Download as xlsx, pdf, or txt
Download as xlsx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGAI KARANGAN

PADANG SERAI, KEDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH MASA KELAS MATAPELAJARAN


14 RABU 28.4.2021 9.15 - 10.15 4 SARJANA RBT
STANDARD KANDUNGAN 2.2 MODUL Pengenalan kepada rekabentuk
STANDARD PEMBELAJARA2.2.3, 2.2.4 TAJUK Pengenalan kepada rekabentuk
EMK Teknologi Maklumat STANDARD PRESTASI TP3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN NILAI MURNI
Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Kerjasama
1. Menjana idea bagi menghasilkan lakaran dengan menggunakan garisan
dan gabungan bentuk asas.
2. Melakar reka bentuk produk menggunakan garisan
dan gabungan bentuk asas secara bertema.

KRITERIA KEJAYAAN PENTAKSIRAN


Murid dapat melakukan/menunjukkan: Pemerhatian terhadap
1. Menyatakan sekurang-kurangnya satu idea bagi menghasilkan lakaran lakaran
2. Melakar 3 reka bentuk pasu tanaman menggunakan garisan dan bentuk
asas
BBM/RUJUKAN/SUMBER
Buku teks, buku tulis, papan putih
AKTIVITI PdPc
PERMULAAN
1. Murid dan guru berbincang tentang bentuk-bentuk pasu yang pernah mereka temui
2. Murid menyatakan bentuk-bentuk asas yang boleh digunakan dalam reka bentuk pasu tanaman

AKTIVITI UTAMA
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil (kumpulan dibentuk hanya dengan murid berada di
meja masing-masing)
2. Murid melantik seorang ketua perbincangan.
3. Setiap kumpulan membuat sesi brainstorming dengan berada di meja masing-masing.
4. Setiap murid menyatakan idea rekabentuk kepada kumpulan.
5. Setiap ahli kumpulan dikehendaki membuat 3 lakaran rekabentuk pasu tanaman yang sesuai dengan
tanaman yang mereka tanam.
6. Setiap ahli kumpulan mempersembahkan hasil lakaran kepada kumpulan masing-masing.

PENUTUP
1. Murid dan guru berbincang dan membuat refleksi terhadap hasil lakaran masing-masing.
REFLEKSI

AKTIVITI PENGAYAAN/PEMULIHAN/TINDAKAN SUSULAN


SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGAI KARANGAN
PADANG SERAI, KEDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH MASA KELAS MATAPELAJARAN


15 RABU 5.5.2021 9.15 - 10.15 4 SARJANA RBT
STANDARD KANDUNGAN 2.2 MODUL Pengenalan kepada rekabentuk
STANDARD PEMBELAJARA2.2.5, 2.2.6 TAJUK Pengenalan kepada rekabentuk
EMK Teknologi Maklumat STANDARD PRESTASI TP5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN NILAI MURNI
Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Berfikir secara kritis dan
1. Menganalisis lakaran reka bentuk produk bertema yang dihasilkan. kreatif
2. Menilai lakaran yang dihasilkan dan membuat penambahbaikan.

KRITERIA KEJAYAAN PENTAKSIRAN


Murid dapat melakukan/menunjukkan: Pemerhatian
1. Membuat jadual analisa rekabentuk produk
2. Membuat penambahbaikan pada lakaran

BBM/RUJUKAN/SUMBER
Buku teks, buku tulis, papan putih
AKTIVITI PdPc
PERMULAAN
1. Murid dan guru berbincang tentang lakaran yang telah mereka hasilkan pada minggu lepas.
2. Murid menyatakan perasaan masing-masing samada mereka berpuashati dengan lakaran rekabentuk
masing-masing.

AKTIVITI UTAMA
1. Murid diterangkan tentang proses bagaimana analisa rekabentuk dilakukan.
2. Murid dikehendaki melihat hasil lakaran masing-masing
3. Murid dikehendaki mencari sekurang-kurangnya 3 kelemahan yang terdapat pada rekabentuk pasu
masing-masing.
4. Setiap murid menyenaraikan perkara yang mereka boleh lakukan bagi menambahbaik rekabentuk pasu
5. Setiap murid dikehendaki membuat penambahbaikan pada lakaran rekabentuk pasu masing-masing
6. Setiap murid menyatakan samada mereka berpuashati dengan penambahbaikan yang dilakukan.

PENUTUP
1. Murid dan guru berbincang tentang kepentingan membuat analisa dan penambahbaikan rekabentuk
yang telah dibuat.
REFLEKSI

AKTIVITI PENGAYAAN/PEMULIHAN/TINDAKAN SUSULAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PdPR)

MINGGU 16
MATAPELAJARAN Rekabentuk dan Teknologi KELAS 4 Sarjana
TARIKH/HARI 17.5.2021 MASA 9.10 - 9.50
BIDANG Pengenalan kepada rekabentuk
TAJUK Pengenalan rekabentuk
STANDARD 2.2 Rekabentuk produk bertema
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.7
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF 1. Menghasilkan reka bentuk produk bertema mengikut lakaran yang
dibuat menggunakan bahan dan alatan yang sesuai.

AKTIVITI 1. Guru memberikan arahan kepada murid melalui grup whatsapp


tentang objektif dan aktiviti bagi subjek RBT pada hari ini.
2. Guru menunjukkan contoh pasu tanaman yang pernah dihasilkan oleh
murid lain.
3. Murid menghasilkan pasu tanaman mengikut lakaran yang telah
dibuat.
4. Murid mengambil gambar pasu yang dihasilkan dan menghantar
gambar tersebut kepada guru melalui whatsapp.

PENTAKSIRAN Rekabentuk pasu yang dihasilkan (TP6)


REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PdPR)

MINGGU 17
MATAPELAJARAN Rekabentuk dan Teknologi KELAS 4 Sarjana
TARIKH/HARI 24.5.2021 MASA 9.10 - 9.50
BIDANG Pengenalan kepada rekabentuk
TAJUK Pengenalan rekabentuk
STANDARD 2.2 Rekabentuk produk bertema
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.8
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF 1. Membuat persembahan reka bentuk produk bertema yang telah
dihasilkan.

AKTIVITI 1. Guru memberikan arahan kepada murid melalui grup whatsapp


tentang objektif dan aktiviti bagi subjek RBT pada hari ini.
2. Murid dikehendaki membuat rakaman video persembahan tentang
rekabentuk pasu tanaman yang telah dihasilkan.
4. Murid menghantar video persembahan tersebut kepada guru melalui
whatsapp.

PENTAKSIRAN Pemerhatian terhadap persembahan (TP6)


REFLEKSI

You might also like