Professional Documents
Culture Documents
Afrika
Afrika
Afrika
Priprema iz geografije
RAZRED: VIII
PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Afrika – opće geografske karakteristike
NASTAVNA JEDINICA: Geografski položaj, granice, veličina, obale i reljef Afrike
TIP ČASA: Obrada novog gradiva
NASTAVNE METODE: metoda razgovora, metoda rada sa tekstom
CILJ ČASA: usvajanje znanja o osnovnim georafskim karakteristikama afričkkog
kontinenta. Razvijanje sposobnosti snalaženja na geografskoj karti „čitanje karte“,
analiziranja geografskih podataka i generalizacija istih. Aktivnim učešćem učenici će pratiti
proces učenja, razvijati sposobnost uočavanja, zapažanja i zaključivanja. Razvijati kod
učenika sposobnost kritičkog mišljenja, poticati osjećaj sigurnosti i vlastite kreativnostiu, te
razvijati pozitivnu sliku o sebi
OBLICI RADA: frontalni, individualni oblik rada, interaktivno učenje i grupni oblik rada
NASTAVNA SRESTVA I POMAGALA: geografska karta Afrike, karta svijeta, udžbenik
geografije za VII razred, atlas svijeta, tabla, slijepa karta.
TEHNIKE UČENJA: „oluja mozga“ - grozd, Slagalica I, usmjereno čitanje i mišljenje
MOTIVACIJA: motivirati učenike da ranije stečena znanja povežu i primijene sa novim
tehnikama učenja. Nove tehnike učenja bi trebalo da im otvore vidike i načine rada koji će im
učenje učiniti lakšim i zabavnijim što će potaknuti razvoj njihovog samopouzdanja,
prijateljskih odnosa prema drugima, toleranciji. Navodeći ih da sami dolaze do zaključaka,
koriste ranije stečena znanja na novi način motivirat će ih da dalje rade sa većim zanimanjem
i elanom.
PREDUVJETI: upoznati učenike sa novim tehnikama učenja dajući im jasne upute . od
učenika se traži da su uspješno savladali predhodno gradivo kako bi mogli dalje pratiti
nastavne sadržaje. Veoma je važno uspostaviti prijateljsku i saradničku atmosferu u
odjeljenju.
GRUPISANJE: Učenike podijeliti na petočlane matične grupe (ili se prilagoditi broju
učenika u odjeljenju), tako što će na početku časa pri ulasku u kabinet izvlačiti kartice. Unutar
matične grupe učenici će se razbrojati od 1 do 5, tako da svaki učenik dobije broj od 1 do 5,
jer je nastavna jedinica podijeljena na pet dijelova.
MATERIJAL: Karta Afrike, karta svijeta, udžbenik, atlas i tabla, flomasteri, čart papir,
izlazne kartice za grupisanje
RESURSI I UPRAVLJANJE VREMENOM:
evokacija: 5 minuta za tehniku „oluja mozga“
razumijevanje značenja: 25 minuta za rad na tekstu
refleksija: 10 - 15 minuta – tehnika činkvina
OBRADA NASTAVNE JEDINICE:
EVOKACIJA/UVODNI DIO:
U ovoj fazi časa koristiti tehniku oluja mozga , gdje će učenici iznositi asocijacije o Africi
(crni kontinent, sida, siromaštvo, piramide, dijamanti, prašume, Nil, Kilimandaro, faraon...).
Na osnovu ponuđenih pojmova formirat ćemo grozd.
U ovoj fazi učenici će u grupama tehnikom Slagalica I raditi na tekstu Geografski položaj,
granice, veličina, obale i reljef Afrike uz upotrebu geografskog atlasa. Učenici će prema
brojevima pripremati dio teksta za poučavanje drugih učenkika u matičnoj grupi:
Formirat će se ekspertne grupe jedinica, dvojki itd. koje imaju 15 minuta da prouče svoj dio i
pripreme ga za prezentaciju. Prvo će čitati teks, izabrati prezentatora i dogovoriti se šta će i na
koji način prenijeti članovima matične grupe, kad ih budu poučavali. Nastavnik će obilaziti
grupe dok rade i po potrebi pomagati sugestijama da se ne propusti reći nešto važno.
Nakon pripreme i isteka vremena učenici se vraćaju u svoje matične grupe, gdje svaki ekspert
za svoj dio ostalim članovima grupe izlaže naučeno gradiva. Pri tom će odgovarati i na pitanja
koja mu ostali članovi grupe budu uputili.
REFLEKSIJA/ZAVRŠNI DIO:
U fazi refleksije po jedan ekspert za svaki dio, koga je predložila grupa, iznosi sažetak svog
dijela za cijeli razred.
Na kraju izvesti zajedničke zaključke koje učenici zapisuju u sveske.
ZAKLJUČCI:
Razred:8
Predmet: Geografija
Nastavna tema: Afrika – opće geografske karakteristike
Nastavna jedinica: Klimatsko – vegetacijska obilježja i vode Afrike
Tip časa: Obrada novog gradiva
Nastavne metode: dijaloška metoda, demonstrativna metoda, metoda grafičkih radova
Cilj časa: Usvajanje znanja o klimi i klimatskim tipovima Afrike, hidrografskoj mreži,
riječnim slivovima i riječnim sistemima Afrike. Aktivnim učešćem učenici će moći pratiti
proces učenja, razvijati sposobnost uočavanja i zapažanja.
Oblici rada: frontalni, individualni oblik rada i interaktivno učenje
Nastavna sredstva i pomagala: geografska karta Afrike, atlas, slijepe karte Afrike, udžbenik,
tabla, dokumentarni film (prašume i pustinje)
● savanska klima
● savanska vegetacija
- Stepska klimatsko-vegetacijsak zona:
● nalazi se na rubu žarkog pojasa
● stepska klima
● stepska vegetacija
- Pustinjsko – polupustinjska klimatsko-vegetacijska zona:
● područje s obiju strana obratnica
● sredozemna klima
● sredozemna vegetacija
- Vode:
● Sliv Sredozemnog mora – Nil
Razred: VIII
Predmet: Geografija
Nastavna tema: Afrika opće geografske karakteristike
Nastavna jedinica: Stanovništvo Afrike
MOTIVACIJA:
Da bi učenike motivirali za rad objasniti im nove metode učenja / u krug u krug, dvostruko
vođeni dnevnik, formiranje grozdova, slobodno pisanje. Navesti učenike da ranije stečena
znanja povežu i primijene sa novim tehnikama učenja.
CILJEVI:
Od učenika se traži da budu uredni u izvršavanju zadatka, da koriste udžbenik, geografsku
kartu, atlas, globus.
Razvijati kod učenika sposobnost uočavanja, zapažanja, i insistirati da sami donose zaključke.
U odjeljenju uspostaviti saradničku atmosferu. Stvoriti potrebu da aktivnim učešćem prate
proces učenja i ostvare saradnja u radu sa ostalim članovima grupe.
PREDUVJETI:
Učenike je potrebno upoznati sa novim tehnikama/ dvostruko vođeni dnevnik, u krug u krug,
grozd, terminima kao što su evokacija, razumijevanje značenja i refleksija.
Upute moraju biti kratke i jasne. Neophodno je da učenici savladaju gradivo o
prirodnogeografskim karakteristikama Afrike / geografskom položaju, obalama, reljefu, klimi
i vodama kako bi mogli nastaviti pratiti nove sadržaje.
RESURSI I UPRAVLJANJE VREMENOM:
Dati jasne upute za rad.
evokacija: 7 minuta za
razumijevanje značenja: dvostruko vođeni dnevnik 30
(15 minuta za teksta 10 minuta za razgovor o pročitanom 5 minuta za prezentaciju)
refleksija: 8 minuta
MATERIJALI:
izlazne kartice za podjelu u grupe
udžbenik
karta
atlas
globus
papir
flomasteri ili olovke u boji
TV,
video i video kaseta / sadržaj video kasete o Bušmanima
GRUPISANJE:
Formirati grupe tako da učenici sami odaberu s kim vole da rade kako bi postigli što bolje
rezultate.
Za formiranje grupa odrediti veoma kratko vrijeme( npr. zvuk zviždaljke bi mogao označavati
početak i kraj grupiranja).
Dati jasne upute za rad kako ne bi bilo nesporazuma i gubljenja dragocjenog vremena.
Naglasiti učenicima da paze na disciplinu i poštuju vrijeme određeno za pojedine aktivnosti.
EVOKACIJA:
Zamoliti učenike da razmisle šta već znaju o Africi. Rade u grupi. Grupa se u početku sastoji
od tri učenika. Rade na taj način da na papir pišu jednom olovkom. Jedan član grupe napiše
naučeni podatak na zadatu temu. Papir i olovku nakon toga pošalje sljedećem učeniku.
Materijal se šalje od jednog do drugog učenika.
Napomenuti da bilježe podatke onako kako im padnu na pamet, tehnikom "oluja mozga", ali
da ipak pripaze na rukopis i urednost kako bi drugi učenici mogli pročitati tekst bez teškoća.
Cilj je da zajedničkim radom, napišu što više podataka za određeno vrijeme. Učenici iznose
šta su naučili o Africi čitajući svoje bilješke. Dobro bi bilo da se pokažu navedeni pojmovi na
geografskoj karti ili globusu.
Provjeriti da li se svi slažu sa zabilježenim podacima, imaju li dodati još neku činjenicu, a
netačne podatke istaći i uz pomoć učenika razjasniti. Npr.
RAZUMIJEVANJE ZNAČENJA:
Nakon evokacije učenici čitaju tekst u udžbeniku koristeći metodu dvostruko vođeni
dnevnik/citat - komentar. Dok učenici čitaju tekst koji se nalazi u udžbeniku zadatak je da u
svesku bilježe citate i to tako da na sredinu lista papira povuku vertikalnu crtu i tako podijele
papir na dva jednaka dijela. Citati bi trebalo da se odnose na one dijelove teksta koji su njima
najzanimljiviji ili novi ili nejasni. Nakon čitanja i pisanja citata trebalo bi da za svaki citat
daju svoj komentar tj. svoje objašnjenje za navedene citate. Mogu i da nacrtaju svoj
komentar.Citati koji su im nejsni mogu ostaviti samo zabilježene te nakon rada zatražiti da im
neka druga grupa objasni te podatke. Ukoliko niko ne može dati ispravan odgovor tu je
nastavnik koji koordinira tok nastave.
Čitanje i bilježenje citata traje 15 minuta.
Nakon pročitanog teksta učenici razgovaraju u grupi. Učenici postavljaju pitanja jedni
drugima Razgovor o pročitanom traje 10 minuta. Navesti učenike da jedni drugima
postavljaju «generička» pitanja s ciljem da razmišljaju o tekstu kao o cjelini.
Pitanja mogu da budu saljedeća:
Šta ćeš zapamtiti o pročitanom materijalu?
Koji je po tvom najvažniji podatak?
O čemu si razmišljao-la dok si čitalo-la tekst?
Nakon tih aktivnosti bilo bi dobro da svaka grupa na tabli prezentira svoj rad, odnosno tabelu
predstavljenu na papiru većeg formata.
Aktivnost traje 5 minuta.
Navedena tabela samo je jedan mogući primjer učeničke prezentacije tehnikom dvostruko
vođeni dnevnik.
Citat Komentar
29 stanovnina na km2 Rijetko naseljen kontinent
Drugi
Neravnomjeran razmještaj stanovništva GustoPrvisu naseljene visoravni u ekvatorijalnoj
učeni učeni
Africi, nizije uz velike rijeke, obale Gvinejskog
k k
zaliva, te prostori sredozemne klime na krajnjem
sjeveru i jugu kontinenta. Pustinje, polupustinje i
tropske šume prostori su rijetke naseljenosti
Rasna struktura stanovništva Karta
Treći
učeni
k
Pigmeji Najniži ljudi na Zemlji, visoki do 150 cm. Bave se
lovom i sakupljanjem plodova .
Mlado stanovništvo U većini afričkih zemalja gotovo polovina
stanovništva pripada skupini do 20 godina
starosti.
Složen jezički sastav stanovništva Afričko stanovništvo govori brojnim jezicima,
kojih ima preko 800. Najzastupljeniji jezik na
sjeveru je arapski, a na jugu i jugoistokku svahilli
i afrikans.
Nizak životni standard Veliki broj Afrikanaca slabo je školovan, a neke
države imaju i do 60% nepismenog stanovništva,
nedostanak radnih mjesta...
REFLEKSIJA:
Nakon razumjevanja značenja učenici bi trebalo da mogu sažeti informacije u nekoliko jasnih
iskaza o stanovništvu regije. Posljednji zadatak današnjeg rada bio bi da 3 minuta pišu/
slobodno pisanje, o onome što su zapamtili. Jedan ili dva dobrovoljaca bi trebalo da pročitaju
svoj tekst.
ZAKLJUČCI:
Ukoliko se ponekad upotrijebe nove tehnike rada učenici se aktivno uključe u proces učenja
povezujući ono što znaju npr.o prirodnogeografskim osobenostima prostora i
društvenogeograsfkim odlikama Uočavajući njihovu međusobnu povezanost i posljedice.
Proces učenja se odvija na najbolji mogući način da učenici sami dođu do odgovarajućih
zaključaka.
PROŠIRIVANJE:
Kratko prikzivanje video snimka o narodima tog prostora probudiće dalje zanimanje za
učenjem o stanovništvu ove geografske regije i navesti učenike na dalje istraživanje.
Napomenuti da njihovo učenje nije završeno nego da i sami mogu pronaći sadržaje o ovoj
temi na neki drugi način npr. na Internetu, u biblioteci, enciklopediji, geografskim čitankama i
dr.
IV
Priprema iz geografije
Kontinent
Starog
Razred: VIII svijeta
Predmet: Geografija Po velićini
Nastavna tema: Afrika
Preovladav drugi
Nastavna jedinica:
a Privreda i regionalna podjela Afrike kontinent na
Motivacija: stanovništv Zemlji
Da bi učenike motivirali za rad potrebno je objasniti nove metode učenja / u krug u krug,
dvostruko vođeni dnevnik, formiranje grozdova, slobodno pisanje. Navesti učenike da ranije
stečena znanja Afrika
Najveće povežu i primijene sa novim tehnikama učenja. Obale ne
Ciljevi: rijeke: Nil, razuđene;
Usvajanje osnovnih znanja o privredi i regionalnoj podjeli
Kongo, afričkog kontinenta. Razvijati
Somalijski
pozitivanZambezi
odnos prema radu, saradničko učenje. poluotok,
Preduvjeti:
Učenike je potrebno upoznati Izlazi na
sa novim tehnikama/
Sahara- dvostruko vođeni dnevnik, u krug u krug,
grozd, terminima kao što su ievokacija, razumijevanje
Atlanski
najveća značenja i refleksija.
Upute za rad moraju biti kratke
Indijski i jasne. pustinja
svijeta
Resursi i upravljanjeokean vremenom:
i
Vrijeme:
evokacija-7 minuta za
razumijevanje značenja-dvostruko vođeni dnevnik 30
(15 minuta za teksta 10 minuta za razgovor o pročitanom 5 minuta za prezentaciju)
refleksija-8 minuta
Materijali:
izlazne kartice za podjelu u grupe
udžbenik
karta
atlas
globus
papir
flomasteri ili olovke u boji
Grupisanje:
Formirati grupe tako da učenici sami odaberu s kim vole da rade kako bi postigli što bolje
rezultate.
Za formiranje grupa odrediti veoma kratko vrijeme( npr. zvuk zviždaljke bi mogao označavati
početak i kraj grupiranja).
Obrada nastavne jedinice:
Dati jasne upute za rad kako ne bi bilo nesporazuma i gubljenja dragocjenog vremena.
Naglasiti učenicima da paze na disciplinu i poštuju vrijeme određeno za pojedine aktivnosti.
EVOKACIJA
Zamoliti učenike da razmisle šta već znaju o Africi. Rade u grupi. Grupa se u početku sastoji
od tri učenika. Rade na taj način da na papir pišu jednom olovkom. Jedan član grupe napiše
naučeni podatak na zadatu temu. Papir i olovku nakon toga pošalje sljedećem učeniku.
Materijal se šalje od jednog do drugog učenika.
Napomenutu da bilježe podatke onako kako im padnu na pamet / brainstorm "oluja mozga",
ali da ipak pripaze na rukopis i urednost kako bi drugi učenici mogli pročitati tekst bez
teškoća. Cilj je da zajedničkim radom/ kooperativno učenje, napišu što više podataka za dato
vrijeme. Učenici iznose šta su naučili o Africi čitajući svoje bilješke. Dobro bi bilo da se
Drugi Prvi
pokažuučenik
navedeni pojmovi na geografskoj
učenik karti ili globusu.
Provjeriti da li se svi slažu sa zabilježenim podacima, imaju li dodati još neku činnjenicu, a
netačne podatke istaći i uz pomoć učenika razjasniti. Npr.
Treći
RAZUMIJEVANJE ZNAČENJA
Nakon evokacije učenici čitaju tekst u udžbeniku koristeći metodu dvostruko vođeni
dnevnik/citat - komentar. Dok učenici čitaju tekst koji se nalazi u udžbeniku zadatak je da u
svesku bilježe citate i to tako da na sredinu lista papira povuku vertikalnu crtu i tako podijele
papir na dva jednaka dijela. Citati bi trebalo da se odnose na one dijelove teksta koji su njima
najzanimljiviji ili novi ili nejasni. Nakon čitanja i pisanja citata trebalo bi da za svaki citat
daju svoj komentar tj. svoje objašnjenje za navedene citate. Mogu i da nacrtaju svoj
komentar.Citati koji su im nejsni mogu ostaviti samo zabilježene te nakon rada zatražiti da im
neka druga grupa objasni te podatke. Ukoliko niko ne može dati ispravan odgovor tu je
nastavnik koji koordinira tok nastave.
Čitanje i bilježenje citata traje 15 minuta.
Nakon pročitanog teksta učenici razgovaraju u grupi. Učenici postavljaju pitanja jedni
drugima Razgovor o pročitanom traje 10 minuta. Navesti učenike da jedni drugima
postavljaju «generička» pitanja s ciljem da razmišljaju o tekstu kao o cjelini.
Pitanja mogu da budu saljedeća:
Šta ćeš zapamtiti o pročitanom materijalu?
Koji je po tvom najvažniji podatak?
O čemu si razmišljao-la dok si čitalo-la tekst?
Nakon tih aktivnosti bilo bi dobro da svaka grupa na tabli prezentira svoj rad tabelu
predstavljenu na papiru većeg formata.
Aktivnost traje 5 minuta.
Navedena tabela samo je jedan mogući primjer učeničke prezentacije tehnikom dvostruko
vođeni dnevnik.
Citat Komentar
Najnerazvijeniji kontinent Većina afričkih zemalja ima nizak drušveni
proizvod, nerazvijenu saobraćajnu infrastrukruru,
nerazvijen obrazovni sistem i lošu zdravstvenu
zaštitu zbog čega pripadaju grupi nerazvijenih
zemalja svijeta.
Motičarska poljoprivreda Primitivan/tradicionalan način obrade zemlje,
ostvaruju se niski prinosi koji jedva podmiruju
potrebe domaćeg stanovništva.
Plantaže Velike poljoprivredne površine na kojima se
uzgaja samo jedna poljoprivredna kultura.
Ostvaruju se veliki prinosi, a proizvodi su
namijenjeni izvozu.
Rudno bogatstvo Afrika je jedan od rudama najbogatijih dijelova
svijeta. Najbogatija rudna područja su JAR i rubni
dijelovi zavale Konga. Značajna su ležišta platine,
urana, zlata, dijamanata, uglja, naft, prirodnog
gasa i drugih ruda.
Nerazvijena indusrija U većini afričkih zemalja industrija je slabo
razvijena zbog nedostatka novca, stručne radne
snage i uglavnom se samo prerađuju sirovine.
Politička podjela Afrika je kontinent na kojem se nalaze 54
samostalne države nastale polovinom 20 stoljeća
nakon II svjetskog rata.
Regionalna podjela Afriku možemo podijeliti na tri velike regije:
Sjeverna, Ekvatorijalna (Zapadna, Srednja i
Istočna) i Južna /karta/
REFLEKSIJA
Nakon razumjevanja značenja učenici bi trebalo da mogu sažeti informacije u nekoliko jasnih
iskaza o stanovništvu regije. Posljednji zadatak današnjeg rada bio bi da 3 minuta pišu/
slobodno pisanje, o onome što su zapamtili. Jedan ili dva dobrovoljaca bi trebalo da pročitaju
svoj tekst.
ZAKLJUČIVANJE:
Ukoliko se ponekad upotrijebe nove tehnike rada učenici se aktivno uključe u proces učenja
povezujući ono što znaju npr.o prirodnogeografskim osobenostima prostora i
društvenogeograsfkim odlikama Uočavajući njihovu međusobnu povezanost i
posljedice.Proces učenja se odvija na najbolji mogući način da učenici sami dođu do
odgovarajućih zaključaka.
PROŠIRIVANJE:
Kratko prikzivanje video snimka o narodima tog prostora probudiće dalje zanimanje za
učenjem o stanovništvu ove geografske regije i navesti učenike na dalje istraživanje.
Napomenuti da njihovo učenje nije završeno nego da i sami mogu pronaći sadržaje o ovoj
temi na neki drugi način npr. na Internetu, u biblioteci, enciklopediji, geografskim čitankama i
dr.
V
Priprema iz geografije
PREDMET: GEOGRAFIJA
RAZRED: VIII
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Zapadna Afrika
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, geografska karta Afrike, atlas, tabla,
kreda, TV, računar
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna
OBLICI RADA: frontalni, individualni, grupni, interaktivno učenje
CILJ ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o prirodnogeografskim i
društvenogeografskim obilježjima regije Zapadna Afrika; b) osposobiti učenike za samostalan
rad na geografskoj karti i atlasu
UVODNI DIO:
GLAVNI DIO:
Ekvatorijalna Afrika zahvata gotovo polovinu afričkog kontinenta, a oko 2/3 stanovništva
Afrike živi u ovoj regiji. Ekvatorijalna Afrika dijeli se na tri subregije:
1. Zapadna Afrika
2. Središnja Afrika
3. Istočna Afrika
Zapadna Afrika prostire se između Sahare na sjeveru i Gvinejskog zaliva na jugu. Čine je
četiri prirodna pojasa:
1. nisko primorje na jugu i zapadu
2. visoravan Sudan u središnjem dijelu
3. sjevernije je stepski i polupustinjski Sahel
4. jugozapadni dio Sahare na krajnjem sjeveru
Svaki pojas ima specifična klimatsko-vegetacijska obilježja.
U primorskom dijelu preovaladava ekvatorijalna klima s visokim temperaturama i obilnim
kišama tokom cijele godine, što pogoduje rastu tropskih kišnih šuma. Područje Sudana ima
savanska vegetacijska obilježja sa vlažnom tropskom klimom. Prostor Sahela i dio Sahare
primaju znatno manje padavina. Klima je suha tropska, koja prema sjeveru prelazi u
pustinjsku. Takođe, vegetacijsku zajednicu suhe stepe prema sjeveru zamjenjuje pustinjska
vegetacija.
Riječna mreža južnog dijela ove subregije je gusta i razvijena, dok sjeverne dijelove
karakteriđu uadi suha riječna korita kojima samo povremeno poteče voda. Najznačajnije
rijeke su: Niger, Senegal iVolta na kojoj se nalazi istoimeno vještačko jezero.
Zapadna Afrika je najnaseljeniji dio tropske Afrike, ali u gustini naseljenosti kao i u drugim
dijelovima afričkog kontinenta izražene su značajne razlike. U sjevernom dijelu regije su
nenaseljeni pustinjski i vrlo slabo naseljeni polupustinjski predjeli, dok je obalno područje
veoma gusto naseljeno. Većinsko stanovništvo čine Sudanski crnci, ali su značajni i arapski i
berberski uticaji na sjeveru.
Zapadna Afrika je jedno od najnerazvijenijih područja svijeta. Glavnina stanovništva živi na
selu i bavi se zemljoradnjom, a za vlastite potrebe najviše uzgajaju manioku, proso, rižu i
kukuruz. Evropski doseljenici su uveli plantažni način proizvodnje – naročito u primorju. Na
plantažama se uzgajuju trpske kulture namijenjene izvozu, kao što su kafa, kakao, banane,
kikiriki, duhan, pamuk i dr.
Rudna bogatstva su raznovrsna, ali se nedovoljno koriste, izuzev nafte u Nigeriji, zlata u Gani
i boksita u Gvineji.
Zemlje Zapadne Afrike su dugo vremena bile pod kolonijalnom vlašću posebno Francuske i
Engleske, koje su iz njih eksploatisale rudu za razvoj vlastitih industrija. Danas su te zemlje
stekle političku nezavisnost, ali su još uvijek ekonomski ovisne o kapitalu bogatih zapadnih
zemalja. Danas u ovoj regiji se nalazi 16 samostalnih država.
ZAVRŠNI DIO:
PLAN TABLE
ZAPADNA AFRIKA
VI
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Središnja Afrika
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, atlas, geografska karta Afrike,
ilustracije, računar, školska tabla, kreda, Geografski list, Veliki atlas svijeta, nastavni listići,
ulazne kartice za grupisanje, oznake za sto, flomasteri, čart papir, slijepe karte regije
NASTAVNE METODE: dijaloška, ilustrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, grupni oblik rada, rad sa
udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o geografskom položaju,
prirodnogeografskim i društvenogeografskim osobenostima regije Središnja Afrika, b)
osposobiti učenike za samostalan rad na geografskoj karti i atlasu; razvijati intelektualne i
kuminikativne sposobnosti učenika
UVODNI DIO:
GLAVNI DIO:
U ovom dijelu časa učenici rade u grupama. Svaka grupa postaje ekspert/stručnjak za
određeni dio.
Grupe imaju sljedeće zadatke:
Prva grupa:
- Opiši geografski položaj regije Središnja Afrika.
- Koje se reljefne cjeline izdvajaju na prostoru regije Središnja Afrika?
Druga grupa:
- Objasni klimatske-vegetacijske karakteristike regije Središnja Afrika.
- Koje su najveće rijeke regije Središnja Afrika?
Treća grupa:
- Koji narodi naseljavaju regiju Središnja Afrika?
- Koji su prostori najpovoljniji za naseljavanje
Četvrta grupa:
- Na čemu se temelji razvoj poljoprivrede u regiji Sredipnja Afrike?
- Koja su najznačajnija rudna bogatstva?
Peta grupa:
- Na slijepoj (nijemoj) karti obilježiti države Središnje Afrike i njihove glavne gradove?
Sve grupe imaju zadatak da naprave plakate sa predviđenom prezentacijom. Od svih učenika
se očekuje kreativnost i maksimalno zalaganje u grupi. Po završetku rada svaka grupa će
izabrati svog prezentatora da javno predstavi rad grupe. Prije prezentacije sve plakate
zalijepiti na tablu kako bi svi učenici mogli vidjeti rad svih grupa.
ZAVRŠNI DIO:
-U ovom dijelu časa vođe grupa prezentuju rad. U prezentaciju po potrebi mogu se uključiti i
ostali članovi grupe.
-Donijeti zajedničke zaključke koje učenici zapisuju u sveske
-Ocijeniti prezentatore i najaktivnije učenike
-Dati upute za domaću zadaću.
SREDIŠNJA AFRIKA
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Istočna Afrika
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, atlas, geografska karta Afrike,
ilustracije, računar, školska tabla, kreda, Geografski list, Veliki atlas svijeta, nastavni listići,
flomasteri, slijepe karte regije
NASTAVNE METODE: dijaloška, ilustrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o geografskom položaju,
prirodnogeografskim i društvenogeografskim osobenostima regije Istočna Afrika, b) razvijati
intelektualne, praktične i izražajne sposobnosti učenika; c) izgraditi pozitivne osobine
ličnosti, razviti navike upornosti i odgovornosti kod učenika
UVODNI DIO:
GLAVNI DIO:
Mini predavaje
Istočna Afrika je dio visoke Afrike. Čine je Etiopsko-somalijsko visočje i Jezerska visija.
(slajd)
Reljef u velikoj mjeri ublažava tropski karakter ovog područja , pa je prisutna vertikalna
klimatsko-vegetacijska pojasnost (slajd). Sa nadmorskom visinom mijenja se temperatura
zraka i količina padavina, što se odražava na naseljenost i privrednu aktivnost stanovništva.
Najsušnije je somalijsko primorje „rog Afrike“, dok visokoplaninski prostori primaju preko
2000 mm padavina godišnje.
Riječna mreža je slabo razviijena, ali je ovo područje najvećih afričkih jezera. (slajd)
Rasni i etnički sastav stanovništva je veoma složen. Na sjeveru su izmiješani Sudanski crnci,
Hamiti i Semiti, a na jugu većinu čine Bantu crnci. (slajd)
Stanovništvo je neravnomjerno razmješteno. Najgušće su naseljeni savanski predjeli između
1000 i 2000 m/nv, dok je somalijsko primorje rijetko naseljeno. Neke države na Jezerskoj
visiji, poput Ugande, Ruande i Burundija spadaju u najgušće naseljene afričke države, dok je
Somalija veoma rijetko naseljena.
Stanovništvo se većinom bavi poljoprivredom. Glavne ratarske kulture koje se proizvode na
plantažama su: kafa, pamuk, banane, čaj, začini itd., a na pašnjačkim ppovršinama se uzgajaju
goveda, ovce i koze.
Istočna Afrika nema većih zaliha ruda. Industrija je u razvoju i zasniva se na ograničenim
prirodnim resursima. Razvija se prehrambena, industrija obuće i kože, te hemijska industrija.
Turizam je u razvoju i naročito su interesantni nacionalni parkovi Ruvenzori i Kenija. Veoma
su popularni turistički obilasci, safariji kojima turisti iz automobila mogu pratiti životinje i
posmatrati okolinu. (slajd)
ZAVRŠNI DIO:
Nastavnim listićem provjeriti koliko su učenici usvojili znanje iz obrađene nastavne jedinice.
a) ...................................................... b).............................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
VIII
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Osnovni geografski podaci o Nigeriji, Kongu i Etiopiji
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, atlas, geografska karta Afrike,
ilustracije, računar, školska tabla, kreda, Geografski list, Veliki atlas svijeta,
NASTAVNE METODE: dijaloška, ilustrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, grupni oblik rada, rad sa
udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o prirodnogeografskim i
društvenogeografskim obilježjima Nigerije, Konga i Somalije, b) izgraditi pozitivan stav kod
učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju afrički kontinent i imati razumijevanja za njihov
težak ekonomski položaj, c) razvijati izražajne sposobnosti kod učenika
GLAVNI DIO:
Mini predavanje:
Nakon mini predavanja učenike grupisati u pet grupa. Slijedi provjera usvojenog znanja
putem kviza. Učenicima saopštiti pravila igre i igra počinje.
Pitanja za kviz znanja:
1. Gdje se nalazi Nigerija?
2. Sa kojim državama graniči Nigerija?
3. Kakav je etnički sastav stanovništva Nigerije?
4. Koje je najvažnije prirodno bogatstvo Nigerije?
5. Koji su tipovi klime zastupljeni u Kongu?
6. Opiši rijeku Kongo?
7. Po čemu je poznata pokrajina Šaba?
8. Gdje se nalazi Etiopija?
9. Koje se klimatsko-vegetacijske zone mogu izdvojiti u Etiopiji?
10. Koja su zajednička obilježja Nigerije, Konga i Etiopije?
Grupe 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
I
II
III
IV
V
IX
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Južna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Položaj i prirodno-geografska obilježja Južne Afrike
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, atlas, geografska karta Afrike,
ilustracije, računar, školska tabla, kreda, atlas svijeta, nastavni listići
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o prirodnogeografskim obilježjima
regije Južna Afrika b) izgraditi pozitivan stav kod učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju
afrički kontinent i imati razumijevanja za njihov težak ekonomski položaj
GLAVNI DIO:
Južna Afrika zahvata dijelove Afrike južno od zavale Konga i Jezerske visije. Kroz sredinu
ove regije prolazi južni povratnik, pa ona sjevernom polovinom leži u žarkom, a južnom u
južnom umjerenom toplotnom pojasu. (slajd)
Reljefno ova regija pripada visokoj Africi. Izuzev uskog obalnog pojasa svi ostali dijelovi su
preko 1000 m/nv. Najveći dio tog prostora čini Južnoafrička visija. (slajd)
Pored geografske širine, na klimu ove regije utiču i vode Atlanskog i Indijskog okeana,
morske struje i reljef. Najvlažnije je jugoistočno primorje, koje je pod uticajem vlažnih
zračnih masa sa Indijskog okeana i tople Angulaske morske struje . Jugoistočni pasati s
Indijskog okeana najviše vlage donose Madagaskaru i planinskim padinama u Mozambiku.
Tu preovladava vlažna tropska klima. Dio padavina dopire i do travnih visoravni u
unutrašnjosti (suha tropska klima). Uz atlansko primorje prolazi hladna Benguelska morska
struja, pa je ovo područje hladnije i sušnije. Ponekad sušni period može da traje i cijelu
godinu, a najsušniji su dijelovi zavala Kalahari i pustinja Namib (pustinjska klima). Na
krajnjem jugozapadu klima je slična sredozemnoj, s tim što je najviše padavina između maja i
avgusta (zimske kiše na južnoj polulopti). (slajd)
Najveći sio Južne Afrike je pod savanama i stepama. Uz atlansku obalu je pustinjska
vegetacija, a na Madagaskaru su zastupljene tropske kišne šume. (slajd)
ZAVRŠNI DIO:
Nastavnim listićem provjeriti koliko su učenici usvojili znanje iz obrađene nastavne jedinice.
3. Kojim okaanom teče hladna Benguelska struja, a kojim topla Angulaska stuja?
.......................................................................................................................................................
X
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Južna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Stanovništvo i obilježja privrednog razvoja Južne Afrike
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, atlas, geografska karta Afrike,
ilustracije, računar, školska tabla, kreda, atlas svijeta,
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o društvenogeografskim obilježjima
regije Južna Afrika b) izgraditi pozitivan stav kod učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju
afrički kontinent i imati razumijevanja za njihov težak ekonomski položaj
GLAVNI DIO:
Na prostoru Južne Afrike koja zahvata oko 1/5 kontinenta nalazi se 13 samostalnih država
uključujući i otočnu državu Madagaskar. (slajd)
Na površini od oko 6,6 mil. km2 živi oko 160 miliona stanovnika ili 24 st/km2. Prostorni
razmještaj stananovništva je neravnomjeran. Najgušće je naseljena Južnoafrička Republika u
kojoj živi oko 30% stanovništva regije. Zambija je takođe nešto gušće naseljena naročito
područja uz rudna nalazišta, dok je u ostalim zemljama veća naseljenost jedino uz morske
obale i doline rijeka.
U odnosu na ostale afričke regije, Južna Afrika je specifična zbog većeg broja stalno
naseljenih evropskih bijelaca, odnosno njihovih potomaka. Iako čine manje od 10%
stanovništva ove regije, bijelci su svojevremeno uspostavili diskriminatorski odnos prema
domorodačkom crnačkom stanovništvu (aparthejd). Tek je zadnjih 20-ak godina taj odnos
promijenjen, ali su razlike u životnom standaqrdu između bijele manjine i ostalog
stanovništva i dalje velike. Pojedine gradske četvrti podsjećaju na najljepše evropske gradove,
dok su druge četvrti bez osnovnih uvjeta. (slajd)
Južna Afrika raspolaže velikim i raznovrsnim rudnim bogatstvom: ugalj, željezo, zlato,
dijamanti, uran i dr. Međutim, mjereći razvijenost prema bruto društvenom proizvodu može
se reći da su jedino Južnoafrička Republika i Bocvana relativno razvijene zemlje. Veći značaj
industrijska proizvodnja ima samo u Južnoafričkoj Republici koja daje gotovo polovinu
industrijske proizvodnje cijele Afrike. U ostalim zemljama tradicionalnom obradom zemlje na
malim posjedima bavi se većina stanovništva. Takav način obrade daje niske prinose koji ne
mogu zadovoljiti ni vlastite potrebe za hranom. Velike plantaže nalaze se u Južnoafričkoj
Republicini daju veće prinose namijenjene izvozu. Na tim plantažama najviše se uzgajaju
pamuk, kafa, šećerna trska, riža, vinova loza. U stepskim područjima veći značaj ima
stočarstvo.
ZAVRŠNI DIO:
PLAN TABLE
XI
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Južna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Južnoafrička Republika
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: udžbenik, atlas, geografska karta Afrike,
ilustracije, računar, školska tabla, kreda, atlas svijeta, izlazne kartice za grupisanje, flomasteri,
čart papir
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, grupni oblik rada, rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o prirodnogeografskim i
društvenogeografskim obilježjima Južnoafričke Republike b) izgraditi pozitivan stav kod
učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju afrički kontinent i imati razumijevanja za njihov
težak ekonomski položaj
TEHNIKE RWCT-a: „oluja mozga“, intervju u tri koraka
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
EVOKACIJA/UVODNI DIO:
U ovoj fazi koristiti tehniku „oluja mozga“ , gdje će učenici iznositi svoje asocijacije o
Južnoafričkoj Republici (dijamanti, aparthejd, Nelson Mendela, Rt dobre nade...)
Prije obrade nastavne jedinice učenici se na osnovu izlaznih kartica grupišu u tročlane grupe.
Objasniti učenicima tehniku rada. Intervju u tri koraka je tehnika koja se sastoji u tome da
imamo tri različite uloge u grupi koje se stalno rotiraju. Jedan član grupe „A“ postavlja
pitanje, drugi član grupe „B“ odgovara na postavljeno pitanje, a trći član „C“ zapisuje i
pitanje i odgovor. U sljedećem krugu uloge se rotiraju tako da svaki učenik bude u svim
ulogama. Drugi krug „B“ pita, „C“ odgovara, a „A“ zapisuje...
REFLEKSIJA/ZAVRŠNI DIO:
PREZENTACIJA
U ovom dijelu časa imat ćemo prezentaciju intervjua, s tim što će prva grupa prezenttirati svoj
rad u cijelosti, a ostatak razreda će imati pravo da se uključi u razgovor ako se ne slažu sa
ponuđenim odgovorima, tako što će ponuditi svoj odgovor.
Sljedeće grupe koje se budu javljale izlagat će samo ona pitanja koja nije iscrpila predhodna
grupa, po istom principu uključivanja u diskusiju i ostalih učenika.
Na ovom času nastavnik bi trebao biti u ulozi moderatora, neprimijetno da uvrsti neka pitanja
koja su bitna za analizua da učenici budu ti koji će voditi diskusiju.
JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA