Professional Documents
Culture Documents
урок-дослідження по видатним ораторам Давньої Греції, 11 клас
урок-дослідження по видатним ораторам Давньої Греції, 11 клас
Урок-дослідження
Тема: Риторика Давньої Греції. Видатні оратори Давньої Греції: Сократ,
Платон, Демосфен.
Навчальна мета: дослідити внесок ораторів Давньої Греції в розвиток
риторики.
Розвивальна мета: розвинути критичне мислення, вміння аргументувати
свої думки, удосконалити вміння публічно виступати та працювати в групах.
Виховна мета: виховати повагу до історії та суспільства, бажання
саморозвиватись.
Міжпредметні зв’язки: міфологія, риторика, мистецтво, література.
Обладнання: підручник, портрети Сократа, Платона, Демосфена,
роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок-дослідження.
Література: Українська мова. Профільний рівень : підруч. для 11 кл.
закладів загальної середньої освіти / А. А. Ворон, В. А. Солопенко. — К. :
Видавничий дім «Освіта», 2019. — с. 63 – 70.
Хід уроку
Красномовство – мистецтво
керувати умами.
Платон
I. Організаційний момент (1 хвилина).
Слово вчителя: Добрий день, шановні одинадцятикласники!
Я рада Вас бачити. Сподіваюсь, що Ви в гарному настрої. Побажайте один
одному плідно попрацювати і можемо починати урок!
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети
уроку (3 хвилини)
Сьогодні ми вирушимо в подорож до Давньої Греції, де знайдемо джерело
найпотужніших інструментів переконування та впливу. Дізнаємося, як великі
оратори, такі як Сократ, Платон і Демосфен, використовували міфологію та
риторику для створення вражаючих виступів, що змінювали історію.
2
Слово вчителя: Чудово! Ви все вірно сказали, щоб навчитись гарно говорити,
ми спробуємо осягнути прийоми, якими користувались: Сократ, Платон,
Демосфен.
IV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу (35 хвилин)
Слово вчителя: Батьківщиною риторики вважають Стародавню Грецію, де
вона була мистецтвом і творчістю, вагомим складником суспільного життя.
Її величали «Царицею всіх мистецтв». І зараз я пропоную Вам ознайомитись
з життям людьми, які піднесли риторику на рівень мистецтва.
Я зараз Вас поділю на 3 групи і кожній роздам завдання. Ви впродовж 10
хвилин маєте розробити свій проєкт. Дослідити життя і творчість великих
давньогрецьких ораторів. Після чого у кожної групи буде по 8 хвилин на
презентацію свого проєкта.
Завдання для першої групи
«СОКРАТ»
Сократ (469–399 рр. до н. е.) залишився в історії давньогрецької
просвітницької епохи як мудрець, який своїм розумом і моральною позицією
вплинув на риторику. Про себе він казав, що вибрав роль такої людини, яка
приставлена до міста, як «ґедзь до коня, великого і благородного, але такого,
що розлінувався від ситості і потребує, щоб його підганяли».
Сократ усе життя намагався переконувати
громадян дбати про доброчесність. До канону
доброчесності він відносив такі моральні чесноти,
витриманість, хоробрість, поміркованість,
справедливість, благочестя.
Головним жанром у Сократа були усні бесіди.
Філософ нічого не писав, тому мудрість його
вчення успадкована нащадками через тексти діалогів його учня Платона—
«Протагор», «Горгій» та «Апології Сократа».
4
Методичний коментар
Використання методу групового дослідження під час проведення уроків
української мови сприяє вдосконаленню співпраці та комунікації серед учнів
і має великий вплив на їхні навчальні та розвиткові процеси. Групова робота
вимагає активної взаємодії між учасниками, що сприяє вдосконаленню
навичок міжособистісної комунікації та спільної роботи.
Групове дослідження спонукало учнів до аналізу запропонованого тексту,
що в свою чергу сприяє формуванню в них навичок критичного мислення.
Учні можуть спільно шукати відповіді на поставлені питання, визначати нові
аспекти подальших досліджень. Групова робота сприяє активізації
самостійного пошуку інформації та дослідницької діяльності поза межами
уроку.
Усі зазначені аспекти надають вагомість та раціональну підставу для
використання методу групового дослідження на уроках української мови, як
інструмента для покращення розуміння та аналізу літературних творів,
сприяючи співпраці та особистісному розвитку учнів.