Professional Documents
Culture Documents
Example 1
Example 1
size of 80 mm, explain the fits and tolerances (the four values of diameters) for all
cases of the table. Find also, the maximum and minimum clearance (or interference)
between the two parts at all cases of fit.[Draw the hole basic system]
Solution:
A) Loose running fit :
[H11/c11] H 11 0.19
(Hole)min= 80mm 0
(Hole)max= 80+0.19 = 80.19 mm
(Shaft)max= 80-0.150 = 79.85 mm 0.15
(Shaft)min=80 - 0.15 -0.19 = 79.68
mm B.S=80 C11
Maximum clearance = 80.19 - 79.68
0.19
= 0.51 mm
Minimum clearance = 80-79.85 =
0.15 mm
B) Free running fit : [H9/d9] H9 0.07
(Hole)min= 80 mm 4
(Hole)max= 80+0.074 = 80.074 mm
0.10
(Shaft)max= 80-0.10 = 79.9 mm
(Shaft)min= 80-0.1-0.074 = 79.826 mm
Maximum clearance = 80.074-79.826 = 0.51
B.S=8 d9 0.07
mm 0 4
Minimum clearance = 80-79.9 = 0.1 mm
C) Close running fit: [H8/f7]
Hole)min = 80mm H8 0.046
(Hole)max = 80+0.046 = 80.046 mm
(Shaft)max = 80-0.03 = 79.97 mm 0.03
(Shaft)min = 80-0.03-0.046 = 79.924 mm B.S=80
Maximum clearance = 80.046-79.924 = 0.122 mm f7 0.019
Minimum clearance = 80-79.97 = 0.03mm
D)Sliding fit: [H7/g6]
(Hole)min= 80 mm
(Hole)max=80+0.03 = 80.03 mm
H7 0.03
Maximum clearance=80.03-79.971=0.059
mm
Minimum clearance=80-79.98=0.02mm
E)Locational clearance fit:[H7/h6]
(Hole)min = 80 mm
(Hole)max = 80+0.03 = 80.03 mm
H7 0.03
B.S=80