Professional Documents
Culture Documents
10-11th Lecture Earned Value Management
10-11th Lecture Earned Value Management
MANAGEMENT
Control Costs : Tools and Techniques
To calculate the EAC, first you have to calculate the CPI and SPI:
The question did not say that the Planned Value was 50%. However, it
says that the duration is 12 months and 6 months have passed. In this
case, you can safely assume that the PV was 50% unless it is given in the
question.
Solution:
Earned Value (EV) = 40% of 100,000 = 40,000 USD
First, you have to calculate the Cost Performance Index to calculate the EAC:
In other words, if the project continues with CPI = 0.67 until the end, you will have to spend
149,253.73 USD to complete it.
EAC according to PMBOK
Cost & Schedule performance are relevant to predict the future /
outcome
c c
EAC = AC+ (BAC – EV)/ CPI x SPI
If we believe both CPI and SPI will impact future cost performance.
It is assumed that CV and SV to date will continue to prevail
The performance of the project with sub-standards (that is over
budget and behind schedule)
Exercise:
Your boss is not impressed with your current estimates. He
asks you to calculate EAC based on the worst case scenario,
incorporating SPI & CPI in to the formula:
SPI = 0.8 BAC = $ 12
CPI = 0.5 AC = $ 5 EV = $ 6
The lower half of the equation will be?
Exercise:
Your boss is not impressed with your current estimates. He asks
you to calculate EAC based on the worst case scenario,
incorporating SPI & CPI in to the formula: The lower half of the
equation will be?
A: SPI x CPI D: CPI x EV
B: 0.04
C: BAC - AC
PV = $40 EV = $32 AC = $48 BAC = $150
SPI = 32/40 = 0.80 CPI = 32/48 = 0.67
Assumption Example Formula
Future cost performance will be EAC = AC + (BAC – EV)
Data Example:
performed at the budgeted rate EAC = 48 + (150 – 32) = 166
Future cost performance will be same as EAC = AC + [(BAC – EV)/CPI] = BAC / CPI
Data Example:
all post cost performance EAC = 48 + [(150 – 32) / 0.67] = 150/0.67=225
Future cost performance will be influenced EAC = AC + [(BAC – EV) / (CPI x SPI)]
additionally by past schedule performance Data Example:
EAC = 48 + [(150 – 32) / (0.67 x 0.80)] = 269.3
Future cost performance will be influenced EAC = AC + [(BAC – EV) / (0.8 CPI + 0.2 SPI)]
jointly in some proportion by both schedule and Data Example:
cost indices EAC = 48 + [(150 – 32) / (0.8 x 0.67) + (0.2 x 0.80) ] = 218.2
PV = $40 EV = $32 AC = $48 BAC = $150
SPI = 32/40 = 0.80 CPI = 32/48 = 0.67
Assumption Example Formula
Future cost performance will be EAC = AC + (BAC – EV)
Data Example:
performed at the budgeted rate EAC = 48 + (150 – 32) = 166
Future cost performance will be same as EAC = AC + [(BAC – EV)/CPI] = BAC / CPI
Data Example:
all post cost performance EAC = 48 + [(150 – 32) / 0.67] = 150/0.67=225
Future cost performance will be influenced EAC = AC + [(BAC – EV) / (CPI x SPI)]
additionally by past schedule performance Data Example:
EAC = 48 + [(150 – 32) / (0.67 x 0.80)] = 269.3
Future cost performance will be influenced EAC = AC + [(BAC – EV) / (0.8 CPI + 0.2 SPI)]
jointly in some proportion by both schedule and Data Example:
cost indices EAC = 48 + [(150 – 32) / (0.8 x 0.67) + (0.2 x 0.80) ] = 218.2
VAC (Variance at Completion)
What is BAC? (Project / Work budget or total amount of money
originally planned to be spent on work / project).
Variance is the difference between the new estimate at
completion and original planned value
Predicting Status:
Greater than 1.0 = Harder to complete
Exactly equal to 1 = Same to complete
Less than 1.0 = Easier to complete
TCPI (To complete performance index)
TCPI = (BAC – EV) / (EAC – AC)
Use this formula if the project is required to finish within new EAC
Predicting Status:
Greater than 1.0 = Harder to complete
Exactly equal to 1 = Same to complete
Less than 1.0 = Easier to complete
Exercise:
You are working on a project to be completed in 24 months and
the total cost of the project is 200,000 USD. Twelve months
have passed and 110,000 USD has been spent, and 60% of
the work has been completed so far. Find To Complete
Performance Index (TCPI) for this project?
Solution (Under Budget):
Budget at Completion (BAC) = 200,000 USD
Actual Cost (AC) = 110,000 USD
Planned Value (PV) = 50% of 200,000 = 100,000 USD
Earned Value (EV) = 60% of 200,000 = 120,000 USD
Cost Performance Index (CPI) = EV / AC = 120,000 /110,000 = 1.1
Solution:
Since the cost performance index is 1.1, which is greater than one, you are under
budget. Therefore, in this case you will use the TCPI formula based on the BAC.
Hence,
TCPI = (BAC – EV)/(BAC – AC)
= (200,000 – 120,000)/(200,000 – 110,000)
= 80,000/90,000
= 0.89
This means that you can continue with a Cost Performance Index of 0.89 to complete
the project.
Exercise (Over Budget):
You have a project to be completed in 12 months and the total
cost of the project is 100,000 USD. Six months have passed
and 60,000 USD has been spent, but on closer examination
you find that only 40% of the work has been completed so far.
Find the To Complete Performance Index (TCPI) for this project?
Solution (Over Budget):
Budget at Completion (BAC) = 100,000 USD
Actual Cost (AC) = 60,000 USD
Planned Value (PV) = 50% of 100,000= 50,000 USD
Earned Value (EV) = 40% of 100,000= 40,000 USD
Cost Performance Index (CPI) = EV / AC
= 40,000 /60,000= 0.67
Hence, the Cost Performance Index (CPI) = 0.67
Solution (Over Budget):
Since the cost performance index is less than one, you are over budget. Now you will calculate
the new estimate at completion and use the formula for case-II which is based on the EAC.
Estimate at Completion (EAC) = BAC/CPI = 100,000/0.67= 149,253.73 USD
Hence, Estimate at Completion (EAC) = 149,253.73 USD
Now, TCPI = (BAC – EV)/(EAC – AC) = (100,000 – 40,000)/(149,253.73 – 60,000)
=60,000/89,253.73 =0.67
TCPI = 0.67
This means that you can continue with a Cost Performance Index of 0.67 to complete the project.
ETC (Estimate to Complete)
Expected cost to finish all the remaining work OR assuring
work is proceeding on plan, the cost of completing the
remaining authorized work will be calculated using formula:
ETC = EAC - AC
Exercise:
You have a project with a BAC of 100,000 USD and a duration
of 12 months. 6 months have passed, and you have spent
60,000 USD. Upon closer view, you find that only 40% of the
work has been completed. Your project is expected to perform
with the same cost. Find the Estimate to Complete (ETC) for
this project.
Solution:
Budget at Completion (BAC) = 100,000 USD
Actual Cost (AC) = 60,000 USD
Planned Value (PV) = 50% of 100,000 USD = 50,000 USD
Earned Value (EV) = 40% of 100,000 USD = 40,000 USD
To determine the ETC, you need the EAC.
And, EAC = BAC / CPI
Hence, Cost Performance Index (CPI) = EV / AC = 40,000 / 60,000
= 0.67
Solution:
Therefore, Cost Performance Index (CPI) = 0.67
Now, Estimate at Completion (EAC) = BAC / CPI = 100,000 / 0.67 =
149,253 USD
Estimate at Completion (EAC) = 149,253 USD
Now, Estimate to Complete (ETC) = EAC – AC = 149,253 – 60,000 =
89,253 USD
Hence the Estimate to Complete (ETC) for this project is 89,253 USD.
ETC (Estimate to Complete)
Re-Estimate the remaining work from Bottom-Up will use
formula:
ETC = Re-Estimate
Exercise:
You have a project to build a government department’s building for
500,000 USD. You have spent 200,000 USD to date. However, you
realize that your cost estimation was flawed, and you need to re-
calculate your budget for the remaining part of the project. So, you
re-estimate the cost of the remaining work. The new estimate is:
125,000 USD for construction, 75,000 USD for plumbing, 150,000
USD for painting, and 50,000 USD for other expenditures. Calculate
the Estimate to Complete (ETC).
Solution:
BAC = 500,000 USD
AC = 200,000 USD
Construction Cost =125,000 USD
Plumbing Cost = 75,000 USD
Painting Cost =150,000 USD
Other expenditures =50,000 USD
You are using Bottom-Up Cost Estimation. You will calculate the cost of
each activity/work package, and then you will add them to get the final
figure.
Solution:
Estimate to Complete = Cost of construction + Cost of
plumbing + Cost of painting + Other expenditures
= 125,000 + 75,000 +150,000 + 50,000 = 400,000 USD