Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 9

Test z działu magnetyzm

Scenariusz lekcji fizyki zawierający test z działu magnetyzm, sprawdzający wiedzę


i umiejętności uczniów.

Test z działu magnetyzm


Test z działu magnetyzm

Scenariusz lekcji

1. Cele lekcji
1. Wiadomości
Uczeń wie:
co to jest pole magnetyczne;
jak oddziałują na siebie bieguny magnetyczne;
co to jest magnes trwały;
jaki kształt mają linie pola magnetycznego;
co to jest ferromagnetyk i jak jest zbudowany oraz na czym polega
namagnesowanie ferromagnetyka;
jaki jest kształt linii pola magnetycznego utworzonych przez magnes
trwały (sztabkowy);
że wokół przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny, istnieje
pole magnetyczne;
jak wyznaczyć biegunowość pola magnetycznego wokół przewodnika,
przez który płynie prąd elektryczny;
jak oddziałują na siebie przewodniki, przez które płynie prąd
elektryczny;
jak jest zbudowany i jak działa elektromagnes;
jakie zastosowanie ma elektromagnes;
jak działa silnik elektryczny;
co to jest siła elektrodynamiczna;
od czego zależy wartość siły elektromotorycznej;
na czym polega zjawisko indukcji elektromagnetycznej;
jak wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego;
jakie są sposoby otrzymywania prądu indukcyjnego.
1. Umiejętności
Uczeń umie:
zademonstrować oddziaływanie biegunów magnetycznych;
wskazać, że przewodnik, przez który płynie prąd
elektryczny, wytwarza wokół siebie pole magnetyczne;
określić kierunek i zwrot siły elektrodynamicznej.
2. Metoda pracy Praca pisemna.
3. Środki dydaktyczne Test
4. Przebieg lekcji
2. Faza przygotowawcza
2. Sprawy organizacyjno – porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie, czy każdy uczeń siedzi osobno (przygotowano
jedną wersję testu);
przypomnienie uczniom o konieczności wyciągnięcia
przyborów do pisania;
rozdanie arkuszy z instrukcją (załączniki) i przeczytanie ich
głośno;
zapytanie uczniów o zrozumienie instrukcji.
3. Faza realizacyjna
3. Rozdanie testów (załączniki).
4. Określenie czasu trwania testu (zapisanie na tablicy godziny
rozpoczęcia i zakończenia testu).
5. Stworzenie miłej atmosfery i pilnowanie uczniów.
6. Przypomnienie o czasie, jaki pozostał do końca lekcji.
4. Faza podsumowująca
7. Zebranie testów i sprawdzenie liczby oddanych prac.
8. Wyjaśnienie ewentualnych niejasności zgłaszanych przez uczniów,
podanie poprawnych odpowiedzi.
5. Bibliografia
5. H. Kaczorek, „Testy z fizyki dla gimnazjum”, Wydawnictwo Zamkor, Kraków
2004.
6. G.Francuz - Ornat, T.Kulawik, M. Nowotny – Różańska, „Fizyka i astronomia
dla gimnazjum”, Nowa Era, Warszawa 1999
6. Załączniki
7. Instrukcja do sprawdzianu (dla ucznia)

Instrukcja do sprawdzianu

Sprawdź, czy wyciągnąłeś/aś przybory do pisania.


Przed Tobą leży sprawdzian wiadomości i umiejętności z działu magnetyzm.
Składa się on z 25 zadań zamkniętych (zakreślasz tylko jedną odpowiedź
spośród A, B, C, D), oraz 2 zadania otwarte, które rozwiązujesz.
Jeśli stwierdzisz, że zakreśliłeś/aś złą odpowiedź i zamierzasz ją zmienić to
zakreśl ją kółkiem i dokonaj ponownego wyboru. Nie używaj korektora.
Pisz długopisem, a rysunki wykonuj ołówkiem. Postaraj się pisać i rysować
starannie.
8. Test **Imię i nazwisko ………………………………….. Klasa ………………

Zad.1 Rysunek przedstawia wyróżnione bieguny 1,2,3 magnesów sztabkowych


i linie pola magnetycznego z zaznaczonym zwrotem w ich pobliżu. Jakie to
bieguny w kolejności 1,2,3 ?
A) N,N,N
B) S,S,N
C) S,S,S,
D) N,N,S Zad.2 Rysunki przedstawiają linie pola magnetycznego wytwarzanego
przez następujące źródła: a) magnes sztabkowy, (b) prostoliniowy przewodnik
z prądem, (c) magnes podkowiasty. Przyporządkuj źródłom wytwarzane przez
nie pola.

A) (a)–3, (b)–2, (c)–1


B) (a)–3, (b)–1, (c)–2
C) (a)–2, (b)–1, (c)–3
D) (a)–1, (b)–3, (c)–2

Zad.3 Rysunek pokazuje sposób zastosowania reguły prawej dłoni. Co wskazuje


kciuk, a co pozostałe palce?
A) Kciuk siłę elektrodynamiczną, a palce przepływ prądu.
B) Kciuk siłę elektrodynamiczną, a palce linie pola magnetycznego.
C) Kciuk kierunek prądu, palce linie pola magnetycznego.
D) Kciuk kierunek prądu, a palce linie pola elektrycznego.

Zad.4 Rysunki przedstawiają pierścienie, w których płynie prąd I w kierunku


zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Który rysunek poprawnie pokazuje
przebieg linii pola magnetycznego w środku pierścienia?

Zad.5 Który z rysunków poprawnie przedstawia kształt i zwrot linii pola


magnetycznego między biegunami magnesów?

Zad.6 Między biegunami dwóch magnesów znajduje się prostoliniowy


przewodnik, w którym płynie prąd w stronę obserwatora (prostopadle do
kartki).Jaki jest kierunek i zwrot działającej na przewodnik siły
elektromotorycznej?

A) wskazuje go strzałka 1.
B) wskazuje go strzałka 2.
C) wskazuje go strzałka 3.
D) wskazuje go strzałka 4.

Zad.7 Za pomocą magnesu wzbudzano prąd indukcyjny w miedzianym


pierścieniu. Który rysunek poprawnie przedstawia kierunek prądu
w pierścieniu i linie pola magnetycznego magnesu?

Zad.8 W pobliżu zwojnicy ustawiono igiełki magnetyczne. Który z rysunków


poprawnie przedstawia ustawienia się igiełek?

Zad.9 W przewodniku P płynie prąd za płaszczyznę rysunku. Która strzałka


poprawnie przedstawia kierunek i zwrot linii pola magnetycznego w punkcie
A?
A) 1
B) 2
C) 3
D) 4

Zad.10 Przed trzema przewodnikami kołowymi z prądem I umieszczono


identyczne magnesy. W którym układzie na przewodnik i magnes działa siła
wzajemnego przyciągania?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 1 i 3

Zad.11 Jak jest zwrócona siła elektrodynamiczna działająca na element A –


B przewodu, którym płynie prąd w sytuacji przedstawionej na rysunku?
A) w dół
B) w górę
C) w lewo
D) w prawo

Zad.12 Zbliżając magnes do wiszącego na nici lekkiego miedzianego


pierścienia, wzbudzamy w nim prąd elektryczny ( rysunek).W którą stronę
płynie prąd w pierścieniu i jak zachowuje się pierścień?

A) zgodnie ze wskazaniem strzałki 1, pierścień odchyla się w prawo


B) zgodnie ze wskazaniem strzałki 1, pierścień odchyla się w lewo
C) zgodnie ze wskazaniem strzałki 2, pierścień odchyla się w prawo
D) zgodnie ze wskazaniem strzałki 2, pierścień odchyla się w lewo
Zad.13 Ile wynosi natężenie prądu elektrycznego w „korytku” K (patrz
rysunek) używanym do topienia cyny, jeżeli pominiemy straty energii
w transformatorze?

Zad.14 Jeżeli za pomocą transformatora obniżamy napięcie z 220V na 22V, to


stosunek liczny zwojów uzwojenia wtórnego do pierwotnego wynosi?
9. Karta odpowiedzi
7. Czas trwania lekcji 45 minut
Plik o rozmiarze 361.32 KB w języku polskim

Plik o rozmiarze 1 015.50 KB w języku polskim

You might also like