Professional Documents
Culture Documents
Miejskie Konradzik
Miejskie Konradzik
Wykonał:
Konrad Andrearczyk
gr. P1
Rok ak.: 2012/2013
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 2
Wykończenie wnętrz:
Tynki w podpiwniczeniu cementowo-wapienne kat. III (w pralni i suszarni).
Tynki w kondygnacjach naziemnych cementowo-wapienne kat. III na ścianach
działowych.
Ściany i stropy otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym.
gdzie:
wg PN-82/B-02003
– współczynnik ekspozycji,
Przyjęto teren typu B
20m < z = H = 32.45m < 40m
C e =0 , 5+0,015 ∙ z=0 ,5+ 0,015∙ 32 , 45=0 , 98
=1,8 - współczynnik porywów wiatru, jak dla budynków niepodatnych na
dynamiczne działanie wiatru.
C – współczynnik aerodynamiczny wg 2.4 i tablic podanych w załączniku 1 PN-77/B-
02011,
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 6
H/L<2,0 B/L<1,0
H 32 , 45
= =0 ,54 <2
L 59 , 4
B 14 , 4
= =0 , 24< 1
L 59 , 4
H 32 , 45
= =0 ,54 <2
B 59 , 4
B 59 , 4
= =4 , 12> 1
L 14 , 4
Obliczenie parcia i ssania dla schematu I.
Parcie:
w k .. 1. p =0 , 25⋅0 ,7⋅0 , 98⋅1 , 8=0 ,31 kN /m2
w d . 1. p =w k.1 . p .⋅γ f =0 ,31⋅1 ,3=0 , 40 kN /m2
γ f =1 ,3
Ssanie:
w k .1 . s=0 ,25⋅(−0 , 4 )⋅0 , 98⋅1 , 8=−0 , 18 kN /m2
w d .1.s .=w k.1. s.⋅γ f =−0 ,18⋅1,3=−0,23 kN /m2
γ f =1 ,3
Obliczenie parcia i ssania dla schematu II.
Parcie
w k .2 . p =0 ,25⋅0 , 7⋅0 , 98⋅1 ,8=0 , 31 kN /m2
w d . 2. p =w k .1 . p .⋅γ f =0 ,31⋅1 , 3=0 , 40 kN /m2
γ f =1 , 3
Ssanie
w k .1 . s=0 ,25⋅(−0 , 3 )⋅0 , 98⋅1, 8=−0 , 13 kN /m2
w d .1.s .=w k.1. s.⋅γ f =−0 ,13⋅1,3=−0,17 kN /m2
γ f =1 ,3
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 7
ws.1.p=0,23kN/m2
w d.2.p =0,40kN/m2
w d.2.s =0,17kN/m2
wd.1.p=0,40kN/m2
730
100
16
44 44 44 60
100
16
16
55
110
746
730
565
1 2 3
Ściana 1.
Przekrój pełny
A1 = 0,16 x (7,3+7,3+0,16) = 2,36m2
A2 = 0,16 x 0,44 = 0,07 m2
0 ,16⋅14 , 763 0 , 44⋅0 , 163
I 1. p = + =42 , 87 m4
12 12
Przekrój z otworem.
A = 2,36 + 0,07 – 0,16 x 1,0 = 2,27 m2
SX = 2,36 x 7,38 + 0,07 x 7,38 – 0,16 x 8,96= 16,5 m3
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 10
S x 16 , 5
y o= = =7 ,27 m
A 2, 27
I 1. o = [ 0 , 16⋅14 , 763
12
+2 ,36⋅(7 , 38−7 ,27 )2 +
12 ][
0 , 44⋅0 , 163 2
+0 , 07⋅( 7 ,38−7 , 27 ) − ]
−
12[
0 ,16⋅1, 0 3
+0 , 16⋅( 8 , 96−7 ,27 )2 = 42 , 43 m4]
Ściana 2.
Przekrój pełny
A1 = 0,16 x 7,46 = 1,19m2
A2 = 2 x 0,16 x 0,44 = 0,14 m2
0 ,16⋅7 , 46 3 0 , 44⋅0 ,16 3
I 2. p = +2⋅ =5 , 54 m4
12 12
Przekrój z otworem.
A = 1,19 + 0,14 – 0,16 x 1,10 = 1,15 m2
SX = 1,19 x 3,73 + 0,14 x 7,38 – 0,16 x 1,10 x 6,2= 4,40 m 3
S x 4 , 40
y o= = =3 ,79 m
A 1 , 15
I 2. o = [ 0 , 16⋅7 , 463
12
+1 ,19⋅(3 , 79−3 , 73 )2 + 2⋅
12] [
0 , 44⋅0 ,16 3
]
+0 , 07⋅( 7 , 38−3 ,79 )2 −
− [ 0 ,16⋅1, 103
12 ]
+0 , 16⋅1 , 1⋅( 6 , 2−3 , 97 )2 =6 ,31 m4
Ściana 3.
Przekrój pełny
A1 = 0,16 x 7,46 = 1,19m2
A2 = 0,16 x 0,44 = 0,07 m2
0 , 16⋅7 , 46 3 0 , 44⋅0 ,16 3
I 3. p = + =5 , 54 m4
12 12
Przekrój z otworem.
A = 1,19 + 0,07 – 0,16 x 1,10 = 1,08 m2
SX = 1,19 x 3,73 + 0,07 x 7,38 – 0,16 x 1,10 x 6,2= 3,88 m 3
S x 3 ,88
y o= = =3 ,56 m
A 1, 08
I 3. o =
12[
0 ,16⋅7 , 463 2
+1 ,19⋅(3 , 73−3 , 56 ) +
12 ][
0 , 44⋅0 , 163
+0 , 07⋅( 7 , 38−3 ,56 )2 − ]
−
12[
0 ,16⋅1, 103
+0 , 16⋅1 , 10⋅( 6 , 2−3 ,56 )2 = 6 ,37 m4 ]
3.1.2. Obliczenie sztywności zastępczych.
I ⋅h + I ⋅h
I = 0 0 n n⋅α
h 0 +hn
h = 3,15 m – wysokość kondygnacji
ho = 2,20 m – wysokość otworu
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 11
42,84⋅1,15+42 ,43⋅2,0
I Z .1 = ⋅1,0=42 ,72 m4
3,15
5 ,54⋅0 , 95+6 ,31⋅2,20
I Z . 2= ⋅1, 0=6 ,09m4
3 ,15
5 , 54⋅0 ,95+6 , 37⋅2 , 2
I Z . 3= ⋅1 , 0=6,13 m4
2, 95
( EI zy )i
w iy =w y⋅L⋅
∑ ( EI z ) y
L = 59,56 m – długość budynku
42 , 72
w yp 1=0 , 40⋅59, 4⋅ =9 ,24 kN /m
Parcie : 109 , 9
6 ,09
w yp 2=0 , 40⋅59 , 4⋅ =1 , 32 kN /m
109 , 9
6 ,13
w yp 3=0, 40⋅59 , 4⋅ =1, 33 kN /m
109 , 9
42 ,72
w sy1=0 ,23⋅59 , 4⋅ =5 , 31 kN /m
Ssanie : 109 , 9
( EI xz )i
w ix =w x⋅B⋅
∑ ( EI z ) x
B = 14,40 m – szerokość budynku
Kondygnacja powtarzalna.
F1
720
F3 F4 F5
4
F2 F7 F8 F7
304
F9
720
F11
F1 F1 F11 F6
F10
F13 F13
153
F12
1 2 3
F3 F4 F4
F14
720
F3 F4 F4
4
F2 F2 F3
720
1 2 3
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 13
gd.sd gd.sd
q'
R1 R2
720 720
(3 , 60+7 , 20 )⋅3 , 30
F 1= =17 , 82m2
2
F 6 =7 , 20⋅3 , 30=23 , 76 m2
F 7=2, 76 m2
F 8=9 , 49 m2
F 9 =5 ,02 m2
F 10=3 ,14 m2
F 11=3 , 2 m2
F 12=5 , 45 m2
F 13=0 , 74 m2
F 14=11, 88 m2
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 14
2 2 2
q 4=( gd ,snk ∙(F 4 + F 2 ))/6 , 60=(6 , 02 kN /m ∙(23 , 76 m +11 ,88 m ))/6 , 60 m=¿ 32 ,5 kN /m
2 2 2
q 5=(g d , snk ∙(F 14+ F 14 ))/7 , 20=(6 , 02 kN /m ∙(11, 88 m +11 ,88 m ))/7 , 20 m=¿ 19 , 9 kN /m
2 2 2
q 6=(g d , snk ∙(F 14+ F 14 ))/7 , 20=(6 ,02 kN /m ∙(11, 88 m + 11, 88 m ))/7 , 20 m=¿ 19 , 9 kN /m
- obciążenie od podestów:
2 2
q 10=(g d , s ∙ F7 )/3 , 04=(7 , 29 kN /m ∙ 2, 76 m )/3 , 04 m=6 , 6 kN /m
F9 2 2 2
q 12=g d , s ∙ + g ∙ 6 , 60=7 , 29 kN /m ∙5 , 02 m /6 ,60 m+2 , 2 kN /m ∙ 6 , 60 m=20 kN /m
6 , 60 d , bs
2 2
q 13=gd , pb ∙ F11 /2, 43=8 , 64 kN /m ∙ 3 , 2m /2 , 43 m=11, 4 kN /m
q 13=11, 4 kN /m
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 16
11, 4 kN 18 kN
R7 = ∙ 2 , 43 m+ ∙ 6 , 60 m−81 , 9 kN=64 , 5 , kN
m m
- od ściany wypełniającej klatkę schodową w postaci siły krawędziowej.
3
R sw1 k =R sw4 k =(2, 90 m ∙0,015 m ∙19 kN /m ∙ 1 ,3)∙3 , 30 m=3 , 61 kN
3
R sw2 k =(2 , 90 m∙ 0 ,20 m ∙1 , 5 kN /m ∙1 , 3)∙ 3 ,30 m=3 ,8 kN
3
R sw3 k =(2 , 90 m∙ 0 ,3 m ∙ 0 ,14 kN /m ∙ 1 ,1)∙3 , 30 m=0 , 45 kN
R swk =3 , 61∙ 2+3 , 8+0 , 45=11, 47 kN
- od belki żelbetowej w postaci siły krawędziowej:
- od stropu najwyższej kondygnacji:
q '=(g d , snk ∙(F 3+ F 4 ))/6 , 60=¿
- ciężar własny belki:
3
q b .1=1 , 1∙ 0 , 25 m∙ 0 , 75 m∙ 25 kN /m =5 , 2 kN /m
- siła krawędziowa od stropodachu:
2
R sd 3=gd , sd ∙3 , 3 m∙ 7 , 20 m=4 , 03 kN /m ∙ 3 , 3 m∙ 7 , 20 m=95 , 7 kN
- obciążenie ściany klatki schodowej od belki w postaci siły
krawędziowej:
(q ' +q b .1)∙ 6 , 60 m (37 , 9 kN /m+5 , 2 kN /m)∙ 6 , 60 m
R3=R sd 3 + =95 ,7 kN + =¿ 237 , 9 kN
2 2
R1 q1 R2
ws1 wp1
Rsw q2 Rsw
Rsw q2 Rsw
Rsw q2 Rsw
Rsw q2 Rsw
720 720
2R2
q6 wp2
R4 R6
Rswk
q10 q11
q9
R4 R6
Rswk
q10 q11
q9
R4 R6
Rswk
q10 q11
q9
R4 R6
Rswk
q10 q11
q9
720
R3 2R2
q5 wp3
R5 R 7
Rswk
q10 q11
q8
R5 R 7
Rswk
q10 q11
q8
R5 R 7
Rswk
q10 q11
q8
R5 R 7
Rswk
q10 q11
q8
720
R3
Q+q4
q7
q7
q7
q7
720
Pasmo 1
1 12 EI n 1
C n =C M⋅η⋅ = 3
⋅η⋅
hk Ln h kond
E = 30 000 MPa
Złącze II.
gdzie:
grubość ściany
PxT=W
P – macierz podatności
T – wektor niewiadomych
, ,
Ściskanie
gdzie:
Zginanie:
Ścinanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 24
Pasmo 2
, ,
Ściskanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 25
Zginanie:
Ścinanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 26
Pasmo 3:
, ,
Ściskanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 27
Zginanie:
Ścinanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 28
Ściskanie
Zginanie
Ścinanie
Pasmo 2
Ściskanie
Zginanie
Ścinanie
Pasmo 3
Ściskanie
Zginanie
Ścinanie
Pasmo 1.
Pasmo 2.
Pasmo 3.
, ,
Ściskanie
gdzie:
Zginanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 31
Ścinanie:
Pasmo 2
, ,
Ściskanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 32
Zginanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 33
Ścinanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 34
Pasmo 3:
, ,
Ściskanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 35
Zginanie:
Ścinanie:
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 36
Ściskanie
Zginanie
Ścinanie
Pasmo 2
Ściskanie
Zginanie
Ścinanie
Pasmo 3
Ściskanie
Zginanie
Ścinanie
Pasmo 1.
Pasmo 2.
Pasmo 3.
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 38
Pasmo 2
Pasmo 3
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 39
+ + +
1.52 MPa 1.63 MPa
2.75 MPa 2.44 MPa
Pasmo 2
Pasmo 3
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 40
Pasmo I:
Pasmo II:
Pasmo III:
- od obciążeń pionowych:
- od obciążeń poziomych.
14 , 40⋅26 , 783
I= =23047 m4
12
Jednostkowa siła ścinająca:
Obliczenie naprężeń
- od obciążeń pionowych.
Pasmo 1
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 43
Pasmo 2
- od obciążeń poziomych.
Pasmo 1
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 44
Pasmo 2
Pasmo I:
Pasmo II:
- Od obciążeń pionowych
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
- Od obciążeń poziomych
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 46
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 47
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
7.0.Porównanie napreżeń.
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 48
-0,016
-0,07
Przekrój naprężenia
-0,06
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 49
-0,08
-0,48
Przekrój naprężenia
-0,14
Przekrój naprężenia
Przekrój naprężenia
KMK Ćwiczenie projektowe z budownictwa miejskiego str. 50
-0,15
-0,49
Przekrój naprężenia
-0,20