Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

PRIPREMA ZA NASTAVU

DATUM: 9.11.2023.g.
NASTAVNI PREDMET: Hidraulika i pneumatika- 2. modul

NASTAVNA CJELINA: Analiza hidrauličkih izvršnih i upravljačkih elemenata

TIP ČASA: Obrada novog gradiva

NASTAVNA JEDINICA: Primjena zakona hidrostatike u hidrauličkim sklopovima

CILJ NASTAVNE JEDINICE:

Cilj nastave ovog predmeta je da se učenici upoznaju sa principima i


zakonitostima uljne hidraulike kao i primjeni zakonitosti u rješavaju praktičnih problema.
Osposobiti učenike za primjenu stečenih znanja u budućem radu.Uvećati sposobnost učenika
za samostalno prosuđivanje i izvođenje zaključaka na bazi usvojenih znanja. Koristiti nove
tehnologije i tehnike u nastavnom procesu. Osposobiti učenike za timski rad.

ZADACI NASTAVNE JEDINICE:

Odgojni:
Uvođenje učenika u proces društvenog ponašanja.
Razvijanje kreativnosti i sistematičnosti.
Razvijanje radne discipline.
Razvijanje organizacijskih vještina.
Razvijanje vještine komunikacije u socijalnoj grupi.
Razvijanje vještine usmene i pisane komunikacije.

Obrazovni: Proširivanje i produbljivanje znanja o uljno-hidrauličkim sistemima


Usvajanje i sticanje znanja o načinu rada uljno- hidrauličkih komponenata.
Primjena stečenih znanja u budućem radu.

Razvijanje sposobnosti razmišljanja i sposobnosti služenja različitim izvorima


Funkcionalni informacija i znanja
: Pravilna upotreba prethodno stečenog znanja
Razvijanje vještina rješavanja zadataka

NASTAVNE METODE:

1. Metoda usmenog izlaganja


2. Metoda razgovora
3. Metoda prezentiranja

1
OBLIK RADA: Frontalni, individualni

KORELACIJA: Termodinamika, Fizika, Industrijska automatika, Mehanika fluida

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:

-slike , crteži , radni materijal, nastavni listovi, računar, projektor


- elektronski materijal

Literatura:

www.scribd.com

Hidraulika i pneumatika, Gojko Nikolić

Hidraulika i pneumatika, Vladislav Korbar

ORGANIZACIJA NASTAVNOG RADA


1. Uvodni dio/evokacija 5min

Ciljevi:
Podsticanje radoznalosti, motivacije i interesa kod učenika.
Najava nove nastavne jedinice:
2
Ispitivanje predznanja, podsjećanje na prethodno usvojeno gradivo, kroz pitanja:

1. Navesti razliku između pumpe i motora (Hidraulička pumpa je uređaj koji mehaničku energiju
prevodi u hidrauličku energiju (energiju pritiska)., Hidraulički motor hidrauličku energiju prevodi u
mehaničku energiju.)
2. Definisati pojam hidrostatičkog pritiska (Veličina hidrostatičkog pritiska zavisi od dubine h na kojoj
se on posmatra i zapreminske težine tečnosti 𝛾 u kojoj djeluje)
3. Objasniti Pascalov zakon (pritisak se u zatvorenom sudu prostire na sve strane jednako)
4. Navesti podjelu radnih fluida u hidrostatici ( viskozni i neviskozni fluidi)
5. Navesti najvažnije osobine tečnosti hidrosistema( Težina
Stišljivost
Viskozitet
Mehanička i hemijska stabilnost)

Najaviti nastavnu jedinicu i ciljeve časa.

2. Glavni dio 30min

Novi sadržaj/razumijevanje značenja (usvajanje novih znanja i vještina kroz istraživanje,


zaključivanje, čitanje, propitivanje, saradnju):
3
Tehnike:

Prezentacija - PowerPoint
Predavanje u Power Point-u u radnom materijalu.

Ciljevi:
Povezivanje novog gradiva s prethodno stečenim znanjem.
Primjena novog gradiva na budući rad u okviru zanimanja.

Opis rada (kratko):

Mini – predavanje:

ZADACI – PRIMJENA ZAKONISTOSTI HIDROSTATIKE

Z/1 Prečnik pojačala pritiska je 8 cm, pritisak na izlazu je 50 bar. Koliki mora biti ulazni
pritisak koji djeluje na klip čija je površina 192 cm

Z/2 Kojom silom pritišće ventil slavine, ako je prečnik ventila 15 mm, a razlika između
nivoa vode u vodotornju i slavine 25 m?

Z/3Kolikom silom pritišće zrak na površinu stola dimenzija 1.2m*0.6m uz pritisak


0,98*105?

Z/4 Izračunati pritisak na dnu oceana u dubini 3000m. Gustoća morske vode je
1024kg/m3?

Z/5 Čep na dnu kade ima kružni oblik i poluprečnik do 2 cm. Kad se napuni do vrha,
dubina vode na mjestu čepa iznosi 50 cm. Kolikom silom moramo povlačiti lančić da bi
podigli čep ako je pritisak u odvodnoj cijevi prije podizanja čepa, jednak atmosferskom?

Z/6 Valjkasta posuda visine 2m ima kružni otvor, poluprečnika 60 cm od dna posude.
Kolika sila djeluje na čep stavljen na kružni otvor ako je posuda do vrha napunjena
vodom?

Z/7 U podvodnom dijelu broad nastao je otvor površine 5cm/2.Otvor se nalazi 5m ispod
površine vode. Kolikom najmanjom silom moramo djelovati na otvor da bismo spriječili
prodiranje vode?

3. Završni dio časa 10min

4
Način provjere razumjevanja i napredovanja učenika:

Prati se individualna aktivnost učenika na osnovu njihovog angažovanja u rješavanju problema u okviru
nastavne jedinice.

Ciljevi:
Provjera nivoa razumijevanja i usvojenog znanja:

Ocjenjivanje aktivnih učenika

PLAN TABLE / SLAJDA SA PREZENTACIJE

Školska godina : 2019./2020.g.

5
Nastavnik:Selma Okić Muminović Pregledao:...............................................

You might also like