Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

Konspekt lekcji/zajęć

Imię i nazwisko nauczyciela: Kornelia Lenart


Klasa/oddział przedszkolny: 4-5 latki
Data: 18.03.2024
Czas realizacji (podany w jednostkach lekcyjnych/minutach): 2 razy 25 minut
Przedmiot: Edukacja zdrowotna.
Temat lekcji/zajęć: Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam.
Typ lekcji/zajęć: wprowadzająca

Cele ogólne:
1. Kształtowanie aktywnych postaw prozdrowotnych.
2. Poznanie przyborów toaletowych niezbędnych do utrzymania higieny jamy ustnej.
3. Doskonalenie umiejętności i przyzwyczajanie się do dokładnego mycia zębów i dbania o higienę
osobistą.
4. Rozwijanie wiedzy o zawodzie stomatologa.
5. Kształtowanie świadomości odżywiania się wpływającego na zdrowie jamy ustnej.

Cele szczegółowe /Cele operacyjne:


1. Dziecko myje zęby znając poszczególne etapy podczas wykonywania tej czynności.
2. Dziecko klasyfikuje zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze i zna konsekwencje ich spożywania.
3. Dziecko posiada wiedzę o zawodzie stomatologa.
4. Dziecko prawidłowo posługuje się przyborami toaletowymi niezbędnymi do higieny jamy ustnej.

Metody nauczania: pogadanka, aktywizujące, gry dydaktyczne

Formy nauczania: indywidualna, zbiorowa, grupowa

TOK lekcji/zajęć1:

I.CZEŚĆ WSTĘPNA - 10 minut


Czynności organizacyjne:
• Nauczyciel wita się z dziećmi oraz sprawdza obecność.
Czynności uczniów:
• Dzieci witają się z Nauczycielem i zapoznają się z tematem zajęć.
• Wraz z początkiem zajęć dzieci bawią się w zabawę, którą zaproponował Nauczyciel, gdzie na
polecenie Nauczyciela wstają, podskakują, tupią lub klaszczą te przedszkolaki, które wykonują
codziennie czynność podaną przez Nauczyciela np. mycie zębów.
Czynności nauczyciela:
• Nauczyciel podaje temat i cel zajęć: mówi przedszkolakom, że na dzisiejszych zajęciach będą
rozmawiać jak dbać o swoje zęby, co jeść, aby były zawsze zdrowe oraz co zrobić, jeśli któryś z
naszych zębów zachoruje.
• Następnie Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę i prosi ich, aby: wstały, te dzieci, które np. rano i
wieczorem myją zęby, zaklaskały te, które, myją ręce przed posiłkiem, podskoczyły dwa razy te,
które, lubią myć buzie, zatupały te przedszkolaki które, lubią się kąpać w wannie lub myć pod
prysznicem. Nauczycielka podkreśla, że wszystkie te czynności służą zdrowiu i czystości i warto o
nie zadbać.

Środki dydaktyczne
− brak
Formy nauczania
− zbiorowa

II.CZEŚĆ GŁÓWNA - 30 minut


Czynności organizacyjne:
• Przygotowanie wiersz oraz pytań do niego.
• Przygotowanie ilustracji zdrowego oraz chorego zęba, a także obrazków produktów spożywczych.
• Przygotowanie ilustracji z etapami mycia zębów.

Czynności uczniów:
• Dzieci słuchają czytanego wiersza przez Nauczyciela, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące
wiersza oraz rozmawiają o zawodzie dentysty.
• Dzieci dopasowują ilustrację produktu spożywczego do odpowiedniego obrazka z zębem w
zależności czy dany produkt jest dobry dla zdrowia naszych zębów.
• Przedszkolaki w grupach 4-5 osobowych układają w odpowiedniej kolejności ilustracje z
poszczególnymi etapami mycia zębów. Omawiają z Nauczycielem każdy etap oraz próbują ,,na
sucho” jak prawidłowo myć zęby.

Czynności nauczyciela:
• Nauczyciel czyta dzieciom wiersz pt.,,Chory ząb” J. Bechlerowej
Ledwie wrócił Grześ z przedszkola,
ząb okropnie go rozbolał. Ząbek bolał,
płakał Grześ i kolacji nie mógł zjeść.
Więc orzekli wszyscy zgodnie,
że Grześ pójdzie do przychodni,
W poczekalni jasnej, dużej,
czas nikomu się nie dłuży:
chcesz – obrazki tu oglądaj,
chcesz – masz misia i wielbłąda,
A dentystka uśmiechnięta
grzecznie mówi do pacjenta:
- chodź tu bliżej, Grzesiu, siadaj
zaraz chory ząbek zbadam.
− Następnie Nauczyciel zadaje dzieciom kilka pytań dotyczących przeczytanego wiersza.
• Jak ma na imię bohater wiersza?
• Co bolało Grzesia?
• Gdzie poszedł Grześ?
• Kogo spotkał Grześ w przychodni?
− Rozmowa z dziećmi na temat zawodu dentysty.

• Zabawa dydaktyczna ,,Co jest zdrowe dla naszych zębów?”


Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły w kole na dywanie., gdzie rozłożył obrazek z chorym
oraz zdrowym zębem. Każde dziecko po kolei dostaje ilustrację z produktem
spożywczym. Zadaniem dziecka jest dopasowanie produktu spożywczego do
odpowiedniego zęba, w zależności czy produkt jest zdrowy czy niezdrowy.
• Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4-5 osobowe, każdej z grup rozdaje obrazki czynności, które po
kolei należy wykonać, aby dokładnie umyć zęby. Następnie wspólnie z dziećmi omawia te
czynności.

Środki dydaktyczne
− Wiersz pt.,,Chory ząb”, ilustracje chorego i zdrowego zęba, ilustracje produktów spożywczych,
ilustracje poszczególnych etapów mycia zębów
Formy nauczania
− indywidualna, grupowa, zbiorowa

III.CZEŚĆ KOŃCOWA -10 minut


Czynności organizacyjne:
• Powieszenie obrazków z etapami mycia zębów.
• Zapewnienie dzieciom kubeczków, szczoteczek oraz pasty do mycia zębów (wcześniejsze
uzgodnienie z rodzicami oraz prośba o przyniesienie dla swojego dziecka przyborów toaletowych
niezbędnych do mycia zębów).
• Podpisanie kubeczka, szczoteczki oraz pasty do zębów każdego dziecka.
Czynności uczniów:
• Dzieci ustawiają się w parach i po kolei myją zęby.
Czynności nauczyciela
• Powieszenie w łazience obrazków z ułożonymi po kolei czynnościami mycia zębów. Nauczyciel
prosi dzieci, aby ustawiły się w parach, aby każde dziecko mogło umyć zęby. Następnie Nauczyciel
tłumaczy przedszkolakom, że od dzisiejszego dnia ich rutyną będzie mycie zębów w przedszkolu,
aby wdrożyć u dzieci nawyk mycia zębów.

Środki dydaktyczne
− z etapami mycia zębów, kubeczki, szczoteczki, pasty do mycia zębów
Formy nauczania
− indywidualna

You might also like