Hist SP 4 8 Historia KL 6 Scenariusz 7 Ostatni Jagiellonowie

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 2

Historia | Klasa 6 Szkoła podstawowa 4–8

SCENARIUSZ LEKCJI 7.
TEMAT: POLSKA I LITWA POD RZĄDAMI OSTATNICH JAGIELLONÓW

Podstawa programowa
IX. „Złoty wiek” w Polsce na tle europejskim.
Uczeń:
4) umieszcza w czasie i opisuje najważniejsze wydarzenia w dziedzinie polityki wewnętrznej ostatnich Jagiellonów;
5) charakteryzuje politykę zagraniczną ostatnich Jagiellonów, ze szczególnym uwzględnieniem powstania Prus
Książęcych.

Cele edukacyjne
Po lekcji uczeń:
• wskazuje na mapie ziemie, którymi władali Jagiellonowie,
• wymienia ostatnich Jagiellonów,
• opisuje początek wojny z państwem moskiewskim,
• wie, w jaki sposób doszło do likwidacji państwa zakonnego i powstania Prus Książęcych,
• rozumie określenie: hołd pruski,
• wyjaśnia okoliczności powstania floty na Bałtyku.

Kryteria sukcesu
Po lekcji:
• potrafisz opisać działania Polski i Litwy pod rządami ostatnich Jagiellonów,
• omawiasz przyczyny i skutki hołdu pruskiego.

Treści kształcenia
1. Wojny Polski z państwem moskiewskim.
2. Likwidacja państwa zakonnego i powstanie Prus Książęcych.
3. Włączenie Mazowsza do Korony.
4. Powstanie floty bałtyckiej.

Metody nauczania: Formy nauczania:


opowiadanie, praca ze źródłem ikonograficznym. praca z całą klasą, praca w grupach.

Materiały dydaktyczne dla nauczyciela

KARTY PRACY DO SCENARIUSZY LEKCJI Karta pracy do lekcji 7.

DODATKOWE MATERIAŁY
Materiały do lekcji 7.
DO SCENARIUSZY LEKCJI

ĆWICZENIA Z MAPAMI Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów

Materiały dydaktyczne dla ucznia

PODRĘCZNIK rozdział 7.

ZESZYT ĆWICZEŃ rozdział 7.

Dodatkowe środki dydaktyczne:


• podręcznik elektroniczny i ćwiczenia elektroniczne na platformie WSiPnet.pl,
• Historia. Plansze interaktywne. Szkoła podstawowa, WSiP, Warszawa 2017 (dział Rzeczpospolita w XVI wieku).

AUTOR: Anita Plumińska-Mieloch

1 © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2019


Historia | Klasa 6 Szkoła podstawowa 4–8

Tok lekcji

Czynności nauczyciela Czynności uczniów


1. Czynności organizacyjne. Nauczyciel podaje cele lekcji i określa kryteria
sukcesu.
2. Zadanie na dobry początek. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy cztero­ Uczniowie pracują w zespołach.
osobowe. Każdy zespół dostaje po 5 kart z podpisanymi portretami
królów: Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Kazimierza Jagiel­
lończyka, Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta (Materiały do lekcji 7.).
Zadania uczniów:
• podanie nazwy dynastii, z której pochodzą sportretowani władcy,
• ułożenie portretów w kolejności panowania,
• przypomnienie wydarzeń związanych z dwoma sportretowanymi
królami (dwaj pozostali nie są jeszcze znani uczniom).
3. Nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie rezultatów pracy Uczniowie uzupełniają zadanie 1. w karcie pracy.
i uzupełnienie zadania 1. w karcie pracy.
4. Nauczyciel opowiada o konflikcie Polski z Moskwą.
5. Nauczyciel opowiada o przyłączeniu Mazowsza do Polski. Prosi, Uczniowie uzupełniają zadanie 2. w karcie pracy.
aby uczniowie w parach podjęli decyzję, jaką informację wpisać
obok Mazowsza na mapie w karcie pracy (zadanie 2.).
Nauczyciel losuje ucznia, który przedstawia uzgodnioną informację.
6. Nauczyciel opowiada o wojnie państwa krzyżackiego z Polską
oraz o hołdzie pruskim.
Pokazuje obraz Jana Matejki i na jego przykładzie opowiada
o przebiegu składania hołdu przez Albrechta.
Następnie prosi uczniów, aby przeczytali tekst źródłowy
z podręcznika (s. 50).
7. Pytanie kontrolne – nauczyciel prosi uczniów, aby sięgnęli pod krzesła. Uczniowie odpowiadają na pytania, uzupełniają kartę pracy (informacja
Dwoje z nich ma pod krzesłami przyklejone karteczki. Odpowiadają przy Prusach Książęcych).
na pytania nauczyciela: jaką informację należy umieścić przy strzałce
od Prus Książęcych?
8. Nauczyciel opowiada o konflikcie o Inflanty i o powstaniu marynarki
wojennej.
9. Ewaluacja.
Nauczyciel podchodzi do wybranego ucznia, prosi o wylosowanie
jednego z dwóch portretów: Zygmunta Starego lub Zygmunta Augusta.
Uczeń opowiada o wybranym królu. Kolejny uczeń charakteryzuje
działania drugiego władcy.

Praca domowa dla chętnych


Nagraj na dowolny nośnik wypowiedź będącą relacją z hołdu pruskiego (trwającą nie dłużej niż 1 min).

Odpowiedzi do poleceń z zeszytu ćwiczeń


• Ćwiczenie 1. (s. 20): (kolejno) Władysław Jagiełło, XIV, Polsce, Litwie, Węgrzech, Czechach, Zygmunt II August, 1572.
• Ćwiczenie 2. (s. 21): tak, tak, nie.

AUTOR: Anita Plumińska-Mieloch

2 © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2019

You might also like