RPH Pembugaran Pedagogi SJKT ST PHILOMENA CONVENT

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 8

KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PROGRAM MaTEX 2.0 : BENGKEL PEMBUGARAN PEDAGOGI KBAT


MATEMATIK SEKOLAH RENDAH DAERAH KINTA UTARA TAHUN 2022.

Nama Guru : PN. GOGILASELVI A/P THIAGARAJOO Sekolah :

SJKT ST PHILOMENA CONVENT. IPOH.

Kelas 4 INSTAGRAM

Tarikh 27 JANUARI 2023 (Isnin)

Masa 12.05 – 01 .05 tengah hari

Bidang SUKATAN DAN GEOMETRI

Tajuk 5.0 UKURAN DAN SUKATAN

Standard 5.2 JISIM


Kandungan

Standard 5.2.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab dan


Pembelajaran bahagi jisim melibatkan unit gram dan kilogram.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Pembelajaran (i) Menghafal dan menyebut sifir 6 dan 7 secara lisan dengan
tepat dan cepat

(ii) Menjawab 3 soalan mudah dan sederhana darab unit jisim


secara individu dengan betul dan tepat.

(iii) Menyelesaikan 1 soalan penyelesaian masalah yang


melibatkan pendaraban unit jisim secara dua dalam
satu
kumpulan

Kriteria Murid berjaya:-


Kejayaan 1. Menghafal sifir menggunakan teknik permainan menarik. 2.
Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan pendaraban secara tepat di
dalam lembaran kerja (dengan bimbingan rakan bagi yang kurang
mahir )
3. Membaca, Menyusun , Menyelesai ayat matematik
dan menyelesaikannya.

SESI PERTAMA

Set Induksi 1. Murid bermain permainan “ RODA WARNA” (Lihat Lampiran 1


*BIJAK SIFIR untuk peraturan permainan) PAK 21-KREATIVITI

(10 minit)

Langkah 1 1. Murid dibahagikan kepada 4 orang murid dalam satu kumpulan.


Setiap ahli diberi nombor yang berbeza iaitu 1,2,3,4,5 dan 6.
(20 minit)
2. Setiap kumpulan diberikan 1 set soalan contoh soalan dalam kertas
warna beroperasi bergabung , ( Lihat Lampiran 2) dan mereka diminta
untuk memastikan setiap ahli dapat menjawab soalan contoh tersebut.
3. Jika ada ahli yang kurang mahir menjawab soalan pendaraban,
ahli kumpulan yang mahir perlu membantu murid tersebut
menjawab soalan . PAK 21-KOLABORATIF
4. Murid boleh melakukan pendaraban dengan kaedah lain iaitu kaedah
tambah berulang atau menggunakan garis masa. KAEDAH SENANG
KE SUSAH
5. Murid yang lemah diberi “roda warna” untuk cuba menjawab
soalan yang mudah dengan menggunakan sifir roda warna.
6. Setiap soalan akan dibentangkan di hadapan kelas dan semakan
jawapan akan dibuat bersama-sama murid. PAK 21 - KOMUNIKASI

SESI KEDUA
Langkah 2 1. 6 stesen susunan meja akan diwujudkan di sekeliling
murid. (Lampiran 3)AKTIVITI PAK 21-STESEN
*PEDAGOGI
2. Setiap kumpulan diberi 2 soalan berbeza untuk menjawab. 3.
MENARIK Murid beralih dari satu stesen nombor ke satu stesen nombor dan
menyelesaikan semua soalan dalam stesen.
(15 minit)
4. Begitu juga dengan ahli kedua dari setiap kumpulan dan
seterusnya. (Lihat Lampiran 4 untuk contoh soalan)
5. Keenam-enam kumpulan akan menjawab dengan serentak.

6. Guru akan menyemak jawapan. Jika jawapan betul baru murid


dapat mengambil huruf yang ada di stesen.
7. Huruf akan dikumpul dan melekat dalam satu petak dan
susun perkataan oleh murid.
8. Siapa yang menyusun huruf dan menjawab perkataan dengan cepat
dan tepat akan tebus ganjaran dan kumpulan itu pemenang.
9. Setiap soalan akan dibentangkan di hadapan kelas dan jawapan akan
disemak dan dibincangkan bersama-sama murid. PAK 21 -
KOMUNIKASi

Langkah 3 1. Setiap kumpulan diberi 1 soalan penyelesaian masalah.


2. Murid akan membaca soalan dan akan memotong setiap ayat dan
*Penyelesai
susun diatas meja. (Lihat Lampiran 5 untuk contoh soalan)
an 3. Setiap kumpulan diminta menyelesaikan ayat matematik operasi
bergabung darab dan bahagi melibatkan jisim berpandukan contoh.
Masal
4. Guru akan menyemak jawapan secara sepontan.
ah
(10 minit)

1. Guru akan bertanya sifir bercampur dan akan memberikan


2. saguhati kepada murid yang menjawab dengan cepat.
Penutup Bagi murid yang lemah juga diberi peluang untuk menjawap sifir
3. yang mudah.
(5 minit)
(Lampiran 6)
4.
5.

Nilai Murni Kerjasama , Keberanian, Hormat


Refleksi Pada akhir sesi ;

___19__ /_29____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran


dengan baik dan diberi latihan pengayaan.

____6_ / _29____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran


dengan bimbingan dan diberi latihan pengukuhan.

___4__ / _29____ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pemulihan.

LAMPIRAN 1

“ PERMAINAN RODA WARNA”

1. Guru memberi “ roda warna” untuk menghafal sifir contohnya sifir 2 hingga 9 selama 2
minggu agar murid akan menghafal dan dapat menjawab dengan cepat dan tepat.

2. Murid akan memusing roda untuk menghafal sifir 6 dan 7 dengan cepat dan tepat.

3.Guru bertanya sifir 6 dan 7 tanpa roda warna agar murid dapat menjawab dengan cepat dan
tepat.

4.Murid yang menjawab semua sifir akan diberi ganjaran bintang.

5. Murid yang belum menguasai dan belum hafal sifir 2 hingga 9 akan diberi masa dan pastikan
semua dapat menghafal sifir.

6. Sifir akan diteruskan hingga semua murid selesai membaca sifir.

LAMPIRAN 2

CONTOH SOALAN
1 441g ÷ 7 X 6 = 4 2 X 10 kg ÷ 8 =

2 9 kg 630g ÷ 3 X 4 = 5 9 X 1600g ÷ 4 =

3 3 X 2 kg ÷ 6 = 6 7 kg 14 g X 3 ÷ 9 =

LAMPIRAN 3

CONTOH SUSUN ATUR STESEN

LAMPIRAN 4

CONTOH SOALAN

1 1 13 kg 506 g ÷ 2 X 6 =
A
2 7 X 2480g ÷ 5 =
2 1 9 kg 237 g ÷ 3 X 2 =
A
2 7 X 245g ÷ 5 =

3 1 10 kg 296 g ÷ 3 X 7 =
P
2 7 X 2480g ÷ 5 =

4 1 8 kg 742 g ÷ 9 X 3 =
D
2 6 X 1820 g ÷ 5 =

5 1 7 kg 502g ÷ 4 X 8 =
N
2 4 X 2480g ÷ 5 =

6 1 12 kg 535 g ÷ 5 X 3 =
I
2 2 X 2900g ÷ 8 =

“Teka saya”

3 1 5 4 2 6
P A N D A I
LAMPIRAN 5

CONTOH AYAT PENYELESAIAN

LAMPIRAN 6

CONTOH RODA SIFIR

You might also like