Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Scenariusz lekcji

I. Cele lekcji

1) Wiadomości
Uczeń wie:
· co to jest pole magnetyczne;
· jak oddziałują na siebie bieguny magnetyczne;
· co to jest magnes trwały;
· jaki kształt mają linie pola magnetycznego;
· co to jest ferromagnetyk i jak jest zbudowany oraz na czym polega
namagnesowanie ferromagnetyka;
· jaki jest kształt linii pola magnetycznego utworzonych przez magnes trwały
(sztabkowy);
· że wokół przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny, istnieje pole
magnetyczne;
· jak wyznaczyć biegunowość pola magnetycznego wokół przewodnika, przez
który płynie prąd elektryczny;
· jak oddziałują na siebie przewodniki, przez które płynie prąd elektryczny;
· jak jest zbudowany i jak działa elektromagnes;
· jakie zastosowanie ma elektromagnes;
· jak działa silnik elektryczny;
· co to jest siła elektrodynamiczna;
· od czego zależy wartość siły elektromotorycznej;
· na czym polega zjawisko indukcji elektromagnetycznej;
· jak wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego;
· jakie są sposoby otrzymywania prądu indukcyjnego.
b) Umiejętności
Uczeń umie:
· zademonstrować oddziaływanie biegunów magnetycznych;
· wskazać, że przewodnik, przez który płynie prąd elektryczny, wytwarza wokół
siebie pole magnetyczne;
· określić kierunek i zwrot siły elektrodynamicznej.

II. Metoda pracy


Praca pisemna.

III. Środki dydaktyczne


Test

IV. Przebieg lekcji


1) Faza przygotowawcza
a) Sprawy organizacyjno – porządkowe:
· sprawdzenie obecności;
· sprawdzenie, czy każdy uczeń siedzi osobno (przygotowano jedną wersję
testu);
· przypomnienie uczniom o konieczności wyciągnięcia przyborów do pisania;
· rozdanie arkuszy z instrukcją (załączniki) i przeczytanie ich głośno;
· zapytanie uczniów o zrozumienie instrukcji.
2) Faza realizacyjna
a) Rozdanie testów (załączniki).
b) Określenie czasu trwania testu (zapisanie na tablicy godziny rozpoczęcia i
zakończenia testu).
c) Stworzenie miłej atmosfery i pilnowanie uczniów.
d) Przypomnienie o czasie, jaki pozostał do końca lekcji.
3) Faza podsumowująca
a) Zebranie testów i sprawdzenie liczby oddanych prac.
b) Wyjaśnienie ewentualnych niejasności zgłaszanych przez uczniów, podanie
poprawnych odpowiedzi.

V. Bibliografia
1) H. Kaczorek, „Testy z fizyki dla gimnazjum”, Wydawnictwo Zamkor, Kraków 2004.
2) G.Francuz - Ornat, T.Kulawik, M. Nowotny – Różańska, „Fizyka i astronomia dla
gimnazjum”, Nowa Era, Warszawa 1999

VI. Załączniki
1) Instrukcja do sprawdzianu (dla ucznia)

Instrukcja do sprawdzianu

Sprawdź, czy wyciągnąłeś/aś przybory do pisania.


Przed Tobą leży sprawdzian wiadomości i umiejętności z działu magnetyzm.
Składa się on z 25 zadań zamkniętych (zakreślasz tylko jedną odpowiedź spośród A,
B, C, D), oraz 2 zadania otwarte, które rozwiązujesz.
Jeśli stwierdzisz, że zakreśliłeś/aś złą odpowiedź i zamierzasz ją zmienić to zakreśl ją
kółkiem i dokonaj ponownego wyboru. Nie używaj korektora.
Pisz długopisem, a rysunki wykonuj ołówkiem. Postaraj się pisać i rysować starannie.

2) Test
Imię i nazwisko ………………………………….. Klasa ………………

Zad.1 Rysunek przedstawia wyróżnione bieguny 1,2,3 magnesów sztabkowych i linie


pola magnetycznego z zaznaczonym zwrotem w ich pobliżu. Jakie to bieguny w
kolejności 1,2,3 ?
A) N,N,N
B) S,S,N
C) S,S,S,
D) N,N,S

Zad.2 Rysunki przedstawiają linie pola magnetycznego wytwarzanego przez


następujące źródła: a) magnes sztabkowy, (b) prostoliniowy przewodnik z prądem, (c)
magnes podkowiasty. Przyporządkuj źródłom wytwarzane przez nie pola.

A) (a)–3, (b)–2, (c)–1


B) (a)–3, (b)–1, (c)–2
C) (a)–2, (b)–1, (c)–3
D) (a)–1, (b)–3, (c)–2

Zad.3 Rysunek pokazuje sposób zastosowania reguły prawej dłoni. Co wskazuje


kciuk, a co pozostałe palce?

A) Kciuk siłę elektrodynamiczną, a palce przepływ prądu.


B) Kciuk siłę elektrodynamiczną, a palce linie pola magnetycznego.
C) Kciuk kierunek prądu, palce linie pola magnetycznego.
D) Kciuk kierunek prądu, a palce linie pola elektrycznego.

Zad.4 Rysunki przedstawiają pierścienie, w których płynie prąd I w kierunku zgodnym


z ruchem wskazówek zegara. Który rysunek poprawnie pokazuje przebieg linii pola
magnetycznego w środku pierścienia?
Zad.5 Który z rysunków poprawnie przedstawia kształt i zwrot linii pola
magnetycznego między biegunami magnesów?

Zad.6 Między biegunami dwóch magnesów znajduje się prostoliniowy przewodnik, w


którym płynie prąd w stronę obserwatora (prostopadle do kartki).Jaki jest kierunek i
zwrot działającej na przewodnik siły elektromotorycznej?

A) wskazuje go strzałka 1.
B) wskazuje go strzałka 2.
C) wskazuje go strzałka 3.
D) wskazuje go strzałka 4.

Zad.7 Za pomocą magnesu wzbudzano prąd indukcyjny w miedzianym pierścieniu.


Który rysunek poprawnie przedstawia kierunek prądu w pierścieniu i linie pola
magnetycznego magnesu?
Zad.8 W pobliżu zwojnicy ustawiono igiełki magnetyczne. Który z rysunków
poprawnie przedstawia ustawienia się igiełek?

Zad.9 W przewodniku P płynie prąd za płaszczyznę rysunku. Która strzałka


poprawnie przedstawia kierunek i zwrot linii pola magnetycznego w punkcie A?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 4

Zad.10 Przed trzema przewodnikami kołowymi z prądem I umieszczono identyczne


magnesy. W którym układzie na przewodnik i magnes działa siła wzajemnego
przyciągania?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 1 i 3

Zad.11 Jak jest zwrócona siła elektrodynamiczna działająca na element A – B


przewodu, którym płynie prąd w sytuacji przedstawionej na rysunku?
A) w dół
B) w górę
C) w lewo
D) w prawo

Zad.12 Zbliżając magnes do wiszącego na nici lekkiego miedzianego pierścienia,


wzbudzamy w nim prąd elektryczny ( rysunek).W którą stronę płynie prąd w
pierścieniu i jak zachowuje się pierścień?

A) zgodnie ze wskazaniem strzałki 1, pierścień odchyla się w prawo


B) zgodnie ze wskazaniem strzałki 1, pierścień odchyla się w lewo
C) zgodnie ze wskazaniem strzałki 2, pierścień odchyla się w prawo
D) zgodnie ze wskazaniem strzałki 2, pierścień odchyla się w lewo

Zad.13 Ile wynosi natężenie prądu elektrycznego w „korytku” K (patrz rysunek)


używanym do topienia cyny, jeżeli pominiemy straty energii w transformatorze?

Zad.14 Jeżeli za pomocą transformatora obniżamy napięcie z 220V na 22V, to


stosunek liczny zwojów uzwojenia wtórnego do pierwotnego wynosi?
3) Karta odpowiedzi

VII. Czas trwania lekcji


45 minut

You might also like