Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Тема 1.Натуральні числа. Відрізок. Промінь, пряма.

Порівняння натуральних чисел


УРОК 13. ПЛОЩИНА. ПРЯМА. ПРОМІНЬ
Мета. Сформувати поняття учнів про площину, пряму, промінь як про
абстрактні математичні поняття; вчити учнів будувати пряму і промінь,
розпізнавати їх та виявляти точки, що належать чи не належать прямій,
променю.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.
Учитель розповідає учням казку, а ті, слухаючи, роблять певні рисунки.
Подорож Точки країною Геометрії
Жила собі Точка. Вона була дуже цікавою й хотіла все знати. Побачить
незнайому лінію й неодмінно запитає:
— Як тебе звати? Довгою ти є чи короткою?
Подумала якось Точка: «Як же я зможу все взнати, якщо завжди житиму на
одному місці? Вирушу я подорожувати!»
Сказано — зроблено. Вийшла Точка на Пряму й пішла по ній. Ішла-йшла
по Прямій лінії. Довго йшла. Втомилася. Зупинилась і каже:
— Чи довго мені ще йти? Пряма, чи скоро тобі кінець?
Усміхнулася Пряма:
— Ех ти, Точко! Ти ніколи не дійдеш кінця. Хіба ти не знаєш, що в Прямої
немає кінця?
— Тоді я поверну назад, — сказала Точка. — Я, напевно пішла не в той бік.
— І в другий бік не буде кінця. У Прямої лінії взагалі немає кінців.
Засмутилася Точка:
— Як же бути? Що ж, мені так і доведеться іти, йти та йти без кінця.
— Коли ти не хочеш іти по прямій без кінця, то покличмо на допомогу
Ножиці.
— Покличмо, — зраділа Точка. — А для чого нам Ножиці?
— Зараз побачиш, — відповіла Пряма.
Тут звідки не візьмись з'явилися Ножиці, клацнули перед самим Точчиним
носом і розрізали Пряму.

— Ура!. — закричала Точка, — ось і кінець вийшов! От так Ножиці! А


тепер зробіть, будь ласка, кінець з другого боку від мене.
— Можна й з другого, — слухняно клацнули ножиці.

— Як цікаво! — вигукнула Точка. — Що ж це з моєї Прямої вийшло? З


одного боку кінець, від другого боку кінець. Як це називається?
— Це Відрізок, — відповіли Ножиці, — тепер ти, Точко, на Відрізку
Прямої.
— Відрізок Прямої! Відрізок Прямої! — задоволено повторювала Точка,
прогулюючись по Відрізку з одного кінця в інший. — Я запам'ятаю цю назву.
Мені подобається на відрізку. Тут я влаштую свій дім. Але Пряма мені теж
подобалася. Шкода, що її не стало. Адже тепер замість Прямої є мій Відрізок і
ще два оцих... не знаю, як їх назвати. Теж Відрізки?
Ольга Ензельт. Уроки математики в 5 класі 1 Урок 13
Тема 1.Натуральні числа. Відрізок. Промінь, пряма. Порівняння натуральних чисел
— Ні, — відповіли Ножиці, — адже в них кінець тільки з одного боку. А в
інший бік немає кінця. їх називають Променями. Це Промінь і це Промінь.
— А! — радісно сказала Точка. — Я знаю, чому їх так називають. Вони
схожі на сонячні промені.
Ви вже розглядали поняття «геометрична фігура». Віддавна люди нама-
галися пояснити, що таке точка, пряма, відрізок. Виявилося, що це зробити
дуже важко. Наприклад, щоб пояснити, що таке пряма, потрібно пояснити
спершу, що таке точка, а пояснити, що таке точка неможливо, не згадавши про
пряму. Утворювалося замкнене коло. Тому люди почали визначати основні
геометричні поняття, описуючи їхні властивості. Детальніше про це ви ді-
знаєтеся в старших класах на уроках геометрії.
Геометрія вивчає властивості фігур. У п'ятому класі ви ознайомитеся з
деякими властивостями найпростіших геометричних фігур. Це плоскі геоме-
тричні фігури, тобто фігури, які містяться на площині. Уявлення про те, що
таке площина, дає, наприклад, поверхня стола, якщо її необмежено продовжити
в усі боки.
Найпростіші геометричні фігури на площині — це точки і прямі. Точки
прийнято позначати великими літерами латинського алфавіту А, В, С, ..., а
прямі маленькими латинськими літерами а, b, с, ... або двома великими ла-
тинськими буквами, що лежать на цій прямій.

Частина прямої, розташована з одного боку від будь-якої точки цієї прямої
(включаючи саму точку), називають променем, а точку називають його
вершиною.

Будь-яка точка прямої поділяє її на два промені. Промінь позначають так


же, як і пряму, — двома точками, до того ж першою завжди пишуть вершину
променя:

ОА — промінь, ОМ — промінь.
II. Закріплення вивченого матеріалу.
№№ 94, 96, 97, 99, 100.
III. Підсумки уроку. Пояснення домашнього завдання.
§ 1, п. 4, №№ 95, 98.

Ольга Ензельт. Уроки математики в 5 класі 2 Урок 13

You might also like

  • Urok 17
    Urok 17
    Document2 pages
    Urok 17
    Інформатика 6КласМост
    No ratings yet
  • Urok 15
    Urok 15
    Document2 pages
    Urok 15
    Інформатика 6КласМост
    No ratings yet
  • Urok 11
    Urok 11
    Document2 pages
    Urok 11
    Інформатика 6КласМост
    No ratings yet
  • Urok 06
    Urok 06
    Document3 pages
    Urok 06
    Інформатика 6КласМост
    No ratings yet