Pedagogisk Planering 2023

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

Biologi ”Andningen och blodomloppet

Introduktion:
Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar
att utveckla sin förmåga att
 genomföra systematiska undersökningar i biologi, och
 använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara
biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.

Centralt innehåll – Lgr 22

Natur och samhälle


 Aktuella samhällsfrågor som rör biologi.

Kropp och hälsa

 Kroppens celler samt några organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion
och samverkan.
 Virus, bakterier, infektioner, smittspridning och antibiotikaresistens. Hur infek-
tionssjukdomar kan förebyggas och behandlas.

Systematiska undersökningar

 Fältstudier och experiment med såväl analoga som digitala verktyg. Formulering av
undersökningsbara frågor, planering, utförande, värdering av resultat samt
dokumentation med bilder, tabeller, diagram och rapporter.
 Sambandet mellan biologiska undersökningar och utvecklingen av begrepp och
förklaringsmodeller. De biologiska förklaringsmodellernas historiska framväxt,
användbarhet och föränderlighet.
Biologi ”Andningen och blodomloppet

Mål
Efter genomförd kurs så skall du inom Cellen ha fått kunskaper om/fått fördjupade kunskaper om
 mikroskopets delar och klara av att använda det
 skillnaden mellan växt och djurceller
 cellens delar

Efter genomförd kurs så skall du inom Andning och andningsapparaten ha fått kunskaper om/fått
fördjupade kunskaper om
● Andningsorganens olika delar
● Vilken väg syret tar för att nå våra celler
● Varför vi andas
● Vad man menar med gasutbytet
● Luftvägarnas försvar
● Några sjukdomar i andningsapparaten och hur man kan behandla dem.
● Vad beroende och abstinens är
● Hur tobak påverkar och skadar kroppen

Efter genomförd kurs så skall du inom Hjärta, blodet och immunförsvaret ha fått kunskaper om/fått
fördjupade kunskaper om
● Hur blodet pumpas runt i lilla och stora blodomloppet
● Hjärtats delar (kammare, förmak, fickklaffar, segelklaffar)
● Vad artärer, vener och kapillärer är
● Vad blodet består av och de olika blodgrupperna (A, B, O).
● Vårt immunförsvar
● Några blod- och hjärtsjukdomar och hur man kan behandla dem.
● Hur alkohol och narkotika påverkar och skadar kroppen

För att nå upp till målen för ett högre betyg måste du dessutom kunna:

● Mer ingående kunna förklara de olika organens delar och funktion


● Mer ingående förklara hur vårt immunförsvar är uppbyggt och fungerar
● Kunna redogöra för vad vaccinering innebär.
● Mer ingående kunna förklara hur tobak, alkohol och andra droger påverkar och skadar
kroppen

Arbetsuppgifter
Inom arbetsområdet kommer du att ta del av genomgångar, PowerPoints, filmer och att utföra
laborationer och aktiviteter.

Material
Du kommer att arbeta utifrån Power Points och olika laborationer där du gör experiment och
utvärderingar.

Examination:
Laborationsrapport på ”Vilopuls och arbetspuls”
Prov på området
Biologi ”Andningen och blodomloppet

Lektion 1 Lektion 2 Lektion 3 Lab Laboration


V 40
Introduktion LPP Mer om cellen Studiedag Studiedag
Repetition av Cellens
vad liv är och olika uppbyggnad
sorters celler
Cellens delar
Inst. Frågor

Lektion 5 Lektion 6 Lektion 7 Lab Laboration


V41 Hur vi andas
Ännu mer om cellen Näsan, svalget, Mikroskopets delar Luftvägarnas försvar och
Stamceller luftstrupen, Växtceller och sjukdomar
Tumörer lungorna djurceller
Liv och död Inst. frågor
Film (NE):
Andning och
lungor

Inst. Frågor

Lektion 9 lektion 10 Lektion 11 Lab Laboration


v.42
Droger Blodomloppet Blodkärlssystemet Stationslaboration på
Vad är droger? allmänt Lilla och stora andningen
Rökning Inst. frågor blodomloppet

Tobaksdockan Artärer, Vener


Kapillärer
Vad kostar det att
röka eller snusa

Inst. frågor
Lektion 13 Lektion 14 Lektion 15 Lab Laboration

V. 43
Hjärtat Blodet Blodet 3 enkla övningar
Pulsen Ämnen i blodet Immunförsvaret Hjärtats storlek och
Hjärtats delar celler i blodet styrka
Hjärtats arbete Inst. frågor Hur kan blod rinna i
Inst. frågor uppförsbacke?
Hur mycket blod har du?

Lektion 17 Lektion 18 Lektion 19 Vilopuls och arbetspuls

Alkohol Narkotika
Skriftligt Prov
Biologi ”Andningen och blodomloppet

Elevmatrisatris ”uppgiftsspecifik”

Kvalitetsnivå 1 Kvalitetsnivå 2 Kvalitetsnivå 3

Laborationer Du kan laborera på Du laborerar på ett Du laborerar på ett


ett säkert sätt. säkert sätt. säkert sätt.
Du behöver hjälp Du arbetar Du arbetar
med att förstå vissa självständigt. självständigt och tar
delar av ansvar i labbgruppen.
labbinstruktionen.

Planera en Du har en idé om hur Du kan planera en Du kan planera och


undersökning något kan egen undersökning genomföra en egen
undersökas. och vet hur du ska undersökning.
genomföra den med
lite hjälp.

Utvärdera Du gör utvärdering Gör utvärdering Du gör utvärdering


undersökning men den är inte enligt instruktionen enligt instruktionen
fullständig. och kan ibland dra och drar alltid egna
egna slutsatser. slutsatser och förstår
och redogör för vilka
eventuella felkällor
som kan finnas.

Begrepp Du visar Du visar goda Du visar mycket


grundläggande kunskaper om goda kunskaper om
kunskaper om kemins kemins begrepp och kemins begrepp och
begrepp och förklaringsmodeller förklaringsmodeller
förklaringsmodeller

Kunskaper, Med viss användning Med relativt Med god användning


förklara och av begreppen och god användning av av begreppen och
samband förklaringsmodellern begreppen och förklaringsmodellern
a beskriver och förklaringsmodellern a beskriver och
förklarar eleven a beskriver och förklarar eleven
kemiska samband i förklarar eleven kemiska samband i
naturen, i samhället kemiska samband i naturen, i samhället
och i naturen, i samhället och i
människokroppen. och i människokroppen.
människokroppen.
Biologi ”Andningen och blodomloppet

Kunskapskrav

Förmåga Kvalitetsnivå 1 Kvalitetsnivå 2 Kvalitetsnivå 3

Eleven kan samtala om och Eleven kan samtala om Eleven kan samtala om och
diskutera frågor som rör och diskutera frågor som diskutera frågor som rör
hälsa, och skiljer då fakta rör hälsa, och skiljer då hälsa, och skiljer då fakta
Resonera och från värderingar och fakta från värderingar från värderingar och
formulera formulerar och formulerar formulerar
konsekvenser ställningstaganden med ställningstaganden med ställningstaganden med
enkla motiveringar samt utvecklade motiveringar välutvecklade motiveringar
beskriver några tänkbara samt beskriver några samt beskriver några
konsekvenser. tänkbara konsekvenser. tänkbara konsekvenser.

I diskussionerna ställer
I diskussionerna ställer I diskussionerna ställer
eleven frågor och framför
eleven frågor och framför eleven frågor och framför
Resonera, ställa och bemöter åsikter och
och bemöter åsikter och och bemöter åsikter och
frågor och bemöta argument på ett sätt som för
argument på ett sätt som argument på ett sätt som
åsikter diskussionerna framåt och
till viss del för för diskussionerna
fördjupar eller breddar
diskussionerna framåt. framåt.
dem.

Eleven kan föra


Eleven kan föra enkla och utvecklade och relativt Eleven kan föra
till viss del underbyggda väl underbyggda välutvecklade och väl
resonemang om hälsa, resonemang om hälsa, underbyggda resonemang
Resonera och visa sjukdom och ärftlighet och sjukdom och ärftlighet om hälsa, sjukdom och
på samband visar då på enkelt och visar då på ärftlighet och visar då på
identifierbara samband förhållandevis komplexa samband som rör
som rör människokroppens komplexa samband som människokroppens byggnad
byggnad och funktion. rör människokroppens och funktion.
byggnad och funktion.

Eleven har goda Eleven har mycket goda


Eleven har grundläggande
kunskaper om biologiska kunskaper om biologiska
kunskaper om biologiska
sammanhang och visar sammanhang och visar det
sammanhang och visar det
Använda biologins det genom att förklara genom att förklara och
genom att ge exempel och
begrepp, modeller och visa på samband visa på samband inom
beskriva dessa med viss
och teorier inom dessa med relativt dessa och något generellt
användning av biologins
god användning av drag med god användning
begrepp, modeller och
biologins begrepp, av biologins begrepp,
teorier.
modeller och teorier. modeller och teorier.

Eleven kan genomföra


Eleven kan genomföra fältstudier och andra Eleven kan genomföra
fältstudier och andra undersökningar utifrån fältstudier och andra
undersökningar utifrån givna planeringar och undersökningar utifrån
Genomföra givna planeringar och även även formulera enkla givna planeringar och även
undersökningar bidra till att formulera frågeställningar och formulera enkla
enkla frågeställningar och planeringar som det efter frågeställningar och
planeringar som det går att någon bearbetning går planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån att arbeta systematiskt arbeta systematiskt utifrån
utifrån

You might also like