Professional Documents
Culture Documents
$70 - $40 $30 $30 /times X 15,000 $450,000 $450,000 - $540,000 - $90,000 (Loss)
$70 - $40 $30 $30 /times X 15,000 $450,000 $450,000 - $540,000 - $90,000 (Loss)
26
1.
Contribution Margin per unit=Selling Price per unit−Variable Expenses per
unit= $70 - $40 = $30
Total Contribution Margin=Contribution Margin per unit×Number of units
sold= $30 \times x 15,000 = $450,000
Net Operating Income or Loss=Total Contribution Margin−Fixed Expenses
= $450,000 - $540,000 = -$90,000 ( loss )
2.
Contribution Margin per unit=Selling Price per unit−Variable Expenses per
unit
= $70 - $40 = $30
Break-even point (in units)= Fixed expenses / contribution margin per unit
= $540,000 / $30 = 18,000
Break-even point (in dollar sales)=Break-even point (in units) x Selling
price per unit
= 18,000 x $ 70 = $1,260,000
The present break-even point for the Minden Company is 18,000
units or $1,260,000 in dollar sales.
4.
Contribution Margin per unit=Selling Price per unit−Variable Expenses per
unit =$48−$40=$8
Break-even point (in units)= Fixed expenses / contribution margin per unit
= 540,000 / 8 = 67,500 Units
Break-even point (in sales dollars)=Break-even point (in units) x selling
price per unit
= 67,500 units×$48=$3,240,000
The break-even point using the optimal selling price ($48 per unit)
is higher than the one computed before ($1,260,000). This
difference arises because the optimal selling price maximizes profit
by balancing higher sales volume with lower profit margin per unit.
As a result, the break-even point increases because more units need
to be sold to cover fixed expenses at a lower profit margin per unit.
6.27
1. CM Ratio=( Contribution Margin / sales )×100%
Contribution Margin=Sales−Variable Expenses= $750,000−
$450,000=$300,000
CM Ratio=( $300,000 / $750,000 )×100% = 40%
5.
New Variable Expenses per ball=60%×$9=$5.40
New Contribution Margin per ball=Selling Price per ball−New Variable Exp
enses per ball
= $25−$5.40=$19.60
New Contribution Margin=Sales−(New Variable Expenses per ball×Sales)
= $750,000−($5.40×30,000) = $588,000
New CM Ratio= (New contribution margin / sales) x 100% = (588,000/
750,000) x 100% = 78,4%
Break-even point (in balls)= Fixed Expenses /
Contribution Margin per ball
Contribution Margin per ball=Selling Price per ball−New Variable Expense
s per ball
= $25−$5.40=$19.60
Break-even point (in balls)= 420,000 / 19,60 = 21,428.57
Therefore, with the new automated manufacturing plant, the new CM ratio
is approximately 78.4%, and the new break-even point in balls is
approximately 21,429 balls.
Problem 6-28 (continued)
$18,000 + $60,000
= $24.00 = 3,250 pairs
2. Cost-volume-profit graph:
$200
Total Sales
$180
$160
Break-even point:
Total Sales (000s)
$140 Total
2,500 pairs of sandals or Expense
$100
$80
Total
Fixed
Expense
$40
$20
0 500 1,000 1,500 2,000 2,500 3,000 3,500 4,000 4,500 5,000
Number of Pairs of Sandals Sold
Profit graph:
Profit Graph
$35,000
$30,000
$25,000
$20,000
$5,000
$0
Profit
-$5,000
-$10,000
-$15,000
-$20,000
-$25,000
-$30,000
-$35,000