Zapisivanje Brojeva U Obliku Zbira Višekratnika Dekadskih Jedinica - Ponavljanje

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Predmet: MATEMATIKA

Redni broj sata: 4.


Datum :_______________
Razred : V
Nastavna tema:Brojevi do 1000
Nastavna jedinica: Zapisivanje brojeva u obliku zbira višekratnika
dekadskih jedinica
Ciljevi i zadaci sata: ): Znati rastaviti trocifreni broj na zbir dekadskih jedinica, pisati
dvocifrene i trocifrene brojeve u obliku 73 = 7∙10+3 i 205=2∙100+0∙10+5
Tip časa: ponavljanje
Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavne metode: dijaloška( izlaganje, razgovor), monološka, ilustracije i demonstracije
Nastavna sredstva i tehnička pomagala: udžbenik, plakat, tabla, kreda u boji
SADRŽAJ I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
UVODNI DIO:
- Nakon provjere i analize domaće zadaće, pomoću razrednih simbola za stotice, desetice i
jedinice slažu se brojevi 347, 702 i 820. Na tablu se zapisuje način dobijanja tog broja i
uočavaju se cifre jedinica, desetica i stotica.
Najava cilja časa.
GLAVNI DIO:
Zapisujem naslov na tabli. Sabiranje i oduzimanje u prvoj hiljadici ( tisućici)
- Zajedničkim radom sa svim učenicima ponavljati ove sadržaje:
• pisanje i čitanje brojeva, značenje cifara u broju, određivanje mjesnih vrijednosti
cifara
• dekadski sastav višecifrenih brojeva ; pisanje broja u obliku zbira višekratnika
dekadskih jedinica
- Rad se nastavlja u udžbeniku na 6. stranici. Nakon čitanja naslova, ponavlja se
pojam cifre, jednocifrenog, dvocifrenog i trocifrenog broja.
Važno - uočiti mjesto pojedine dekadske jedinice nakon čega će učenicima biti lakše pisati
trocifrene brojeve u obliku : a · 100 + b · 10 + c.
- Na tabli se u tom obliku zapisuju brojevi: 277, 831, 502, 724, 108, 244 i 308.
- Učenici samostalno rješavaju 2. zadatak na 6. stranici udžbenika.
- Nakon provjere urađenog u paru, učenici u tom istom paru igraju igru
- Igra ,,Pogodi broj''
Jedan član para govori trocifreni broj u obliku a · 100 + b · 10 +c, a drugi član tog para
odgovara koji je to broj.
- Ili igra,, Trgovine''
Od napravljenih novčanica ili novčanica iz igre monopol, djeca se u paru igraju trgovca i
kupca. Na taj način se vrlo uspješno može uvježbati rastavljanje brojeva na dekadske jedinice.

Prepisuju zapis sa table.


ZAVRŠNI DIO:
- Analizira se 3. zadatak na 6. stranici i daju se upute za njegovu izradu.
Zadavanje domaće zadaće: Radna sveska, stranica broj 5, zadaci 1, 2 i 3.
Nastavnik: Hasmina Ćoralić

You might also like