Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 8

І Opšti podaci

Kandidat Desanka Gavrilović 2002/106


Datum održavanja časa 10.10.2007.
Škola OŠ ,,Jovan Miodragović’’
Razred i odeljenje IV2
II Opšti metodički podaci
Nastavna tema Merenje i mere
Nastavna jedinica: Merne jedinice za površinu
Pretnodna nastavna jedinica Pojam površi i površine
Naredna nastavna jedinica Merne jedinice za površinu vece od 1 m²
Potrebno znanje učenika Da znaju osnovnu mernu jedinicu za površinu-
1m²,manje merne jedinice za površinu od
osnovne-1dm², 1cm² i 1mm²,da znaju za šta se
one koriste,u kakvom su međusobnom
odnosu,da znaju da pretvaraju manje merne
jedinice u veće i obrnuto
Tip časa Utvrđivanje
Cilj časa Obnoviti i utvrditi stečena učenička znanja o
mernim jedinicama za površinu 1m², 1dm²,
1cm² i 1mm² , o njihovom medjusobnom
odnosu,uvežbati pretvaranje manjih mernih
jedinica u veće i obrnuto i njihovo
upoređivanje
III Operativni zadaci časa
Obrazovni Utvrđivanje stečenih znanja o mernim
jedinicama za površinu (1m², 1dm², 1cm² i
1mm²) kroz rešavanje zadataka,utvrdjivanje
znanja o njihovom medjusobnom odnosu
putem poređenja i uvežbavanje pretvaranja
većih u manje i obrnuto.
Funkcionalni Razvijanje sposobnosti samostalnog rešavanja
zadataka primenom stečenih znanja o mernim
jedinicama za površinu,razvijanje logičkog
mišljenja, osposobljavanje za primenu
naučenog u realnim situacijama
Vaspitni Razvijanje samostalnosti pri rešavanju
problemskih zadataka,razvijanje
upornosti,razvijanje
uočavanja,rasudjivanja,logičkog mišljenja.
Oblici rada Frontalni,individualni
Nastavne metode Metoda razgovora,metoda samostalnog rada
učenika
Nastavna sredstva Nastavni listić,grafoskop
Korišćena literatura M.Dejić, M.Egerić:"Metodika nastave
matematike",Učiteljski fakultet u Jagodini,2003
IV Struktura časa sa vremenskom
artikulacijom
Uvodni deo časa:5 minuta Rešavanje rebusa i razgovaranje sa učenicima o
mernim jedinicama za površinu i njihovom
međusobnom odnosu.

Glavni deo časa:35 minuta Samostalan rad učenika na nastavnim listićima.

Završni deo časa:5 minuta Delim domaći zadatak učenicima i dajem


instrukcije za njegovu izradu.

V Tok časa
Uvodni deo časa: Na tablu lepim rebus čije je rešenje površina,a
potom rebus čije je rešenje 1m² .Zatim postavljam
(5 minuta) učenicima pitanje- Da li neko može da mi kaže u
kakvoj su vezi ova dva rešenja rebusa? ( 1m² je
osnovna merna jedinica za površinu,ukoliko ne
kažu da je osnovna pitam još nekog učenika da
nam kaže preciznije dok ne dobijem odgovor,a
ukoliko se dogodi da ne dobijem takav odgovor
onda ih ja podsećam da je osnovna merna
jedinica). Pitam učenike da li znaju kako su ljudi
ranije merili dužinu?(stopama,podlakticom...)
Pošto je pri takvom merenju svako merenje bilo
različito,moja podlaktica je veća od vaše, ljudi su
stvorili dogovorom standardne jedinice za dužinu,
a samim tim i za površinu.Kažem da je površina
1m² kvadrat čija je dužina jedne stranice1m.
Pitam učenike: A šta vi mislite, da li bismo
metrom kvadratnim mogli da izmerimo površinu
ravne površi vaše klupe?(ne,zato što je površina
klupe manja) Zatim im postavljam pitanje –Pa šta
nam onda treba da bismo to uradili?(manje merne
jedinice) Zatim ih pitam da mi nabroje manje
merne jedinice od 1m²,ali po veličini,od najveće
do najmanje.(1dm², 1cm² i1mm²). –A sada da li
može neko da mi kaže u kakvom su odnosu dve
uzastopne merne jedinice za površinu(svaka
sledeća je sto puta manja od prethodne i obrnuto).
– Dakle u 1m² imamo koliko dm²? (100
dm²,učenik izlazi na tablu i to zapisujemo i tako
za svaku manju). Zapis na tabli izgleda ovako:

1m²=100dm² 1m²=10 000cm² 1m²=1000 000 mm²

1dm²=100cm² 1dm²=10 000mm²

1cm²=100mm²

Najavljujem nastavnu jedinicu-kažem učenicima


da ćemo na ovom času utvrđivati njihovo stečeno
znanje o mernim jedinicama za površinu kroz
izradu zadataka.Zapisujem naslov na tabli a
učenicima kažem da ne otvaraju sveske i da ne
zapisuju naslov jer naslov piše na zadacima koje
cu im kasnije podeliti. –Jedinice za površinu

Glavni deo časa: Kažem učenicima da zatvore svoje sveske. Dalje


im saopštavam da ću im podeliti listiće sa
(35 minuta) zadacima za vežbanje. Pre nego što počnem da im
delim listiće koji su okrenuti tako da se zadaci ne
vide dajem im uputsva za dalji rad. –Nemojte da
dirate papire dok svima ne podelim da bi svi
počeli u isto vreme da radimo.Radićemo postupno
zadatke,tj. jedan po jedan zadatak i molim vas da
ne prelazite na sledeći dok ne proverimo da li su
svi tačno uradili.Nakon svakog urađenog zadatka
proveravaćemo rešenja tako što ćete podići ruku
kada završite zadatak i neko od vas će izaći na
tablu da ga reši. Ukoliko neko bude imao
problema u toku rada može da me pozove da mu
objasnim to što je potrebno. Delim nastavni listić i
učenici počinju sa radom. Kada završe delim
dodatne zadatke, a proveru drugog dodatnog
zadatka radim na grafofoliji.

Završni deo časa: U ovom delu časa delim učenicima domaći


zadatak i komentarišem zadatke.
(5 minuta)
JEDINICE ZA POVRŠINU

1.Dopuni rečenice:

a.) U jednom metru kvadratnom sadrži se 100 kvadratnih_________________.

b.) U jednom decimetru kvadratnom sadrži se 100 _________________________.

c.) U jednom centimetru kvadratnom sadrži se 100 ________________________.

2. Sledeće veličine izrazi u:

a.)metrima kvadratnim c.)centimetrima kvadratnim

200 dm²= _______ 800 mm²= _________

40 000 cm²=________ 53 dm²= ___________

8 000 000 mm²=________ 9 m²= ____________

b.)decimetrima kvadratnim d.)milimetrima kvadratnim

3 600 cm² =________ 320 cm² =____________

320 000 mm²= ________ 12 dm²=______________

42 m² =________ 2 m²=______________

3. Linijom poveži iste površine:

800 mm² 32 m²

8 dm² 8 cm²

320 000 cm² 7 200 dm²


72 m² 80 000 mm²

3 200 cm² 320 000 mm²

4.U kvadratić upiši znak <, > ili =, tako da tvrđenja budu tačna:

5 m² □ 500 dm²

400 cm² □ 6 dm²

9 000 000 mm² □ 7 dm²

7 m² 3 dm² □ 3 m² 45 dm²

5. Podvuci veličine koje su:

a.) manje od 1dm²

2 m² , 850 mm², 800 cm², 88 dm², 32 cm², 2 000 mm²

b.) veće od 1dm²

2 m² , 850 mm², 800 cm², 88 dm², 32 cm², 2 000 mm²


JEDINICE ZA POVRŠINU

1.Površina poda Stevine sobe je 60 000 cm². Tata mu je kupio dva tepiha, jedan
površine 360 dm² a drugi površine 2 200 000 mm². Da li će Stevini novi tepisi
prekriti celu površinu poda? Obrazložite vaš odgovor.

Rešenje:___________________________________________________

Odgovor:__________________________________________________

__________________________________________________.

2.Popuni prazna mesta kao što je započeto.

m² dm² cm² mm²


6cm²41mm² 6 4 1 641 mm²

84 m² 8 4 0 0 0 0 0 0 8400 dm²

______ cm² 5 3 0 0 _______mm²

63 _____ 6 3 0 0 0 0 ________cm²

3 dm²8 cm² 308 _____

__ m²___dm² 3 0 6 0 0 0 0 ________cm²
DOMAĆI ZADATAK

1. Napiši izostavljenu jedinicu mere:

80 dm² =8 000_____

50 m² =5 000_____

12 m² =1 200_____

60 cm² =6 000_____

80 000 mm² =8_____

9 000 dm² =90_____

2. Navedene površine poređaj od najmanje do najveće.

2 m², 38 dm², 800 000 cm², 44 000 mm², 220 mm²

DOMAĆI ZADATAK

1. Napiši izostavljenu jedinicu mere:

80 dm² =8 000_____

50 m² =5 000_____

12 m² =1 200_____

60 cm² =6 000_____

80 000 mm² =8_____

9 000 dm² =90_____

2. Navedene površine poređaj od najmanje do najveće.

2 m², 38 dm², 800 000 cm², 44 000 mm², 220 mm²

You might also like