Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 12

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 141

Српски језик и књижевност


Предмет: Разред: 1.

Наставна тема/област: Језик и књижевност

Наставна јединица: Стилистика. Појам стила. Стилске фигуре.

Тип часа: Утврђивање

Циљ часа: Систематизација градива из области стилистике – стилске фигуре


Ученик ће бити у стању да:
 провери своја знања у вези са појмовима стил и стилистика;
 се упозна са поделом стилских фигура на фигуре дикције, фигуре речи, фигуре
конструкције и фигуре мисли;
 утврди и прошири своја знања о фигурама дикције: ономатопеји, асонанци, алитерацији,
Очекивани исходи анафори, епифори, симплохи и палилогији (анадиплози);
на крају часа:  утврди и прошири своја знања о фигурама речи (тропима): алегорији, метафори,
метонимији, персонификацији, епитету, симболу, синегдохи, еуфемизму;
 утврди и прошири своја знања о фигурама конструкције: инверзији, реторичком питању,
елипси, асидентону, полисиндетону;
 утврди и прошири своја знања о фигурама мисли: поређењу, хиперболи, антитези, литоти,
градацији, иронији, парадоксу, оксиморону;
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, аналитичко-синтетичка, текстуална

Облици рада: Фронтални, индивидуални

Наставна средства: Презентација, школске свеске, текстови са примерима, табла, креда/фломастер


Међупредметне
Комуникација, компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови: Стил, стилистика, стилске фигуре, ономатопеја, асонанца, алитерација, анафора, епифора,
симплоха, палилогија (анадиплоза), алегорија, метафора, метонимија, персонификација, епитет,
симбол, синагдоха, еуфемизам, инверзија, реторичко питање, елипса, асидентон, полисиндетон
поређење, хипербола, антитеза, литота, градација, иронија, парадокс, оксиморон.
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Дефинишу појам стила као начин писања
неког писца, специфичан начин употребе
 Припрема ученика за утврђивање и приповедачких и стилских средстава,
проширивање градива из области особености одређене књижевне епохе
стилистике. или националне књижевности.
 Мотивише ученике да покушају да  Дефинишу стилистику као лингвистичку
дефинишу појам стила у дисциплину која се бави проучавањем
књижевнотеоријском смислу. говорног, писаног и књижевног стила
Уводни део часа
 Допуњује одговоре и прецизно неког писца, дела, правца, епохе.
(10 минута)
дефинише појам стила (Речник  Дефинишу стилске фигуре као утврђени
књижевних термина). начин изражавања који се у потпуности
 Упознаје ученике са предметом разликује од уобичајног начина говора.
проучавања стилистике.  Закључују да стилске фигуре служе да
 Мотивише ученике да дефинишу појам обогате књижевно дело, и да њиховом
стилске фигуре. употребом речи у потпуности добијају
нова, пренесена значења, и постају
носиоци уметничке вредности.
Главни део часа  Кроз наставни дијалог проверава  Ученици пажљиво слушају и прате
(35 минута) одговоре ученика, по потреби их наставни дијалог.
допуњава и прецизније формулише.  Исправљају једни друге уколико уоче
 Евидентира активност и резултате грешку уз аргументовање и помоћ
ученика у педагошку свеску. наставника.
 Упознаје ученике са поделом стилских  Активно учествују у наставном дијалогу.
фигура на фигуре дикције, фигуре речи,  Наводе адекватне примере како би
фигуре конструкције и фигуре мисли. објаснили стилску фигуру о којој је реч.
 Мотивише ученике да дефинишу сваку  Постављају питања и консултују се са
групу. наставником.
 Мотивише ученике да наброје стилске  Усвајају знања о подели стилских
фигуре које припадају одређеној групи. фигура.
 Подстиче ученике да активно учествују  Усвајају нова и проширју постојећа
у наставном дијалогу. знања о фигурама дикције које се тичу
 Наводи адекватне примере. гласова односно понављања одређених
 Мотивише ученике да дефинишу гласова или групе сродних гласова,
фигуре дикције и наброје стилске опонашање звукова природе, понављање
фигуре које припадају фигурама дикције. речи.
 Мотивише ученике да дефинишу  Закључују да у фигуре дикције спадају
ономатопеју и да је препознају у ономатопеја, асонанца, алитерација,
наведеним стиховима: „Ми смо мале, / анафора, епифора, симплоха, палилогија
Ал’ смо знале / Да нас неће / Нико хтети, (анадиплоза).
/ Нико смети / Тако волети, / Као ти.. /  Дефинишу ономатопеју као реч која се
Ћију ћи!” На Липару, Ђ. Јакшић. користи за опонашање звукова из
 Мотивише ученике да дефинишу природе, оглашавања животиња, или
асонанцу и да је препознају у звукова које производе неки предмети.
наведеним стиховима: „Пучина плава /  Наводе примере за ономатопеју: (звук
спава, / прохладни пада / мрак.”, Вече воде - фљус, шшш, пљус; оглашавање
на шкољу, А. Шантић. животиње - мњау, ав-ав, муу, пију-пију;
 Подстиче ученике да дефинишу звук предмета - бум, трас, бам.
алитерацију и да је препознају у  Дефинишу асонанцу као понављање
наведеним стиховима: „Врх хриди истог вокала у једном стиху или реду.
црне / трне / последњи румени / зрак”,  У наведеним стиховима проналазе
Вече на шкољу, А. Шантић. пример за асонанцу.
 Мотивише ученике да дефинишу  Дефинишу алитерацију као понављање
анафору и да је пронађу у наведеним истих сугласника.
стиховима: „Кажи ми, кажи / како да те  У наведеним стиховима проналазе
зовем, / кажи ми кажи, / како име да ти пример за алитерацију.
дам?” Ђулићи, Кажи ми кажи, Ј.Ј. Змај.  Дефинишу ономатопеју као реч која се
 Подстиче ученике да дефинишу епифору користи за опонашане звукова из
и да је пронађу у наведеним стиховима: природе, оглашавање животиња, или
„Чујем у сну, / сањам у сну, / видим у звукова које производе неки предмети.
сну.” Ливаде изгубљених оваца, Јуре  Наводе адекватне примере (фљус, шшш,
Каштелан. пљус; мњау, ав-ав, муу, пију-пију; бум,
 Мотивише ученике да дефинишу трас, бам).
симплоху и да је пронађу у наведеним  Проналазе у наведеним стиховима
стиховима: „У тамници је глава народа, / пример за ономатопеју.
У тамници је снага народа, / У тамници  Дефинишу анафору као понављање исте
је нада народа…” Самсон и Далила, Лаза речи или групе речи на почетку сваког
Костић. стиха или строфе у поезији, а у прози
 Подстиче ученике да дефинишу понављање више реченичних делова.
палилогију и да је пронађу у наведеним  У наведеним стиховима проналазе
стиховима: „Кад ујутру бијели дан пример за анафору.
осване, / дан осване и огрије сунце” Цар  Дефинишу епифору као стилску фигуру
Лазар и царица Милица. супротну анафори – понављање исте речи
 Мотивише ученике да дефинишу или групе речи, али на крају сваког стиха
фигуре речи и наброје оне које или реченице.
припадају том типу стилских фигура.  У наведеним стиховима проналазе
 Мотивише ученике да дефинишу пример за епифору.
метафору и да је открију у наведеним  Дефинишу симплоху као понављање
стиховима: „Срце моје, срце лудо, / шта речи или групе речи на почетку и на
мислиш с плетивом” Међу јавом и мед' крају стихова.
сном, Лаза Костић.  У наведеним стиховима проналазе
 Подстиче ученике да дефинишу пример за симплоху.
алегорију и да је препознају у  Упознају се са тилском фигуром
наведеним стиховима: „Вила гњиздо палилогија (анадиплоза) која подразмева
тица ластавица, / вила га је за девет понављање речи на крају једног и на
година, / а јутрос га поче да развија; / почетку другог стиха.
долети јој сив-зелен соколе / од столице  У наведеним стиховима проналазе
цара честитога, / па јој не да гњиздо да пример за палилогију.
развија.” Ропство Јанковић Стојана.  Усвајају нова и проширују постојећа
 Мотивише ученике да дефинишу знања о фигурама речи (тропима) које
метонимију и наведу адекватне настају променом уобичајног, основног
примере. значења неке речи.
 Дефинише синегдоху као замењивање  Наводе стилске фигуре које припадају
једне речи другом, али само оних речи фигурама речи ‒ алегорија, метафора,
које су у логичкој вези. метонимија, персонификација, епитет,
 Објашњава да је синегдоха фигура симбол, синегдоха, еуфемизам.
деоног односа, односно представља део  Дефинишу метафору као врсту скраћеног
неке целине. поређења, приликом којег се изоставља
 Наводи адекватне примере за синегдоху оно што се пореди и поредбена реч као.
која означава:  Дефинишу метафору као пренесено
део уместо целине: Бранили су значење којим се дочарава какав је неки
огњиште. (дом, кућу); предмет, појава или особа.
целина уместо дела: Остао је без крова  У наведеним стиховима препознају
над главом. (без куће); метафору.
једнина уместо множине: Европа пружа  Дефинишу алегорију као стилску фигуру
отпор Америци. (европске земље); сачињену од низа метафора проширених
посебно уместо општег: Он је Кир Јања. у песничку слику или читаво уметничко
(тврдица, шкртица). дело.
 Мотивише ученике да дефинишу  У наведеним стиховима препознају
еуфемизам и да га уоче у следећим алегорију.
стиховима „А њега нема, и нема, и  Препознају низ метафора које чине
нема, / И нема га више…” Балада из алегорију: гњиздо = дом, брак; тица
предграђа, Добриша Цесарић. ластавица = Стојанова супруга; сив-зелен
 Мотивише ученике да дефинишу соко = Стојан.
персонификацију и да је уоче у  Дефинишу метонимију као стилску
следећем примеру: „Месец пође у фигуру која повезује два појма, али не
Мораву, завири у топљаке и све до зоре због њихове сличности, или разлике, већ
брча по реци беле руке.” –Далеко је због њихове логичне зависности.
сунце, Добрица Ћосић.  Наводе примере за метонимију: Кућа је
 Подстиче ученике да дефинишу епитет мирна. – мисли се да су укућани,
као стилску фигуру и да пронађу епитете у породица мирни, сталожени; Био је буран
наведним стиховима: „Врућа крв рађа дан. – дан је био пун обавеза; Ври шерпа.
вруће мисли, вруће мисли дају врућа дела, – ври вода у шерпи.
а врућа дела су љубав.”, Ромео и Јулија,  Проналазе још адекватних примера за
Вилијам Шекспир. синегдоху.
 Подстиче ученике да дефинишу симбол и  Дефинишу еуфемизам као „улепшавање”,
дају адекватне примере. као стилску фигуру којом се реч или
 Мотивише ученике да дефинишу фигуре појам замењују другом речју, чији је
конструкције и наведу стилске фигуре облик блажи.
које припадају овој групи.  Наводе примере за еуфемизме у
 Мотивише ученике да дефинишу свакодневном говору: Синоћ је био весео.
инверзију и уоче је у следећем примеру: (пијан); Заувек нас је напустио. (умро је).
„…те сада те молим обоје: да ме  Тумаче пример за еуфемизам у
исхраниш и да утешиш буру љуту, душе наведеним стиховима.
моје и тела мојега.”, Похвала кнезу  Дефинишу персонификацију као
Лазару, Јефимија. приписивање људских особина
 Подстиче ученике да дефинишу предметима, бићима и појавама који те
реторичко питање и наведу адекватне особине не могу имати.
примере.  Дефинишу персонификацију као стилску
 Мотивише ученике да дефинишу елипсу фигуру којом се постиже оживљавање
и препознају је у следећим стиховима:„У биљног и животињског света, неживих и
моме реду почела да луди, / Нека жена. измишљених бића, апстрактних појмова.
Викала је: ’Гори! / Људи, гори! Кућа  Анализирају пример за персонификацију.
гори! Људи!’ / А жица љуто почела да  Дефинишу епитет као реч или групу речи
гори, / Набрекнуте, грозне наше уши. / која стоји уз именицу и одређује њене
На тло се жена угушена сруши.”, Јама, карактеристике.
Иван Г. Ковачић.  Наводе једноставније примере епитета.
 Мотивише ученике да дефинишу  Проналазе епитете у наведеним
асиндетон и уоче га у следећим стиховима.
стиховима: „Зуји, звечи, звони, звучи, /  Дефинишу симбол као стилску фигуру
Шуми, грми, тутњи, хучи, / – То је језик помоћу које се конкретном предмету
рода мога!”, Језик рода мога, Петар придодају симболичка, апстрактна
Прерадовић. значења.
 Мотивише ученике да дефинишу  Наводе једноставније примере: небо –
полисиндетон и уоче ову стилску фигуру симбол мира, слободе, бесконачности.
у следећем примеру: „Човјек је на њој  Бела боја – симбол невиности, чистоте,
као на чаробној љуљашци; И земљу доброте; срце – симбол љубави.
прелази, и водом плови, и простором  Дефинишу фигуре конструкције као
лети, и опет је чврсто и сигурно везан за врсту стилских фигура које се односе на
касабу и своју бијелу кућу.”, На Дрини распоред речи у стиху или реченици.
ћуприја, Иво Андрић.  Наводе инверзију, реторичко питање,
 Мотивише ученике да дефинишу и елипсу, асидентон, полисиндетон као
наброје фигуре мисли. стилске фигуре кије припадају овој
 Подстиче ученике да дефинишу врсти.
поређење и наведу примере за ову  Дефинишу инверзију као обртање
стилску фигуру. устаљеног, очекиваног редоследа речи.
 Мотивише ученике да дефинишу  Проналазе инверзију у наведеном
контраст и препознају ову стилску примеру.
фигуру у следећем примеру: „Тиха,  Дефинишу реторичко питање као стилску
зелена, мека и влажна земља… фигуру у форми упитне реченице
Љубичице ће бити изгажене, трава изјавног карактера, јер се на ово питање
утрвена, млади изданци на дрвећу не очекује одговор пошто је очигледан.
покидани…”, Салашар, Вељко  Наводе примере реторичких питања:
Петровић. Бити или не бити? Нисмо ли сами криви
 Подстиче ученике да дефинишу за то?
хиперболу и препознају је у следећем  Дефинишу елипсу као стилску фигуру у
примеру: „Потоке већ од суза лијет око којој се изоставља реч или неколико
моје, / јербо срце жалости испушта речи, при чему се смисао уопште не губи.
своје…”, Плач Сербији, Захарија  Проналазе у наведеном примеру елипсу.
Орфелин.  Дефинишу асиндетон као стилску фигуру
 Мотивише ученике да дефинишу и која настаје низањем речи без
наведу примере за литоту. употребљавања везника.
 Дефинишу градацију и препознају је у  Препознају асиндетон у наведеном
следећим стиховима: „За Ђурђем је косу примеру.
одрезала, / за ђевером лице изгрдила / а  Дефинишу полисиндетон као стилску
за братом очи извадила“, Највећа је фигуру која има супротно значење од
жалост за братом. асиндетона и означава понављање истог
 Мотивише ученике да дефинишу везника неколико пута у стиху или
иронију и наведу адекватне примере. реченици.
 Подстиче ученике да дефинишу  Уочавају полисиндетон у наведеном
парадокс и наведу адекватне примере. примеру.
 Подстиче ученике да дефинишу  Дефинишу фигуре мисли као апстрактне
оксиморон и наведу адекватне примере. фигуре које дају шире значење од самог
назива речи.
 Набрајају фигуре мисли (поређење,
хипербола, антитеза, литота, градација,
иронија, парадокс, оксиморон).
 Дефинишу поређење као стилску фигуру
којом се неки непознати појмови доводе
у везу са познатим.
 Препознају поређење као најчешће
заступљену фигуру, како у књижевности,
тако и у говорном језику.
 Наводе примере за поређење: Тврдоглав
као бик. / Црн као земља. /Лепа као
лутка.
 Дефинишу контраст или антитезу као
 Поређење по супротности при чему се
одређени предмети или појаве доводе у
везу помоћу супротних особина, пореде
се, и на тај начин се појачава значење оба
појма.
 Препознају примере за контраст у
наведеном тексту.
 Дефинишу хиперболу као стилску
фигуру преувеличавања ккојом се буде
јака осећања код читаоца и стварају
снажни утисци.
 Препознају хиперболу у наведеном
примеру.
 Дефинишу литоту као стилску фигуру
која означава умањивање значаја појма,
дакле, супротна је хиперболи.
 Закључују да литота умањује значење
тако што одређен израз замењује
слабијим и негативним изразом.
 Истичу да литота има одричан облик.
 Истичу да се разликује од еуфемизма по
томе што се израз само привидно
ублажава, а у ствари је значење јако.
 Наводе примере за литоту: Није ми
добро. (болестан сам); Није лоше. (добро
је).
 Дефинишу градацију као стилску фигуру
која се постиже ређањем све јачих
осећања и снажијих утисака.
 Примећују да се прво креће од слабијих
доживљаја, затим јачих и на крају се
долази до најјачих утисака.
 Закључују да градација мора да прати
логичан ток збивања.
 Закључују да постепено изазива буђење
слика, што утиче на веће узбуђење код
читаоца.
 Примећују да градација може да има и
обрнут редослед – најјачи утисак,
средњи, и потом најслабији.
 Препознају градацију у датом примеру.
 Дефинишу иронију као стилску фигуру
којом добијамо супротан смисао од
његовог примарног, основног значења.
 Примећују да се у говору се иронија
истиче променом боје и интезитета гласа,
док се у писању она означава
наводницима.
 Наводе примере за иронију: Испао си
баш мудар. (глуп), Само ти настави да се
свађаш. (престани).
 Дефинишу парадокс као стилску фигуру
као спајање две мисли које при томе
имају различито значање и искључују
једна другу.
 Наводе примере за парадокс: Знам да
ништа не знам. / Некад се одморам од
нерада.
 Дефинишу оксиморон као неку врсту
парадокса у коме долази до спајања две
речи у потпуности супротног значења.
 Наводе примере за оксиморон: Поштен
лопов. / Живи леш. / Зимско летовање.
 Информише ученике да за следећи час  Консултују се са наставником.
Завршни део часа
треба да се припреме за утврђивање
(5 минута)
књижевнотеоријских појмова.
Начини провере  непосредна комуникација између ученика и наставника
остварености исхода:  активности ученика током рада на часу
 тачност одговора
 квалитет одговора, аргументовање ставова, уважавање гледишта других ученика и
другачијих виђења
 посматрање и бележење ученичких активности током наставе у педагошку свеску
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Стилске фигуре

ФИГУРЕ ДИКЦИЈЕ – понављање гласова или сродних гласова, опонашање звукова природе, понављање речи;
- ономатопеја – подражавање звукова из природе ‒ пљус, мњау, бум;
- асонанца – понављање истог вокала ‒ Пучина плава спава
- алитерација – понављање истих сугласника; Врх хриди црне трне;
- анафора – понављање речи на почетку сваког стиха / строфе / реченице;
- епифора – понављање речи на крају стихова / строфа / реченица;
- симплоха – понављање речи и на почетку и на крају стихова / строфе / реченице;
- палилогија – понављање речи на крају једног и на почетку другог стиха;

ФИГУРЕ РЕЧИ (ТРОПИ) – промена основног значења речи;


- метафора – скраћено поређење, пренесено значење; Срце моје, срце лудо
- алегорија – низ метафора проширених у песничку слику / дело; Вила гњиздо тица ластавица
- метонимија – веза два појма на основу логичне зависности Кућа је мирна. (укућани), Ври шерпа. (вода у шерпи);
- синегдоха – врста метонимије - деони однос; Бранили су огњиште. (дом, кућу) / Остао је без крова над главом. (без куће)
- еуфемизам – улепшавање, блажи облик; Синоћ је био весео. (пијан); Заувек нас је напустио. (Умро је.);
- персонификација – приписивање људских особина предметима, бићима и појавама; Месец пође у Мораву
- епитет – придев; Врућа крв рађа вруће мисли, вруће мисли дају врућа дела, а врућа дела су љубав.
- симбол – конкретном предмету - симболичко, апстрактно значење (небо - мир, слобода, бесконачност; бела боја – невиност);

ФИГУРЕ КОНСТРУКЦИЈЕ – распоред речи


-инверзија ‒ обртање устаљеног, очекиваног редоследа речи; да утешиш буру љуту, душе моје и тела мојега
-реторичко питање ‒ форма упитне реченице изјавног карактера, одговор је очигледан; Бити или не бити?
-елипса ‒ изоставља се реч или неколико речи, Гори! / Људи, гори! Кућа гори! Људи!
-асиндетон ‒ низање речи без употребљавања везника; Зуји, звечи, звони, звучи, / Шуми, грми, тутњи, хучи,
-полисиндетон ‒ понављање истог везника; И земљу прелази, и водом плови, и простором лети,
ФИГУРЕ МИСЛИ ‒ апстрактне фигуре
- поређење – Тврдоглав као бик. / Црн као земља. /Лепа као лутка.
- контраст (антитеза) ‒ поређење по супротности,
- хипербола ‒ преувеличавање
- литота ‒ умањивање слабијим, негативним изразом; одричан облик; Није ми добро. (Болестан сам.); Није лоше. (Добро је);
- градација ‒ поступно ређање; За Ђурђем је косу одрезала, / за ђевером лице изгрдила / а за братом очи извадила.
- иронија ‒ супротан смисао од основног значења; Испао си баш мудар. (глуп), Само ти настави да се свађаш. (престани);
- парадокс ‒ спајање две мисли различитог значања које искључују једна другу; Знам да ништа не знам.
- оксиморон ‒ спајање две речи у потпуности супротног значења; Поштен лопов. / Живи леш. / Зимско летовање.

You might also like