19. (D) : Let missing value be x
Number of boys = 44 – 24 = 20
0.25 × 14 = 0.25 × 3 + 0.25 × 3 + 0.25 × x 1
⇒ 3.5 = 0.75 + 0.75 + 0.25 × x Now, number of girls who wear spectacles = × 24 = 6
4
⇒ 3.5 – 1.5 = 0.25 × x ⇒ 2 = 0.25 × x 2
2 2 Number of boys who wear spectacles = × 20 = 8
⇒ x= = × 100 = 8 5
0.25 25
Total number of students who wear spectacles = 6 + 8 = 14
20. (A) : Prime numbers between 10 and 40 are 11, 13, 17, 19,
Number of students who do not wear spectacles = 44 – 14
23, 29, 31, 37 = 30
\ Required sum = 180
26. (A) : Let breadth of rectangle be x m
A B 6
⇒ Length of rectangle = x m
O 4cm 1cm 3cm
D 5
P C
2cm 2cm 3cm Since, perimeter of a rectangle = 132 m
N M F
21. (A) : 2cm E 2cm ⇒ 2(Length + Breadth) = 132
K H
L G
2cm 2cm 6 11x
J I ⇒ 2 x + x = 132 ⇒ 2 × = 132
12cm 5 5
JI = OP + AB + CD
12 = 4 + AB + 3 132 × 5
⇒ x= = 30
11 × 2
⇒ AB = 12 – 7 = 5 cm
6
Now, perimeter of the figure = AB + BC + CD + DE + EF \ Breadth = 30 m and length =(30 m) = 36 m
5
+ FG + GH + HI + IJ + JK + KL + LM + MN + NO + OP
+ PA = (5 + 1 + 3 + 2 + 3 + 2 + 3 + 2 + 12 + 2 + 4 + 2 + ⇒ Area of rectangle = Length × Breadth
4 + 2 + 4 + 1) cm = 52 cm = 36 × 30 = 1080 m2
2
Class-5 | Level-2
27. (C) : Number of chairs in Class 5A = 6 × 6 = 36 Since, area of square = 49 cm2
2
Number of chairs in Class 5B = 4 × 6 = 24 x
Number of chairs in Class 5C = 4 × 6 = 24 ⇒ = 49
4
Number of chairs in Class 5D = 3 × 6 = 18 ⇒ x2 = 49 × 16 = 7 × 7 × 4 × 4
Number of chairs in Class 5E = 5 × 6 = 30
Therefore, classes 5D and 5E have a total number of 48 ⇒ x = 28 cm
chairs. \ Length of piece of wire is 28 cm.
28. (D) : Present age of John = 10 years 36. (A) : Cost of 2 kg of rice = 2 × 8 = ` 16
1 1
Age of John after two years = (10 + 2) years = 12 years Cost of kg of sugar = × 14 = ` 7
According to question, 2 2
Cost of 2 soaps = 2 × 10 = ` 20
His father's age = (4 × 12) years = 48 years
\ Sum of their present ages = 48 + 10 = 58 years Cost of 1 packet of washing soda = ` 15
29. (C) : XX = 20, XXXVI = 36, V = 5 Total cost of the provisions purchased by Guru
\ Ascending order is 5, 20, 36 i.e. V, XX, XXXVI = ` (16 + 7 + 20 + 15) = ` 58
37. (C) : Total time taken by train
30. (B) : 1 2 = Time duration from 11:55 p.m. on Thursday to 4:30 a.m.
3 on Saturday = 28 hrs 35 mins
4 38. (C) : Time taken by Mrs Sammy in cleaning the windows
1 6
5 6 = 1 = hours
5 5
\ 6 squares must be shaded to make the given figure Time taken by her in mopping the floor
symmetrical along vertical line.
6 3 24 − 15 9
= − hours = hours = hours
31. (B) : Smallest three-digit number using the digits 0, 9 and 5 4 20 20
6 = 609
Greatest three-digit number using the digits 0, 9 and 6 = 960 39. (C) : Let the capacity of bottle = x mL
\ Required product = 609 × 960 = 584640 According to question,
32. (B) : Let cost of storybook = ` x 1 1
( x) − 300 = x
Then cost of dictionary = ` (3x) 2 6
and cost of storybook = 3(Cost of a pen) x x x x
x ⇒ − 300 = ⇒ − = 300
⇒ Cost of pen = ` 2 6 2 6
3
Since, cost of pen = ` 52 3 −1
⇒ x = 300
x 6
\ 52 = ⇒ x = 52 × 3 = ` 156
3 2 300 × 6
Cost of dictionary = 3(156) = ` 468 ⇒ x = 300 ⇒ x = = 900
6 2
Cost of all items paid by Ritu = `(468 + 156 + 52)
= ` 676 Amount of more water needed to fill the bottle to its brim
33. (A) : Place value of digit 7 in the number 272693 = 70000 1
= 900 – (900) = 900 – 150 = 750 mL
Place value of digit 8 in the number 928624 = 8000 6
\ Required difference = 70000 – 8000 = 62000 40. (C) : Number of pupils who did not pass the test = Number
of pupils obtained Grade A, Grade B, Grade D and Grade E
34. (A) : We have,
= 6 + 10 + 6 + 4 = 26
1 1 1 7 9 16
3 +4 +5 = + + 41. (B) : Total number of equal parts = 12
2 2 3 2 2 3
Number of unshaded parts = 7
21 + 27 + 32 80 40 2
= = = = × 20 7
6 6 3 3 \ Required fraction =
12
\ The required number is 20. 42. (A) : Since, total number of children in the field = 330
According to question,
35. (B) : Let the length of wire = x cm
5
⇒ Perimeter of the square = x cm Number of boys in the field = × 330 = 150
⇒ 4 (side) = x cm 11
x Number of girls in the field = 330 – 150 = 180
⇒ (side) = cm
4
3
Class-5 | Level-2
2
Number of girls having long hair (180) = 120
3 ⇒ = 1575 – 775 = 800
\ Number of girls having short hair = 180 – 120 = 60
4
Class-5 | Level-2
SPACE FOR ROUGH WORK
6 Class-5 | Level-2