Priprema IX - 21

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

NASTAVNIK: Šejla Manjgafić Razred ČAS

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA


IX 24
LIKOVNE KULTURE

NAČINI RADA:
OBRAZOVNI ZADACI:
a) Stjecanje znanja: iz oblasti boje kao likovnog likovnog elementa 1. prema promatranju
2. nakon promatranja
3. prema sjećanju
b) Stjecanje sposobnosti: razvoj perceptivnih i manuelnih sposobnosti 4. prema zamišljanju
5. prema izmišljanju

ODGOJNI ZADACI: estetske, moralne i radne vrijednosti


OBLICI RADA:

1. Frontalni
2. Individualni
NASTAVNA JEDINICA 3. Rad u parovima
1. Cjelina: POVRŠINA 4. Grupni

2. Tema: LINEARNE TEKSTURE 1-3


NASTAVNE
METODE:
3. Likovno područje: CRTANJE
1. Analitičko
promatranje
4. Likovni problemi (ključni pojmovi): LLINEARNO I TEKSTURALNO 2. Demonstracija
3. Razgovor
4. Usmeno izlaganje
5. Motiv: a) vizualni: 5. Metoda scenarija
b) nevizualni: 6. Rad s tekstom
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj:
7. Kombiniranje
8. Variranje
6. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: crtaći materijali 9. Građenje
10. Razlaganje
Cilj časa: upoznavanje učenika sa ulogom i načinom realizacije linearnih tekstura

PLAN TABLE: NASTAVNA


SREDSTVA I
LINEARNE TEKSTURE POMAGALA:
1. Reprodukcija
2. Izravno umjetničko
djelo
3. Prirodni oblici
4. Načinjeni oblici
5. Dijapozitivi
6. Fotografije
7. Grafoskop
8. Televizor
9. Video
10. Ploča, kreda
11. Ostalo:

KORELACIJA:
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. PRIPREMA

- Razgovarajući sa učenicima napraviti kratki osvrt na obrađeno gradivo od prethodnog časa.


- Pitanja koja mogu poslužiti u ponavljanju.
 Objasniti pojam harmonije ?
 Objasniti pojam ravnoteže ?
- Naglasiti čovjekovu težnju za uspostavom harmonije. Pohvaliti učenike koji se ističu u
ponavljanju gradiva.
- Upoznati učenike sa naslovom nove nastavne jedinice: Linearne teksture

2. MOTIVACIJA

- Prije nego što krenemo u realizaciju nove nastavne jedinice upoznati učenike sa značenjem
pojma linearan.
- Linearan kao pojam se odnosi na nešto što je u obliku prave linije.
- Linija u likovnoj umjetnosti kao likovni element zauzima važnu ulogu. Likovne kompozicije koje
se realizuju kroz primjenu različitih linija spadaju u kategorije crteža.
- Koristeći različite linije umjetnik pokušava da oponaša različite površine (teksture).
- Ovakva primjena linija naziva se crtež linearnih tekstura.
- Prikazom primjera gotovih crteža ili iz udžbenika upotpuniti navedeno.

3. NAJAVA ZADATKA
- Nakon što sam učenike upoznao sa značenjem pojma linearna tekstura, prelazim na najavu likovnog
zadatka. Kroz ovaj likovni zadatak , učenici u određenim poljima pokušavaju linijama sličnim rasteru da
oponašaju različite teksture..
- Likovni zadatak: Radeći u crtaćem materijalu po slobodnom izboru , oponašati izgled različitih površina.

4. REALIZACIJA (RAD)
- Učenicima na tabli nacrtati primjer tj. raspored ploha koje oni trebaju ispuniti linijama. Ispunjavanje ploha
treba da oponaša određene teksture. Razgovorom sa učenicima uklonuti eventualne nejasnoće oko
likovnog zadatka. Ovaj likovni zadatak je praktična vježba za naredni likovni zdadatak koji će se
realizovat tokom naredna dva časa.

5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA

- Pregledati dovršene likovne radove, pohvaliti učenike koji su kvalitetno odgovorili na likovni zadatak.
- Ponoviti značenje pojma linearna tekstura i ukazati na to da sljedeći čas učenici donesu crtaći materijal
po vlastitom izboru.

You might also like