Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 12

Republic of the Philippines

Department of Education
Region VIII (Eastern Visayas)
Division of Leyte
Hilongos South District
BALIW ELEMENTARY SCHOOL
SY: 2023-2024

LESSON PLAN IN GRADE 1 & 2


Quarter 3, Week 4

9:00-10:00 ARALING PANLIPUNAN 1 ARALING PANLIPUNAN 2


Pamantayang Ang mga mag-aaral ay naipamamalas ang Ang mag-aaral ay naipapamalas ang
Pangnilalaman pag-unawa sa kahalagahan ng pagkilala ng kahalagahan ng mabuting paglilingkod ng
mga batayang impormasyon ng pisikal na mga namumuno sa pagsulong ng mga
kapaligiran ng sariling paaralan at ng mga pangunahing hanapbuhay at pagtugon sa
taong bumubuo ditto na nakatutulong sa pangangailangan ng mga kasapi ng sariling
paghubog ng kakayahan ng bawat batang komunidad.
mag-aaral.
Pamantayan sa Ang mga mag-aaral ay buong Ang mag-aaral ay nakapagpapahayag ng
Pagganap pagmamalaking nakapagpapahayag ng pagpapahalaga sa pagsulong sng mabuting
pagkilala at pagpapahalaga sa sariling paglilingkod ng mga namumuno sa
paaralan. komunidad tungo sa pagtugon sa
pangangailangan ng mga kasapi ng sariling
komunidad.
Mga Kasanayan sa Nailalarawan ang mga tungkuling Naipaliliwanag ang pansariling tungkulin sa
Pagkatuto ginagampanan ng mga taong bumubuo pangangalaga ng kapaligiran.
sa paaralan (e.g. punong guro, guro, mag- (AP2PSK-IIIa-1)
aaral, doktor at nars, dyanitor at iba pa.)
AP1PAA-IIIa-1
Competency: Nakapagpapakita ng iba’t
Integration Competency: Natutukoy ang iba’t ibang
ibang paraan ng pagiging masunurin at paraan upang mapanatili angn kalinisan at
magalang ESP1PPP-IIIa-1 (ESP Integration) kaayusan sa pamayanan. ESP2PPP-IIIg-h-12
Competency: Engages in fun and enjoyable (ESP Integration)
physical activities with coordination(action
songs) (PEPF-Ia-h-2) PE Integration Competency: Follows simple instructions and
rules. PE1PF-Iva-h-10 (PE Integration)
Competency: Read Grade 1 level words,
phrases and sentences with appropriate
speed and accuracy. MT1F-Ic-Iva-i-1.1
(MTB Integration)

KBI Pagiging marespeto Pagpapahalaga sa likas na yaman


Layunin ng Aralin 1. Nakikilala ang mga taong bumubuo sa 1. Natatalakay ang pansariling
paaralan. tungkulin sa pangangalaga ng
2. Nailalarawan ang mga tungkuling kapaligiran.
ginagampanan ng mga taong bumubuo 2. Nasasabi ang mga pansariling
sa paaralan. tungkulin sa pangangalaga ng
3. Napapakita ang pag respeto sa mga kapaligiran.
taong bumubuo sa paaralan 3. Naisasagawa ang wastong tugon sa
pangangalaga ng kapaligiran.
Paksang aralin Tungkuling Ginagampanan ng mga Taong Ang Pansariling Tungkulin sa Pangangalaga
Bumubuo sa Paaralan ng Kapaligiran
Mga Kagamitan sa CG, TG, Textbook, Laptop, Mga Larawan at Araling Panlipunan 2 CG, TG, Laptop, TV,
Pagtuturo/ videos, powerpoint presentation, charts, audio-visual presentation, larawan , chart,
Learning Resources activity sheets activity sheets
Pamamaraan Grouping Structures (tick boxes):
Use these letter Whole Class Mixed Ability Groups Friendship Groups
icons to show Describe the parts of the lesson Ability Groups Other (specify)
methodology and (for example the introduction), Grade Groups Combination of
assessment Structures
activities where you may address all grade
T Direct Teaching levels as one group.

G Group Activity

I Individual
Activity
A
Assessment
Mga Gawain sa Pagtuturo, Pagkatuto at Pagtataya
Baitang 1 Baitang 2
INTRODUCTORY ACTIVITY
Setting of Rules T
A. Preliminaries
 Magpakanta sa kantang “Kung
Ikaw ay Masaya”
 Magkaroon ng 5-item spelling
drill. (BOARD WORK)
B. Pagbabalik -Aral
Unsay mahitabo sa atong pagtoun
kung ang atong eskwelahan limpyo ug
hapsay?
C. Panimulang Gawain (gamit ang PPT) SDA – Self-Directed Activity
Direksyon: Ilha kung kinsang tawhana
ang mogamit sa ipakita nga mga larawan.
Tarunga ang mga letra para makita ang
sakto nga tubag.

1.

2.
3.

t a l u t m u g d o

4.

s a r n

D. Paghahabi sa layunin ng aralin


Base sa atong kinaunhang gibuhat,
unsa kaha ang atoang tinguha karong
buntaga?

ACTIVITY
G
Pamantayan sa Pangkatang Gawain:
1.Maghilom
2. Magtinabangay
3. Humanon ang trabahoon sa gihatag na
oras.

Bago ibigay ang activity cards ,ipahayag


muna ang Rubric sa Pagmamarka.

DI-
GAANO MAG-
NATATAN MAHUS
PAMANTA NG ENSAYO
GI AY
YAN MAHUS PA
5 puntos 3 puntos
AY 1 puntos
2 puntos
Nakaku Nakaku
Markang Nakakuha Nakaku
ha ng 3 ha ng 2
nakuha ng 5 ha ng 1
puntos puntos
puntos puntos

Tatlo Dalawa
Ang lahat lamang ng Isa lang
Kooperasy ng na miyemb ang
on ng miyembro miyemb ro lang nagsaga
grupo ay ro ang ang wa sa
nagsagawa nagsaga nagsaga gawain.
sa gawain wa sa wa sa
gawain gawain
EASY
A. Ilha ang mga tao nga naay katungdanan
aron mapalambo ang eskwelahan. Piliia ang
saktong tubag nga naa sa kahon. Isuwat ang
letra lamang.

______ ______ ______


______ ______

a. nars c. prinsipal
b. guwardiya d. dyanitor
e. magtutudlo

AVERAGE
Ilha ang mga tao nga naay katungdanan aron
mapalambo ang eskwelahan. Ipapilit ang
hulagway sa gihisgutan.

Pangutana Hulagway
1. Kinsa man ang
magtudlo sa mga
bata?
2. Kinsa man ang
nagdumala sa tibuok
eskwelahan?
3. Kinsa man ang
motambal nnyo kung
kamo masamad or
masakit?
4. Kinsa man ang
magbantay sa
seguridad sa mga
bata ug
mga magtutudlo?
5. Kinsa man ang
nag-atiman sa
kalimpyo sa
eskwelahan?

guwardiya
prinsipal nars

magtutudlo
dyanitor

DIFFICULT
Ilha ang mga tao nga naay katungdanan aron
mapalambo ang eskwelahan. Isuwat ang
tubag sa blanko.
___________ 1. Nagbantay sa seguridad sa
eskwelahan.
___________ 2. Tigdumala sa tibuok
eskwelahan.

___________ 3. Nag-atiman kung nay


masakit na tinun-anan.
___________ 4. Nag-atiman sa kalimpyo sa
eskwelahan.
___________ 5. . Nagtudlo sa tinun-an.

nars prinsipal
guwardiya dyanitor
magtutudlo

INTRODUCTORY ACTIVITY
Setting of House Rules T
A. Preliminaries
Magpabasa sa mga bata ng mga
salita na ipakita sa telebisyon.
B. Pagbabalik -Aral
Magtawag ng mga bata ug maghatag ug
bahandi sa yuta ug bahandi sa tubig. Ipasulti
unsaon kini nila pag-atiman.

C. Panimulang Gawain
Direksyon: Pagpakita og duha ka hulagway
sa komunidad

Unsa man ang mga hulagway nga


imong nakita? Asa nga hulagway ang mas
ganahan nimo nga puy-an? Ngano man?

D. Paghahabi sa layunin ng aralin


Base sa atong kinaunhang gibuhat,
unsa kaha ang atoang tinguha karong
buntaga?

ACTIVITY G
Pamantayan sa Pangkatang Gawain:
1.Maghilom
2. Magtinabangay
3. Humanon ang trabahoon sa gihatag na
oras.

Bago ibigay ang activity cards ,ipahayag


muna ang Rubric sa Pagmamarka.
DI- MAG-
NATATAN
PAMANTAY MAHUSAY GAANONG ENSAYO
AN
GI
3 puntos MAHUSAY PA
5 puntos
2 puntos 1 puntos

Nakakuha Nakakuha
Markang Nakakuha Nakaku
ng 3 ng 2
Nakuha ng 4 ha ng 1
puntos puntos
puntos puntos

Ang lahat Tatlo Isa lang


Dalawang
Kooperasy ng lamang na ang
miyembro
on ng miyembro miyembro nagsaga
lang ang
grupo ay ang wa sa
nagsagawa
nagsagawa nagsagawa gawain.
sa gawain
sa gawain sa gawain

EASY
Susiha kung ang hulagway nagpakita sa
kaugalingong responsibilidad arong
maampingan ang palibot. Lingini kini ug
butangi ug ekis (x ) kon dili.

AVERAGE
Susiha kung ang hulagway nagpakita sa
kaugalingong responsibilidad arong
maampingan ang palibot. Butangi ug tsek (/)
ang kung kini nagpakuta ug ekis (x) kon wala.
______1. pagpananom ug tanom
______2. pagdaob sa mga basura
______3. reduce, reuse, recycle
______4. Paglabay og mga basura sa sapa
______5. Pagputol sa mga kahoy

FAST
Kompletuha ang graphic organizer. Isulat ug
mga pamaagi nga nagpakita sa kaugalingong
responsibilida aron maampingan ang palibot.

MGA PAMAAGI SA PAG-ATIMAN


SA KINAIYAHAN
ANALYSIS
Pamprosesong mga tanong: T
1. Kinsa ang mga tao na atong nahisgutan?
2. Kaila ba mo nila?
3. Asa kaha kaya ni nato sila pwede na
makit-an?

(Iisa-isahin ng guro ang pagtatalakay ng


bawat taong bumubuo sa paaralan, gamit
ang powerpoint presentation.)

4. Kinsa man diay ang pangalan sa


nagdumala sa atong eskwelahan karon ?
(Localization)

GAD Integration: Ang prinsipal nato sa atong


eskwelahan, usa ka babaye. Pwede ba nga
mahimong prinsipal ang usa ka lalake?

5. Unsa man inyong buhaton kung inyo


siyang masugatan o makit.an?

6. Kinsa man pod ang ngalan sa inyung


magtutudlo? Unsa man pod iyang trabaho?
Kinsa man ang mga magtutudlo diri sa atong
eskwelahan? (Magpakita pa ug mga larawan
sa mga magtutudlo sa eskwelahan)

7. Kinsa man ang nag-atiman sa mga bata o


tinun-an kung panangllitan masakit o
masamad sila? Wala man kitay nars diri sa
atong eskwelahan, kinsa may motambal
kung kamo masamad? Unsa man diay
kinahanaglan natong buhaton para dili kita
masamad? para dili magsakit atong tiyan?

8. Ato mang nahisgutan ganina ang dyanitor,


unsa man iyang trabaho? Sanglit wala man
kitay dyanitor sa atong eskwelahan kay
gamay raman kini, kinsa may molimpyo sa
atong eskwelahan? Nganu kinahanglan man
nga limpyo ang atoang palibot?

9. Kinsa man pod ang nag-atiman sa


seguridad sa eskwelahan? Ngano kaha nga
wala kitay guard sa eskwelahan?
Kasagaran natong makit.an nga gwardiya,
usa ka lalake. Mamahimo bang ang usa ka
babaye, mahimo usab nga gwardiya? Ngano
man?

ABSTRACTION (HOTS)
1. Pila man ang mga tao na nibuo sa atong
eskwelahan?(Ato silang iphon)
2. Unsaon man ni nato sila pagsuwat?
(Tagsa-tagsaon sa maestro kung unsaon
pagsuwat sa matag pangalan sa mga
taong nahisgutan)
3. Unsa ang ilang mga katungdanan?
4. Kung ikaw papilion, unsa man imung
ganahan ig kadako nimu? Nganu man?

APPLICATION ANALYSIS
Ilha ang mga tao nga naay I A. Mga pamprosesong tanong: T
katungdanan aron mapalambo ang 1. Unsa man diay ang mahitabo kung
eskwelahan. Pilia sa mga kahon ang inyung dili nato ampingan ang naa sa atong
tubag. (ICT Integration) palibot?
2. Unsa man ang angay natong
buhaton aron malikayan nato nga
kini nga mga panghitabo?
3. Ikaw,isip usa kabata adunay ka bay
mahimo aron kini malikayan nga
mahitabo?
4. Nindot ba puy-an ang lugar nga
limpyo? Ngano man?

ABSTRACTION (HOTS)
Sagutin ang mga tanong
1. Unsa kahay mahitabo kung pulos
basura ang naa sa atoang palibot?
2. GAD Integration: Unsa nga mga
maayong buluhaton sa pag-atiman
sa mga bahandi sa kinaiyahan ang
mabuhat sa mga batang lalaki ug
babaye sama kaninyo? (Lain-lain ang
mga tubag)

Mga paagi kon unsaon pag-atiman ang mga


bahandi sa kinaiyahan
Pagtanom og mga kahoy
Pagpabiling limpyo ang palibot
pinaagi sa paglabay sa mga basura sa
saktong labayanan
Mabinantayon sa mga illegal nga
mangisda, illegal nga pagpamutol og
kahoy, ug uban pang matang sa
dautan nga buhat sa kinaiyahan
Pagsuporta sa mga
kalihokan/proyekto para
mapanalipdan ang kinaiyahan
APPLICATION (ICT Integration)
I
Susiha ang mga hulagway kung kini
nagpakita sa kaugalingong responsibilidana
aron maampingan nato ang atong palibot.
Pilia kung  kung kini sakto, ug  kung dili.

ASSESSMENT Ilha ang mga katungdanan sa mga mosunod Susiha kung ang sitwasyon kung kini
na tawo sa atong eskwelahan. Pilia ang letra nagpakita sa kaugalingong A
sa injung tubag sa kahon. responsibilidad arong maampingan ang
_________1. prinsipal A palibot. Idibuho ang () kung ang sitwasyon
_________2. magtutudlo nagpakitag responsibilidad sa pag-atiman sa
_________3. nars palibot, ( ) kung dili.
_________4. dyanitor
_________ 5. gwardiya ___________ 1. Pagpamutol sa mga kahoy.
___________ 2. Pagpananom sa mga
bakanteng lote sa imong tugkaran.

a. - Ang nag-atiman sa kalimpyo ___________ 3. Paglabay sa mga basura


ug kaanindot sa eskuylahan bisan asa nga lugar.
___________ 4. Paglabay sa mga basura sa
b. - Ang nagtudlo sa mga insaktong lugar labayanan.
tinun.an ___________ 5. Pagdaginot sa paggamit sa
tubig ug kuryente.

c. - Ang nangulo sa
eskwelahan.

d. - Ang nagbantay sa
seguridad sa mga
magtutudlo ug tinun-an

e. -Ang mag-atiman kon adunay


magkasakit nga mga tinun-an

Takdang Aralin Sa inyong “assignment notebook”. Ilha ug ilista Magdibuho sa papel og usa ka buluhaton nga
ang mga katungdanan sa mga tao nga anaa sa nagpakitag pag-atiman sa kinaiyahan nga kaya ra
eskwelahan. nimo mabuhat isip usa ka tinun-an sa ikaduhang
Prinsipal ang-ang. Kolori kini.
1.
2.
3.
Magtutudlo
1.
2.
3
RRE 0-3 – Reteach 0-3 – Reteach
Ipabasa sa miyembro sa imong pamilya. Lingini Basaha og sabta ang mga pahayag. Isulat ang
ang letra sa saktong tubag. tama kung husto ang gibuhat og mali kon dili
1. Bag-o nga nibalhin sa eskuylahan si Lea. Gusto husto ang gibuhat.
siya mohulam og libro sa library. Kinsa ang iyang _______1. Ginadili ang pagputol og mga linghud
duolon aron makahulam siya og libro? o bata nga punuan kahoy.
A. prinsipal _______2. Ang pagkaupaw sa kabukiran ang
B. magtutudlo maoy hinungdan sa pagbaha og pagkankan sa
C. laybraryan yuta.
2. Nagdali si Marlon sa pagsulod sa eskuylahan. _______3. Maglabay og mga basurang plastik og
Nasugatan niya ang usa sa nagdumala sa basiyo sa ilimnon sa baybayon.
eskuylahan nga nagtan-aw kon nagsul-ob ba sa _______4. Subsub nga pagpananom og mga
uniform ug I.D. ang mga tinun-an. Kinsa siya? utanon/gulay sa mga bakanteng lote o bisan sa
A. prinsipal mga PET bottles kun walay lugar katamnan .
B. gwardiya _______5. Ginadili ang pagpangisda nga gamit
C. dyanitor ang dinamita o cyanide
3.Samtang nagpaingon si Juan sa playground sa
eskuylahan, Nakita niya si Nong Pedro nga 4 – Reinforcement
nagsilhig atubangan sa gate. Kinsa si Nong Tubaga usa ang pangutana una ka mopadayon.
Pedring? “Unsa ang mga proyekto o kalihukan
A. dyanitor pangkalikupan o pansilinganan nga gipatuman sa
B. gwardiya atong gobyerno?
C. nagdumala sa kantina
4. Tungod kaniya nakahibalo ka moihap, mobasa,
ug mosulat. Kinsa siya?
A. magtutudlo
B. nars
C. laybraryan
5.Nisakit ang tiyan ni Vince. Kinsa ang iyang
pangayoan og tambal para sa iyang gibati?
A. prinsipal 5 – Enrichment
B. magtutudlo Magbigay ng mga pamamaraan upang
C. nars mapangalagaan ang mga likas na yaman at
mapanatili ang kalinisan ng sariling komunidad.
4 – Reinforcement

Pilia sa kahon ang saktong tubag. Isulat kini sa


blangko.

nars gwardiya dyanitor


prinsipal magtutudlo
nagdumala sa kantina

1. Giatiman niya ang kahimsog sa mga tinunan


pinaagi sa pagsegurado nga limpyo
ugmakahimsog ang pagkaon nga ibaligya.
2. Daghang gitudlo siya sa iyang mga tinunan.
3. Nangulo siya sa mga magtutudlo ug mga tinun-
an sa eskuylahan.
4. Gibantayan niya og maayo para masiguro ang
seguridad sa mga tinun-an.
5. Maghatag siya og tambal kung gihilantan ang
usa ka tinun-a

5- Enrichment
Isuwat ang mga responsibilidad sa mga tao sa
eskwelahan ug unsa ilang mga katungdanan.
REMARKS
CPL=No . Of Learners who pass the test x
100%
No. of learners who took the test

Reflection A. No. of learners who earned 80% in the evaluation A. No. of learners who earned 80% in the evaluation
B. No. of learners who require additional activities for B. No. of learners who require additional activities for
remediation who scored below 80% remediation who scored below 80%
C. Did the remedial lesson work? No. of learners who C. Did the remedial lesson work? No. of learners who
have caught up with the lesson. have caught up with the lesson.
D. No. of learners who continue to require remediation. D. No. of learners who continue to require remediation.
E. Which of my teaching strategies worked well? Why? E. Which of my teaching strategies worked well? Why?
F. What difficulties did I encounter which my principal F. What difficulties did I encounter which my principal
or supervisor can help me solve? or supervisor can help me solve?
G. What innovation or localized materials dis I use/ G. What innovation or localized materials dis I use/
discover which I wish to share with other teachers? discover which I wish to share with other teachers?

PREPARED BY:

JENKY MAE S. CACHERO


Teacher I

CHECKED AND OBSERVED BY:


MICHELLE LOU C. INGAN, EdD AMOR C. PEREZ
Master Teacher I School TIC

You might also like