Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 15

PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N.

Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 19 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Nejednačine u vezi sa množenjem i dijelj. dec br.

Tip časa: obrada


Nastavne metode: razgovor,ilustracija,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_,crteži.

Oblici rada: frontalni,individualni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni upoznati učenike sa postupkom rješavanja nejednačina sa dec brojevima
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I samostalnog zaključivanja
c)odgojni razvijanje urednosti,tačnosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti pravila za rješavanje jednačina.

Glavni dio: Pokazati pravila I njihovu primjenu na primjerima.


I a*x<b x<b:a II a:x<b x>a:b III x:a<b x<a*b
I a*x>b x>b:a II a:x>b x<a:b III x:a>b x>a*b

PRIMJERI:
1.7,6*x<17,86 x<17,86:7,6 x<2,35
2.x:3,8>2,4 x>2,4*3,8 x>9,12
3.2,75:x<0,5 x>2,75:0,5 x>27,5:5 x>5,5

Završni dio: Ponoviti kroz zadatke na listićima I dati zadaću udžbenik str 242 zad 53

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 20 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Zadaci za utvrđivanje

Tip časa: utvrđivanje


Nastavne metode: razgovor,pismeni radovi,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni utvrditi znanje vezano za rješavanje jednačina
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog odlučivanja
c)odgojni razvijanje urednosti ,tačnosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti pravila za rješavanje jednačina sa decimalnim brojevima

Glavni dio: Dati zadatke koje će učenici raditi samostalno 15 min a zatim ih uraditi I na table uz
potreban komentar I analizu postupka rješevanja
ZADACI:
26 3
1.a)2,6*x= 3 b)x:1,25=2,5 c)4,5:x= 5
1 1
=0 , 5
2.a)1,25*x-0,5=5 3 b) 3x+ 3
3 3
3.Ako od 2 nekog broja oduzmeš 2,4 dobićeš zbir brojeva 1,2 I 4 .Koji je to broj?

Završni dio:Ponoviti šta se radilo na času I dati zadaću udžbenik str 46 zad 5

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 21 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Zadaci za samostalni rad

Tip časa: sistematizacija


Nastavne metode: razgovor,ilustracija,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_,crteži.

Oblici rada: frontalni,individualni


Ciljevi časa:
a)obrazovni Sistematizirati gradivo vezano za jednačine I nejednačine
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja
c)odgojni razvijanje tačnosti, urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti pravila za rješavanje jednačina I nejednačina sa dec


brojevima

Glavni dio: Rad na listićima 4 nivoa težine uz konstantnu provjeru rezultata I analizu postupka
ZADACI:
1. a) x+1,5=2,75 b)x-3,7<2,35 c) x*0,4=0,28 d) x:1,6>0,5

3 1 1 3
∗x+ 0 ,5=2 −0 , 1∗X ≤0 , 2 =2
2. a) 2 b) 1 5 c) x:0,5+1 5 4

3 2 4
−0 ,5 x≤0 ,75
3. a) 4 b)2x-0,5= 3 c) Broju 1,8 dodato je 5 nekog broja I dobijen je broj
6,3.Koji je to broj?

1 2 2 1
−11=1 , 75 + x≤0 ,6
4. a) x: 3 b) 5 5 c) Neki broj se uveća za 6 I tako dobiven zbir pomnožen sa
3 daje 4,2 Koji je to broj?

Završni dio: Analizirati rad na listićima i dati zadaću udžbenik str 242 zad 52 I 55
Nastavnik: Adil Tolja

PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 22 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Skup Z.Pojam negativnog cijelog broja. Pridruživanje cijelih br.tačkama br.
prave
Tip časa: obrada
Nastavne metode: razgovor,ilustracija,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik, crteži.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni upoznati učenike sa pojmom neg broja I skupom Z
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog zaključivanja
c)odgojni razvijanje urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti o prirodnim brojevima I oduzimanju u N

Glavni dio: a+x=b⇒ x=b-a,ako je a¿ b jednačina nema rješenja u skupu N


Uvodi se pojam negativnog ciojelog broja,skup N se proširuje sa nulom I neg brojevima I dobija se
skup cijelih brojeva (Z)
Z={…-3,-2,-1,0,1,2,3…} Z Z∩N=N
N ZUN=Z
Z

Brojna prava u Z:

-2 -1 0 1 2

Završni dio: Ponoviti šta se radilo na času I dati zadaću: udžbenik str 50 I 52 zad 1,2,3

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 23 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Zadaci za utvrđivanje

Tip časa: utvrđivanje


Nastavne metode: razgovor,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik, pribor za geometriju.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni utvrditi znanje vezano za cijele brojeve
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog odlučivanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti osnovno o cijelim brojevima.

Glavni dio: Dati zadatke koje će učenici radioti samostalno 20 min a zatim ih uraditi I na tabli uz
potreben komentar I analizu postupka rješavanja.
ZADACI:
5
5 : x≥2 ,6
1. 12
2.x.0,4>28-26,84

3. (3,05-0,85):x<0,88

3 5
+ 0 , 8)≤2
4.x*( 8 12
3
∗x≥0 , 9
5. 5

Završni dio: Ponoviti šta se radilo na času I dati zadaću udžbenik str 242 zad 53

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 24 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Suprotni brojevi i apsolutna vrijednost cijelog br.

Tip časa: obrada


Nastavne metode: razgovor,ilustracija,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_.

Oblici rada: frontalni,individualni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni upoznati učenike sa pojmom I načinom određivanja apsolutne vrijednosti I
suprotnih brojeva
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog zaključivanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti o skupz Z,pozitivnim I negativnim cijelim brojevima I njihovim
prikazom na brojnoj pravoj

Glavni dio: Apsolutna vrijednost cijelog broja je udaljenost cijelog broja od nule na brojnoj
osi.Apsolutna vrijednost je uvijek pozitivan broj.
Def: │a│=a za a≥0 i │a│=-a za <0
PRIMJERI:
1.Odrediti apsolutnu vrijednost za brojeve:-7,5,0,-18,11,-9
│-7│=7 │5│=5 │0│=0 │-18│=18 │11│=11 │-9│=9
2.│x│=6,x=? x=6 I x=-6

Suprotni brojevi su brojevi koji imaju istu aps vrijednopst a različite predznake.

PRIMJER:
1.Odrediti suprotne brojeve brojevima:-1,-13,-7,-9,15,27,-21.

-1 1; -13 13; -7 7; -9 9; 15 -15; 27 -27; -21 21.

Završni dio: Ponoviti kroz zadatke na listićima I dati zadaću udžbenik str 55 zad 1,2,3.

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 26 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Uređenje u skupu Z

Tip časa: obrada


Nastavne metode: razgovor,ilustracija,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_,crteži.

Oblici rada: frontalni,individualni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni upoznati učenike sa pojmom uređenog skupa I upoređivanjem cijelih brojeva
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog zaključivanja
c)odgojni razvijanje tačnosti, urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti o cijelim brojevima ,apsolutnoj vrijednosti I suprotnim


brojevima.

Glavni dio: Za neki skup kažemo da je uređen ako se za bilo koja dva njegova elementa može
uspostaviti jedna od relacija:a<b ili a>b ili a=b.

U skupu Z vrijedi:
-Svaki pozitivan broj je većo od nule.
-Svaki pozitivan broj je veći od bilo kog negativnog broja.
-Nula je veća od bilo kog negativnog broja.
-Od dva negativna broja veći je onaj kopji ima veću aps vrijednost

-Skup Z je uređen skup jer se za bilo koja dva cijela broja može utvrditi jedna od relacija:
a<b ili a>b ili a=b
-U skupu Z nema ni najmanjeg ni najvećeg broja
-Ako je a≤b I b≤c onda je a≤c
-Svaki cio broj ima svog neposrednog predhodnika I direktnog sljedbenika.

Završni dio:Ponoviti kroz zadatke na listićima i dati zadaću udžbenik str 72 zad 1,2 I 3
Nastavnik: Adil Tolja

PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 27 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Zadaci za samostalni rad

Tip časa: utvrđivanje


Nastavne metode: razgovor,pimeni radovi,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik, crteži.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni utvrditi znanje vezano za cijele brojeve
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika primjene stečenog znanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti o pojmu I elementima skupa Z,aps vrijednosti,suprotnim


brojevima I upoređivanju cijelih brojeva.

Glavni dio: Dati zadatke koje će učenici raditi samostalno 15 min a zatim ih uradtit I na tabli uz
potreban komentar I analizu postupka rješavanja.
ZADACI:
1.Dat je skup S={-4,12,0,-5,38,-27,27}
Odrediti a) skup A={x│xєS I x je pozitivan broj} b) skup B={x│xєS I x je negativan broj}
c)aps vrijednost za svaki elemenat iz S, d) suprotan broj svakom elementu iz S
e)prikazati svaki elemenat na brojnoj osi, f) poredti ih od najmanjeg do najvećeg.

2. a) 3*│-28│-│-21│+2*│32│= b) │x│=8 x=?

3.Odrediti a ako je a) -3<a<1 b) -7<a<0.

Završni dio: Ponoviti šta se radilo na času dati zadaću udžbenik str 72 zad 4 I 5.

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 33 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Jednačine u vezi sa sabiranjem i oduzimanjem cijelih brojeva

Tip časa: obrada


Nastavne metode: razgovor,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_.

Oblici rada: frontalni,individualni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni upoznati učenike sa postupkom rješavanja jednačina sa sabiranjem I
oduzimanjem cijelih brojeva
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog zaključivanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti pravila za rješavanje jednačina u vezi sa sabiranjem I


oduzimanjem dec brojeva.

Glavni dio: Na primjerima objasniti I pokazati postupak rješavanja jednačina u vezi sa sabiranjem I
oduzimanjem cijelih brojeva.
PRIMJERI:
1. x-18=15 x-18+18=15+18 x=33

2. x+14=8 x=8-14 x=-6

3.2-x=8 -x=8-2 -x=-6 x=6

4. 1-x=-9 -x=-9-1 -x=-10 x=10

5. 5-[7-(x+7)-1]=-5 5-(7-x-7-1)=-5 5-(-x-1)=-5 5+x+1=-5 x=-5-6 x=-11

Završni dio:Ponoviti šta se radilo na času kroz zadatke na listićimai


dati zadaću udžbenik str 80 zad 1 I 2
Nastavnik: Adil Tolja

PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 34 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Zadaci za utvrđivanje

Tip časa: utvrđivanje


Nastavne metode: razgovor,pismeni radovi ,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni utvrditi znanje vezano za rješavanje jednačina u vezi sa
sabiranjem I oduzimanjem cijelih brojeva
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika samostalnog odlučivanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti pravila za rješavanje jednačina u vezi sa sabiranjem I


oduzimanjem cijelih brojeva.

Glavni dio: Dati zadatke koje će učenici raditi samostalno 20 min a zatim ih uraditi I na tabli uz
potreban komentar I analizu postupka rješavanja.
ZADACI:
1. a) x+13=8 b) 15-x-28=-31 c) 8-[2x+3-(x-4)]=5

2. a) 8-27=x+15 b)36-{x+8-[25+2x-(15-18)]}=0

3.Ako neki broj uvećamo za zbir brojeva 4 I -9 dobit ćemo 20.Koji je to broj?

4. Za koju vrijednost x je izraz -45-x jednak -16?

Završni dio: Ponoviti šta se radilo na času I dati zadaću udžbenik str 248 zad 56 I 57.

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 25 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Zadaci za utvrđivanje

Tip časa: utvrđivanje


Nastavne metode: razgovor,pimeni radovi,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik, crteži.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni utvrditi znanje vezano za cijele brojeve
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika primjene stečenog znanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Pregledati zadaću.Ponoviti o pojmu I elementima skupa Z,aps vrijednosti,suprotnim


brojevima I upoređivanju cijelih brojeva.

Glavni dio: Dati zadatke koje će učenici raditi samostalno 15 min a zatim ih uradtit I na tabli uz
potreban komentar I analizu postupka rješavanja.
ZADACI:
1.Dat je skup S={-2,10,0,-4,33,-22,22}
Odrediti a) skup A={x│xєS I x je pozitivan broj} b) skup B={x│xєS I x je negativan broj}
c)aps vrijednost za svaki elemenat iz S, d) suprotan broj svakom elementu iz S
e)prikazati svaki elemenat na brojnoj osi, f) poredti ih od najmanjeg do najvećeg.

2. a) 3*│-21│-│-31│+2*│42│= b) │x│=6 x=?

3.Odrediti a ako je a) -5<a<5 b) -9<a<0.

Završni dio: Ponoviti šta se radilo na času dati zadaću udžbenik str 72 zad 4 I 5.

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 29 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: PRVA ŠKOLSKA PISMENA ZADAĆA

Tip časa: provjera znanja


Nastavne metode: razgovor,pismeni radovi,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik,_.

Oblici rada: frontalni, individualni


Ciljevi časa:
a)obrazovni provjeriti znanje vezano za lekcije koje su se radile do ovog časa
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika dovođenja rada do kraja
c)odgojni razvijanje tačnosti,preciznosti,urednosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Podijeliti zadaćnice,dati zadatke i upute za rad.

Glavni dio:

Učenici samostalno rade zadatke u zadaćnicu.

ZADACI ZA PRVU ŠK. PISMENU ZADAĆU U PRILOGU.

Završni dio: Pokupiti zadaćnice i kratko izložiti moguća rješenja

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 47 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Ispravak kontrolnog rada

Tip časa: analiza


Nastavne metode: razgovor,pismeni radovi,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni Analizirati stepen tačnosti urađenih zadataka na kontrolnom radu
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika procjene sopstvenih rezultata
c)odgojni razvijanje tačnosti,preciznosti,urednosti,kritičnosti I samokritičnosti.

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Podijeliti listiće i dati vremena za moguća pitanja i primjedbe.

Glavni dio: Sve zadatke uraditi na tabli uz analizu stepena tačnost svakog zadatka pojedinačno.

URAĐENI ZADACI - U PRILOGU

Završni dio: Analizirati stepen tačnosti urađenih zadataka na nivou odjeljena

Nastavnik: Adil Tolja


PRIPREMA OŠ “Safvet-beg Bašagić” N. Travnik

Školska godina: 2022/2023 Broj: 28 .

Predmet: matematika Razred: VII (sedmi)

Nastavna jedinica: Priprema za prvu školsku pismenu zadaću

Tip časa: utvrđivanje


Nastavne metode: razgovor,pimeni radovi,kombinovana
Nastavna sredstva: udžbenik, crteži.

Oblici rada: frontalni,


Ciljevi časa:
a)obrazovni utvrditi znanje vezano za cijele brojeve i decimalne brojeve
b)funkcionalni formiranje logičkog mišljenja I navika primjene stečenog znanja
c)odgojni razvijanje tačnosti,urednosti I samostalnosti

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Ponoviti o pojmu I elementima skupa Z,aps vrijednosti,suprotnim brojevima I


upoređivanju cijelih brojeva, kao i osnovne operacije sa decimalnim brojevima pred pismenu zadaću.

Glavni dio: Dati zadatke koje će učenici raditi samostalno 15 min a zatim ih uradtit I na tabli uz
potreban komentar I analizu postupka rješavanja uz obrazloženje da će slični zadaci biti i na
pismenoj zadaći.
ZADACI:
1.Dat je skup S={-2,10,0,-4,33,-22,22}
Odrediti a) skup A={x│xєS I x je pozitivan broj} b) skup B={x│xєS I x je negativan broj}
c)aps vrijednost za svaki elemenat iz S, d) suprotan broj svakom elementu iz S
e)prikazati svaki elemenat na brojnoj osi, f) poredti ih od najmanjeg do najvećeg.

2. a) 3*│-21│-│-31│+2*│42│= b) │x│=6 x=?

3.Odrediti a ako je a) -5<a<5 b) -9<a<0.

4. a) x+1,5=2,75 b)x-3,7<2,35

Završni dio: Ponoviti šta se radilo na času dati zadaću udžbenik str 72 zad 4 I 5.
Nastavnik: Adil Tolja

You might also like