Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

Fejléc

Pedagógus neve: Bakos Vivien

Iskola neve: Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola

Osztály: 3.b

Tantárgy: Ének-zene

Műveltségi terület: Művészetek

Az óra témája: Új dal hallás utáni tanítása: Virágéknál ég a világ…

Az óra típusa: Új ismeretközlő óra

Az óra cél-és feladatrendszere: Megfigyelőképesség fejlesztése, figyelem és koncentráció fejlesztés, ritmusérzék fejlesztés, mérő; ritmus
megszólaltatása, új dal hallás utáni tanulása, gyakorlás, ismétlés, memóriafejlesztés, önálló véleményalkotás, együttműködő képesség fejlesztése.
Tantárgyi kapcsolat: tantárgyon belüli koncentráció, környezetismeret

Felhasznált források: NAT 2020: Rápli Györgyi: Ének-zene 2 https://www.tankonyvkatalogus.hu/site/kiadvany/OH-ENZ02TA

Dátum: 2023.05.12.
Óra menete Módszerek, Munkaforma,
Eszközök, Tanítói tevékenység

Énekes köszönés:
kh: C’ Frontális osztálymunka. Tanító:
bemutatja, majd kézmozdulattal
jelzi a gyerekeknek a válasz
kezdését. Tevékenykedtetés.

Légzőgyakorlat: Frontális osztálymunka.


-Légzőgyakorlatot fogunk végezni, ehhez álljatok fel! Jobb kezeteket tegyétek a hasatokra, bal kezetek a Tanító: indítja és mutatja
csípőtökre! Kifújás után szívjátok be a levegőt, tartsátok bent három számolásig majd mondjátok el egymás után
háromszor a következő mondatot! kézmozdulatokkal a
„-Sül a ropogós békacomb!”
-Kifúj, beszív, 2-3! Sül a… légzőgyakorlat tempóját.
Tevékenykedtetés, ellenőrzés,
Beéneklés:
értékelés.
-Kezdjük az órát a hangszálaink bemelegítésével! Nézzetek a táblára és figyeljétek meg jól a gyakorlat szövegét!
Ezt fogjuk az óra elején elénekelni.
-Mutatom, énekeljétek utánam! Tanító: bemutató énekléssel,
gesztussal jelzi az ismétlést.
Frontális osztálymunka.
Tevékenykedtetés magyarázat.

Tevékenykedtetés, ellenőrzés,
Órakezdő dalcsokor: értékelés, megbeszélés,
- Kapitányúr megizente (Kezdőhang: C=dó)
magyarázat. Frontális
- Anyám édesanyám (Kezdőhang: F=dó)
- Ugyan, komám asszony (Kezdőhang: C’=dó) osztálymunka.

Ráismerés a dalcsokor dalaira: Tanító: bemutatja a dalcsokor


dalait, majd kezdőhangot ad,
1. Kapitányúr megizente
Dalfelismerés furulyázással. vezényel és lezárja. Kérdéseket
tesz fel, ellenőrzi a válaszokat,
-Az első dalt furulyán fogom eljátszani nektek. Aki tudja mi az, hajtsa le a fejét!
utasításokat ad.
-Örömmel látom, hogy sokaknak van ötletük, ki tudná nekem megmondani melyik az?
(A Kapitányúr megizente című dal)

-Így van!
-Énekeljük a mérő egyenletes ütésével!
-Rajta!

2. Anyám édesanyám
Dalfelismerés dúdolás alapján.

-A második dalt dúdolni fogom. Amint kitaláltad, csendben jelentkezzetek!

-Melyik dalt dúdoltam?


(-Anyám édesanyám.)
-Pontosan
-Énekeljük el mindkét versszakot. Az ajtó felőli padsor énekli az első, az ablak felőli padsor
pedig a második versszakot!
-Rajta!
3. Ugyan, komám asszony
Dalfelismerés ritmus tapsolása alapján.

-Az utolsó dalnak, el fogom tapsolni a ritmusát. Figyelj! Ha gondoljátok a szemeteket is


becsukhatjátok!

-Melyik dalra ismertél rá?


(-Az Ugyan, komám asszony című dalra.)
- Nagyon ügyesen kitaláltátok!
- Énekeljük el mindkét versszakot a könyvben alatta lévő ritmus tapsolásával!
-Rajta!
Tevékenykedtetés, szemléltetés,
Új dal tanítása: Virágéknál ég a világ… (népdal) magyarázat, megbeszélés,
Kh.: G=dó
ellenőrzés, értékelés. Frontális
I. Motiváló beszélgetés: Találós kérdés osztálymunka. Tanító: felvezeti
a témát, kérdéseket tesz fel.
-Hoztam nektek egy találós kérdést!
Interaktív tábla,
Állat vagyok, vízben élek,
este a parton zenélek.
Legyet, szúnyogcombot eszem,
de a gólyát nem szívelem!

-Szerintem nem volt nehéz megfejteni, melyik állatra gondoltam!


-Mondjuk ki közösen! 3-2-1…. béka.
-Nagyon szuper!
- Ki szereti ezt az állatot?
- Ki tudná nekem megmondani, hogy melyik a legnagyobb békafaj
- Ti valaha ennétek e békát?
-Szerintetek milyen íze lehet? Tanító: bemutatja a dalt és
- A mai órán fogunk tanulni egy dalt, amelyben a család valóban békacombot fog enni.
meghallgatja a spontán
II. Bemutató éneklés és spontán reakciók meghallgatása: reakciókat, kérdésekkel segít.
Megbeszélés, tevékenykedtetés,
-Most el fogom énekelni nektek, hajtástok le a fejeteket és figyeljetek rá!
ell., értékelés. Frontális
(Tanító bemutatás.)
osztálymunka.
-Milyen a dal hangulata számodra?
-Mi történt pontosan a dalban?
-Mire gondolsz most?
Tanító: megfigyelési
III. Megfigyelési szempontok és kérdések adása
szempontokat ad, ellenőrzi a
-Most újra eléneklem a dal első versszakát! válaszok helyességét, ha kell
javít. Frontális osztálymunka.
1. versszak
- Kiknél ég a világ? Tevékenykedtetés, megbeszélés,
- Mit sütöttek?
értékelés, ellenőrzés.
2. versszak
- Ki kapott oda?
- Mit ropogtatott?
Tanító: kezdőhangon indít,
3. versszak
vezényel, leint. Frontális
-Ki futott oda későn?
-Mi jutott neki csak? osztálymunka.
Tevékenykedtetés, ellenőrzés,
IV. Daltanítás: A gyerekek visszhangozzák a tanító énekét.
értékelés.
1-4. ütem: eléneklem, majd a gyerekek ismétlik.
Tanító: kezdőhangon indít,
5-8. ütem: újra bemutatom, majd a gyerekek ismétlik.
Majd az egész versszakot elénekeljük. vezényel, leint, (jelzéssel segít a
(Ugyanígy teszünk a második versszakkal is.)
dúdolásnál). Tevékenykedtetés,
ellenőrzés, értékelés. Frontális
-Én elkezdem énekelni, majd ismételjétek utánam!
osztálymunka.
V. Gyakorlás

-Most énekeljük el újra a dalt, közben üssük a mérőt a ceruzánkkal!


-Rajta! Virágéknál….

Képességfejlesztés:

Repülőkotta használatának fejlesztése:


-Figyeljétek meg a dal alatt a található rajzokat. Mik lehetnek ezek?
-Így van, repülőkotta
-Üljetek egyenesen és emeljétek fel a jobb kezeteket!
-Először bemutatom, utána megcsináljuk párszor együtt
-Melyik hang lehet az a nagyon mélyre eső hang?
-Így van! Az alsó szó.

Újonnan tanult dal ellenőrzése- zenehallgatás:


Az óra utolsó pár percében még hallgassuk meg a mai órán tanult népdalunkat!
Decsényi János: Kati dalai – Virágéknál ég a világ

Értékelés:
-Köszönöm az egész órán nyújtott aktív figyelmeteket! Különösen megdicsérem….
-Aki jól érezte magát az órán az emelje fel mindkét kezét, aki pedig úgy érzi, hogy annyira nem érezte jól
magát, az feküdjön le a padra!
-Jó látni, hogy ennyi kéz van a magasban! Tanító: bemutatja, majd
kézmozdulattal jelzi, hogy a
gyerekek fognak köszönni.
Tevékenykedtetés, ellenőrzés
Énekes elköszönés: értékelés. Frontális
Kezdőhang: G=szó osztálymunka.

You might also like