Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Scenariusz zajęć

Temat zajęć: „Śladami dinozaurów”


Data: 7.12.2023 r.
Grupa: Kubusie, 4-5 latki
Prowadząca: Paulina Rychlak

Cel główny:

 rozbudzanie zainteresowań dzieci życiem dinozaurów i wzbogacenie ich


wiadomości z zakresu prehistorii,
 rozwijanie umiejętności matematycznych u dzieci,
 doskonalenie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej.

Cele szczegółowe:

dziecko:
 poszerza wiedzę na temat dinozaurów i ich cech charakterystycznych,
 wie, na czym polega praca archeologa, paleontologa,
 rozwija wyobraźnię i zmysł dotyku poprzez zabawy badawcze,
 zgodnie współdziała z dziećmi podczas zabawy badawczej,
 segreguje przedmioty według podanej cechy,
 rozwija orientacje w przestrzeni i schemacie własnego ciała,
 aktywnie uczestniczy w zabawach,
 przelicza w zakresie swoich umiejętności,
 potrafi dopasować cyfrę do odpowiedniej liczby kropek,
 uczestniczy w eksperymentach.
Formy pracy:

 indywidualna
 zbiorowa

Metody pracy:

 słowna
 oglądowa
 czynna

Środki dydaktyczne:
 ilustracje z paleontologów,
 duża plastikowa kuweta,
 piasek kinetyczny,
 figurki dinozaurów i innych zwierząt,
 kamienie, patyki,
 pędzelki, łopatki,
 tacki,
 karteczki z napisami PRAWDA – FAŁSZ
 obrazki dinozaurów oraz skorupek jaj
 soda,
 czerwony barwnik,
 ocet,
 makieta wulkanu,
 nagranie piosenki,
 sylweta dinozaura
 spinacze,
 pudełko.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć – krótka rozmowa z dziećmi na temat tego co


wiedzą już o dinozaurach.
2. Rozmowa na temat prehistorii:
 Dlaczego dinozaury wyginęły?
 Kto to jest archeolog i czym się zajmuje?
 Czym zajmuje się paleontolog?
3. Zaprezentowanie dzieciom ilustracji przedstawiających paleontologów i
ich pracę.
4. Zabawa badawcza „Wykopaliska” – w dużej kuwecie z piaskiem
kinetycznym dzieci za pomocą łopatek i pędzelków szukają ukrytych
figurek dinozaurów. W piasku znajdują się również ukryte zwierzęta
hodowlane, kamienie, patyczki itp. Znalezione skarby dzieci układają na
tacki.
5. Segregowanie i przeliczanie „wykopalisk”.
6. Zabawa kształtująca orientację w przestrzeni „Połóż Dinozaura” – każde
dziecko otrzymuje figurkę dinozaura, a następnie wszyscy układają
figurki dinozaurów zgodnie z poleceniem – względem siebie (przed sobą,
z tyłu, pod kolanami, na stopie itp.).
7. Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz” – dzieci odpowiadają na pytania
zadane przez nauczyciela podnoszą tabliczkę z odpowiednim napisem lub
w odpowiednim kolorze.
8. Zabawa do piosenki „Dziesięć dinozaurów”.
9. Dobieranie odpowiedniej liczby kropek pokazanej na skorupce jaja
dinozaura z odpowiednią cyfrą zapisaną na dinozaurze.
10.Eksperyment – „Wulkan” – dzieci obserwują wypływającą lawę powstałą
z octu i sody. Eksperyment ma na celu utrwalenie wiadomości o tym co
było przyczyną wyginięcia dinozaurów.
11.Rozmowa z dziećmi na temat zaobserwowanego zjawiska, szukanie
podobieństw pomiędzy prawdziwym wulkanem.
12.Ewaluacja: dzieci, którym zajęcia się podobały przypinają na grzbiecie
dinozaura spinacz, a te dzieci, którym zajęcia się nie podobały wrzucają
spinacz do pudełka.
Archeolog to osoba, która bada rzeczy i ślady po ludziach z dawnych czasów,
takie jak stare budynki, narzędzia czy malowidła na ścianach.
Paleontolog to natomiast ktoś, kto zajmuje się badaniem skamieniałości, czyli
pozostałości po dawnych roślinach i zwierzętach, takich jak dinozaury.

Dinozaury wyginęły bardzo dawno temu, około 65 milionów lat temu.


Prawdopodobnie głównym powodem było uderzenie duże asteroidy w Ziemię,
co spowodowało ogromne zniszczenia i zmiany. Już wtedy wyginęło bardzo
dużo dinozaurów. Ale uderzenie meteorytu spowodowało też, że na ziemi
zrobiło się bardzo gorąco i powstały wielkie pożary, trzęsienia ziemi, które
doprowadziły do tsunami oraz wybuchów wulkanów, przez te zmiany
klimatyczne zwierzęta miały trudności w zdobywaniu jedzenia, co doprowadziło
do wyginięcia pozostałych gatunków dinozaurów.

You might also like