Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Predmet:Bosanski jezik i književnost…………….... Razred: IX (deveti)………....

Nastavna jedinica: „Lipa Naza vodu gaza” sevdalinka

Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e)


sistematizacija

Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija,
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi

Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD


player,
g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija

Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni

Cilj sata: lirska narodna pjesma, razvijanje vještine pravilnog razumijevanja poruke u lirskoj narodnoj
pjesmi, sadržajna analiza, stilske figure, osjećanja u pjesmi, motivi;

Zadaci nastavnog sata:

a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): upoznavanje sa temeljnim značajkama narodne


književnosti, lirska narodna pjesma, razvijanje vještine pravilnog razumijevanja poruke u lirskoj
narodnoj pjesmi, sadržajna analiza, stilske figure, osjećanja u pjesmi, motivi;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijanje misaonih, perceptivnih,
emocionalnih i stvaralačkih funkcija;
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): usmena književnost kao vrijednost,
razvijanje ljubavi prema jeziku i književnosti uopće, razvijanje ljubavi prema bh tradiciji, značaj ljubavi
u životu čovjeka;

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:

Osvrnuti se na domaću zadaću sa prethodnog časa kada su imali izdvojiti citate o ljubavi poznatih
književnika.

Koliko ljepota može utjecati na “rađanje ljubavi“?

Može li ljepota utjecati na ostvarenje ljubavi? (Vi tako mislite, a da li misli i narodni pripovjedač u
pjesmi Lipa Naza vodu gaza, zaključit ćemo dok pročitamo pjesmu.)

2. GLAVNI DIO SATA:

Najava teksta
Sevdalinka: Lipa Naza vodu gaza

Interpretativno čitanje teksta

Emocionalno-intelektualna pauza:
Sačekati nekoliko trenutaka da učenici srede dojmove o pjesmi.

- Kao što vidite ispod naslova nemamo ime autora napisane pjesme. Kako nazivamo te pjesme
prema podjeli književnosti prema autoru. (narodne pjesme)

Usmena / narodna književnost nastala je i živi u narodu. Prenosi se usmenim putem, a u njezinu je
oblikovanju i prenošenju učestvovalo više nadarenih pojedinaca u dužem vremenskom periodu.
Autore usmene / narodne književnosti ne poznajemo,
ali su nam poznati neki njezini narodni pjevači i sakupljači narodnih umotvorina. Kao i pisana /
umjetnička, usmena / narodna književnost dijeli se na tri osnovna književna roda: liriku, epiku i
dramu, te na lirsko-epske (lirsko-narativne) prijelazne književne vrste: baladu i romansu.

- Da li su nam u pjesmi iznesena osjećanja? (Da, osjećanja lijepe djevojke Naze.)


Obrazac OŠ3c

You might also like