Конспект уроку STEM 11 клас

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Конспект уроку української літератури , 11клас

Тема: І. Багряний . «Тигролови» як український пригодницький роман.


Проблема свободи й боротьби за своє визволення. Жанрові особливості.

Мета уроку: розкрити сюжетно-композиційні та жанрові особливості твору,


навчити мотивувати вчинки героїв. Закріпити вивчене про сюжетні лінії.
Активізація розумової діяльності учнів, вдосконалення вміння дискутувати й
аргументувати свою думку. На матеріалі роману виховувати бути вольовими
людьми, яскравими особистостями.
Тип уроку: урок удосконалення знань та формування вмінь з елементами
STEM- освіти

Обладнання уроку: портрет письменника, , текст роману "Тигролови".

Епіграф:
Людина – найвеличніша з усіх істот.
Людина – найнещасніша з усіх істот. Людина – найпідліша з усіх істот.
Як тяжко з цих рубрик трьох вибрати першу для доведення прикладом.
І. Багряний

Перебіг уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку

1.Вступне слово учителя.


"Нашого цвіту по всьому світу". Ці слова вже стали крилатими. Бо нема,
мабуть, на земній кулі країни, де б не жили українці. Як не було й немає такої
країни, в якій б за те, що людина любить свою землю, її людей, береже традиції
своїх батьків, шанує материнську мову, прагне бути вільною, знищували.
Страшні, трагічні роки сталінського геноциду. Скільки було страчено
талановитих людей, цвіту української нації. Скільком довелося покинути
Батьківщину, податися на чужину, щоб не зрадити себе, не зректися свої
любові, залишитися українцем не на Україні. Всі вони мріяли повернутися на
землю своїх батьків. Але тільки сьогодні повертаються імена вчених,
художників, письменників, імена тих, хто пройшов довгий шлях від забуття до
безсмертя. Повертаються своїми творами знаними у світі, але, на жаль, не в
Україні.
Серед них І. Багряний – письменник, публіцист, людина, для якої найбільшим
щастям було повернутися на Україну і побачити її вільною й незалежною.

2. Запис теми у зошит.


3. Інтерактивна вправа « Мікрофон»
- Як ви розумієте епіграф уроку?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна гра «Інтерв'ю письменника».
Один учень виступає в ролі І. Багряного, інші — у ролі кореспондентів .
«Кореспонденти», ставлять запитання з біографії та творчого шляху Багряного
учню, який виконує роль самого письменника. Для відповідей учні можуть
використовувати матеріали з біографії Багряного , опрацьованої вдома .
IV. Опрацювання навчального матеріалу

1. Робота над змістом твору.


• Про який період історії йдеться в романі?
• Які два світи змальовує автор? Через які образи-символи? Хто є
представником кожного?
• Яким чином Многогрішний опинився в родині Сірків?
• Чому Григорій змушений покинути країну? Куди рвалося його серце? Як до
цього поставилася родина Сірків?
• Чи можна ототожнювати життєву долю Григорія Многогрішного з біографією
І. Багряного?

Т ( технології)
https://learningapps.org/4493955

1. Робота в групах
Учні мали випереджувальні завдання з історії, географії, біології.
Тож сформуємо три групи: «Історики», «Географи», «Біологи»

Учитель. У період масованих репресій досить було одного


необережного слова чи вчинку, щоб бути знищеним. Але були ті, що ставали у
двобій з долею і вигравали поєдинок.
Як ви вважаєте чи випадково автор дає своєму героєві прізвище
Многогрішний? Чи це закономірно?

S (наука)

Хвилинка історії

Група істориків надають історичну довідку про гетьмана


Многогрішного.

Многогрішний Дем'ян Гнатович – гетьман Лівобережної України (1668-


1672рр.), ставши спільником Дорошенка, почав неприязні дії проти Москви.
Сам висловив великоруському гінцю Танєєву намір нізащо не віддавати Києва
полякам і разом з Дорошенком воювати з Польщею. Перш ніж московський
уряд вирішив, як вчинити з доносами на Многогрішного, проти останнього
було організовано змову... 13 березня, вночі, змовники схопили Многогрішного
і відправили до Москви, де гетьмана було катовано. Дем'ян відкидав
звинувачення у зраді, але зізнався, що п'яному стані говорив "несамовиті
промови". Старшини від імені всього малоросійського народу просили стратити
колишнього гетьмана і його брата. Засуджених вивели на страту у Москві однак
цар вислав гінця з повідомленням, що він змінює смертну кару засланням у
Сибір. Н. Григорій Многогрішний – українець, його рід має славні традиції в
особі першого каторжника Сибіру гетьмана Дем'яна Многогрішного.

Учитель. Хоча пройшли роки від часу заслання гетьмана до Сибіру.


Його нащадки знову і знову стають вигнанцями з рідного краю. Ця історія
повторюється з Григорієм Многогрішним. У творі дві сюжетні лінії. Перша
пригодницька – це лінія перебування Многогрішного в тайзі. Саме з цієї лінії
починається твір.
І от Григорій виривається з експресу смерті і потрапляє до українців Зеленого
Клину на Далекому Сході.

Хвилинка Географії

Повідомлення групи географів.


Зелений Клин: українські колонії на берегах Амуру
Зелений Клин. Басейн річки Амур і узбережжя Тихого океану масово
колонізувалися українцями протягом 1880х-1910х. На поч. ХХ ст. нашими
співвітчизниками тут було заселено близько 1 млн. кв.км., на Півдні регіону
українці складали 80% населення.
Назву «Зелений Клин» дали українці освоєним ними на півдні Далекого Сходу
землям, оскільки сприятливі кліматичні умови, багаті ресурси, листяні ліси,
синє небо нагадували переселенцям Україну.

Масове освоєння українцями Далекого Сходу починається з80-их років, коли


царський уряд вживав додаткових заходів щодо його заселення. Але за освоєну
землю українцям довелося заплатити каторжною працею та життям сотень
тисяч співвітчизників.

В історіографії пов’язують еміграційний рух з України на Зелений Клин


економічними причинами, хоча можна говорити і про політичні причини.
Вчитайтесь в назву твору . Як ви думаєте , чому саме таку назву має твір?
Чи є підтекст у назві твору?
- На кого ж ведеться полювання?
Сюжет твору вибудуваний на полюванні майора НКВД Медвина – цього
новітнього тигролова за гордим, не прирученим тоталітарною системою,
молодим «тигром» з України( Григорій Многогрішний), який у тайзі знайшов
земляків, друзів і кохання.
Учитель.Письменник розширює змістове навантаження назви твору
підтекстом: в умовах тоталітарного режиму людина полює на людину. Коли
людина переслідує іншу людину за любов до отчого краю, то це вже є
свідченням патологічних процесів у суспільстві. Тепер Григорій поряд із
основною проблемою свого життя – не залишитись нулем в історії, ставить
ще одну – знищити Медвина як зло.
• Як вирішує Григорій цю проблему?
(учні розповідають, як вирішує Григорій цю проблему)
• Чи можемо розцінювати перемогу Многогрішного як помсту?
Учень. Ні, бо це виконання обов'язку, яким керується у своєму житті
герой роману. Він своїм вчинком підтверджує, що рано чи пізно всяке зло має
бути покараним.

Хвилинка біології

Повідомлення групи біологів про уссурійського тигра


Уссурійський тигр - це єдиний підвид тигрів, що пристосувався до життя в
умовах півночі. Ці кішки в середньому важать 180-220 кг (зафіксований рекорд
384 кг), висота в загривку складає 90-110 см., довжина 2,7-3,8 м, з них хвіст до
1,0 м. Уссурійський тигр здатний розвивати швидкість до 50 км / год (і це по
снігу!). Цікавий факт, тушу тварини розміром з коня уссурійський тигр може
протягнути до 500 м. За добу тигр в середньому з'їдає 9-
10 кг м'яса. Якщо вбиту тварину
не з'їдено відразу, залишки на ніч кішка ховає.
На території Росії залишилося менше 500 особин уссурійського тигра. Мешкає
він в Приморському та Хабаровському краї по берегах річок Амура і Уссурі.
Зовсім невелика кількість (40-50 особин) уссурійських тигрів проживає в
Китаї. До речі, в "піднебесній" за вбивство уссурійського тигра передбачена
смертна кара.
Уссурійський тигр веде в основному одиночне життя, хоча є факти коли
самки об'єднувалися в групи. Територія, яку займає уссурійський тигр,
позначаючи її сечею і подряпинами на деревах, становить 300-500 кв.км.
Території самки і самця часто перетинаються, що сприяє їх зустрічі під час
гону.
Уссурійський тигр або амурський тигр (рідше далекосхідний) - найбільша
тварина з сімейства котячих, підвид тигра, на сьогодні найменш численний на
землі, занесений до Червоної книги. Практично це зникаючий вид, хоча
експерти WWF (Всесвітній фонд дикої природи) і не підтверджують цього.

E (інженерія)

Інженерне завдання : « Пастка для тигрів».


Згадаймо: родина Сірків ловила тигрів живими , бо так вони були дорожчими,
ніж підстрілені.
Поміркуймо, як за допомогою найпростіших механізмів ми можемо
змайструвати пастку для хижого звіра?

Клас ділиться на три групи .

1 група: Змайструвати клітку з підручних матеріалів (лего) , в якій


перевозили живого тигра .
…Поки старий майстрував клітку, зв’язуючи її з товстих брусків, невелику,
тісну, але дебелу, — хлопці з Наталкою позбирали лижви, розпалили ватру,
почали готовити їсти.
Клітка була вже готова. Вміло зв’язана з грубих, дебелих глиць, вона була
довга, метрів на три, але низька і тісна. Верх у ній був відкритий.
2 група: Виготовити коляку для тигра з колючого дроту , на яку ловила
родина Сірків.

3 група : змайструвати пастку для тигра з підручних матеріалів


( алюмінієвого дроту)
Приклади робіт у додатку

M (математика)

Математичне завдання.
1 група: Визначити координати Зеленого Клину.
2 група: Обчисліть, яку відстань подолає тигр за 5годин.
3 група: Скільки м’яса з’їдає тигр в середньому за місяць.

V. Узагальнення вивченого
Літературне дослідження
1. На основі опрацьованого визначте:
• тему твору;
• проблематику роману;
• сюжетні лінії.
2. Розкрийте ідейний зміст твору.

VI . Підсумки уроку.
Інтерактивна вправа «Незакінчені речення».
Закінчити вислів: «На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим
відкриттям було…».
Вчитель. Дорогі учні, сьогодні ви на порозі самостійного життя,
незабаром закінчите школу. Всі ви складатиме випускні іспити перед Богом,
своїм сумлінням на звання бути Людиною. Тому завжди пам'ятайте слова І.
Багряного (епіграф уроку). Я бажаю, щоб кожний вибрав тільки першу
рубрику..

VII. Домашнє завдання


1. Скласти характеристику членів родини Сірків.

You might also like